DARMOWY AUDYT SEO

Algorytm Google i ocena wyników wyszukiwania

5 min czytania
Algorytm Google i ocena wyników wyszukiwania
Kategoria Pozycjonowanie

Poszukiwanie recepty na osiągnięcie czołowej pozycji w rankingu Google jest wymagające i czasochłonne. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które ułatwią zrozumienie działania wyszukiwarki oraz sposobów oceny strony i wyróżnienia ich spośród pozostałych witryn. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw “tipów”, którymi powinieneś się kierować podczas optymalizacji witryny pod kątem SEO.

Spis treści:

Znalazłem się na szczycie rankingu wyszukiwarki

Gratulujemy! Uzyskanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwarki wyróżnia Cię wśród konkurentów Twojej branży. To prosty komunikat o autorytecie strony, którą zarządzasz i jej przydatności dla użytkowników sieci internetowej. Roboty, które indeksują zasoby Google, dokonują oceny witryny na podstawie jej wiarygodności i użyteczności. Następnie w oparciu o te informacje tworzone są rankingi.

Google jako najpopularniejsza wyszukiwarka ma niebagatelny wkład w proces pozycjonowania stron. Aktualnie uwzględnia blisko 200 czynników oddziałujących na zajmowaną przez witrynę pozycję. Możemy posegregować je na cztery, wiodące kategorie, w których najważniejsze znaczenie mają algorytmy.

Sprawdź: Keep it fresh – algorytm Świeżości Google. O co chodzi?

Mózg operacyjny Google - algorytmy

Poświęćmy uwagę algorytmom, bez których wyszukiwanie danej frazy nie odpowiadałoby w maksymalnym stopniu profilowi użytkownika.

Za ocenę oryginalności treści odpowiada Panda

Ten przyjemnie brzmiący algorytm to ekspert z zakresu weryfikacji tekstu pod względem jego unikatowości i przydatności dla internauty. Przechwyca również niepożądane powtórzenia, której pojawiły się na stronie internetowej. To duże wsparcie w wykrywaniu splagiatowanych, niepożądanych treści słabej jakości. Jego mocną stroną jest opcja sprawdzania komunikatów pod kątem ich merytoryki oraz analiza fraz kluczowych.

Głównym zadaniem tego algorytmu jest dostarczanie do użytkownika stron, na których obecne są treści wysokiej jakości.

Pingwin, strażnik etyki

Jego funkcjonalność opiera się na analizowaniu witryny, w celu wykluczenia spamu oraz innych, niewłaściwych działań. Manipulatorzy treści mogą sobie odpuścić, ponieważ algorytm jest nieoceniony w wykrywaniu nieuczciwych praktyk, w tym oszustw. Potrafi zweryfikować zewnętrzne linki przekierowujące na wskazaną witrynę. Jeżeli w przestrzeni internetowej pojawi się ich nadmiar, Pingwin uzna to za przejaw manipulacji ruchem organicznym.

Koliber i jego wkład w interpretowanie fraz “long tail”

Algorytm swoje działania koncentruje na dogłębnej analizie i finalnej interpretacji pojawiających się pytań w wyszukiwarce. Jego starania opierają się na upowszechnianiu wyników, nawet pomimo braku fraz kluczowych w pytaniach kierowanych przez użytkowników.

Analiza lokalnych treści to specjalność algorytmu “Gołąb”

Algorytm ten zajmuje się głównie lokalnym pozycjonowaniem. W praktyce oznacza to, że po wpisaniu hasła, w którym znajdzie się lokalizacja, w pierwszej kolejności pojawią się wyniki ją uwzględniające. Dobrze zilustruje to przykład. Szukasz dentysty w Twojej okolicy. Wpisujesz “dentysta Poznań”, a pierwsze wyniki researchu pokazują Ci listę specjalistów, z których usług możesz skorzystać właśnie w tym mieście.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

PageRank: Król algorytmów

Najstarszym wskaźnikiem służącym ocenie jakości witryn internetowych jest PageRank. W procesie tworzenia profili linków przeznaczonych dla pozycjonowania stron, eksperci SEO uwzględniali algorytm PR. Można było to zaobserwować w wyborze portali, odznaczających się wysokim wskaźnikiem PageRank. Decydowali się na upowszechnianie wpisów sponsorowanych bądź dodanie witryny do katalogów.

Można by przypuszczać, że żywotność algorytmu dobiegła końca. Nic z tych rzeczy. Oficjalna wersja zakłada, że Google nie zrezygnował z wykorzystywania danych, zgromadzonych przy użyciu PageRank. W świecie marketingu pojawiła się informacja o tym, że stał się on niedostępny dla użytkowników sieci.

Sprawdź: Prowadzisz serwis informacyjny? Dowiedz się, czym jest Google News i jakich technik SEO potrzebuje!

Badaj słowa kluczowe, popraw wyniki wyszukiwania

Dobór fraz kluczowych to jedna ze składowych sukcesu, ponieważ przyczyniają się one do zwiększenia ekspozycji na strone internetowej. Wyróżniliśmy zasady, których powinieneś przestrzegać, aby trafność formułowanych fraz była jak największa.

Zasada numer 1: Tematyka treści

Doprecyzuj tematykę tworzonego przez Ciebie contentu. W ten sposób dotrzesz do klientów faktycznie zainteresowanych proponowaną ofertą na Twojej stronie. Wybierz frazy, które będą maksymalnie dopasowane do branży, w której działasz.

Zasada numer 2: Tworzenie bazy fraz kluczowych

Stwórz bazę wszystkich słów kluczowych, które są pożądane z perspektywy Twojej strony. Nie zapominaj o jak największej integracji fraz z linkami, aby uzyskać jak najwyższą pozycję w rankingu wyszukiwań Google.

Zasada numer 3: Analiza konkurencji

Skoncentruj się na przeglądzie tematów, które są bezpośrednio związane z charakterem Twojej branży. Generowanie podobnych fraz kluczowych do konkurencji, być może, pomoże Ci w poszerzeniu grona odbiorców.

Zasada numer 4: Monitorowanie nagłówków

Spraw, by Twoja strona internetowa miała obfite nagłówki z uwzględnieniem ich maksymalnej szczegółowości. W końcu ponad 70% wyników w wyszukiwarce to frazy z długim ogonem, które przekładają się na wysoki stopień konwersji.

Znajomość działania algorytmów i optymalizacji strony pod kątem SEO, nie jest wystarczająca. Wyszukiwania Google potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego marketingowca. Warto jednak znać podstawowe czynniki, które przyczyniają się do zintensyfikowanej ekspozycji witryny.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Domeny odsyłające – czym są?
Domeny odsyłające – czym są?
SEO uwzględnia wiele czynników w uplasowaniu strony w rankingu SERP. Dużą rolę w tym procesie odgrywają domeny odsyłające. Co to takiego jest?
Słowa kluczowe – jak je dobrze wybrać? Narzędzia i sposoby na dobór fraz do pozycjonowania
Słowa kluczowe – jak je dobrze wybrać? Narzędzia i sposoby na dobór fraz do pozycjonowania
Słowa kluczowe to podstawa działań SEO. Należy wiedzieć, jak je znaleźć i jak nimi operować, aby przełożyły się na sukces Twojej strony internetowej.
Deep link – co to jest?
Deep link – co to jest?
Internet to sieć wzajemnych powiązań, a w tym świecie są to przede wszystkim linki. Każdy z nich jest inny i spełnia inną funkcję. Czym jest deep link?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę