DARMOWY AUDYT SEO

Aktualizacja strategii słów kluczowych – co zmienić, aby wciąż działać skutecznie?

5 min czytania
Aktualizacja strategii słów kluczowych – co zmienić, aby wciąż działać skutecznie?
Kategoria Pozycjonowanie

Tak jak Twój biznes się rozwija, tak samo powinny ewoluować strategie, którymi się kieruje. Aby działać skutecznie, warto poświęcić czas na audyt skuteczności i aktualizację strategii słów kluczowych, aby wciąż mieć szansę na wysoką pozycję w wyszukiwarce. Jak to zrobić? Czytaj dalej!

Spis treści:

Czym jest SEO?

SEO to zestaw strategii, podejmowany w celu zmaksymalizowania liczby odwiedzających Twoją witrynę. Działania optymalizacyjne korzystnie wpływają na organiczne rankingi wyszukiwania, więc stosowanie tych metod może mieć pozytywny wpływ na wyniki osiągane w przyszłości. Ostatecznym celem tego typu działań jest sprawienie, aby Twoja witryna notowała lepsze pozycje na stronach wyników wyszukiwania dla pożądanych słów kluczowych lub fraz, co skutkować będzie wzmożonym ruchem w witrynie.

Istnieją trzy różne rodzaje SEO:

 • On-site SEO – odnosi się do treści, które pojawiają się w Twojej witrynie.
 • Off-site SEO – polega na budowaniu i wspieraniu relacji między Twoją witryną a innymi, wysokiej jakości witrynami, w celu wykazania jej wiarygodności.
 • Techniczne SEO – obejmuje elementy funkcjonalności witryny, upewniając się, że wszystko działa poprawnie i może być łatwo zindeksowane przez wyszukiwarki.

Twoja strategia słów kluczowych należy do kategorii on-site SEO. Dzięki niej pomagasz wyszukiwarkom lepiej określić, kiedy Twoja witryna lub jej strona jest odpowiednim wynikiem poszukiwań użytkownika.

Sprawdź: Trudność słów kluczowych – jak ją wykorzystać?

Kiedy konieczna jest aktualizacja strategii?

Świat internetowego biznesu stale się zmienia, podobnie jak preferencje i potrzeby klientów. Jeśli minęło kilka lat, odkąd opracowałeś swoją strategię słów kluczowych, z pewnością nadszedł czas, aby chociaż zbadać, czy potrzebne jest jej odświeżenie. Oczywistym jest fakt, że najbardziej optymalne jest regularne kontrolowanie wyników zastosowanych działań. Poniżej przedstawiono jednak kilka kluczowych elementów, na które należy zwrócić uwagę, jeśli już dawno nie wprowadzałeś żadnych znaczących zmian.

1. Zmiana algorytmu Google

Google aktualizuje swój algorytm tak często, że zwykle jest to trudne do zauważenia przez przeciętnego użytkownika. Zmiany te zachodzą regularnie i są na ogół mało radykalne. Raz na jakiś czas Google wprowadza jednak bardziej kompleksową aktualizację, dotyczącą podstawowych aspektów, która może wpłynąć na Twoją pozycję w wyszukiwarce. Warto wówczas sprawdzić skuteczność słów kluczowych i wprowadzić ewentualne ulepszenia, które dostosują je do obecnych standardów.

2. Spadek pozycji witryny

Jeśli okaże się, że Twoje rankingi spadają, a Ty nie zainwestowałeś w optymalizację treści swojej strony, możliwe, że strategia słów kluczowych wymaga odświeżenia.

Jeśli Twoi klienci zaczęli korzystać z innych słów kluczowych w celu wyszukania produktów podobnych do tych, które oferuje Twoja firma, możliwe, że Twoja witryna nie jest już dla nich tak istotna, jak była wcześniej, a Ty musisz coś z tym zrobić.

3. Konkurencja rośnie

Zauważyłeś, że Twoi odbiorcy trafiają na strony konkurencyjnej marki? Czy nagle plasują się one wyżej niż Ty na liście wyników wyszukiwania tematów, w których się specjalizujesz? Oznacza to, że nadszedł czas, aby dostosować strategię słów kluczowych w celu zachowania pozycji w rynku.

4. Zmiana asortymentu lub oferty strony

Jeśli wprowadzasz nowy produkt lub usługę na swojej stronie internetowej, w pewnym stopniu wpływasz na jej pozycjonowanie. Zwróć na to szczególną uwagę, zwłaszcza jeśli wszedłeś do nowej kategorii. Jest to niezwykle ważne, jeśli wciąż chcesz walczyć o popularność swojej marki.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak zaktualizować strategię słów kluczowych?

1. Oceń swoje wyniki.

Zapoznaj się z listą słów kluczowych, a następnie oceń ich liczbę wyszukiwań. Jeśli okaże się, że frazy, których używasz, nie są tak popularne jak kiedyś, określ przyczynę tej sytuacji i ustal, co nadal działa, a co wymaga odświeżenia.

2. Zbadaj konkurencję

Dokładnie zbadaj działania branżowych rywali, którzy wykorzystują w swojej strategii takie same jak Ty słowa kluczowe. Określ, jak budują swoje strony i zwróć uwagę na sposoby prezentowania informacji, aby ustalić, czy istnieją elementy, które mogą okazać się dla Ciebie pomocne.

3. Ponownie zbadaj słowa kluczowe

Raz przeprowadzone badanie słów kluczowych nie będzie przynosić wiecznych korzyści. Ponieważ branża i jej odbiorcy nieustannie się zmieniają, ważne jest, aby być na bieżąco ze wszystkimi zachodzącymi procesami i nowymi trendami.

Narzędzia takie jak Keywords Everywhere lub Google Keyword Planner pomogą Ci sprawdzić, które słowa kluczowe mogą okazać się najlepsze w Twojej strategii.

5. Nieustannie śledź swoje wyniki

Zanim podejmiesz jakiekolwiek poważniejsze działania, najpierw upewnij się, że jasno określiłeś swoje cele i sposób, w jaki chcesz je osiągnąć. Dobra strategia to podstawa każdego biznesu, choć nierzadko stworzenie jej okazuje się niemałym problemem. Istnieje jednak kilka szybkich kroków, które możesz zastosować, aby upewnić się, że działasz w odpowiednim kierunku:

 • Ustal swoje cele
 • Użyj ich, aby określić konkretną strategię SEO
 • Określ ważne dla Twojej marki wskaźniki KPI, których będziesz używać jako pomiar swoich wyników.
 • Analizuj i powtarzaj ten schemat.
Sprawdź: Dlaczego należy unikać upychania słów kluczowych w treściach na stronie?

Odnieś swój indywidualny sukces!

Ważne jest, aby strategia słów kluczowych była dostosowana do Twoich własnych celów i oczekiwań, które z pewnością różnią się od zamiarów konkurencyjnych marek. Jeśli więc podjąłeś odpowiednie kroki i zaangażowałeś się w swoje działania, możesz być pewien, że przyniosą one pożądane efekty.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Certyfikat SSL – czym jest i czy ma wpływ na SEO?
Certyfikat SSL – czym jest i czy ma wpływ na SEO?
Zastanawiasz się, co to jest certyfikat SSL i czy warto wdrożyć go na stronę internetową? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego jest on kluczowy dla SEO i jakie korzyści wynikają z jego posiadania.
Jak bezpiecznie pozycjonować strony?
Jak bezpiecznie pozycjonować strony?
Etyczne i zgodne z zaleceniami Google działania prowadzące do polepszenia pozycji strony w wynikach wyszukiwania określa się mianem White Hat SEO. Dowiedz się, na czym polegają!
Dlaczego warto zainteresować się polecanymi fragmentami w Google?
Dlaczego warto zainteresować się polecanymi fragmentami w Google?
Znalezienie się w polecanych fragmentach Google to wielka nagroda dla firm, dlatego wszyscy chcą się tam dostać. Jednak w jaki sposób to osiągnąć?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie