DARMOWY AUDYT SEO

8 elementów e-sklepu, które sprawdzają klienci zanim Ci zaufają

8 elementów e-sklepu, które sprawdzają klienci zanim Ci zaufają

Popularność sklepów e-commerce z roku na rok wzrasta, zwiększa się również liczba osób kupujących online. Jednak dzisiejszy klient jest nie tylko bardziej świadomym internautą, ale również konsumentem. Użytkownicy zwracają uwagę na wiarygodność, bezpieczeństwo, intuicyjność oraz wygląd e-sklepów. Oczywiście cyberprzestępcy nie śpią i każdego dnia pojawiają się kolejne sposoby na oszustwa w sieci. Całe szczęście coraz więcej osób korzystających z internetu wie, na jakie elementy zwracać uwagę, aby zakupy online były przyjemne i pozbawione ryzyka.

1. Opinie

To właśnie one mogą być czynnikiem, który zadecyduje o zakupie. Wiarygodne i rzetelne opinie od realnych klientów będą działać na podobnej zasadzie jak rekomendacje znajomych, czyli kupujący będzie bardziej skłonny obdarzyć firmę zaufaniem. Klienci mogą szukać opinii o firmie w wyszukiwarce, w mediach społecznościowych, w porównywarkach cenowych, lub serwisach zajmujących się typowo zbieraniem ocen od klientów. Poszukiwania mogą się również odbywać na różnych forach i grupach tematycznych – dlatego właśnie warto używać narzędzi do monitoringu mediów.

Elementem, który może wzmocnić naszą wiarygodność są opinie klientów o konkretnych produktach. Czyli kupujący, który przegląda określoną rzecz ma od razu podgląd ocen oraz opinii innych osób, które już wcześniej zakupiły dany produkt. Dodatkowo urozmaica to podstronę oraz ściąga na nią dodatkowy ruch osób, które poszukują rekomendacji.

Sprawdź: Jak prawidłowo prowadzić swój biznes e-commerce?

2. Wygląd i UX

Pierwsze wrażenie ma znaczenie, ponieważ w internecie kupujemy oczami. Jeżeli strona sklepu wygląda na niedokończoną, pojawiają się na niej błędy, nie wyświetlają się grafiki i zdjęcia lub ogółem wygląda mało profesjonalnie, wówczas klientowi zapala się lampka ostrzegawcza. Zdarzają się również sytuacje, gdy oszuści budują serwisy e-commerce, które wyglądem do złudzenia przypominają inny znany sklep. Chcą tym samym wykorzystać nieuwagę potencjalnych klientów, którzy nie zauważą, że sklep podszywa się pod inną markę. Wygląd witryny zgodny z aktualnymi trendami, spójność oraz dostosowanie jej tak, aby była jak najbardziej użyteczna dla odbiorcy to dzisiaj nieodzowny element budowania wiarygodności. W celu pracy nad usability warto skorzystać z narzędzi typu Google Analytics lub Hotjar.

Użyteczność treści jest równie ważna, ponieważ przekłada się to na UX całego sklepu. Warto pisać zwięźle i używać prostego języka. Pamiętaj o układzie tekstu, wielkości i rodzaju fontu. Znaczenie ma także  kolor tekstu względem tła strony – kontrastowość ułatwi odbiór tekstu. Im strona będzie łatwiejsza poznawczo dla klienta, tym większa  szansa na przekonanie go do zakupu.

Źródło: fauxels/pexels.com

3. Profesjonalne opisy

Słowo pisane w e-commerce ma duże znaczenie. Tekst oraz zdjęcia to fundament sprzedaży, który wpływa na wiarygodność i wizerunek sklepu. To, że opisy i treści na naszej stronie nie mogą zawierać błędów i powinny być napisane poprawną polszczyzną jest oczywiste. Staranność językowa świadczy o naszym profesjonalizmie i jest podstawą, która buduje zaufanie klientów do naszej marki. Braki w przecinkach lub polskich znakach są niewybaczalne, a o literówkach chyba nie musimy wspominać. Warto również pomyśleć o optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarki, zarówno w przypadku opisów produktów, jak i opisów kategorii. Te drugie są bardzo wartościowe z punktu widzenia kierowania ruchu z Google.

Sprawdź: Handel społecznościowy i jego wpływ na e-commerce

4. Regulamin

Jest to element obowiązkowy, który reguluje i opisuje szczegółowe zasady zawierania umowy zakupu przez internet. Regulamin powinien zawierać informacje o zasadach zakupów, sposobach płatności, warunkach odstąpienia od umowy, a także regulować kwestie reklamacji oraz zwrotów. Zapisy na temat ochrony danych osobowych są bardzo istotne i ich transparentność jest kluczowym elementem świadczącym o wiarygodności e-sklepu. Prawa konsumenta to podstawa w budowie regulaminu. Nie może być on również kopią z innego sklepu internetowego. Jeżeli jakiś regulaminu będzie budził wątpliwości konsumenta, może on w każdej chwili zweryfikować go w rejestrze klauzul niedozwolonych prowadzonym przez UOKiK. Wszelkie drobne druczki, niejasne i podejrzane zapisy są podstawą, aby nie ufać takiemu serwisowi. Dlatego warto poświęcić czas na przygotowanie takiego dokumentu oraz zadbać o wyeksponowanie go w odpowiednim miejscu na stronie tak, aby klient nie musiał tracić czasu na odnalezienie go.

5. Wszystkie elementy dotyczące bezpieczeństwa

Klienci podczas dokonywania zakupów zostawiają swoje dane w naszym sklepie. Decydując się na ten krok, obdarzają nas już pewnym zaufaniem. Trzeba zadbać o każdy aspekt procesu tak, aby kupujący czuł się absolutnie bezpiecznie. Kwestia przetwarzania danych osobowych i polityki prywatności to elementy, bez których działalność e-commerce jest niezgodna z prawem. Wymaganie zbyt dużej ilości danych (które w praktyce nie są konieczne do zrealizowania transakcji) może odstraszyć i zniechęcić konsumenta. Nawet jeżeli prosisz o podanie daty urodzenia lub numeru pesel w celu np. wysyłania życzeń urodzinowych klientowi w przyszłości, to postaw się na jego miejscu – bez wątpienia wzbudziłoby to również twoje podejrzenia.

Niezwykle istotnym elementem jest również certyfikat SSL, który zapewnia szyfrowanie połączenia. Dla klientów widoczny jest on na pasku adresu przeglądarki w formie kłódki, gdzie po kliknięciu wyświetla się informacja, że połączenie jest bezpieczne. Coraz więcej internautów zwraca uwagę na ostrzeżenie, że domena jest niezabezpieczona. Oprócz budowania zaufania w oczach klienta certyfikat dobrze wpływa na pozycjonowanie strony w wyszukiwarce. Tak naprawdę w aktualnych realiach rynkowych to właśnie prywatność i poczucie bezpieczeństwa są jednymi z ważniejszych czynników wpływających na stopień zaufania do e-sklepu.

Źródło: Pixabay/pexels.com

Sprawdź: Jak pisać i czy opisy produktów powinny być unikalne?

6. Płatności

Płatności w e-sklepach to najbardziej newralgiczny punkt. Różnorodne metody zapłaty to znak dla klienta, że firma jest wiarygodna. Kiedy klient widzi jedynie możliwość opłacenia zakupów za pomocą przelewu bankowego, powinna mu się zapalić w głowie lampka ostrzegawcza. Tradycyjny przelew, mimo że jest prosty, to jest najmniej bezpieczną formą. Sklep internetowy powinien zaoferować najwygodniejsze rozwiązania dla klienta, które są również rozpoznawalne w świadomości internautów. Możliwość płatności kartą, pay-by linki lub płatność przy odbiorze zdecydowanie zwiększą zaufanie do sklepu e-commerce. Pamiętaj, że wygoda klienta i jego swobodny wybór może zdecydować o ostatecznej decyzji zakupowej.

7. Dane i kontakt z firmą

Transparentność i pokazanie klientowi, że może się z nami skontaktować tam, gdzie jest mu najwygodniej to kolejny krok do wzmocnienia zaufania. Serwis, w którym klient nie znajdzie danych kontaktowych lub rejestrowych, będzie wzbudzał poważne wątpliwości. W odpowiedniej zakładce powinniśmy udostępnić nazwę firmy, która prowadzi e-sklep, adres, numery kontaktowe, adres e-mail lub inne możliwości kontaktu z nami. Warto również dodać numery KRS oraz NIP. Każdy we własnym zakresie ma możliwość zweryfikowania właściciela domeny serwisu w Krajowym Rejestrze Domen. Nierzadko zdarzają się sytuację, gdy klient chce zweryfikować wiarygodność sklepu poprzez telefon lub e-mail. Warto dlatego zadbać również o obsługę w tych kanałach np. uspójniając maile poprzez dedykowany szablon zgodny z identyfikacją naszej strony www.

Sprawdź: Dlaczego warto rozwijać swój e-commerce pod kątem UX?

8. Profile w mediach społecznościowych

Dzisiaj ciężko znaleźć biznes, który nie prowadzi, chociażby strony firmowej na Facebooku. Jest to miejsce, gdzie marka może kształtować swój wizerunek, pokazywać ludzką twarz, informować o promocjach lub o wydarzeniach z życia firmy, ale także sprzedawać i służyć jako jedna z metod kontaktu. Klienci bardzo często zaglądają na Facebooka danego sklepu lub firmy zanim zdecydują się na zakup. Nawet jeżeli ten kanał nie jest dla nas priorytetem, to jednak spójna i staranna komunikacja zdecydowanie zaprocentuje w oczach klienta. Aktywna społeczność, która udziela się w komentarzach pod postami marki jest najlepszym dowodem, że warto obdarzyć taką firmę zaufaniem. Również sprawne odpowiedzi w wiadomościach prywatnych zdecydowanie wpływają na wiarygodność i profesjonalizm. Szybka reakcja sprawia, że klient nie musi czekać i nie zrezygnuje z zakupu u nas.

Zapoznaj się z powodami, dla których klienci lubią kupować online, ale co istotniejsze – sprawdź, dlaczego niektórzy klienci nie decydują się za zakupy w sklepach internetowych. Od kilku lat badania wymieniają m.in. takie przesłanki jak fakt, że produkt jest zbyt cenny, aby zamawiać go online oraz brak zaufania do transakcji online. Badania pokazują również, że opinie o sklepie internetowym, możliwość płatności przy odbiorze oraz czytelne informacje o polityce zwrotów i reklamacji są bardzo wysoko w elementach budujących zaufanie do sprzedawcy online. Pamiętaj, że proces budowania zaufania do sklepu internetowego jest długotrwały, jednak wart zachodu bowiem w dalszej perspektywie czasowej można zwiększyć nie tylko lojalność klienta względem marki, ale również wartość jego koszyka zakupowego.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Marketing
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Co to jest social selling?
  Co to jest social selling?
  Trudno wyobrazić sobie dzisiaj świat bez mediów społecznościowych. Prześcigamy się w pomysłach na reklamy, a może lepszym rozwiązaniem jest social selling?
  Jak wykorzystać media społecznościowe do budowania ruchu na stronie?
  Jak wykorzystać media społecznościowe do budowania ruchu na stronie?
  Chcesz stać się bardziej rozpoznawalny w sieci? Zależy Ci na pozyskaniu nowych odbiorców? Sprawdź, jak to zrobić dzięki mediom społecznościowym!
  Jak wpływać na odbiorców za pomocą treści na stronie internetowej?
  Jak wpływać na odbiorców za pomocą treści na stronie internetowej?
  Chcesz przyciągać odbiorców do swojej strony internetowej, żeby zostali na dłużej, ale nie wiesz, jak tego dokonać? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę