Zapytaj o ofertę

GA4 – FAQ (najważniejsze pytania i odpowiedzi)

9 min czytania
GA4 – FAQ (najważniejsze pytania i odpowiedzi)
Kategoria Analityka

Google Analytics 4 to wciąż nowość. Niezależnie od tego, czy już korzystasz z nowej wersji narzędzia, czy dopiero zamierzasz, z pewnością masz wiele pytań dotyczących jego funkcjonalności i sposobów użytkowania. Właśnie dlatego powstał ten artykuł! Przedstawiam najczęstsze pytania dotyczące GA4 oraz odpowiedzi, które rozwieją Twoje wątpliwości.

Spis treści:

Podstawowe informacje o Google Analytics 4

Czym jest Google Analytics 4?

Google Analytics 4 to usługa z zakresu analityki internetowej, którą możesz wykorzystać w celu analizy ruchu i konwersji swojej strony. Została uruchomiona w 2020 roku i pozwala mierzyć wiele wskaźników dotyczących zaangażowania użytkowników w serwisie. Więcej o tym narzędziu dowiesz się tutaj.

Co z poprzednią wersją Google Analytics?

Google Analytics 4 to nowa odsłona poprzedniej wersji narzędzia – Universal Analytics (GA3). Kiedy stary analytics przestanie działać, będziesz mógł korzystać wyłącznie z Google Analytics 4.

Kiedy Universal Analytics przestanie działać?

Google ogłosił, że Universal Analytics przestanie zbierać dane 1 lipca 2023 r. Wcześniej zgromadzone informacje będziesz mógł analizować jeszcze przez co najmniej 6 miesięcy, lecz badanie nowych sesji nie będzie możliwe. Mimo że Google nie podał jeszcze dokładnej daty wygaśnięcia narzędzia, powinieneś już teraz wyeksportować swoje dane do chmury, aby ich nie stracić. Warto też wspomnieć, że istniała możliwość sprawniejszego uruchomienia Google Analytics 4. Pisałam o tym w artykule o automatycznym założeniu usługi dla GA4.

Dlaczego Universal Analytics zostanie wycofany?

Sposób korzystania ze stron internetowych znacznie zmienił się w ostatnim czasie. W odpowiedzi na potrzeby użytkowników związane z dokładniejszą analizą ruchu, Google stworzył bardziej precyzyjny model pomiarowy.

W GA4 możesz analizować nie tylko dane ze stron WWW, ale też aplikacji mobilnych, co daje Ci pełniejszy wgląd w zaangażowanie odbiorców. Nowa wersja narzędzia opiera się ponadto na zdarzeniach, a nie sesjach, dzięki czemu analiza daje jeszcze dokładniejsze wnioski. Zalety Google Analytics 4 można wymieniać bez końca. Właśnie dlatego GA3 zostanie wycofane – powstał jego godny następca.

Jaka jest różnica między GA4 a GA3?

Różnice między GA3 a GA4 polegają przede wszystkim na sposobie gromadzenia danych i źródłach pozyskiwania informacji. Google Analytics 4 opiera się na zdarzeniach, a nie sesjach oraz przedstawia raporty nie tylko ze stron internetowych, ale też aplikacji. Narzędzie oferuje możliwość dowolnego modyfikowania statystyk, dzięki czemu szybciej znajdziesz to, na czym Ci naprawdę zależy.

Czym różni się usługa od strumieni danych?

Google określa strumień danych jako przepływ informacji z poziomu interakcji użytkownika ze stroną do konta Analytics. Połączeniem może być strona internetowa lub aplikacja, w przypadku której każda platforma będzie wymagać oddzielnego strumienia danych. Google zaleca implementację maksymalnie trzech strumieni danych: dla witryny, dla aplikacji na Androidzie i dla aplikacji na iOS. Wszystkie trafiają do jednej usługi na Twoim koncie Google Analytics 4.

Google Analytics 4 – strumienie danychGoogle Analytics 4 – strumienie danych

Czy dane w GA3 i GA4 są takie same?

Kluczowa różnica między GA3 a GA4 polega na tym, że narzędzia gromadzą dane w nieco inny sposób, przez co ich wartości mogą się różnić. Porównywanie raportów między modelami nie jest więc najlepszym pomysłem. Jeśli utworzysz usługę Google Analytics 4, bazuj wyłącznie na zbieranych przez nią danych.

Czy GA4 używa plików cookie innych firm?

Google Analytics 4 zbiera dane na wiele sposób. Jednym z nich jest wykorzystanie plików cooki. Trzeba jednak zaznaczyć, że usługa nie wykorzystuje w tym celu plików cooki innych firm.

Czy GA4 uwzględnia zasady RODO?

Narzędzie prezentuje nowe możliwości w zakresie przetwarzania danych o użytkownikach i oferuje wiele funkcji, dzięki którym możesz przestrzegać zasad ochrony danych osobowych. Są to między innymi anonimizacja adresów IP, możliwość usunięcia danych oraz ograniczenia czasowe w zakresie ich gromadzenia.

Ile kosztuje Google Analytics 4?

Korzystanie z Google Analytics 4 jest w pełni bezpłatne. Pamiętaj jednak, że uruchomienie usługi i jej optymalizacja są dość skomplikowane. Konieczna może się więc okazać pomoc zewnętrznych specjalistów, co wiąże się z kosztami.

Konfiguracja Google Analytics 4

Jak przeprowadzić migrację z GA3 do GA4?

Na stronie Google Support znajdziesz przydatne wskazówki, dzięki którym bezproblemowo przeprowadzisz migrację z Universal Analytics do GA4. Zwróć wówczas uwagę na system CMS, na którym opiera się Twoja strona, gdyż dostosowanie do niego działań związanych z przeniesieniem jest w tym przypadku kluczowe.

Czy Google Analytics 4 automatycznie przeniesie dane z Universal Analytics?

Niestety, przeniesienie danych do Google Analytics 4 nie jest możliwe. Po wdrożeniu GA4 będziesz musiał zacząć gromadzić informacje od nowa. Właśnie dlatego powinieneś zainstalować Google Analytics 4 już teraz, aby do czasu wyłączenia GA3 zbudować bazę przydatnych danych o ruchu na swojej stronie internetowej.

Czy można eksportować dane z GA3?

Dane z Universal Analytics możesz w dowolnej chwili wyeksportować w formie raportu lub za pośrednictwem interfejsu API. Instrukcję dotyczącą tego procesu znajdziesz na tej stronie.

Czy cele z GA3 zostaną automatycznie przeniesione do GA4?

Nie, cele nie zostaną automatycznie przeniesione do Google Analytics 4, gdyż nowe narzędzie nie raportuje ich tak samo, jak Universal Analytics. Wdrażając GA4, będziesz musiał wybrać nowe.

Czy zapisane raporty z GA3 zostaną przeniesione do GA4?

Jako że Google Analytics 4 gromadzi i przetwarza informacje w nieco inny sposób, Twoje raporty z GA3 nie zostaną przeniesione. Będziesz musiał je stworzyć, zbierając dane od nowa.

Czy po migracji konieczne jest wykluczenie ruchu wewnętrznego?

Żadne filtry, które miałeś zaimplementowane w Universal Analytics, nie zostaną przeniesione do GA4. Jeśli chcesz wykluczyć ruch wewnętrzny, będziesz musiał zrobić to ręcznie.

Czy można ograniczyć dostęp do raportów w GA4?

W Google Analytics 4 masz kontrolę nad tym, kto może wyświetlać i edytować raporty oraz kto ma dostęp do poszczególnych danych.

Google Analytics 4 – ustawienia ograniczeń danychGoogle Analytics 4 – ustawienia ograniczeń danych

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Optymalizacja Google Analytics 4

Czy można tworzyć niestandardowe widoki w GA4?

Google Analytics 4 nie wykorzystuje widoków. Możesz jednak modyfikować i kopiować istniejące raporty, aby tworzyć zestawienia niestandardowe i dokładniej analizować dane o ruchu na stronie.

Czy możliwe jest jednoczesne korzystanie z GA3 i GA4?

Z Google Analytics 4 i Universal Analytics możesz korzystać jednocześnie, dopóki Google nie wycofa poprzedniej wersji narzędzia. Dual-tagging to świetne rozwiązanie, gdyż pozwala analizować historyczne dane, na bieżąco pozyskując też nowe informacje.

Czy można używać Google Tag Managera i Google Analytics 4?

Tak, Google Analytics 4 umożliwia integrację z wieloma narzędziami, między innymi Google Tag Managerem.

Czy można połączyć Google Search Console i Google Analytics 4?

Tak, możesz połączyć Google Search Console i Google Analytics 4. Dzięki temu będziesz mógł śledzić raporty z poziomu dwóch narzędzi, analizując bezpłatne wyniki wyszukiwania i ruch generowany za ich pośrednictwem.

Jak długo GA4 przechowuje dane?

Czas przechowywania danych w Google Analytics 4 nieco różni się od limitów w Universal Analytics.

 • Dane na poziomie użytkownika mogą być przechowywane przez maksymalnie 14 miesięcy.
 • Dane z kluczem użytkownika są przechowywane przez 2 miesiące.
 • Dane o zdarzeniach mogą być gromadzone przez 2 lub 14 miesięcy.
 • Dane Google Signals są przechowywane przez maksymalnie 26 miesięcy.

Google Analytics 4 – przechowywanie danych o użytkownikach i zdarzeniachGoogle Analytics 4 – przechowywanie danych o użytkownikach i zdarzeniach

Czy można eksportować dane z GA4?

W Google Analytics 4 istnieje możliwość eksportowania danych do BigQuery. Możesz zautomatyzować ten proces lub realizować go za każdym razem, kiedy jest Ci to potrzebne. Pamiętaj jednak, że pomimo kwalifikacji do bezpłatnego konta, jeśli przekroczysz limit danych, zostanie naliczona opłata.

Dlaczego dane z GA4 są inne niż dane w GA3?

Google Analytics 4 i Universal Analytics to dwa zupełnie różne modele pomiarowe. Porównywanie danych między nimi nie ma więc najmniejszego sensu. Powinieneś więc jak najszybciej zacząć korzystać z GA4, aby móc badać ruch i analizować go w czasie.

Jakie raporty oferuje Google Analytics 4?

W Google Analytics 4 masz dostęp do dwóch rodzajów raportów: raportów ogólnych i raportów szczegółowych.

W raporcie ogólnym możesz obejrzeć swoje dane w formie wizualnej. Raport szczegółowy zawiera natomiast dwie różne wizualizacje oraz umożliwia sortowanie i filtrowanie wyników.

Kluczowe raporty w Google Analytics 4 to:

 • Czas rzeczywisty – daje wgląd w bieżące zachowanie użytkowników na stronie.
 • Pozyskiwanie – prezentuje sposób docierania użytkowników na stronę oraz wskazuje, która kampania generuje największy ruch.
 • Zaangażowanie – zawiera informacje o zachowaniach użytkowników w witrynie, co pozwala zidentyfikować najskuteczniejsze strony.
 • Generowanie przychodu – prezentuje analizę przychodów oraz wskazuje najbardziej dochodowe strony i kanały.
 • Utrzymanie – zawiera informacje o powracających i nowych użytkownikach.
 • Dane demograficzne – prezentuje szczegółowe informacje o użytkownikach odwiedzających Twoją stronę internetową.
 • Technologie – pozwala zidentyfikować narzędzia, z jakich korzystają odbiorcy podczas użytkowania Twojej strony.

Google Analytics 4 – raportyGoogle Analytics 4 – raporty

Co można śledzić w GA4?

Google Analytics 4 ma niemal nieograniczony potencjał. Umożliwia śledzenie danych dotyczących ruchu w aplikacjach mobilnych i na stronach internetowych, zaangażowania użytkowników oraz skuteczności sprzedaży. Dzięki GA4 możesz ponadto monitorować działania odbiorców, weryfikować najpopularniejsze kanały oraz przeglądać wyniki przychodów generowanych przez poszczególne strony.

Jaki jest limit zdarzeń w GA4?

Aktualnie Google Analytics 4 umożliwia śledzenie maksymalnie 500 zdarzeń z 25 parametrami.

Ile można mieć wymiarów niestandardowych w GA4?

W Google Analytics 4 możesz stworzyć trzy typy wymiarów niestandardowych: dotyczących użytkownika, zdarzenia i elementu. Pamiętaj jednak, że w narzędziu obowiązuje limit 50 wymiarów niestandardowych. Liczba użytkowników o zasięgu zdarzenia nie może ponadto przekroczyć 25. Optymalnie wykorzystaj więc ten limit i unikaj powielania wartości.

Google Analytics 4 – tworzenie wymiarów niestandardowychGoogle Analytics 4 – tworzenie wymiarów niestandardowych

Kilka słów na koniec

Nie ulega wątpliwościom, że Google Analytics 4 to dość skomplikowane narzędzie. Decydując się na jego konfigurację, musisz się więc uzbroić w czas i cierpliwość. Niemniej jednak dzięki GA4 możesz osiągnąć znacznie więcej, niż korzystając z innych systemów analitycznych. Nie czekaj i zacznij badać ruch w swojej witrynie za pomocą Google Analytics 4! Pamiętaj, że jesteśmy do Twojej dyspozycji i z chęcią odpowiemy na wszystkie pytania.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 2

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Co to jest machine learning i jakie ma zastosowanie?
Co to jest machine learning i jakie ma zastosowanie?
Czym jest machine learning? Gdzie znajduje zastosowanie? Jak wpływa na pozycjonowanie stron? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi!
Czym jest użyteczność strony? Jak ją mierzyć?
Czym jest użyteczność strony? Jak ją mierzyć?
Jeśli strona nie ma odpowiednich wskaźników użyteczności, trudno myśleć o uzyskaniu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Co zrobić, aby je poprawić?
Do czego służy SEMrush?
Do czego służy SEMrush?
Istnieje wiele narzędzi umożliwiających analizę pozycjonującym strony internetowe. Jaki instrument e-marketingu sprawdzi się w tworzeniu strategii SEO?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę