Aby znaleźć się w TOP najchętniej odwiedzanych witryn i zaskarbić uwagę najbardziej wymagających klientów, trzeba zadbać o każdy detal. Zagadnienia UI a UX są często ze sobą utożsamiane, choć wyraźnie się od siebie różnią. Czym zatem charakteryzują się te marketingowe pojęcia? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.
Pewnie zastanawiasz się, co to UX i dlaczego ma tak duże znaczenie w projektowaniu witryn internetowych. User Experience (rozwinięty akronim UX) dotyczy szeregu czynności składających się na poprawę doświadczenia użytkownika względem strony WWW, z której korzysta. Proces ten obejmuje doskonalenie serwisu pod kątem jego przydatności, dostępności oraz przyjaznego korzystania z jego zasobów. Zadaniem projektantów UX jest udzielenie odpowiedzi na potrzeby internautów, a sam proces obejmuje badanie użytkowników celem zweryfikowania wrażeń danego grona odwiedzających stronę. Zdarzają się przypadki, w których przeprowadzanie analiz pod kątem wrażeń osób korzystających z sieci internetowej jest kontynuowane po wcieleniu wstępnych projektów w życie.
Osoby specjalizujące się w User Experience przeprowadzają skrupulatne badania dotyczące potrzeb internautów, zajmują się budową kompleksowych strategii oraz contentu, podejmują się takich działań, jak testowanie czy wcielanie w życie pomysłów wraz z analizą rezultatów. To nieustanna praca i obserwacja produktu (strony), z którego korzysta klient. Istotne jest, aby specjalista monitorował zachodzące interakcje, aktualizował oraz modyfikował działanie konkretnego asortymentu, aplikacji bądź strony.
W poszukiwaniu jednoznacznej definicji dotyczącej tego, co to UI, warto mieć przede wszystkim świadomość, że jest to bardziej techniczna sfera budowy kompleksowych witryn internetowych. W ścisłym ujęciu można przyjąć UI za proces projektowania interfejsu internauty skierowanego do różnego rodzaju urządzeń oraz oprogramowania. Osoby specjalizujące się w UI zajmują się głównie warstwą graficzną na podstawie wniosków wysuniętych w toku procesu User Experience.
Zadaniem profesjonalisty w zakresie User Interface jest troska o wygląd interfejsu oraz odczucia idące w parze z użytkowaniem witryny przez odwiedzających. Powinien on regularnie śledzić pojawiające się nowości. W kwestii wizualizacji można śmiało wskazać, że obowiązkiem UI Designera jest graficzna dbałość o wszelkiego rodzaju przyciski czy dopasowanie strony internetowej do użytkowanego sprzętu.
Te dwa terminy łączy ze sobą użytkownik. Bez względu na to, czy zależy Ci na analizie, a następnie wcieleniu w życie interakcji bądź interfejsu internautów, czy podejmiesz się przeglądu potrzeb potencjalnych konsumentów, User Experience oraz User Interface będą towarzyszyć Ci w tym procesie. Działania ekspertów zajmujących się tymi sferami wzajemnie się uzupełniają. Projektanci UI zwracają szczególną uwagę na techniczne segmenty interfejsu, natomiast specjaliści od kształtowania wrażeń użytkownika stają się niezbędnym kompanem w pracy podejmowanej przez ekspertów User Interface.
Prawdopodobnie już teraz jesteś świadomy niewielkich różnic pomiędzy UX i UI, jednak warto wskazać te kluczowe.
Postaw na symbiozę UI i UX, by cieszyć się pierwszymi rezultatami. Pamiętaj! Eksperci zajmujący się tymi odmiennymi obszarami będą posługiwać się także różnymi narzędziami. W przypadku UI niezwykle istotne są takie programy, jak Adobe Photoshop czy Illustrator, natomiast dla UX – Sketch czy Axure.
Choć pojęcia te są odmienne, zakłada się, że będą ze sobą współgrać i razem realizować pierwszoplanowy cel, jakim jest zadowolenie konsumenta. Kreują oraz wdrażają elementy na stronie, zachęcając do dalszego korzystania z serwisu. Tylko razem są w stanie stworzyć projekt, który przyciągnie uwagę najbardziej wymagającego odbiorcy w Internecie.
Masz pytania? Nasi specjaliści z agencji Grupa iCEA chętnie na nie odpowiedzą. Zapraszamy do kontaktu!
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.