DARMOWY AUDYT SEO

5 powodów, dla których powinieneś zadbać o analitykę internetową

6 min czytania
5 powodów, dla których powinieneś zadbać o analitykę internetową
Kategoria Analityka

Analityka internetowa z każdym rokiem staje się jeszcze mocniejszym filarem marketingu internetowego. Coraz więcej firm decyduje się na poświęcenie większej ilości zasobów finansowych i czasowych na odpowiednie analizowanie danych, które pochodzą z narzędzi analitycznych, np. Google Analytics.

Spis treści:

Dlaczego Google Analytics?

Analityka internetowa kojarzona jest przede wszystkim z narzędziem Google Analytics. Nic w tym dziwnego, ponieważ poza dostarczaniem mnóstwa przydatnych informacji i danych, zaletą narzędzia od Google jest to, że jest w pełni darmowe. Nie ma zatem potrzeby, aby od samego początku inwestować pieniądze w zaawansowaną analitykę. Na większość pytań znajdziemy odpowiedź właśnie w tym systemie.

Sprawdź: Jak pozbyć się niechcianych linków ze strony?

Więcej informacji o Twoich odbiorcach

Nie od dziś wiadomo, że sukces w biznesie odnosi się w momencie, kiedy oczekiwania i potrzeby użytkowników spotykają się z naszą usługą lub produktem. Skąd jednak wiedzieć, kim są nasi użytkownicy i jaki jest ich profil? Z pomocą przyjdzie nam raport demograficzny w Google Analytics, który zawiera potrzebne dane.

Ścieżka: Odbiorcy => Dane demograficzne => Przegląd

Analiza odbiorców - Google Analytics

Dzięki zaledwie dwóm wykresom jesteśmy w stanie odpowiedzieć sobie na dwa szczególnie ważne pytania, dotyczące naszej grupy docelowej: jaki jest wiek naszych użytkowników oraz jaką płeć reprezentują?

Idąc dalej, możemy poznać zainteresowania naszych użytkowników.

Ścieżka: Odbiorcy => Zainteresowania => Przegląd

Analiza zainteresowań odbiorców - Google Analytics

Z powyższego wykresu wiemy, że nasza grupa docelowa to przede wszystkim osoby, które są zaznajomione ze światem technologii oraz preferują wykonywać zakupy online.

A co, jeżeli chcemy sprawdzić, skąd pochodzą nasi użytkownicy?

Ścieżka: Odbiorcy => Dane geograficzne => Lokalizacja

Analiza lokalizacji odbiorców - Google Analytics

Dzięki takim informacjom możemy sprawdzić, czy stworzenie punktu sprzedaży w konkretnym mieście (lub kraju) będzie miało szansę powodzenia.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Zrozumienie ścieżki Twojego użytkownika

Pozyskanie ruchu na witrynę to dopiero początek przygody z analityką internetową. Należy w dalszej kolejności przeanalizować, jaki odsetek użytkowników wykonuje interesujące nas aktywności. Pomoże nam przy tym raport wizualizacji ścieżki użytkownika.

Ścieżka: Konwersje => Cele => Wizualizacja ścieżek

Analiza - cel odbiorcy

W powyższym przypadku analizujemy ścieżkę do najważniejszego celu na witrynie — sprzedaży. Dzięki przyjaznemu graficznemu interfejsowi jesteśmy w stanie sprawdzić, w jakich miejscach nasi użytkownicy mają potencjalne problemy z poruszaniem się na naszej witrynie. Warto pamiętać, że nawet drobna zmiana na witrynie może spowodować wzrost sprzedaży.

Udało się znaleźć podstronę, która generuje potencjalne problemy użytkownikom? Jak w kolejnym kroku sprawdzić, który element powoduje, że użytkownicy tracą cierpliwość i zainteresowanie? Tutaj niestety rola Google Analytics się kończy, dlatego potrzebne będą dodatkowe narzędzia analityczne. Zaliczamy do nich:

– audyt UX

– analiza nagrań użytkowników (np. przez Hotjar)

– analiza heatmapy (mapy ciepła)

Po wdrożeniu odpowiednich zmian będzie można wrócić do powyższego raportu i sprawdzić, czy na jej skutek w zachowaniu użytkowników widoczna jest poprawa.

Sprawdź: Poznaj model trójkąta projektu!

Odpowiedź, czy działania marketingowe przynoszą oczekiwane efekty

Prowadząc kampanie (np. w Google Ads lub SEO) każdy właściciel witryny chce zweryfikować, jakie efekty przynoszą działania marketingowe. Istnieje sprawdzony sposób, aby w ciągu kilkunastu sekund otrzymać dane dotyczące efektywności kampanii.

Ścieżka: Odbiorcy => Przegląd

Google Analytics - Przegląd

Wybierając odpowiedni segment użytkowników (np. ruch płatny) oraz zakres dat, możemy sprawdzić, czy zainwestowane pieniądze rzeczywiście przekładają się na ruch.

Warto od razu zweryfikować sprzedaż z uwzględnieniem tego samego segmentu oraz zakresu dat.

Ścieżka: Konwersje => Ecommerce => Przegląd

Przegląd konwersji e-commerce - Google Analytics

Warto przeznaczyć chociaż kilka minut w tygodniu na tego typu analizy, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu pozwolą zaoszczędzić sporo pieniędzy. Profesjonalne agencje SEO/SEM oraz specjaliści dostarczają opracowane raporty miesięczne wygenerowane z Google Analytics. Przy takich usługach, czas potrzebny na zapoznanie się z analizami zmniejsza się do absolutnego minimum. Konieczne są jednak chęci i świadomość, aby regularnie przeglądać i analizować przedstawione informacje.

Analiza wpływu wykonanych działań

Odpowiedzialne prowadzenie sklepu internetowego jest związane z nieustannymi optymalizacjami i zmianami na witrynie (np. wizualnymi). Na bieżąco należy weryfikować, czy nowe zmiany na pewno pozytywnie wpłynęły na szereg ważnych metryk. Jak to sprawdzić? Z pomocą przychodzi możliwość porównywania zakresu dat w Google Analytics.

Jest to funkcja widoczna w większości podstawowych raportów. Dzięki temu możemy zweryfikować, czy zmiana X wpłynęła na konkretne parametry naszego raportu.

Przykład:

Analiza wpływu wykonanych działań

Oczywiście nie jest to idealne narzędzie. Na wzrosty lub spadki mogło nałożyć się wiele czynników (w tym nasza zmiana X). Do precyzyjnej analizy będą potrzebne bardziej specjalistyczne narzędzia. Jest to jednak pierwszy punkt zaczepienia, który pozwala na zauważenie zmiany. Później pozostanie nam jedynie zgłębiać określony problem.

W tym momencie pojawia się bardzo ważny wniosek dotyczący analityki internetowej. Google Analytics i inne narzędzia analityczne dostarczają nam kluczowe dane. Za decyzje dotyczące wprowadzenia zmian na podstawie danych odpowiadamy już jednak my. Odpowiednie spojrzenie na dane, umiejętność obcowania z liczbami i wyciąganie wniosków są nieodłącznym elementem pracy każdego analityka internetowego.

Sprawdź: 3 sekundy – tylko tyle masz. Jak zadbać o prędkość ładowania się strony?

Dogłębne śledzenie danych sprzedażowych

Znajomość wolumenu sprzedaży na sklepie internetowym to jedynie wierzchołek góry lodowej z możliwości, jakie oferuje Google Analytics. Warto zapoznać się także z mniej popularnymi raportami. Szczególnej uwadze polecamy raport „Skuteczność produktu”.

Ścieżka: Konwersje => E-commerce => Skuteczność produktu

śledzenie danych sprzedażowych

Dzięki powyższym informacjom jesteśmy w stanie zbadać, jak radzą sobie określone produkty na naszym sklepie internetowym. Nie widzisz danych w tym raporcie? Prawdopodobnie musisz wdrożyć moduł Enhanced Ecommerce.

Dane z raportu pozwolą nam również zweryfikować, które produkty lepiej wycofać ze sklepu internetowego. Jeżeli wiemy, że na konkretnym produkcie mamy małą marżę, a sprzedaż jest na bardzo niskim poziomie, raport „Skuteczność produktu” być może pozwoli nam przyśpieszyć decyzję o rezygnacji z danej linii produktów.

Analityka internetowa – podsumowanie

Zainteresowanie analityką internetową rośnie z miesiąca na miesiąc. To bardzo dobrze! Więcej świadomych klientów to znacznie bardziej owocne współprace, oparte nie tylko na efektach, ale również zrozumieniu analitycznych niuansów. Należy pamiętać, że analityka internetowa to nie tylko analiza danych. To przede wszystkim odpowiednia konfiguracja narzędzi, aby już od pierwszego użytkownika na sklepie poprawnie mierzyć najważniejsze metryki.

Mariusz Szczerbal
Web Data Analyst
Na co dzień odpowiadam za prawidłową konfigurację systemów analitycznych oraz późniejsze analizy i wizualizację danych.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym jest Google Analytics 4? Dlaczego warto skorzystać z nowego Analyticsa?
Czym jest Google Analytics 4? Dlaczego warto skorzystać z nowego Analyticsa?
Google Analytics 4 to rewolucja w zakresie analityki internetowej. Warto więc wiedzieć, jak działa to narzędzie i jakie oferuje funkcjonalności!
Co zrobić ze źle wdrożonym certyfikatem SSL, gdy otrzymamy komunikat „To połączenie nie jest bezpieczne”?
Co zrobić ze źle wdrożonym certyfikatem SSL, gdy otrzymamy komunikat „To połączenie nie jest bezpieczne”?
Brak bezpieczeństwa na stronie to niedopuszczalna praktyka z perspektywy użytkownika. Ważny jest zatem certyfikat SSL jako gwarant zabezpieczania danych.
Google Analytics 4 względem Universal Analytics (GA3) – porównanie
Google Analytics 4 względem Universal Analytics (GA3) – porównanie
Google Analytics 4 daje wiele nowych możliwości. Warto więc wiedzieć, czym nowa wersja narzędzia różni się od Universal Analytics.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę