Zapytaj o ofertę

Co to są linki afiliacyjne?

5 min czytania
Co to są linki afiliacyjne?
Kategoria Pozycjonowanie

Dziś zakupy online stały się codziennością dla milionów użytkowników na całym świecie. Kupowanie ubrań i butów, nowych gadżetów czy sprzętu AGD, zaciągnięcie pożyczki czy granie w nową grę komputerową – wszystko to odbywa się online, bez żadnego wysiłku. Firmy zainteresowane zwiększeniem sprzedaży już dawno zrozumiały, że można wyświetlać reklamy nie tylko na banerach ulicznych i w telewizji, ale także w Internecie. W końcu, jeśli użytkownik zamierza coś kupić online, to będzie czerpał informacje właśnie z sieci, a form reklamy cyfrowej jest naprawdę wiele. Do jednej z najczęściej wykorzystywanych ostatnio metod promocji należą sieci partnerskie i linki afiliacyjne – co to jest i jak działa? Dowiesz się podczas lektury!

Spis treści:

Linki afiliacyjne (partnerskie) są częścią specjalnej sieci afiliacyjnej, w której udział biorą:

 • reklamodawcy – czyli właściciele witryn, do których prowadzą linki;
 • wydawcy – osoby, które publikują linki na swoich zasobach.

Link afiliacyjny różni się od zwykłego linku tym, że zawiera unikalny identyfikator dla każdego wydawcy. Aby stworzyć takie hiperłącze, należy przepuścić je przez specjalny generator w sieci afiliacyjnej, w którym nadawany jest kod ID. Gdy użytkownik kliknie link lub wykona ukierunkowane działania (rejestracja, zakup itp.), wydawca, która ten link opublikował, otrzymuje odpowiednią prowizję. System śledzi wszystkie aktywności za pomocą specjalnych trackerów i zlicza ruch kierowany od wydawców.

Warto wiedzieć, że w systemie afiliacyjnym znaczenie mają pliki cookies. Utrzymują one ważność przez 30 dni od pierwszego kliknięcia w link przez użytkownika. W praktyce oznacza to, że jeśli w tym czasie dana osoba dokona rejestracji, pobrania lub zakupu na reklamowanej stronie, to wydawca również otrzyma za to prowizję.

Drugą ważną rzeczą jest fakt, że sieci afiliacyjne dają wydawcom możliwość generowania linków partnerskich do dowolnych stron. Jedynym warunkiem jest rejestracja w odpowiednim serwisie, takim jak webePartners.

webepartners.plwebepartners.pl

Jak wygląda link partnerski?

Linki partnerskie mogą wyglądać inaczej w różnych systemach. Strukturę określa sam organizator programu partnerskiego. Nie jest jednak trudno odróżnić link afiliacyjny od zwykłego – będzie on zawierał fragmenty wskazujące na współpracę, np. ref, afiliacja, webepartners itp.

Ciąg cyfr i znaków po adresie to identyfikator, czyli osobisty kod ID konkretnego wydawcy. Sama długość kodu również może być różna – zależy od projektu, który oferuje współpracę partnerską lub sieci afiliacyjnej obsługującej tę ofertę.

Gdzie umieszczać linki afiliacyjne?

Powiedzmy, że masz link afiliacyjny do atrakcyjnego zasobu. Jednak to wcale nie jest gwarancja żadnego zysku. Aby hiperłącze zarabiało, musi mieć odbiorców. W tym celu URL z numerem identyfikacyjnym należy umieszczać na różnych stronach i w taki sposób, by budził zainteresowanie potencjalnych odbiorców.

Zadaniem wydawcy jest więc publikowanie treści tekstowej, graficznej, multimedialnej, do której zostanie dodany link partnerski. Oto kilka miejsc, gdzie można to zrobić:

 • Własny blog/kanał YouTube – umożliwia to uzyskanie dostępu do szerokiego grona odbiorców, w tym takich, na których wydawca ma faktyczny wpływ.
 • Sieci społecznościowe – linki afiliacyjne można umieszczać również w różnych grupach tematycznych, w których mogą znajdować się osoby zainteresowane konkretną tematyką, usługą czy produktem.
 • Fora tematyczne – w odpowiednich wątkach możesz udzielać odpowiedzi na pytania innych użytkowników i polecać im różne marki poprzez linki partnerskie.
 • Maile i dowolne komunikatory – linki można przesyłać bezpośrednio do odbiorców, korzystając ze swojej bazy subskrybentów.

Artykuły tematyczne, recenzje produktów i usług, a także poradniki to treści idealne pod linki afiliacyjne. Kluczowe jest jednak, by hiperłącza były umieszczane w zasobach tematycznie z nimi powiązanych. W innym wypadku niemożliwe jest pozyskanie jakościowego ruchu do witryny reklamodawcy.

Warto też wiedzieć, że linki partnerskie możesz publikować zarówno w formie adresu URL na stronie, jak i podpinając je pod tekst i dowolny element graficzny.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Cel linków partnerskich

Linki afiliacyjne wykorzystywane są przy link buildingu oraz tworzeniu programu partnerskiego, co implikuje obecność rozbudowanej sieci wydawców. Im jest ich więcej, tym szersza reklama i bardziej aktywni użytkownicy w witrynie. Promocja poprzez linki partnerskie to sposób na zarobek dla obu stron – wydawców i reklamodawców. Ci pierwsi otrzymują wynagrodzenie za przyciąganie aktywnych klientów, drudzy zaś budują swoje zasięgi, zwiększają konwersję i zyskują większą rozpoznawalność. Co więcej, wydawcy mogą tworzyć sieć kolejnych polecających, uzyskując tym samym dochód pasywny.

System marketingu afiliacyjnego jest wygodny dla reklamodawców, ponieważ pozwala zwiększyć ruch na stronie i tym samym poszerzyć bazę klientów. Choć teoretycznie wydawcą może zostać każdy, to w praktyce największą wartość dla firm stanowią osoby z dużymi zasięgami oraz siłą oddziaływania na innych użytkowników. Tacy wydawcy mają też większe szanse na satysfakcjonujące zarobki w systemie partnerskim.

Zwiększ zyski dzięki linkom afiliacyjnym!

Niezależnie od tego, czy jesteś reklamodawcą, czy zamierzasz publikować odnośniki na swoich kanałach w ramach sieci partnerskiej, postaw na linki afiliacyjne! Poza korzyściami opisanymi wcześniej, dzięki takiej strategii zwiększysz zyski, angażując w ten system minimalne nakłady. W razie jakichkolwiek problemów zgłoś się do agencji marketingowej, z którą osiągnięcie sukcesu w ramach marketingu afiliacyjnego będzie o wiele łatwiejsze.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

BERT – co wiesz o najnowszym algorytmie Google?
BERT – co wiesz o najnowszym algorytmie Google?
BERT to precyzyjny program do przetwarzania języka naturalnego. Warto wiedzieć, jak wpływa na rozwój wyszukiwania i pozycjonowanie stron internetowych.
Współpraca z agencją SEO czy samodzielna optymalizacja treści?
Współpraca z agencją SEO czy samodzielna optymalizacja treści?
Optymalizacja treści to bardzo złożony proces. Warto więc wiedzieć, dlaczego zatrudnienie doświadczonej agencji SEO jest najlepszym rozwiązaniem.
Lejek sprzedażowy – czym jest i jak go zaprojektować?
Lejek sprzedażowy – czym jest i jak go zaprojektować?
Koncepcję lejka sprzedażowego powinien znać każdy sprzedawca. Czym jest? Jakie ma etapy? Jak go zaprojektować? Dowiesz się tego podczas lektury!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę