Atrybut alt i Title – jak prawidłowo je wykorzystać? Poznaj dobre praktyki SEO

Atrybut alt i Title – jak prawidłowo je wykorzystać? Poznaj dobre praktyki SEO

Atrybut alt, jak i atrybut title są pewnie znanymi Ci atrybutami podczas dodawania obrazków, ale czy wykorzystujesz je dobrze? Koniecznie przeczytaj ten wpis, a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania! Zacznijmy jednak od małego wprowadzenia – jak sprawdzić adres URL obrazka oraz atrybut alt i title? Wystarczy, że klikniemy na obrazek prawym przyciskiem myszy, a następnie wybierzemy „zbadaj element”.

Atrybut alt – jak go zoptymalizować i czym tak właściwie jest?

Atrybut alt, który znajduje się w znaczniku <img> służy do opisania tego, co przedstawia dany obraz.

Jest bardzo przydatny w momencie, gdy obrazek się nie załaduje. W takim przypadku w miejscu grafiki wyświetli nam się informacja zastępcza. Przedstawię Ci ten przypadek ponownie na tym samym przykładzie.

Jak już pewnie widzisz, mamy ustawiony atrybut alt „Grupa iCEA”. Jak to działa w przypadku, gdy obrazek się nie załaduje? Otóż w tym momencie wyrenderowana zostanie ikonka, która wskazuje na brak obrazka, a użytkownikowi wyświetli się atrybut alt. Jednak to była pierwsza korzyść z ustawienia alternatywnego opisu obrazka. Drugą, i zarazem dla większości osób najważniejszą, jest zwiększenie widoczności w Internecie.

Jak zoptymalizować atrybut alt?

Optymalizując atrybut alt, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby zawierał frazę kluczową. Jednak w tym wszystkim należy zachować rozsądek i nie stosować keyword stuffingu oraz atrybutów alt dla obrazków dekoracyjnych. Sam atrybut powinien być też zwięzły i szczegółowy. Przykładowo – mamy obrazek, który przedstawia samochód Mercedes-AMG A 45.

Źródło: MelikHamdi/pixabay.com

Sprawdź: Korzyści z optymalizacji grafik oraz ustawiania odpowiednich altów

Atrybut title – jak prawidłowo go stworzyć?

Zasady opisywania atrybutu title są podobne jak tekstu alternatywnego. Z tym, że w atrybucie title nie powinniśmy opisywać go aż tak szczegółowo. Bazując na przykładzie powyższego samochodu, w tytule obrazka powinniśmy wpisać „Mercedes AMG A 45”. Pewnie zadajesz sobie pytanie dlaczego i gdzie on się wyświetla? Otóż atrybut title możemy podejrzeć najeżdżając kursorem na grafikę. W przypadku klikalnego obrazka w atrybucie title powinniśmy ustawić „Powiększ Mercedes AMG A 45”.

Jak sprawdzić zaindeksowane grafiki?

Warto wiedzieć, jak sprawdzić zaindeksowane obrazki w wyszukiwarce. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę “site:domena.com”, a następnie przejść do “grafika”. W tym momencie jesteśmy w stanie przejrzeć wszystkie zaindeksowane pliki graficzne.

Warto pamiętać, że Google dobrze sobie radzi z interpretacją zawartości obrazka. Zresztą możesz zobaczyć sam – Vision API (https://cloud.google.com/vision).

Sprawdź: Czy tekst alternatywny wpływa na SEO strony internetowej?

Kompresja obrazków

Najczęściej grafiki na stronie internetowej spowalniają jej ładowanie. Zadbaj więc, aby przed wstawieniem zdjęcia na stronę internetową zostało ono najpierw skompresowane. W tym celu możemy wykorzystać mnóstwo darmowych rozwiązań np. kompresja przez program graficzny GIMP ( https://www.gimp.org/), czy też ostatnio coraz częściej wybierane TinyJPG (https://tinyjpg.com/). Przeciętna strona usługowa rzadko kiedy przekracza rozmiar 1 MB, zatem ładowanie kilku obrazów, z których każdy ma rozmiar 2 MB będzie spowalniać stronę. Optymalizacja obrazów jest naprawdę prosta, przy tym bardzo skuteczna. Nikt z nas nie lubi czekać długo aż strona się załaduje, prawda?

Zawsze podawaj rozmiar obrazka HTML – szerokość i wysokość

Częstym błędem jest nieokreślenie rozmiaru obrazka w kodzie HTML. Przeglądarki internetowe w momencie renderowania strony muszą czekać na jej załadowanie, aby poznać rozmiar obrazu i przestrzeń zarezerwowaną na zdjęcie. Dodatkową korzyścią, oprócz szybszego załadowania strony, jest także spełnienie części wymagań Core Web Vitals, a dokładniej wskaźnika CLS. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na pozycjonowanie.

Więcej o Core Web Vitals przeczytasz w tym wpisie: https://www.grupa-icea.pl/czym-sa-core-web-vitals-i-w-jakis-sposob-wplywaja-na-pozycjonowanie-strony-internetowej/

Podsumowanie

Wiesz już, czym jest atrybut alt i title. Poniżej najważniejsze zasady tworzenia atrybutu alt:

 • używaj oryginalnych opisów alternatywnych;
 • unikaj keyword stuffingu;
 • szczegółowo i zwięźle opisuj to, co widzisz na obrazku;
 • stosuj frazę kluczową.

W przypadku atrybutu title należy pamiętać o mniejszej szczegółowości i dodatkowo, powinien on wskazać użytkownikowi ewentualną akcję, która zostanie wykonana po kliknięciu na obraz. Warto również pamiętać o innych zasadach, które wymieniłem w tym artykule. Miłej optymalizacji grafik!

Zobacz również
Grzegorz Czarny
Grzegorz Czarny
Młodszy specjalista ds. SEO
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Przykładowe narzędzia SEO, które możesz zastosować w swojej firmie

  Przykładowe narzędzia SEO, które możesz zastosować w swojej firmie

  Istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc Ci uzyskać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania. Dowiedz się, jak z nich korzystać!
  5 porad – Jak pisać fachowe teksty SEO?

  5 porad – Jak pisać fachowe teksty SEO?

  Treść rządzi SEO, dlatego, aby wkraść się w łaski współczesnego użytkownika sieci, należy czerpać z jego dobrodziejstw. Jak więc tworzyć chwytliwe treści?
  Kiedy Twoja firma powinna zainwestować w agencję SEO?

  Kiedy Twoja firma powinna zainwestować w agencję SEO?

  Czy agencja SEO jest potrzebna, aby utrzymać się na rynku? Zastanawiasz się, czy jest ona dla Ciebie odpowiednia? Podpowiemy Ci co musisz zrobić!
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę