Zapytaj o ofertę

7 predykcji SEO na 2023 rok – jak się na nie przygotować?

7 min czytania
7 predykcji SEO na 2023 rok – jak się na nie przygotować?
Kategoria Pozycjonowanie

Google nie odpuszcza i na bieżąco dostarcza aktualizacji, które wspomagają właścicieli stron internetowych. Wszystko kręci się wokół rywalizacji o pierwsze miejsce w wynikach wyszukiwania.

Prognozy SEO na 2023 rok są obiecujące, dlatego nie sposób pominąć roli sztucznej inteligencji, backlinków czy chociażby szybkich odpowiedzi od wyszukiwarki. Trendy coraz częściej odpowiadają na potrzeby i preferencje użytkowników. Wciąż poszukujesz sposobów lepszego pozycjonowania Twojej strony? Trafiłeś w dobre miejsce!

Spis treści:

Co przyniósł 2022 rok w branży e-commerce?

Obserwowanie zachowań internautów to standardowa praktyka Google. Nikogo nie zaskoczy fakt, że w parze z dynamicznym rozwojem e-sklepów idą wszelkie udogodnienia. Właśnie dlatego w 2022 roku wprowadzono zakładkę “Zakupy”, której zadaniem było wsparcie sprzedawców w prezentacji dostępnej oferty oraz klientów poszukujących konkretnych produktów. AI znalazło tutaj swoje zastosowanie. Model umożliwia analizę asortymentu i dopasowuje wyniki na podstawie wpisywanej frazy.

Kolejną innowacją było wdrożenie usługi Shopping Graph Google gwarantującej wyszukiwanie produktów za pośrednictwem fotografii bądź tzw. screenów. Jakie wyzwania czekają nas w tym roku?

SEO prognozy na 2023 rok

Algorytmy zmieniają się w zdumiewającym tempie. To sprawdzian dla SEO-wców, którzy próbują nadążyć nad błyskawicznie rozwijającym się sektorem swojej branży. Jakie intencje ma wobec nich lider wyszukiwarek? Sprawdźmy!

Numer 1. AI Content stanie się codziennością

Bez względu na Twój stosunek wobec tekstów generowanych przez sztuczną inteligencję musisz być przygotowany na upowszechnienie tej metody w kreacji contentu. W przeszłości AI kojarzył się głównie z krótkimi opisami towarzyszącymi produktom. Obecnie jej potencjał wykorzystywany jest w tworzeniu stron internetowych, co niekoniecznie budzi sympatię wśród przeciwników całkowitej automatyzacji zamieszczanych treści.

Jak właściwie ukierunkować sztuczną inteligencję, aby wyprodukowała wysokiej jakości, merytoryczne treści? Postępuj według następującego schematu.

Stwórz mapę tematyczną

Jeśli tworzysz po 4-5 artykułów dziennie, nie możesz zapomnieć o przygotowaniu konkretnego planu działania. Opracowując, krok po kroku, jakie zagadnienia zostaną poruszone w Twoich wpisach, z pewnością zyskasz w “oczach” Google. Wyszukiwarka uzna Cię za autorytet w danej branży, a to przełoży się na wyczekiwany wzrost współczynnika konwersji.

Popracuj nad szkicem contentu

Następnym etapem, przez który musisz przebrnąć, jest kreacja zarysu/scenariusza treści. Jak się za to zabrać? Podstawą jest dobry research, dlatego zacznij od wygooglowania fraz dopasowanych do omawianego tematu. Po wpisaniu słów, które Cię interesują, wejdź w pierwsze wyniki wyszukiwania, spójrz na nagłówki H2 i H3 odwiedzonych stron WWW. To pierwsza podpowiedź dotycząca fraz wartych implementacji w przyszłym tekście.

Druga wskazówka dotyczy ilości słów w tekście. Zaglądając do “bliźniaczych” witryn internetowych, masz szansę ocenić, jak długi powinien być Twój artykuł.

Inteligentne pisanie

Nadszedł czas, aby dać się ponieść technologii i uzupełnić puste miejsca pomiędzy stworzonymi przez Ciebie nagłówkami. Jedną z platform dobrze sprawdzającą się w roli generowania inteligentnych treści jest Jasper. Narzędzie pozwala przełamywać bariery twórczego pisania i przede wszystkim usprawnia proces kreacyjny.

Zweryfikuj powstały tekst

Treść powstała przy pomocy sztucznej inteligencji ma małe mankamenty. Możesz natknąć się na błędy językowe, dlatego konieczna staje się analiza tekstu i wdrożenie niezbędnych poprawek. Sprawdź również, czy nie ma powtarzających się słów, a przedstawione fakty są zgodne z rzeczywistością.

Numer 2. Autorytet tematyczny

Na tytuł autorytetu merytorycznego trzeba sobie zasłużyć. W jaki sposób? Po pierwsze, musisz pamiętać o tym, że napisanie jednego artykułu dedykowanego, przykładowo ogrodnictwu, nie czyni z Ciebie eksperta. Google dostrzega twórcze starania, jeśli omawiane tematy są wnikliwie przeanalizowane i dostarczają kompleksowych odpowiedzi na zapytania internautów.

Z potencjału sztucznej inteligencji już czerpie duże grono twórców, co z kolei wiąże się z ryzykiem utraty renomy. W końcu rolą eksperta jest pogłębione wyjaśnienie zagadnień i gwarancja wiarygodności informacji.

Zastanawiałeś się kiedykolwiek, co oznacza inteligentne linkowanie? Nie od dziś wiadomo, że porozrzucane odnośniki negatywnie wpływają na zachowanie spójności treści. Coraz większą uwagę koncentruje się na tym, aby przekierowywać do stron tematycznie podobnych do docelowej witryny. I słusznie! Pamiętaj o tym, aby linkować do platform wartościowych, cieszących się wysokim współczynnikiem konwersji.

Numer 3. Link building jako główny determinant

Przewiduje się, że backlinki będą decydować o tym, która strona wygra rywalizację o zajęcie czołowego miejsca w rankingu SERP.

Wyobraź sobie, że wpisujesz hasło “ogrodnictwo” w pole wyszukiwarki. Twoim oczom ukazują się strony, które nie wyjaśniają tajników poprawnej pielęgnacji roślin lub po prostu nie specjalizują się w uprawie ogrodu. Dlaczego zatem pojawiły się w wynikach Google? Dzięki linkom poprawnie zaimplementowanym w witrynie internetowej. Wiesz już, jaką moc ma w sobie właściwie zbudowany profil linkowy? W takim razie przejdźmy do kolejnego odkrycia 2023 roku.

Numer 4. Nowy rok, nowa koncepcja E-E-A-T

Co oznacza akronim E-E-A-T? To rozwinięcie anglojęzycznych Experience – Expertice – Authority – Trust. Wcześniej popularną ideą był E-A-T. Uzupełnienie koncepcji o doświadczenie wskazuje, że jakość contentu oceniana będzie nie tylko przez zrozumienie omawianego tematu, ale też przez doświadczenie twórcy.

Co to oznacza w praktyce? Podobnie jak w życiu często większym zaufaniem obdarzane są osoby, które przeżyły daną sytuację i potrafią przez pryzmat własnego bagażu doświadczeń spojrzeć na konkretny problem. Autorzy, którzy oprócz profesjonalnego zasobu wiedzy wykażą się praktycznym zastosowaniem omawianego rozwiązania, zostaną bardziej docenieni.

Numer 5. Brnij dalej w Parasite SEO!

Czym jest Parasite SEO? To możliwości publikowania treści na stronach autorytetu w określonej dziedzinie. Wskazana strategia cieszy się popularnością wśród początkujących i ekspertów, którzy dążą do tego, aby zająć pierwsze pozycje w rankingu Google.

Czy można nazwać to “pasożytnictwem”? Cóż, Twoja strona poniekąd czerpie wiele korzyści z figurowania na platformie hosta. Nie ma wątpliwości, że Wujek Google preferuje te witryny, które odznaczają się wysokim autorytetem. Korzystając z renomowanych stron, masz szansę wyróżnić się na tle innych i zyskać wysokie miejsce w rankingu SERP.

Numer 6. Niszowe aktualizacje algorytmów? Już wkrótce!

Wzrasta tendencja do wprowadzenia większej liczby aktualizacji wśród algorytmów. Wystarczy spojrzeć na poprzednie lata, aby zobaczyć “boom” nowości na rynku SEO. Przykładowo:

 • Czerwiec 2021 – aktualizacja UX strony na urządzeniach mobilnych.
 • Grudzień 2021 – wprowadzenie innowacji w sektorze recenzji produktów dla afiliantów.
 • 2022 – aktualizacja UX witryny dla komputerów stacjonarnych, ponowne udoskonalenie recenzji produktów, pomocnych treści oraz wykrywania spamu.

Każda z powyższych aktualizacji wiąże się z nieco innymi, mniejszymi celami. Ich główną misją staje się jednak zapewnienie Ci większych zysków i zajęcie wysokiej pozycji wśród konkurentów branży.

Numer 7. Fast Answers

Dla współczesnego użytkownika liczy się czas. Im szybciej, tym lepiej. Google również zaczyna dostrzegać tę zależność. Szczególną troską otacza swoich użytkowników i pragnie, aby otrzymywali odpowiedzi na zadane pytania, tak szybko, jak to możliwe, szczególnie na urządzeniach mobilnych.

Zadbaj o to, aby tworząc recenzję, zamieść w niej nazwy najwyżej ocenianych produktów. Z kolei kreując treści o charakterze informacyjnym, nie zapominaj o podsumowaniu. Podkreślaj, stosuj wyboldowania, aby przykuć wzrok internauty i zwrócić uwagę na najważniejsze aspekty.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Podsumowanie

W centrum SEO znajduje się użytkownik, jego cele, problemy, ale też wygoda. To bardziej niż pewne, że rozwiązania będą wdrażane z myślą o nim i dostosowane do jego oczekiwań. W 2023 roku wszystko może się wydarzyć! Warto więc obserwować propozycje oraz sugestie Google i wyczekiwać wielkich zmian, a te na pewno nadejdą.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Wpływ geolokalizacji na pozycję frazy
Wpływ geolokalizacji na pozycję frazy
Odpowiednie pozycjonowanie jest bardzo ważne w kontekście biznesu nastawionego na rynek lokalny. Jak geolokalizacja wpływa na funkcjonowanie i widoczność firmy w wyszukiwarce?
Podstawy SEO: rel=canonical – czym jest i jak go stosować?
Podstawy SEO: rel=canonical – czym jest i jak go stosować?
Tag kanoniczny jako jedna z technik optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Jak rozwiązać problem zduplikowanej treści i plasować się na wysokiej pozycji w rankingach?
Mapa strony – co to jest? Jak stworzyć mapę witryny oraz jaki wpływ na SEO ma sitemapa?
Mapa strony – co to jest? Jak stworzyć mapę witryny oraz jaki wpływ na SEO ma sitemapa?
Jeśli zależy Ci na optymalizacji swojej strony internetowej, a także na uporządkowaniu jej zawartości, najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie do mapy […]

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę