Zapytaj o ofertę

Co to jest Mobile First Index i jak wpływa na SEO?

Adrian Agapow
Junior SEO Specialist
5 min czytania
Co to jest Mobile First Index i jak wpływa na SEO?
Kategoria Pozycjonowanie

Rozwój technologii mobilnych jest wyznacznikiem naszych czasów. Obecnie dostęp do świata mamy dzięki smartfonom. Te stosunkowo niewielkie urządzenia zapewniają nam stałą łączność nie tylko ze znajomymi, ale dzięki nim możemy również wykonywać szereg innych czynności, np. robić zakupy w sklepach internetowych. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż zakupy przy pomocy tradycyjnego komputera PC. W ślad za rozwojem podąża także Google wraz z kolejnymi aktualizacjami swoich algorytmów. Jednym z nich jest Mobile First Index. Co to takiego? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

Spis treści:

Czym jest Mobile First Index?

Mobile First Index to metoda indeksacji serwisów przez roboty indeksujące. Polega na tym, że wersja mobilna domeny jest analizowana i indeksowana w pierwszej kolejności. Co to oznacza? Domeny, które mają słabo rozwiniętą wersję mobilną, nieprzyjazną dla użytkowników oraz powolną w działaniu, będą uwzględniane na niskich pozycjach w rankingu wyszukiwania Google.

Nie oznacza to jednak, że analizowana jest tylko wersja mobilna. Mobile First Index ustala wersję mobilną jako przyczółek do analizy serwisu pod kątem jego zgodności ze standardami Google. Wersja desktopowa w dalszym ciągu podlega analizie, jednak schodzi ona na boczny tor.

Do momentu wprowadzenia Mobile First Index było tak, że Google zalecało tworzyć osobną wersję mobilną oraz rekomendowało dodawać tag switchboard. Tag switchboard miał za zadanie informować robota Google o tym, że istnieje podobna strona.

Narzędzie Google do analizy witryn dostosowanych do urządzeń mobilnych

Jeśli nie jesteś w stanie do końca określić, czy Twoja witryna jest przyjazna dla urządzeń mobilnych lub chcesz sprawdzić, czy bieżący wariant działa prawidłowo, rozważ podłączenie adresu witryny do narzędzia testowego Google.

Dzięki temu nie tylko potwierdzisz, że Twoja witryna jest w rzeczywistości dostosowana do urządzeń mobilnych, ale także zdobędziesz przydatne informacje, przy użyciu których będziesz w stanie zoptymalizować swoją stronę internetową. Uzyskasz także dane, które pomogą Ci naprawić wszelkie błędy, niekorzystnie wpływające na funkcjonowanie witryny i jej pozycję w SERP-ach.

Mówiąc o urządzeniach mobilnych, większość z nas myśli zapewne o smartfonach. Są to jednak wszystkie mniejsze, przenośne urządzenia, które pozwalają na odbieranie i wysyłanie danych bez obowiązku przewodowego połączenia z internetem. Tablety, notebooki, GPS, smartwatche itp.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jaki wpływ na SEO ma Mobile First Index?

Generalnie sam brak dostosowania wersji mobilnej do standardów Google nie spowoduje nałożenia kary na domenę w postaci np. jej całkowitego lub częściowego wyindeksowania. Zaniedbania w tym zakresie mogą jednak spowodować spadki w wynikach wyszukiwania oraz gorszą ocenę przez algorytmy.

Jak temu zapobiec?

Dostosuj wyświetlanie opisów kategorii tak, by nie generowały problemów z ich prawidłowym wyświetlaniem. Dobrą praktyką jest również implementowanie linkowania wewnętrznego w treściach. Dzięki temu robot będzie miał ułatwioną indeksację podstron. Zadbaj również o odpowiednią prędkość ładowania wersji mobilnej. Sama prędkość wczytywania też jest jednym z kluczowych czynników rankingowych. Aby zbadać prędkość na wersji mobilnej, warto zastosować narzędzie przeglądarkowe Page Speed Insights. Po wpisaniu domeny dostaniesz szczegółowe informacje o elementach składowych prędkości wczytywania serwisu.

Page Speed InsightsŹródło: Page Speed Insights

A co jeśli nie masz wersji mobilnej?

Brak wersji mobilnej domeny nie spowoduje, że serwis nie będzie indeksowany, jednak bez odpowiednio wdrożonej wersji mobilnej nie ma mowy o osiąganiu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. O czym jeszcze warto pamiętać?

 1. Treści na wersji desktopowej i mobilnej muszą być takie same.
 2. Plik robots.txt musi działać prawidłowo dla wersji desktopowej i mobilnej.
 3. Linki kanoniczne muszą być identyczne na obu wersjach.

Aby sprawdzić, czy domena spełnia wymagania Mobile First Index, warto skorzystać z narzędzia Google Test Optymalizacji Mobilnej https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=pl. Po wpisaniu adresu strony głównej wyświetlą się wyniki testu.

Mobile First IndexŹródło: Mobile First Index - Google Search Console

Strona responsywna czy mobilna?

Wybór rodzaju strony jest niezwykle ważny. Do dyspozycji masz strony responsywne i mobilne. Spójrzmy więc na wady i zalety każdej z nich.

Strona responsywna (RWD) – dopasowuje się do rozmiaru wyświetlacza każdego urządzenia w sposób automatyczny, przy wykorzystaniu tego samego kodu oraz adresu URL.

Zalety:

 • jeden adres URL,
 • taki sam wygląd jak na odsłonie desktopowej,
 • brak zduplikowanej treści,
 • jeden CMS do zarządzania,
 • wysoka jakość multimediów,
 • wprowadzane zmiany są widoczne na obu wersjach (desktopowej i mobilnej).

Wady:

 • dłuższy czas ładowania,
 • wyższe koszty wprowadzenia,
 • awaria strony desktopowej będzie wywoływać problemy w wersji mobilnej.

Strona mobilna – uproszczona wersja strony desktopowej, która zawiera najważniejsze informacje.

Zalety:

 • szybka prędkość ładowania,
 • niezależność od strony desktopowej,
 • łatwiejsza obsługa.

Wady:

 • dwa adresy URL,
 • dwa CMS-y,
 • ryzyko zduplikowanych treści,
 • częsta konieczność przekierowań,
 • optymalizację trzeba wykonywać na dwóch wersjach osobno.

Podsumowanie

Technologia stron internetowych stale rośnie wraz z wymaganiami Google. Wersja mobilna serwisu to duże udogodnienie dla użytkowników, dlatego nie warto zaniedbywać tego aspektu. Potencjalni klienci na pewno docenią prostotę oraz wygodę użytkowania poprawnie zoptymalizowanej wersji mobilnej. Dzięki niej ułatwisz sobie drogę do osiągnięcia wysokich pozycji w wyszukiwarce.

Potrzebujesz pomocy? Napisz do naszej agencji SEO z Poznania!

Adrian Agapow
Junior SEO Specialist
Na co dzień zajmuje się optymalizacją e-commerce oraz stron usługowych. Z wykształcenia ratownik medyczny i pasjonat marketingu internetowego.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 10

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Pozycjonowanie sklepu internetowego z dużym budżetem
Pozycjonowanie sklepu internetowego z dużym budżetem
Coraz trudniej promować sklepy internetowe i zwiększać sprzedaż online. Warto więc wiedzieć, jak optymalnie wykorzystać swój budżet marketingowy!
Jak pozycjonować blog? Optymalizacja SEO bloga
Jak pozycjonować blog? Optymalizacja SEO bloga
Blog może pozyskiwać duży ruch z Google bez względu na tematykę. Wymaga to optymalizacji witryny, jej dostosowania do wymagań algorytmu. Sprawdź, co musisz zrobić, aby pozyskać internautów z Google.
Agencje marketingowe na celowniku firm produkcyjnych: pytania, które rozwiążą każdy dylemat
Agencje marketingowe na celowniku firm produkcyjnych: pytania, które rozwiążą każdy dylemat
Z roku na rok wzrasta konkurencyjność branży produkcyjnej. Pojawiają się nowe reklamowe wyzwania. Jak więc dokonać mądrego wyboru agencji marketingowej?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę