Zapytaj o ofertę

Czym są broken links? Jak poradzić sobie z uszkodzonymi linkami zewnętrznymi?

7 min czytania
Czym są broken links? Jak poradzić sobie z uszkodzonymi linkami zewnętrznymi?
Kategoria Pozycjonowanie

Problemy z szybkim ładowaniem się platformy, brak intuicyjnej nawigacji czy broken links negatywnie wpływają na wrażenia użytkowników korzystających z zasobów strony. O ostatniej z uprzednio wymienionych trudności internauta często dowiaduje się po dostrzeżeniu błędu 404. Skąd biorą się niedziałające linki? Czy mają wpływ na pozycjonowanie? Jak zabrać się za naprawę broken links? Odpowiedź na te pytania poznasz w poniższym artykule, dlatego nie zwlekaj ani minuty dłużej! Sięgnij po poradnik i nie pozwól, aby zepsute linki stanęły na drodze w popularyzacji Twojej marki w sieci.

Spis treści:

Czym są broken links dla odwiedzającego platformę e-sprzedażową? Z pewnością to frustrujący problem, z którym muszą zmagać się użytkownicy sieci internetowej. Martwe linki, bo tak też roboczo można je nazwać, przekierowują do adresu URL, pod którym nie znajdują się właściwie działające strony internetowe. Wobec tego broken links przekierowują użytkownika do błędu 404 bądź innej wadliwości HTTP, m.in. do:

 • zlikwidowanej podstrony,
 • witryny, w której zmodyfikowano adres URL,
 • platformy, która nie jest zaktualizowana,
 • wygasłej nazwy domeny.

Przy broken link mogą pojawić się inne przypadki, np. przekroczenie limitu okresu żądania (z angielskiego – timeout), błąd typu 400, usterka serwera bądź geoblokada. Niedziałające linki to skutek funkcjonowania stron WWW i nie jest to coś niespotykanego w wirtualnym świecie. Twórcy witryn, w tym również wpisów, zamieszczają w swoich treściach odnośniki i nie są w stanie przewidzieć, jak długo będą mogli czerpać korzyści z linkowanej strony.

Warto zrozumieć fakt, że nagromadzenie dużej liczby broken links będzie niekorzystnie oddziaływać na wrażenia internauty poruszającego się po stronie internetowej. Witryna zaczyna być postrzegana jako niezaktualizowana, a internauta czuje się nieco oszukany. Content, do którego został odesłany, nie może być przez niego eksplorowany. Co więcej, broken links mają swój udział we wzroście współczynnika odrzuceń. Dlatego też zaleca się systematyczne wynajdywanie oraz naprawę uszkodzonych odnośników podczas okresowego przeglądu strony WWW.

Wyodrębnia się dwa typy martwych linków: zewnętrzne oraz wewnętrzne. Pierwszy wymieniony rodzaj odnosi się do sytuacji, w której znajdujemy się na obcej domenie, z kolei drugi typ broken links dotyczy przekierowań w obrębie tej samej strony.

Jak zidentyfikować uszkodzone linki?

Pamiętaj, że jak Cię widzą, tak Cię piszą. Zadbaj więc o poprawne linki, które będą stanowić wiarygodne źródło. Aby móc naprawić dany link, najpierw należy go zlokalizować. Oto lista najczęściej pojawiających się błędów informujących o martwym linku:

 • kod 400: przeglądarka wymaga aktualizacji,
 • status 401: brak odpowiednich uprawnień do uzyskania dostępu,
 • błąd 402: łącze nie istnieje lub jest przestarzałe,
 • błąd 404: strona nie została odnaleziona podczas ostatniej wizyty robota indeksującego,
 • błąd 410: specjalny błąd Google, mówiący, że strona nie istnieje.

Powodów wynikających z obecności broken links jest kilka. Począwszy od przejęzyczenia (literówek w konstruowanym adresie URL), poprzez niewłaściwy dobór rozszerzenia, a skończywszy nawet na dezaktualizacji/usunięciu źródła linkowanej strony. Do najczęstszych przyczyn zaliczyć możemy:

 • Nieprawidłowy adres URL (błąd w pisowni),
 • zmieniona struktura adresu URL, która nie została zaktualizowana,
 • link przeniesiony bądź usunięty,
 • zakłócenia spowodowane zainstalowanymi wtyczkami,
 • ograniczenia zapory lub geolokalizacji.
Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Linkowanie zewnętrzne a SEO

Strategia budowania linków zewnętrznych to jedna z najpopularniejszych praktyk SEO. Im więcej wysokiej jakości linków, tym większy wpływ na rankingowanie pod kątem wyników wyszukiwania.

Niestety działa to również odwrotnie – użytkownik, który często napotyka w ramach jednej strony na wiele niedziałających linków rezygnuje z jej korzystania. Spada wówczas ruch na stronie, klikalność, współczynnik konwersji, a także obniża się jej jakość analizowana przez roboty Google.

Linkowanie zewnętrzne

Mowa tutaj o linkach umieszczanych na innych stronach, niż nasza własna. Najpopularniejsze formy linkowania zewnętrznego to katalogi, social media, guest posting, fora i grupy internetowe, artykuły sponsorowane. Jest to dodatkowe wsparcie w kontekście czynników rankingowych Google. Ich wartość ocenia Algorytm Pingwin, dla którego nie liczy się ilość, a jakość witryny posiadającej link.

Detektor niedziałających linków, czyli jak je sprawnie wykryć i naprawić?

Aby poprawić niedziałające linki, należy w pierwszej kolejności je zlokalizować. Mając do dyspozycji witrynę zawierającą różne podstrony, należy ją osobiście przetestować w kontekście weryfikacji dostępności adresów URL, do których kierowany jest użytkownik. Sytuacja nieco komplikuje się w momencie, gdy zarządzamy bardziej zaawansowaną witryną bądź blogiem. W takim przypadku podjęcie się ręcznego testowania broken links to strzał w kolano. Wynika to z dużego nakładu zbędnego wysiłku.

W zasięgu ręki masz narzędzie Google Search Console, które wspomoże Cię w automatyzacji tego procesu. Wchodząc w kartę “Indeks”, a następnie “Stan”, dostrzeżesz błędy i wyeliminowane adresy URL z procesu indeksowania. Przeklikując do szczegółów, zaobserwujesz określony problem, z którym zmagają się Googleboty, a przechodząc do konkretnej pozycji – określone adresy URL zwracające błędy, pojawiające się w związku z martwymi linkami.

Niezwykle pomocne są zewnętrzne programy, takie jak Broken Link Checker czy Sleuth. Niektóre przeglądarki wyposażone są w określone wtyczki, za sprawą których możliwa jest weryfikacja określonej strony pod kątem broken links. Z taką opcją możesz spotkać się, korzystając z FireFox (wspomnianą wtyczką jest Link Evaluator).

Twórz raporty i śledź zmiany. Kiedy już znajdziesz uszkodzone linki, utwórz w Excelu raport, który ułatwi Ci śledzenie procesu ich przekierowywania. Jeśli korzystasz z Google Analytics, możesz bezpośrednio wyeksportować dane w formie CSV lub arkusza kalkulacyjnego. Dzięki temu będziesz w stanie łatwo monitorować wszelkie zmiany i bezproblemowo wdrażać strategię Broken Link Building.

Oceń, które linki należy przekierować. Zanim podejmiesz decyzję o przekierowaniu konkretnych linków, powinieneś dokładnie określić, dlaczego nie działają one tak, jak powinny.

Głównym powodem jest najczęściej mała liczba kliknięć w łącza, co oznacza, że powinny zostać one zmodyfikowane.

Przekieruj linki w systemie zarządzania treścią (CMS). Przekierowanie uszkodzonych linków w CMS zakończy proces Broken Link Building. Skorzystaj więc z tego oprogramowania i dopełnij całej procedury naprawiania uszkodzonych linków.

Algorytmy Google w obliczu martwych linków

Być może nie jest to dla Ciebie wielkie zaskoczenie, jednak warto o tym wspomnieć – każdy błąd pojawiający się na stronie WWW nie cieszy się uznaniem wyszukiwarki. Tak samo jest w kontekście odnośników pojawiających się na naszej stronie. Jeżeli wskazane problemy pojawiają się wśród linków zamieszczonych w witrynie, wówczas jej ekspozycja w sieci znacznie maleje.

Znalezienie się na topowych miejscach w wynikach wyszukiwania jest wyznacznikiem względem użyteczności platformy odwiedzanej przez użytkownika. W chwili, gdy Google dostrzeże, że strona ma niewielką wartość dla internauty, zawiera m.in. niedziałające linki, wydaje niekorzystny werdykt. To z kolei przyczynia się do zmniejszenia widoczności serwisu w wynikach wyszukiwania.

Wiarygodność to kolejny ważny czynnik, który idzie w parze z działającymi linkami. Jeżeli odwiedzający platformę zaobserwuje, że zamieszczone w niej linki nie działają poprawnie, wspomniana wcześniej autentyczność znacznie się pogorszy.

Wnioski

Każdy link przez nas wykorzystywany wpływa na ocenę jakości strony internetowej. Jeśli okaże się, że w obrębie witryny znajduje się wiele uszkodzonych linków, możemy utracić rzetelność budowanego wizerunku a nasza strona zostanie uznana za niebezpieczną. Dodatkowo witryna z martwymi linkami może trafić na czarną listę wyszukiwarek, co w konsekwencji prowadzi często do usunięcia strony z indeksu. W związku z tym warto szczególnie zatroszczyć się o monitoring broken links. Nie wiesz, jak się za to zabrać? Powierz to zadanie ekspertom, podejmij współpracę z profesjonalną agencją SEO. Nie trać czasu na popełnianie błędów i tym samym znaczne spadki w wynikach wyszukiwania!

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 12

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Dostęp do serwera FTP – kiedy jest potrzebny?
Dostęp do serwera FTP – kiedy jest potrzebny?
Aby poradzić sobie z wdrażaniem efektywnych procesów optymalizacyjnych w witrynie internetowej, eksperci sięgają po niezbędne narzędzia analityczne.
Google sandbox effect – czym jest?
Google sandbox effect – czym jest?
Eksperci w zakresie SEO chętnie debatują nad efektem tzw. piaskownicy. Czy to jeden z branżowych mitów? Jakie są realia? Warto sprawdzić.
Globalizacja a SEO – pozycjonowanie globalne
Globalizacja a SEO – pozycjonowanie globalne
Prowadzisz stronę internetową i chcesz przenieść się na arenę międzynarodową? Wykorzystaj w tym celu strategie pozycjonowania zagranicznego (globalne SEO).

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę