DARMOWY AUDYT SEO

Analiza nagrań w badaniach UX

Analiza nagrań w badaniach UX

Magnet.me/unsplash.com

Prawdopodobnie o User Experience słyszałeś wielokrotnie, jednak czy zastanawiałeś się, jakie podjąć działania, aby doświadczenie użytkownika witryny było jak najlepsze? W zdefiniowaniu sposobów na poprawę wrażenia odbiorców treści na stronie pomocne okazują się badania UX. Jaką rolę odgrywają dla przedsiębiorcy oraz czy analiza nagrań UX okazuje się pomocna w rozwiązywaniu problemów na stronie? Przekonaj się sam – sięgnij po specjalnie przygotowany przez nas artykuł.

Badania UX - wprowadzenie do tematu

Powszechność badań UX jest widoczna we wszystkich działaniach skupionych na projektowaniu i budowaniu stron internetowych. Dość często pojawia się stwierdzenie, że głównym zadaniem User Experience jest odkrywanie potrzeb użytkowników sieci wraz z ich preferencjami w odniesieniu do zamieszczanej ofery oraz wizualnej percepcji witryny. Właściwie zaprojektowane, a następnie wdrożone badanie UX pozwoli zdobyć uwagę potencjalnych klientów odwiedzających witrynę internetową.

Istotne jest przeanalizowanie zachowań użytkowników, a przede wszystkim zmierzenie liczby kliknięć w witrynie oraz szybkość jej ładowania. To wszystko składa się na doświadczenie internauty odwiedzającego stronę WWW. Wnikliwa analiza wydajności treści jest możliwa za pośrednictwem narzędzia, jakim jest Google Analytics. Dostarcza on danych, które można wykorzystać na wiele sposobów, m.in. w celu sprawdzenia, które treści odznaczają się wysokim stopniem zaangażowania i poprawy przejrzystości kształtowanych komunikatów.

Sprawdź: Czy istnieją zasady UX?

Plusy analizy pod kątem UX

Pojawia się szereg korzyści wynikających z przeprowadzania badań pod kątem UX. Jednym z plusów wdrażanej analizy jest większe zrozumienie motywacji potencjalnych klientów odwiedzających witrynę. Jednocześnie, nie jest tworzony obraz konsumenta na podstawie wyobrażeń, lecz bazuje się na konkretnych danych. Dobrze przeprowadzona analiza User Experience pomaga w zminimalizowaniu ryzyka oraz gwarantuje oszczędność czasu poświęconego na wdrożenie konkretnej strategii. Ponadto, dzięki skrupulatnie przeprowadzonemu badaniu, wiemy, co należy poprawić, aby zyskać uwagę potencjalnego klienta.

Nagrywanie sesji w badaniach User Experience

Istnieje wiele instrumentów umożliwiających nagrywanie ekranu internauty. To działanie pomaga w zweryfikowaniu, jak użytkownicy faktycznie poruszają się po stronie internetowej. Sama analiza nagrań to proces wymagający poświęcenia dużego nakładu czasu, a brak informacji odnośnie do tego, kim właściwie jest konkretna osoba odwiedzająca witrynę oraz czego oczekuje od wyników wyszukiwania, sprawia, że staje się aktywnością dość zniechęcającą.

Kiedy analiza nagrań UX może okazać się strzałem w dziesiątkę? Przede wszystkim wtedy, gdy zależy Ci na wyszukaniu problematycznych elementów znajdujących się w witrynie. Ich potencjał może zostać dostrzeżony także w przypadku błędów technicznych, które pojawią się na stronie internetowej, zwykle niemożliwych do zaobserwowania “gołym okiem”.

Czego nie dostrzeżesz bez analizy nagrań UX?

Dzięki analizie nagrań, na których widać podejmowane aktywności użytkowników, możesz znaleźć błędy, które popełniłeś przy tworzeniu bądź projektowaniu swojej strony internetowej. Z jakimi hipotetycznie problemami mogą mierzyć się internauci w Twojej witrynie?

 • Wykonywanie serii kliknięć w elementy, które w rzeczywistości nie spełniają roli przycisku ani odnośnika do innej podstrony bądź opisu.
 • Inny wygląd strony z Twojej perspektywy i odwiedzającego witrynę użytkownika.
 • Niepoprawne funkcjonowanie niektórych elementów zamieszczonych na stronie.
 • Nieprzemyślany układ serwisu, który zniechęca do dalszych działań.

Źródło: Tim Gouw /unsplash.com

To tylko niektóre z wielu przeszkód pojawiających się na drodze użytkownika, który początkowo neutralnie nastawiony na korzystanie z witryny zmienia podejście po kilku bądź nawet kilkunastu nieudanych próbach sprawnego poruszania się po zasobach strony. Dlatego wzrasta potrzeba wprowadzania innowacyjnych praktyk, które pozwalają na wgląd w segmenty wymagającej naprawy bądź znacznej modyfikacji.

Hotjar: bez niego ani rusz

Zastanawiasz się, jakie narzędzie pomoże Ci w skrupulatnej analizie witryny internetowej wraz z uwzględnieniem wnikliwego badania zachowań użytkowników? W zasięgu ręki znajduje się Hotjar. To narzędzie, za sprawą którego dowiesz się, jakie aktywności podejmują internauci odwiedzający Twoją stroną oraz w jakim stopniu są zaangażowani. Co dzięki niemu zyskasz? Większe dopasowanie do oczekiwań odbiorców oraz sprawniejsze zniwelowanie błędów.

Narzędzie wyposażone jest w kilka ciekawych opcji wskazujących na te obszary, w których widoczna była seria kliknięć prezentujących miejsca, w których kursor myszki wykazał dłuższą aktywność bądź pozostał bierny oraz rejestrujących każdy ruch internauty. Jeżeli chcesz zagłębić się w badania UX, warto wyposażyć się w opisywany marketingowy instrument.

Sprawdź: UX Writing – co to jest?

O potrzebach użytkowników najlepiej dowiesz się od nich samych

Obserwując krok po kroku, co wywołuje niezadowolenie wśród użytkowników konkretnej strony internetowej, możesz wysnuć wnioski i rozpocząć “etap naprawczy”. Analiza nagrań UX to niejedyna metoda znajdująca się w ofercie badań User Experience. Jednak nieprzemyślany wybór może kosztować Cię “miliony monet”, dlatego warto zastanowić się nad celowością wnikliwych analiz. Chcesz, aby odwiedzający witrynę klient czuł się komfortowo? A może zależy Ci na wzroście ruchu organicznego? Zdecyduj się na analizę nagrań w badaniach UX!

Potrzebujesz pomocy? Napisz do naszej agencji SEO z Poznania!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: SXO
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 9
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Strategia UX – jak ją opracować?
  Strategia UX – jak ją opracować?
  Dobry plan działania to połowa sukcesu, szczególnie gdy chodzi o wywarcie pozytywnego wrażenia na potencjalnych klientach. Jak się do tego przygotować?
  Czym jest UI Design?
  Czym jest UI Design?
  Ważną kwestią w procesie projektowania zasobu jest jego interfejs. Musi być czytelny, wygodny i użyteczny dla użytkownika. Tutaj wkracza UI design.
  Badania fokusowe w UX
  Badania fokusowe w UX
  Zastanawiasz się, jakie metody badawcze wybrać, by poznać swój projekt pod kątem UX? Rozważ skorzystanie z grupy fokusowej. Oto, co musisz wiedzieć.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę