Zapytaj o ofertę

Jak opinie wpływają na SEO – element pozycjonowania wizerunkowego

5 min czytania
Jak opinie wpływają na SEO – element pozycjonowania wizerunkowego
Kategoria Pozycjonowanie

Nie od dziś wiadomo, że potencjalny klient zanim dokona zakupów w Internecie wykonuje dokładny research w sieci. Ocenia nie tylko wygląd produktów, cenę czy ich praktyczne zastosowanie, ale również zwraca uwagę na opinie. Jak podają dane z raportu Gemius ‘E-commerce w Polsce 2021’ to transakcyjne opinie są jednym z głównych elementów mającym wpływ na wzrost sprzedaży i konwersji.

Pozycjonowanie wizerunkowe za pomocą opinii buduje pozytywny obraz marki w danej branży. To, jak klienci widzą Twoja firmę, wpływa na ich zaufanie, a w konsekwencji na decyzje zakupowe. Nazywam się Magdalena Brzoza i zajmuję się marketingiem partnerskim w Zaufane.pl. W moim artykule przedstawię jak opinie wspierają działania SEO.

Spis treści:

Dlaczego warto zadbać o pozytywne opinie dla sklepu internetowego?

Bez owijania w bawełnę odpowiem na to pytanie krótko, zwięźle i na temat:

Transakcyjne opinie są jednym z najskuteczniejszych sposobów pozyskiwania nowych klientów. Aż 95% użytkowników szuka i czyta rekomendacje innych użytkowników w Internecie, na temat interesujących ich produktów, a dopiero na ich podstawie dokonują zakupu.

W takim działaniu nie ma nic dziwnego – rynek e-commerce nie tylko na świecie, ale przede wszystkim w Polsce na przestrzeni ostatnich lat bardzo mocno się rozwinął, a wybór towarów w Internecie jest bardzo szeroki. Transakcyjne opinie mają za zadanie podpowiedzieć użytkownikowi, jaki przedmiot jest godny kupienia, a jaki nie.

Na czym polega pozycjonowanie wizerunkowe?

Pozycjonowanie wizerunkowe to szereg działań, jakie firma powinna podjąć, aby zadbać o swój wygląd w Internecie. Elementy, które składają się na pozycjonowanie wizerunkowe to:

 • monitorowanie komentarzy i wzmianek na forach,
 • publikowanie artykułów sponsorowanych,
 • pozyskiwanie opinii,
 • pozycjonowanie wartościowych treści,
 • kampanie reklamowe w Google.

O pozycjonowanie wizerunkowe powinny ubiegać się przede wszystkim firmy, które opierają swój biznes na kontakcie z klientem, a więc sklepy internetowe, firmy usługowe (w tym również te lokalne), a nawet osoby publiczne.

W dalszej części mojego artykułu skupię się jednak na opiniach dla branży e-commerce oraz ich wpływie na SEO.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Pozyskiwanie opinii w branży e-commerce

System rekomendacji to jedno z najważniejszych działań marketingowych, na jaki powinien postawić sklep internetowy. Opinie o marce i produktach mają w sobie duży potencjał, który warto wykorzystać w pozycjonowaniu wizerunkowym i nie tylko. Rekomendacje klientów mają wpływ na sprzedaż czy wspomniane już SEO.

Opinie a SEO – wizytówka Google Moja Firma

Decydując się na działania w obszarze marketingu internetowego należy pamiętać, aby wzajemnie się one uzupełniały. Tak właśnie jest z opiniami klientów i SEO. Opinie to komentarze i oceny wystawiane w formie tekstu, a także złotych gwiazdek, które pojawiają się w np. Google Moja Firma. A jak wszyscy wiemy (a jeśli nie to służę wskazówką :)) wizytówkę można pozycjonować! Efekt tego jest bardzo prosty: użytkownicy chętniej przechodzą na witrynę umieszczoną w GMF, jeśli znajdą się w niej wysokie oceny. Mało tego! Same opinie i gwiazdki są weryfikowane przez roboty Google, co dowodzi, że mają one wpływ na pozycjonowanie.

Posiadanie wysokich ocen wpływa również na miejsce wizytówki w wynikach wyszukiwania. Jest to niezwykle istotne przy pozycjonowaniu lokalnym. Wysoka pozycja wizytówki często wywiera wpływ na widoczność firmy w Internecie oraz przychody przedsiębiorstwa. Jeśli więc Twój sklep internetowy posiada realną lokalizację – może być to punkt stacjonarny – to zadbaj o pozyskiwanie realnych opinii od swoich klientów.

Opinie o produktach – słowa kluczowe long tail

Czy wiesz, że opinie produktowe również możesz wykorzystać w pozycjonowaniu samego sklepu internetowego? Niezależnie od Twojego asortymentu oraz branży, w której działasz, rekomendacje o produktach mogą być Twoim wyróżnikiem wśród firm mających tę samą lub zbliżoną ofertę. Wyświetlane opinie bezpośrednio na karcie produktu wspomogą opis, ponieważ… mogą zawierać słowa kluczowe z długim ogonem!

Przykładem takich fraz są np. buty sportowe damskie marka + model czy szampon do włosów farbowanych + marka. Słowa te są wykorzystane w sposób naturalny przez klienta, a więc dobrze oddają jego język. Jeśli inny użytkownik wpisze w wyszukiwarkę Google podobną frazę, Twoja strona produktowa może wyświetlić się na wysokiej pozycji właśnie dzięki wystawionej recenzji.

Gwiazdki w organicznych wynikach wyszukiwania

Pozytywne opinie, mogą wpłynąć na wzrost współczynnika CTR w organicznych wynikach wyszukiwania, a tym samym poprawić atrakcyjność Twojej pozycji. Wszystko za sprawą złotych gwiazdek! Jeśli umożliwisz ocenę o firmie lub sprzedawanych produktach na stronie, liczba gwiazdek może pojawić się w wyszukiwarce w wynikach rozszerzonych. Przykuwające wzrok złote gwiazdki zwiększają współczynnik klikalności, a zadbanie o fragmenty rozszerzone nie wymaga żadnych nakładów finansowych.

Pozyskiwanie opinii w e-commerce - jak robić to dobrze?

Opinie bez wątpienia wspierają działania SEO, jednak ich pozyskiwanie nie jest łatwe. Mimo to istnieje kilak sprawdzonych praktyk, które możesz wykorzystać, by zwiększyć liczbę recenzji na swoim serwisie i poprawić SEO:

 • bądź aktywny i poproś o opinie – najbardziej popularną metodą jest wysyłanie wiadomości mailowych. Dobrym pomysłem jest zautomatyzowanie całego procesu i skorzystanie z firmy, która zajmuje się pozyskiwaniem potransakcyjnych opinii.
 • odpowiadaj na wszystkie rekomendacje – również na te negatywne. Ciebie jako przedsiębiorcę postawi to w dobrym świetle.
 • zaoferuj klientowi jakąś korzyść w zamian za podzielenie się opinią – może to być rabat na kolejne zakupy. Doskonałym pomysłem jest również wprowadzenie programów lojalnościowych.

Wpływ opinii na SEO - podsumowanie

Sklep internetowy bez opinii prawdopodobnie będzie generował niewielką sprzedaż, a jego widoczność w wyszukiwarce Google będzie niższa w porównaniu z konkurencją. Dlatego pozyskiwanie opinii powinieneś potraktować jako jeden z elementów pozycjonowania i optymalizacji współczynnika konwersji w Twoim serwisie. Pozytywne i potransakcyjne rekomendacje, pochodzące od realnych klientów mogą zrobić dla Ciebie znacznie więcej niż tylko opisy produktowe. Nie czekaj więc i już dziś postaw na poprawę SEO i pozycjonowanie wizerunkowe!

Magdalena Brzoza
Fascynatka świata e-commerce i online marketingu. Swoje pierwsze kroki w branży stawiała w 2016 roku. W Zaufane.pl zajmuje się marketingiem partnerskim oraz osiąganiem celów podjętych projektów. Swoją pracę łączy ze świadomością branży e-commerce, którą stale pogłębia. Jest zakręcona na punkcie sportów zimowych, jak i równie chłodnej literatury Remigiusza Mroza.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 4.9/5 | Liczba ocen: 16

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Jak wycenić domenę?
Jak wycenić domenę?
Dobra domena może okazać się źródłem zysków na lata. Zobacz, jak oszacować wartość adresu internetowego, aby nie przepłacić lub nie sprzedać zbyt tanio!
Jak skutecznie wyszukiwać w Google?
Jak skutecznie wyszukiwać w Google?
Wyszukiwarka Google to niezwykle rozbudowane narzędzie. Dowiedz się jakich komend użyć do wyszukiwania w Google.
On-page vs. off-page SEO 2023
On-page vs. off-page SEO 2023
Czym różni się on-page SEO od off-page SEO? Co jest ważniejsze w 2023 roku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak skutecznie pozycjonować swoją stronę!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę