Zapytaj o ofertę
Różnice pomiędzy UI a UX
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Różnice pomiędzy UI a UX

Różnice pomiędzy UI a UX

4 min. czytania

Aby znaleźć się w TOP najchętniej odwiedzanych witryn i zaskarbić uwagę najbardziej wymagających klientów, trzeba zadbać o każdy detal. Zagadnienia UI a UX są często ze sobą utożsamiane, choć wyraźnie się od siebie różnią. Czym zatem charakteryzują się te marketingowe pojęcia? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Wstęp do zagadnienia User Experience (UX)

Pewnie zastanawiasz się, co to UX i dlaczego ma tak duże znaczenie w projektowaniu witryn internetowych. User Experience (rozwinięty akronim UX) dotyczy szeregu czynności składających się na poprawę doświadczenia użytkownika względem strony WWW, z której korzysta. Proces ten obejmuje doskonalenie serwisu pod kątem jego przydatności, dostępności oraz przyjaznego korzystania z jego zasobów. Zadaniem projektantów UX jest udzielenie odpowiedzi na potrzeby internautów, a sam proces obejmuje badanie użytkowników celem zweryfikowania wrażeń danego grona odwiedzających stronę. Zdarzają się przypadki, w których przeprowadzanie analiz pod kątem wrażeń osób korzystających z sieci internetowej jest kontynuowane po wcieleniu wstępnych projektów w życie.

Na czym polega praca UX Designer?

Osoby specjalizujące się w User Experience przeprowadzają skrupulatne badania dotyczące potrzeb internautów, zajmują się budową kompleksowych strategii oraz contentu, podejmują się takich działań, jak testowanie czy wcielanie w życie pomysłów wraz z analizą rezultatów. To nieustanna praca i obserwacja produktu (strony), z którego korzysta klient. Istotne jest, aby specjalista monitorował zachodzące interakcje, aktualizował oraz modyfikował działanie konkretnego asortymentu, aplikacji bądź strony.

User Interface (UI), bardziej techniczne oblicze strony WWW

W poszukiwaniu jednoznacznej definicji dotyczącej tego, co to UI, warto mieć przede wszystkim świadomość, że jest to bardziej techniczna sfera budowy kompleksowych witryn internetowych. W ścisłym ujęciu można przyjąć UI za proces projektowania interfejsu internauty skierowanego do różnego rodzaju urządzeń oraz oprogramowania. Osoby specjalizujące się w UI zajmują się głównie warstwą graficzną na podstawie wniosków wysuniętych w toku procesu User Experience.

Specjalista od oprawy wizualnej, czyli UI Designer

Zadaniem profesjonalisty w zakresie User Interface jest troska o wygląd interfejsu oraz odczucia idące w parze z użytkowaniem witryny przez odwiedzających. Powinien on regularnie śledzić pojawiające się nowości. W kwestii wizualizacji można śmiało wskazać, że obowiązkiem UI Designera jest graficzna dbałość o wszelkiego rodzaju przyciski czy dopasowanie strony internetowej do użytkowanego sprzętu.

UX a UI – podobieństwa, o których należy pamiętać

Te dwa terminy łączy ze sobą użytkownik. Bez względu na to, czy zależy Ci na analizie, a następnie wcieleniu w życie interakcji bądź interfejsu internautów, czy podejmiesz się przeglądu potrzeb potencjalnych konsumentów, User Experience oraz User Interface będą towarzyszyć Ci w tym procesie. Działania ekspertów zajmujących się tymi sferami wzajemnie się uzupełniają. Projektanci UI zwracają szczególną uwagę na techniczne segmenty interfejsu, natomiast specjaliści od kształtowania wrażeń użytkownika stają się niezbędnym kompanem w pracy podejmowanej przez ekspertów User Interface.

Przepaść między terminami User Experience a User Interface

Prawdopodobnie już teraz jesteś świadomy niewielkich różnic pomiędzy UX i UI, jednak warto wskazać te kluczowe.

 • Różnica 1. UX dotyczy badań nad preferencjami oraz potrzebami internautów, natomiast UI polega na stworzeniu intuicyjnego interfejsu, dzięki któremu możliwa będzie sprawna obsługa witryny internetowej.
 • Różnica 2. User Experience często kojarzony jest z budową aplikacji mobilnych, stronami WWW oraz produktami, natomiast User Interface z dziedziną IT.
 • Różnica 3. UX koncentruje się na obszarze analitycznym z uwzględnieniem zachowań konkretnych grup użytkowników, rolą UI jest zaś stworzenie wizualnie atrakcyjnego serwisu.
 • Różnica 4. Zadaniem eksperta od User Interface jest opracowanie estetycznych wizualizacji, w tym grafik czy obrazów. W przypadku UX Designera najważniejsze jest dopasowanie poszczególnych elementów względem preferencji użytkownika. Co więcej, jego zadaniem jest kreowanie person czy storyboardów.

Postaw na symbiozę UI i UX, by cieszyć się pierwszymi rezultatami. Pamiętaj! Eksperci zajmujący się tymi odmiennymi obszarami będą posługiwać się także różnymi narzędziami. W przypadku UI niezwykle istotne są takie programy, jak Adobe Photoshop czy Illustrator, natomiast dla UX – Sketch czy Axure.

Choć pojęcia te są odmienne, zakłada się, że będą ze sobą współgrać i razem realizować pierwszoplanowy cel, jakim jest zadowolenie konsumenta. Kreują oraz wdrażają elementy na stronie, zachęcając do dalszego korzystania z serwisu. Tylko razem są w stanie stworzyć projekt, który przyciągnie uwagę najbardziej wymagającego odbiorcy w Internecie.

Masz pytania? Nasi specjaliści z agencji Grupa iCEA chętnie na nie odpowiedzą. Zapraszamy do kontaktu!

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 . Liczba ocen: 6
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  9 + 9 =

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Analiza nagrań w badaniach UX
  Analiza nagrań w badaniach UX
  Nieważne, czy samodzielne tworzysz stronę, czy zlecasz to zadanie ekspertowi, musisz mieć świadomość pewnych praktyk. Jedną z nich jest analiza nagrań UX.
  Czym jest Agile Scrum?
  Czym jest Agile Scrum?
  Agile i Scrum to zaawansowane metodyki zarządzania projektami, które rewolucjonizują branżę IT. Na czym polegają i czym się różnią?
  UX Writing – co to jest?
  UX Writing – co to jest?
  UX Writing to kierunek podążający w stronę projektowania pozytywnych doświadczeń użytkowników stron i aplikacji. Wiesz, jak zrealizować ten cel?
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.