Zapytaj o ofertę

Czym są makiety low-fi i high-fi w SXO?

5 min czytania
Czym są makiety low-fi i high-fi w SXO?
Kategoria SXO

Współcześnie wciąż funkcjonuje przekonanie, że stworzenie strony internetowej czy profilu w mediach społecznościowych zajmuje kilka chwil. Owszem – zajmuje, jednak jeśli zależy Ci na popularności w sieci czy rozwoju firmy, wymaga to nieco więcej zaangażowania. Nie bez powodu coraz bardziej świadomi właściciele biznesów sięgają po pomoc UX designerów. Wykorzystują oni szereg strategii do stworzenia sprawnie działającej strony internetowej. Jedną z nich są makiety low-fi i makiety high-fi. Do czego służą? Dlaczego warto z nich korzystać i jak wspierają Twoją strategię SEO?

Spis treści:

Charakterystyka makiet low-fi i high-fi

Zacznijmy od pojęcia makiety UX. Jest to graficzna prezentacja rozmieszczenia elementów na stronie internetowej bądź w aplikacji mobilnej, a także zależności między nimi. Przypomina finalny produkt, jednak istnieje jedynie w wersji uproszczonej, pozbawionej szczegółów. Dopiero potem budowana jest koncepcja.

Co w tym wszystkim robi człon „UX”? Chodzi o User Experience, czyli wrażenia użytkowników w związku z korzystaniem ze strony internetowej. Jest to niezwykle ważny element optymalizacji i pozycjonowania, który daje szansę na zdobycie wysokiej pozycji w SERP-ach. Im bardziej zadowolony odbiorca, tym większy ruch.

Na jakie rodzaje dzielą się makiety?

 • Low-fi – makieta o niskim poziomie szczegółowości, która powstaje w fazie projektowej. Prezentuje wgląd w ekran z dużego oddalenia, obejmując jedynie kluczowe elementy strony. Służy zwykle jako punkt kontrolny dla UX designera i najczęściej, co ciekawe, powstaje na papierze.
 • High-fi – makieta o wysokim poziomie szczegółowości, realizowana zazwyczaj na podstawie projektu low-fi, najbardziej zbliżona do ostatecznego projektu. W tym przypadku kładzie się dużo większy nacisk na detale poszczególnych elementów, ich rozmieszczenie, relacje, wielkości czy kolorystykę.

Kiedy powinieneś przygotować makietę funkcjonalną?

Makietę funkcjonalną powinieneś przygotować, kiedy chcesz sprawdzić wydajność projektu, oszacować koszty jego realizacji, a także zoptymalizować budżet. Dzięki makietom low-fi i high-fi możesz analizować projekt graficzny, treść oraz interakcje użytkowników. W ten sposób zbudujesz bazę cennych informacji, które wykorzystane podczas kreowania finalnej wersji produktu, ułatwią Ci osiągnięcie zamierzonych efektów.

Dlaczego warto zdecydować się na wdrożenie makiet low-fi i high-fi? Ich wykorzystanie niesie za sobą wiele ważnych dla rozwoju Twojej strategii korzyści. Są to:

 • oszczędność czasu i nakładów finansowych,
 • łatwiejsze wprowadzanie produktu na rynek,
 • lepsza komunikacja z klientami,
 • możliwość identyfikacji błędów na wczesnym etapie realizacji,
 • wygląd strony bardziej dopasowany do preferencji odbiorców,
 • możliwość analizy sprawności takich rozwiązań, jak menu, nawigacja czy przyciski call to action,
 • łatwiejsza optymalizacja strony pod kątem UX.
Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Narzędzia pomocne przy tworzeniu makiet low-fi i high-fi

Tworzenie makiet funkcjonalnych nie jest trudne, o ile wykorzystasz w tym celu przydatne narzędzia. Oto przykładowe programy, dzięki którym z opracowaniem makiety poradzi sobie nawet początkujący UX designer.

MIRO

MIRO to narzędzie umożliwiające zapisywanie idei, planów, projektów i prototypów interfejsów na cyfrowej tablicy. W ostatnich latach MIRO przeszło ewolucję, stawiając nacisk na estetykę i wszechstronność. Dzięki dostępowi online, możesz zalogować się i pracować z dowolnego miejsca na świecie na każdym komputerze. Niemniej jednak, ograniczenie wyłącznie do pracy online może powodować opóźnienia lub niestabilność w przypadku bardziej skomplikowanych projektów wymagających szybkiego połączenia internetowego. Zasób gotowych komponentów dla makiet funkcjonalnych jest ograniczony, a więc bardziej odpowiedni dla prostych projektów stron internetowych czy aplikacji. Choć narzędzie posiada swoją unikalną estetykę, nie zawsze jest ona zgodna z charakterem projektu – weź to pod uwagę podczas tworzenia swojej makiety.

MIRO doskonale nadaje się do kolaboracyjnej pracy zespołowej. Bezpłatne konto umożliwia swobodne testowanie narzędzia, dzięki czemu nie narazisz się na zbędne koszty.

miro.com – przykładowa makietamiro.com – przykładowa makieta

AXURE

AXURE, choć proste na pierwszy rzut oka, jest wszechstronnym narzędziem do tworzenia makiet UX. Wyróżnia się intuicyjnością dzięki bogatej bibliotece gotowych elementów i komponentów. Choć może wydawać się nieco bardziej zaawansowany niż inne narzędzia, po wdrożeniu oferuje niemal nieograniczone możliwości budowania makiet funkcjonalnych. Narzędzie umożliwia ponadto płynną pracę zespołową oraz prezentację projektów online po ich stworzeniu.

axure.com – panel narzędziaaxure.com – panel narzędzia

XD

XD to intuicyjne narzędzie do tworzenia makiet od ADOBE. Program dostępny jest na Windows i macOS. Umożliwia tworzenie makiet i prototypów, a następnie płynne przechodzenie do projektowania graficznego z wykorzystaniem zaawansowanych funkcji znanymi z Adobe Photoshop i Illustrator. Dzięki integracji z Photoshopem XD umożliwia edycję grafik, przewyższając w ten sposób możliwości konkurencyjnych narzędzi. Umożliwia ponadto kolaborację zespołową, wygodny podgląd projektu oraz prezentację online. Sprawdzi się szczególnie, jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z makietami UX.

adobe.com – tworzenie makiety w narzędziu XDadobe.com – tworzenie makiety w narzędziu XD


Podsumowując, makiety low-fi i high-fi to świetne rozwiązanie, niezależnie od charakterystyki czy wielkości Twojej witryny. Argumentem, który powinien przekonać Cię do opracowania makiet, jest przede wszystkim możliwość zaoszczędzenia czasu i pieniędzy, co w świecie biznesu jest szczególnie doceniane. Koniecznie stwórz więc makiety i wykorzystaj ich potencjał podczas projektowania swojej strony internetowej.

Aleksandra Pietrzak
Copywriter
Kuratorka w Muzeum Narodowym w Poznaniu, absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i Sztuki Współczesnej na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, kuratorka wystaw oraz autorka tekstów naukowych i popularno-naukowych. Miłośniczka sztuki, literatury współczesnej i podróży.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym są badania UX?
Czym są badania UX?
Mimo że postęp technologiczny przebiega dynamicznie, wciąż największą wartością okazują się preferencje klienta. Nie wiesz, jak sprostać różnym wymaganiom? Czytaj dalej.
Jak powinien wyglądać przyjazny interfejs użytkownika?
Jak powinien wyglądać przyjazny interfejs użytkownika?
Tworząc stronę WWW, na samym początku należy zatroszczyć się o wygodę jej obsługi. Nie jest to zadanie najprostsze, choć gra jest warta świeczki.
Narzędzia do map ciepła na stronie internetowej – do czego służą i czym się różnią?
Narzędzia do map ciepła na stronie internetowej – do czego służą i czym się różnią?
Dużym wyzwaniem jest stworzenie strony internetowej, która będzie spełniała potrzeby użytkownika. Za pomocą jakich narzędzi wkraść się w łaski internauty?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę