Zapytaj o ofertę

Co to jest SafeSearch?

5 min czytania
Co to jest SafeSearch?
Kategoria Pozycjonowanie

Internet odgrywa bardzo istotną rolę w życiu każdego z nas. Służy nam jako źródło ważnych informacji, sposób spędzania wolnego czasu, narzędzie edukacyjne, zakupowe i rozrywkowe. Eksplorując treści w sieci, trzeba być jednak szczególnie ostrożnym. Bardzo często natknąć się bowiem można na niestosowane publikacje, które nie wnoszą do naszego życia żadnych wartości. W celu ochrony przed nimi powstała funkcja SafeSearch. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Spis treści:

SafeSearch – co to takiego?

Wielu internautów zastanawia się, czym jest omawiany w tym miejscu filtr. Otóż stanowi nieodłączny element systemu bezpieczeństwa wyszukiwarki Google.

SafeSearch to zautomatyzowany filtr, który blokuje wyświetlanie niestosownych wyników wyszukiwania. Blokowane są wówczas treści dla dorosłych, prezentowane użytkownikom, którzy nie ukończyli osiemnastego roku życia. Funkcja oferowana jest w wyszukiwarce Google, a jej włączenie zaleca się nie tylko w gospodarstwach domowych, ale też szkołach, na uniwersytetach, w miejscach publicznych czy firmach. Dzięki temu odbiorcy są chronieni przed wulgarną, obraźliwą, nieodpowiednią treścią w sieci, z reguły o charakterze erotycznym.

Jak włączyć filtr SafeSearch?

Włączenie filtru Google SafeSearch jest dość łatwe i nie powinno sprawić żadnych problemów, nawet osobom, które nie specjalizują się w działaniach internetowych. Równie łatwo można wyłączyć filtr SafeSearch.

Aby zainstalować filtr, należy zalogować się na konto Google i przejść do sekcji Ustawienia wyszukiwania. Następnie w zakładce filtry SafeSearch zaznaczyć opcję Włącz filtr SafeSearch i zapisać zmiany. Aby ochronić innych użytkowników danego konta Google, warto skonfigurować bezpieczne wyszukiwanie na wszystkich połączonych z nim urządzeniach. Trzeba bowiem pamiętać, że włączenie ochrony rodzicielskiej nie gwarantuje wyników wyszukiwania pozbawionych treści wulgarnych czy pornograficznych.

Tak zainstalowany system SafeSearch Google filtruje wyniki o charakterze seksualnym i obraźliwym, niezależnie od tego, czy są to teksty, filmy, czy zdjęcia. O wdrożeniu tego zabezpieczenia powinni pomyśleć szczególnie rodzice, gdyż to właśnie niczego nieświadome dzieci są najbardziej narażone na obcowanie z tego typu publikacjami w sieci.

Trzeba jednak pamiętać, że filtrowanie SafeSearch nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed dostępem do treści dla pełnoletnich. Mimo włączenia tej funkcji warto stale monitorować to, z jakich stron dziecko korzysta w Internecie. Co więcej, w przypadku użytkowania wielu przeglądarek konieczne jest włączenie filtru na każdej z nich.

Warto też wspomnieć, że aktywacja trybu YouTube SafetyMode pozwala na filtrowanie wyników wyszukiwania treści np. w przeglądarce Chrome za pomocą wyżej opisanego systemu.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

SafeSearch na smartfonie

Warto aktywować tę ochronę na każdym urządzeniu mobilnym użytkowanym przez dzieci. W przypadku smartfonów z systemem Android wystarczy przejść do strony głównej konta Google w Chrome. Następnie wybrać opcję Zarządzanie kontem Google i przejść do zakładki Dane i personalizacja. W dalszej kolejności wystarczy kliknąć sekcję Filtry SafeSearch, która przedstawi dwie opcje do wyboru: pokaż najtrafniejsze wyniki oraz filtruj wyniki o charakterze jednoznacznie seksualnym. Aby aktywować filtr, należy wybrać drugi wariant.

Warto wspomnieć, że można ustawić filtr rodzinny SafeSearch na wszystkich nadzorowanych urządzeniach przez konto Google, połączonych przez Family Link. Z opcji tej skorzystać powinny przede wszystkim sieci szkolne czy firmowe, gdzie nieodpowiednie treści są szczególnie niepożądane.

Pozycjonowanie stron a filtr SafeSearch

Z punktu widzenia właścicieli stron internetowych wykorzystanie filtra SafeSearch Google ma nieco inne znaczenie. Trzeba bowiem pamiętać, że wyszukiwarka nie jest nieomylna i czasami może nałożyć filtr na stronę, która tak naprawdę nie powinna go otrzymać.

Aby więc wysoko pozycjonować się w wynikach wyszukiwania Google i nie narażać witryny na spadki ruchu, warto unikać treści o charakterze seksualnym i obraźliwym, a także takich, które mogą zostać za takowe uznane. Należy też zadbać o pełne zabezpieczenie witryny, gdyż włamanie hakerów może skutkować przepełnieniem jej niestosownymi publikacjami.

Szczególnie uważni powinni być właściciele sklepów z bielizną czy osoby prowadzące gabinety medycyny estetycznej, gdyż prezentowanie usług za pośrednictwem zdjęć okolic intymnych może skutkować ukryciem strony internetowej dla części użytkowników.

Aby więc filtr od Google nie zaszkodził pozycjonowaniu witryny, należy zadbać o poprawny charakter tego typu treści, zrezygnować z kontrowersyjnych publikacji oraz wdrożyć niezbędne zabezpieczenia, które ochronią serwis i przeglądarkę internetową przed atakiem osób trzecich. Należy również pamiętać o narzędziu Google Search Console.

Podsumowanie

Google SafeSearch to niezwykle istotny system zabezpieczeń, dzięki któremu rodzice nie muszą martwić się o wyniki wyszukiwania przeprowadzane przez ich dzieci. Filtr korzystnie wpływa także na atmosferę w miejscach publicznych czy przedsiębiorstwach, gdyż rozpoznaje treści przeznaczone dla dorosłych, wulgarne i ukrywa je przed użytkownikami. Co więcej, aktywacja systemu jest intuicyjna oraz szybka, dzięki czemu z ochrony skorzystać mogą nawet osoby niedoświadczone w zakresie funkcji Google.

Trzeba jednak pamiętać, że decydując się włączyć filtr SafeSearch przy niewłaściwym zarządzaniu witryną, można sprawić wiele problemów. Warto więc zabezpieczyć serwis, zrezygnować z wulgarnych treści i zastosować się do zasad wyszukiwarki, a strona z pewnością zajmie wysoką pozycję na liście wyników wyszukiwania, gwarantując tym samym rzeszę nowych klientów oraz satysfakcjonujące wyniki sprzedażowe.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 11

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Znaczenie SEO podczas pandemii COVID-19
Znaczenie SEO podczas pandemii COVID-19
Prowadzisz firmę i odczuwasz bolesne skutki pandemii koronawirusa? Sprawdź, jakie znaczenie ma w obecnej sytuacji optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek!
Co to jest techniczne SEO?
Co to jest techniczne SEO?
Aby uzyskać widoczność w Google, musisz zadbać o techniczną strukturę swojej strony. W tym artykule dowiesz się, na co zwrócić wówczas uwagę!
Jak zmienić link do strony? O czym należy pamiętać przy zmianach adresów URL?
Jak zmienić link do strony? O czym należy pamiętać przy zmianach adresów URL?
Chciałbyś zmienić nazwę strony na krótszą? Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas tej zmiany, aby zachować osiągniętą pozycję w wyszukiwarce.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę