Zapytaj o ofertę

Czym są systemy wymiany linków?

3 min czytania
Czym są systemy wymiany linków?
Kategoria Pozycjonowanie

Link building to podstawowa i niezbędna część SEO. We wczesnych rankingach wyszukiwarek Google opierano się na algorytmie Page Rank działającym poprzez zliczanie linków na stronie w celu określenia jej pozycji. Aktualnie na to, co pojawia się w wynikach wyszukiwania, wpływa czynników, wśród których praca z linkami nadal zajmuje ważne miejsce. Zmieniły się jednak zasady linkowania, a sam Google dużą wagę przykłada do jakości hiperłączy i kategorycznie potępia korzystanie z popularnych wśród webmasterów systemów wymiany linków. Czym jednak są SWL i jak mogą wpłynąć na pozycję Twojej witryny w SERP?

Spis treści:

Jak działa system wymiany linków?

SWL to specjalne platformy oferujące webmasterom i właścicielom witryny dostęp do katalogu zasobów internetowych, w których mogą oni umieszczać swoje linki. Warto jednak wiedzieć, że każdy system wymiany linków wymaga rejestracji, a często także opłaty. Co więcej, zdecydowana większość platform obejmuje katalogi witryn niskiej jakości, bez wartości merytorycznej.

W praktyce jest to więc forma giełdy linków, która może działać na dwa sposoby:

 • możesz umieszczać linki na stronach internetowych, które są częścią systemu i wyraziły na to zgodę;
 • na swojej stronie możesz umieszczać linki do innych zasobów, które w zamian robią to samo dla Ciebie.

Cały proces jest automatyczny i odbywa się przez kod HTML, do którego dostęp mają tylko zarejestrowani użytkownicy systemu. Wymiana linków operuje także wewnętrzną walutą, najczęściej punktami, które można zdobyć na kilka sposobów:

 • płacąc za nie gotówką;
 • udostępniając swoją witrynę dla linków innych użytkowników;
 • zapraszając do systemu nowych użytkowników.

Punkty przyznawane są także na podstawie określonych wytycznych, a witryny biorące udział w systemie wymiany są oceniane pod kątem Page Rank, ilości zaindeksowanych stron w Google oraz ilości linków wewnętrznych i zewnętrznych (wychodzących, przychodzących).

Istnieją SWL typu dynamicznego i statycznego. W przypadku tych pierwszych algorytm umieszcza linki losowo na wskazanych witrynach – ich lokalizacja zmienia się co kilka dni. Statyczne systemy umieszczają linki na stałe na konkretnej stronie.

Podobną praktyką ukierunkowaną na budowanie sieci niekoniecznie wartościowych linków są farmy linków. Warto jednak postawić na sprawdzone metody link buildingu lub zlecić ten proces profesjonalnej agencji SEO.

Czy warto zdecydować się na SWL?

W teorii z systemów automatycznej wymiany linków można korzystać, ale trzeba robić to rozsądnie. Czerwoną flagą dla botów będzie nagła poprawa pozycji zasobu i wzrost liczby linków. Podstawą do nałożenia sankcji będzie również słaba jakość hiperłączy. Z tego też względu część specjalistów przekonuje, że system wymiany linków wykorzystywany z umiarem może być dobry i domaga się włączenia go do White Hat SEO. Na ten moment jednak Google prowadzi aktywną walkę z ze zjawiskiem takim jak masowe publikowanie linków i surowo karze korzystające z niego strony. Używanie tego systemu jest więc indywidualną decyzją każdego właściciela witryny, ale warto dwa razy się zastanowić, czy jest to warte ryzyka. Tym bardziej że w arsenale pozycjonerów i webmasterów jest wiele narzędzi pozwalających na stworzenie dobrej jakości link buildingu. Z tego względu warto przeprowadzić dokładny audyt off-site i wdrożyć rozwiązania, które poprawią pozycję Twojej strony w Google.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 4.9/5 | Liczba ocen: 12

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym jest SaaS?
Czym jest SaaS?
Techniczne możliwości założenia strony. Czym jest SaaS i dla kogo jest to dobre rozwiązanie? Na jakich elementach SEO warto się skupić?
Google Bard: AI, które konkuruje z Chat GPT
Google Bard: AI, które konkuruje z Chat GPT
W odpowiedzi na opracowanie przez OpenAI ChatGPT Google stworzył innowacyjne narzędzie oparte na sztucznej inteligencji – Bard. Co warto o nim wiedzieć?
Czy URL grafiki ma wpływ na SEO?
Czy URL grafiki ma wpływ na SEO?
Niezależnie od tematyki strony internetowe są wyposażone w unikatowe adresy URL. Nie tylko one są hojnie nimi obdarzone, lecz także zamieszczane grafiki.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę