Atrybut alt i Title – jak prawidłowo je wykorzystać? Poznaj dobre praktyki SEO

Atrybut alt i Title – jak prawidłowo je wykorzystać? Poznaj dobre praktyki SEO

Atrybut alt, jak i atrybut title są pewnie znanymi Ci atrybutami podczas dodawania obrazków, ale czy wykorzystujesz je dobrze? Koniecznie przeczytaj ten wpis, a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania! Zacznijmy jednak od małego wprowadzenia – jak sprawdzić adres URL obrazka oraz atrybut alt i title? Wystarczy, że klikniemy na obrazek prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierzemy „zbadaj element”.

Atrybut alt – jak go zoptymalizować i czym tak właściwie jest?

Atrybut alt, który znajduje się w znaczniku <img> służy do opisania tego, co przedstawia dany obraz.

Jest bardzo przydatny w momencie, gdy obrazek się nie załaduje. W takim przypadku w miejscu grafiki wyświetli nam się informacja zastępcza. Przedstawię Ci ten przypadek ponownie na tym samym przykładzie.

Jak już pewnie widzisz, mamy ustawiony atrybut alt „Grupa iCEA”. Jak to działa w przypadku, gdy obrazek się nie załaduje? Otóż w tym momencie wyrenderowana zostanie ikonka, która wskazuje na brak obrazka, a użytkownikowi wyświetli się atrybut alt. Jednak to była pierwsza korzyść z ustawienia alternatywnego opisu obrazka. Drugą, i zarazem dla większości osób najważniejszą, jest zwiększenie widoczności w Internecie.

Jak zoptymalizować atrybut alt?

Optymalizując atrybut alt, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby zawierał frazę kluczową. Jednak w tym wszystkim należy zachować rozsądek i nie stosować keyword stuffingu oraz atrybutów alt dla obrazków dekoracyjnych. Sam atrybut powinien być też zwięzły i szczegółowy. Przykładowo – mamy obrazek, który przedstawia samochód Mercedes-AMG A 45.


Źródło: MelikHamdi/pixabay.com

Atrybut title – jak prawidłowo go stworzyć?

Zasady opisywania atrybutu title są podobne jak tekstu alternatywnego. Z tym, że w atrybucie title nie powinniśmy opisywać go aż tak szczegółowo. Bazując na przykładzie powyższego samochodu, w tytule obrazka powinniśmy wpisać „Mercedes AMG A 45”. Pewnie zadajesz sobie pytanie dlaczego i gdzie on się wyświetla? Otóż atrybut title możemy podejrzeć najeżdżając kursorem na grafikę. W przypadku klikalnego obrazka w atrybucie title powinniśmy ustawić „Powiększ Mercedes AMG A 45”.

Jak sprawdzić zaindeksowane grafiki?

Warto wiedzieć, jak sprawdzić zaindeksowane obrazki w wyszukiwarce. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “site:domena.com”, a następnie przejść do “grafika”. W tym momencie jesteśmy w stanie przejrzeć wszystkie zaindeksowane pliki graficzne.

Warto pamiętać, że Google dobrze sobie radzi z interpretacją zawartości obrazka. Zresztą możesz zobaczyć sam – Vision API (https://cloud.google.com/vision).

Kompresja obrazków

Najczęściej grafiki na stronie internetowej spowalniają jej ładowanie. Zadbaj więc, aby przed wstawieniem zdjęcia na stronę internetową zostało ono najpierw skompresowane. W tym celu możemy wykorzystać mnóstwo darmowych rozwiązań np. kompresja przez program graficzny GIMP ( https://www.gimp.org/), czy też ostatnio coraz częściej wybierane TinyJPG (https://tinyjpg.com/). Przeciętna strona usługowa rzadko kiedy przekracza rozmiar 1 MB, zatem ładowanie kilku obrazów, z których każdy ma rozmiar 2 MB będzie spowalniać stronę. Optymalizacja obrazów jest naprawdę prosta, przy tym bardzo skuteczna. Nikt z nas nie lubi czekać długo aż strona się załaduje, prawda?

Zawsze podawaj rozmiar obrazka HTML – szerokość i wysokość

Częstym błędem jest nieokreślenie rozmiaru obrazka w kodzie HTML. Przeglądarki internetowe w momencie renderowania strony muszą czekać na jej załadowanie, aby poznać rozmiar obrazu i przestrzeń zarezerwowaną na zdjęcie. Dodatkową korzyścią, oprócz szybszego załadowania strony, jest także spełnienie części wymagań Core Web Vitals, a dokładniej wskaźnika CLS. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na pozycjonowanie.

Więcej o Core Web Vitals przeczytasz w tym wpisie: https://www.grupa-icea.pl/czym-sa-core-web-vitals-i-w-jakis-sposob-wplywaja-na-pozycjonowanie-strony-internetowej/

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest atrybut alt i title. Poniżej najważniejsze zasady tworzenia atrybutu alt:

 • używaj oryginalnych opisów alternatywnych;
 • unikaj keyword stuffingu;
 • szczegółowo i zwięźle opisuj to, co widzisz na obrazku;
 • stosuj frazę kluczową.

W przypadku atrybutu title należy pamiętać o mniejszej szczegółowości i dodatkowo, powinien on wskazać użytkownikowi ewentualną akcję, która zostanie wykonana po kliknięciu na obraz. Warto również pamiętać o innych zasadach, które wymieniłem w tym artykule. Miłej optymalizacji grafik!

Zobacz również
Grzegorz Czarny
Grzegorz Czarny
Młodszy specjalista ds. SEO
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Oceń tekst
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jak poradzić sobie z karą nałożoną na stronę internetową przez Google?

  Jak poradzić sobie z karą nałożoną na stronę internetową przez Google?

  Masz problem z nałożoną karą na Twoją stronę internetową i nie wiesz, jak sobie z nią poradzić? Stworzyliśmy ten artykuł z myślą o Tobie i Twoich problemach!
  Jakie zapytania wpisuje w pasek wyszukiwania Twój potencjalny klient?

  Jakie zapytania wpisuje w pasek wyszukiwania Twój potencjalny klient?

  Pasek wyszukiwania może być dla niektórych przedsiębiorców zagadką, jednak my postanowiliśmy rozwiać wszelkie wątpliwości na jego temat w naszym artykule.
  Bądź na bieżąco z najnowszymi metodami SEO!

  Bądź na bieżąco z najnowszymi metodami SEO!

  Strategie SEO ulegają szybkim zmianom, dlatego trzeba je stale analizować i wprowadzać świeże spojrzenie na tę dziedzinę.
  DARMOWY AUDYT SEO

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.