Zapytaj o ofertę

Czym jest marketing afiliacyjny?

12 min czytania
Czym jest marketing afiliacyjny?
Kategoria Marketing

Marketing afiliacyjny to rodzaj reklamy opierający się na poleceniach danego produktu bądź usługi, której źródłem nie jest sam reklamodawca, a jego partnerzy (tzw. wydawcy). Partnerzy, w ramach marketingu afiliacyjnego, zamieszczają w określonych miejscach sieci link referencyjny kierujący do produktu/usługi, często jednocześnie rekomendując daną ofertę.

Marketing afiliacyjny daje więc reklamodawcom przestrzeń reklamową i zasięgi danej osoby bądź witryny, zaś partnerom – określony wcześniej procent od sprzedaży, wygenerowanej dzięki jego poleceniu.

Spis treści:

Marketing afiliacyjny co to jest?

Czym jest link referencyjny?

Link referencyjny (nazywany polecającym lub partnerskim) odgrywa ogromną rolę w całym procesie i to on sprawia, że marketing afiliacyjny może zostać odpowiednio poprowadzony. Jest to hiperłącze, które kieruje użytkowników sieci do danej strony bądź podstrony reklamodawcy.

Każdy z partnerów otrzymuje swój link referencyjny. W ten sposób można sprawdzić, jaka część sprzedaży została wygenerowana dzięki danemu partnerowi oraz jaka część klientów zakupiła dany produkt właśnie z polecenia konkretnego partnera.

Indywidualny link to także świetne źródło wiedzy o skuteczności danej kampanii marketingu afiliacyjnego.

W jaki sposób można realizować marketing afiliacyjny?

Jednym z nich jest współpraca z influencerami w obrębie rozmaitych mediów społecznościowych.

Linki referencyjne można zamieszczać także w ramach:

Programów typu cashback – konsument, zachęcony wizją zwrotu części poniesionych kosztów, może podjąć decyzję o zakupie właśnie produktu z cashbackiem.

Content marketingu – zamiast tzw. ściany tekstu dużo lepiej sprawdzą się wpisy urozmaicone grafikami, wypunktowaniami oraz nagłówkami. Każdy z nich powinien zawierać także odpowiedni link referencyjny do produktu.

Kuponów rabatowych – skorzystanie z takiego kodu rabatowego działa na podobnej zasadzie, co programy cashbackowe. Jednak marketing afiliacyjny w oparciu o kupony rabatowe może być realizowany także przez influencerów. Z perspektywy reklamodawcy warto pamiętać, by wspomniany kod rabatowy był krótki i łatwy do zapamiętania.

Postów lub relacji w social mediach – influencer prezentuje dany produkt, podkreślając zalety z jego posiadania, a następnie udostępnia swoim obserwatorom link referencyjny, z pomocą którego mogą go zakupić.

Porównywarek cenowych – klienci korzystający z porównywarek cenowych widzą jednocześnie oferty promowane przez daną porównywarkę. Niektóre porównywarki oferują też możliwość natychmiastowego zakupu promowanego produktu, bez konieczności opuszczania serwisu.

Marketing afiliacyjny – największe błędy

Źle dobrany wydawca

Jeśli nie poświęcisz wystarczającej uwagi wyborowi wydawcy, nie tylko możesz nie powiększyć swoich zysków, ale wręcz sprawić, że zmaleją.

Źle dobrany model rozliczenia

W przypadku wyboru modelu rozliczenia zawsze kieruj się nadrzędnym celem danej kampanii reklamowej.

Kiepska strona internetowa

Jeśli strona internetowa nie będzie funkcjonować jak zależy, nigdy nie osiągniesz wysokiego poziomu konwersji.

Negatywnie na konwersję mogą wpłynąć: długi czas ładowania witryny; brak certyfikatu bezpieczeństwa; odstraszający design; słaby copywriting; zły przycisk CTA; błędy UX (pod względem wrażeń użytkownika).

Słowniczek marketingu afiliacyjnego, czyli pojęcia, które musisz znać

Atrybucja

Ocenia stopień udziału w konwersji dla każdej z form reklamy. Dzięki niej reklamodawca jest w stanie ocenić, w co warto inwestować mniejsze środki, a w co większe. To zatem dobre narzędzie optymalizacji budżetu marketingowego.

Konwersja

To każde działanie, które podjął klient, a które było pożądane przez reklamodawcę w ramach określonych działań. Konwersją często jest po prostu zakup produktu, jednak może być to także np. wypełnienie formularza kontaktowego czy zapisanie się do firmowego newslettera.

Reklamodawca

Osoba/firma, która zleca reklamę swoich produktów bądź usług innym osobom (tzw. partnerom lub wydawcom), niezwiązanym bezpośrednio ze strukturą firmy.

Partner

To osoba, która reklamuje produkt lub usługę, zamieszczając linki referencyjne w swoich mediach społecznościowych, na stronie internetowej lub w innych obszarach sieci. Partner otrzymuje od reklamodawcy część zysków ze sprzedaży lub innej pożądanej akcji.

Super Partner

Najczęściej są to influencerzy o ogromnych zasięgach lub firmy, których działalność opiera się właśnie o marketing afiliacyjny.

Partner drugiego poziomu

To tzw. partner partnera, czyli osoba będąca pod super partnerem, która pomaga mu realizować cele marketingu afiliacyjnego.

Klient

Osoba, która z polecenia partnera decyduje się na zakup reklamowanego produktu lub podjęcie innej pożądanej przez reklamodawcę akcji.

Najważniejsze aspekty marketingu afiliacyjnego – perspektywa reklamodawcy

Z perspektywy reklamodawcy są to przede wszystkim: znajomość rynku docelowego; znajomość grupy docelowej; odpowiedni wybór wydawcy; elastyczność; dobra komunikacja; know-how.

Marketing afiliacyjny z perspektywy reklamodawcy – czy warto?

Marketing afiliacyjny ma wiele zalet, tj.: rozliczenie za efekt (budżet wydany na tego typu działania będzie zoptymalizowany do maksimum, a Ty unikniesz płacenia za coś, co nie przynosi żadnego skutku); mierzalność skuteczności (możesz dość szczegółowo monitorować poszczególne etapy kampanii, ale też wprowadzać ewentualne potrzebne zmiany i modyfikować swoją strategię na przyszłość); wiarygodna reklama (wzbudzi zaufanie w społeczności danej osoby); zwiększenie ruchu na stronie; pozyskanie nowych klientów.

Marketing afiliacyjny – czy warto korzystać z usług profesjonalistów?

Specjaliści marketingu afiliacyjnego to po prostu firmy, które tworzą „sieci” afiliacyjne. Jest to rodzaj przestrzeni do wymiany pomiędzy reklamodawcami a zaufanymi partnerami. Takie sieci zwykle automatycznie naliczają zarobek partnerom i przelewają odpowiednią kwotę na ich konto.

Przy wyborze firmy, która ma prowadzić marketing afiliacyjny, warto sprawdzić: w jakich branżach działa dana sieć; jak rozbudowaną bazę reklamodawców oraz partnerów posiada; czy platforma oferowana przez daną firmę jest intuicyjna i łatwa w obsłudze; czy firma zapewni dostęp do pełnych statystyk, które pomogą Ci monitorować skuteczność działań.

Jeśli chcesz zdobyć rynki zagraniczne, zwróć uwagę, czy dana sieć (firma) afiliacyjna: ma już doświadczenie w działaniach zagranicznych; oferuje odpowiednich w tym celu partnerów/reklamodawców; posiada w swoich szeregach specjalistów znających lokalne realia Twojego zagranicznego rynku docelowego.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Influencer marketing a marketing afiliacyjny

Linki referencyjne do danych produktów pojawiają się właśnie w mediach społecznościowych wpływowych osób. Mogą być to zarówno tradycyjni celebryci, jak i specjaliści z danych dziedzin, edukujący swoją społeczność. To właśnie oni, w ramach marketingu afiliacyjnego, dzielą się rekomendacjami w swoich postach czy relacjach.

Ogromną zaletą wykorzystania influencer marketingu w marketingu afiliacyjnym jest fakt, że taka reklama może bardzo skutecznie zachęcić do zakupu produktu, a część społeczności danego influencera szybko zamieni się w Twoich klientów.

Marketing afiliacyjny – rodzaje influencerów

W marketingu afiliacyjnym można spotkać się z następującym rodzajem influencerów: nano-influencerzy (posiadają mniej niż 1000 obserwatorów. Często jednak osoby takie mogą być cenione np. na rynku lokalnym)l mikro-influencerzy (posiadają od 1000 do 100 000 obserwatorów); makro-influencerzy (posiadają od 100 000 do miliona obserwatorów); mega-influencerzy (posiadają milion obserwatorów i więcej).

Jak wybrać influencera do marketingu afiliacyjnego?

Grupa docelowa

Sukces Twojej kampanii marketingu afiliacyjnego zależeć będzie zwłaszcza od tego, czy społeczność danego influencera jest jednocześnie grupą docelową Twojego produktu.

Dobry research

Poświęć trochę czasu na „prześwietlenie” wybranego przez siebie influencera. Sprawdź, czy w niedalekiej przeszłości nie wybuchł jakiś skandal z jego udziałem oraz w jaki sposób kreuje swój wizerunek w mediach społecznościowych.

Poprzednie współprace

Zwróć uwagę na to, jakie współprace do tej pory influencer ma na koncie, jakie produkty promował i w jaki sposób wywiązywał się ze swoich obowiązków.

Nie zapominaj także o społeczności influencera. Zobacz, jak odbierał dotychczasowe posty sponsorowane swojego idola i w jaki sposób je komentował.

Estetyka i tematyka

Jeśli nie chcesz, by marketing afiliacyjny Twojego produktu wyglądał sztucznie, przejrzyj ostatnie publikacje influencera.

Pamiętaj, że to właśnie klimat wybranego przez Ciebie konta będzie tłem dla Twojej marki. Zadbaj o to, by było to tło przyjazne i spójne z jej charakterem.

Marketing afiliacyjny z perspektywa influencera – czy warto?

Jakie korzyści ze współpracy w ramach marketingu afiliacyjnego może mieć influencer?

Korzyści finansowe – to nie tylko samo zasilenie portfela influencera, ale też idące za nim możliwości rozwoju kanału, zakupu lepszego sprzętu czy organizacji konkursu z atrakcyjnymi nagrodami dla fanów.

Korzyści wizerunkowe – im więcej współprac z docenianymi przez społeczność i rynek markami, tym lepiej dla wizerunku influencera.

Content marketing – jeśli produkt faktycznie zainteresuje społeczność, influencer może tworzyć dodatkowe materiały z nim związane i tym samym dostarczać odbiorcom tego, czego oczekują: rozrywki i informacji.

Nowe grono obserwatorów – jeśli influencer w merytoryczny i ciekawy sposób zrecenzuje produkt, może zostać polecony przez swoich obserwatorów innym osobom, które do tej pory go nie śledziły.

Marketing afiliacyjny dla każdego

Z marketingu afiliacyjnego korzystają także osoby fizyczne, traktując afiliację jako źródło dodatkowego dochodu internetowego.

Dużą zaletą takiej współpracy jest fakt, że nie jest ona w żaden sposób wiążąca – z zamieszczania i promowania linków referencyjnych w sieci możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

Marketing afiliacyjny przez niektórych jest również nazywany nowoczesnym marketingiem szeptanym.

Marketing afiliacyjny a modele rozliczeń

CPL – Cost Per Lead

Reklamodawca ponosi koszt za każdego zdobytego przez Twój link leada. Leadem jest osoba, która wyraziła potencjalną chęć zakupu.

CPA – Cost Per Action

Prowizję otrzymasz za każdego klienta, który podjął pożądaną przez reklamodawcę akcję, np. zapisanie się do newslettera, wypełnienie ankiety bądź zgłoszenie uczestnictwa w webinarze.

CPS – Cost Per Sell

Koszt za sprzedaż – prowizja od każdej transakcji (zakupu), jakiej dokona osoba, która przeszła na stronę produktu poprzez link referencyjny zamieszczony na Twojej stronie.

CPC – Cost Per Call

Reklamodawca zapłaci Ci określoną kwotę za każdego klienta, który zdecydował się na wykonanie telefonu do firmy i np. zapytanie o szczegóły oferty danego producenta.

W jaki sposób “zwykli internauci” mogą zarabiać na marketingu afiliacyjnym?

Przez „zwykłych internautów” rozumiemy tutaj osoby, które funkcjonują w sieci, jednak nie są typowymi influencerami. Mogą realizować reklamy w ramach marketingu afiliacyjnego poprzez: zamieszczenie banera reklamowego na blogu osobistym; umieszczanie linków referencyjnych w postach, grupach bądź komentarzach na mediach społecznościowych; zamieszczanie linków referencyjnych w postach na forach.

Samo zarabianie na danym linku zależeć będzie od tego, czy i jak liczną społeczność zgromadziła wokół siebie taka osoba.

Właśnie dlatego marketing afiliacyjny to coś, na czym najwięcej zarobią osoby z własną przestrzenią w sieci oraz influencerzy ze zgromadzoną wokół siebie społecznością.

Jak znaleźć współpracę dla siebie?

Poszukując współpracy do działania obejmującego marketing afiliacyjny, możesz skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy lub samodzielnie zainicjować kontakt z reklamodawcą (np. ze sklepami, które już należą do jakiejś sieci afiliacyjnej).

Warto wybierać takie współprace, które w pewnym stopniu korespondują z obecnymi na Twojej witrynie treściami. Wśród Twoich czytelników będą przeważać osoby potencjalnie zainteresowane produktem.

Marketing afiliacyjny – ile mogę zarobić na promowaniu produktów?

Statystyki pokazują, że przeciętnie wynoszą od 5 do 20% rocznego przychodu wydawców. Do czynników, które z pewnością wpłyną pozytywnie na wyższe zarobki płynące z tego typu reklamy, należą: Twoje umiejętności marketingowe; Twoje zaangażowanie; doświadczenie reklamowe; pozycja i staż witryny; Twoja społeczność; Twoja branża (sektory mniej lub bardziej opłacalne).

Najpopularniejsze programy afiliacyjne

AliExpress Affiliate Program

AliExpress oferuje prowizję z limitem w wysokości 50 USD. Oznacza to, że jednorazowo nie będziesz w stanie zarobić więcej niż ta kwota. Dla jednych będzie to przeszkoda, a inni nie zwrócą na to uwagi.

Podobnie jak na przesyłkę z AliExpress, tak na swoją prowizję także przyjdzie Ci poczekać – może to potrwać do 60 dni.

Atrybut ALT: programy afiliacyjne

Amazon PartnerNet

Amazon PartnerNet oferuje zarabianie na promowaniu produktów ze swojego sklepu internetowego i gwarantuje do 10% zysków. Stawki prowizyjne są stałe i uzależnione są od kategorii promowanych produktów.

Warunkiem dołączenia jest jednak posiadanie bloga, witryny internetowej, profilu w mediach społecznościowych lub aplikacji, które następnie są przez Amazona weryfikowane.

W zakres czynności pożądanych przez Amazon wchodzi nie tylko sprzedaż, ale także np. rejestracja na bezpłatny okres próbny.

Booking.com

Jeśli działasz jako organizator programu partnerskiego, aby zarobić, musisz umieścić na swojej stronie jeden z produktów Bookingu. Jeśli za jego pośrednictwem ktoś dokona rezerwacji, otrzymasz od niej określoną prowizję.

Zaletą tego programu jest duża dowolność w zakresie wyboru promowanego produktu i konkretnych obiektów, które będą wyświetlać się na Twojej witrynie. Dzięki temu możesz dopasować treści reklamowe do tych już istniejących na stronie. Pomocny może być także helpdesk, czyli zespół wsparcia, który w razie potrzeby wyjaśnia wątpliwości partnerów.

Money2Money

Program marketingu afiliacyjnego, w którym zarabiasz na polecaniu produktów finansowych oraz ubezpieczeń. Jest to afiliacja dla każdego, co oznacza, że – aby dołączyć do programu – nie jest wymagane posiadanie własnej witryny internetowej.

Ten marketing afiliacyjny możesz realizować zarówno z pomocą linków polecających, jak i banerów reklamowych.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 9

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Co to jest NPS?
Co to jest NPS?
Net Promoter Score określa jakość interakcji między biznesem, a jego klientami. Poznaj wady i zalety tego wskaźnika i dowiedz się, jak wykorzystać go w biznesie.
Jak tworzyć skuteczne slogany reklamowe?
Jak tworzyć skuteczne slogany reklamowe?
Skuteczny slogan reklamowy to świetny sposób na rozszerzanie świadomości marki wśród klientów. Warto więc wiedzieć, jak stworzyć chwytliwe komunikaty!
Marketing wirusowy – co to jest viral marketing?
Marketing wirusowy – co to jest viral marketing?
Marketing wirusowy to jedno z najskuteczniejszych narzędzi promocyjnych. Na czym polega i jak je wykorzystać? Dowiesz się w niniejszym artykule!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę