Zapytaj o ofertę

Różnice pomiędzy UI a UX

4 min czytania
Różnice pomiędzy UI a UX
Kategoria SXO

Aby znaleźć się w TOP najchętniej odwiedzanych witryn i zaskarbić uwagę najbardziej wymagających klientów, trzeba zadbać o każdy detal. Zagadnienia UI a UX są często ze sobą utożsamiane, choć wyraźnie się od siebie różnią. Czym zatem charakteryzują się te marketingowe pojęcia? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Spis treści:

Wstęp do zagadnienia User Experience (UX)

Pewnie zastanawiasz się, co to UX i dlaczego ma tak duże znaczenie w projektowaniu witryn internetowych. User Experience (rozwinięty akronim UX) dotyczy szeregu czynności składających się na poprawę doświadczenia użytkownika względem strony WWW, z której korzysta. Proces ten obejmuje doskonalenie serwisu pod kątem jego przydatności, dostępności oraz przyjaznego korzystania z jego zasobów. Zadaniem projektantów UX jest udzielenie odpowiedzi na potrzeby internautów, a sam proces obejmuje badanie użytkowników celem zweryfikowania wrażeń danego grona odwiedzających stronę. Zdarzają się przypadki, w których przeprowadzanie analiz pod kątem wrażeń osób korzystających z sieci internetowej jest kontynuowane po wcieleniu wstępnych projektów w życie.

Na czym polega praca UX Designer?

Osoby specjalizujące się w User Experience przeprowadzają skrupulatne badania dotyczące potrzeb internautów, zajmują się budową kompleksowych strategii oraz contentu, podejmują się takich działań, jak testowanie czy wcielanie w życie pomysłów wraz z analizą rezultatów. To nieustanna praca i obserwacja produktu (strony), z którego korzysta klient. Istotne jest, aby specjalista monitorował zachodzące interakcje, aktualizował oraz modyfikował działanie konkretnego asortymentu, aplikacji bądź strony.

User Interface (UI), bardziej techniczne oblicze strony WWW

W poszukiwaniu jednoznacznej definicji dotyczącej tego, co to UI, warto mieć przede wszystkim świadomość, że jest to bardziej techniczna sfera budowy kompleksowych witryn internetowych. W ścisłym ujęciu można przyjąć UI za proces projektowania interfejsu internauty skierowanego do różnego rodzaju urządzeń oraz oprogramowania. Osoby specjalizujące się w UI zajmują się głównie warstwą graficzną na podstawie wniosków wysuniętych w toku procesu User Experience.

Specjalista od oprawy wizualnej, czyli UI Designer

Zadaniem profesjonalisty w zakresie User Interface jest troska o wygląd interfejsu oraz odczucia idące w parze z użytkowaniem witryny przez odwiedzających. Powinien on regularnie śledzić pojawiające się nowości. W kwestii wizualizacji można śmiało wskazać, że obowiązkiem UI Designera jest graficzna dbałość o wszelkiego rodzaju przyciski czy dopasowanie strony internetowej do użytkowanego sprzętu.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

UX a UI – podobieństwa, o których należy pamiętać

Te dwa terminy łączy ze sobą użytkownik. Bez względu na to, czy zależy Ci na analizie, a następnie wcieleniu w życie interakcji bądź interfejsu internautów, czy podejmiesz się przeglądu potrzeb potencjalnych konsumentów, User Experience oraz User Interface będą towarzyszyć Ci w tym procesie. Działania ekspertów zajmujących się tymi sferami wzajemnie się uzupełniają. Projektanci UI zwracają szczególną uwagę na techniczne segmenty interfejsu, natomiast specjaliści od kształtowania wrażeń użytkownika stają się niezbędnym kompanem w pracy podejmowanej przez ekspertów User Interface.

Przepaść między terminami User Experience a User Interface

Prawdopodobnie już teraz jesteś świadomy niewielkich różnic pomiędzy UX i UI, jednak warto wskazać te kluczowe.

 • Różnica 1. UX dotyczy badań nad preferencjami oraz potrzebami internautów, natomiast UI polega na stworzeniu intuicyjnego interfejsu, dzięki któremu możliwa będzie sprawna obsługa witryny internetowej.
 • Różnica 2. User Experience często kojarzony jest z budową aplikacji mobilnych, stronami WWW oraz produktami, natomiast User Interface z dziedziną IT.
 • Różnica 3. UX koncentruje się na obszarze analitycznym z uwzględnieniem zachowań konkretnych grup użytkowników, rolą UI jest zaś stworzenie wizualnie atrakcyjnego serwisu.
 • Różnica 4. Zadaniem eksperta od User Interface jest opracowanie estetycznych wizualizacji, w tym grafik czy obrazów. W przypadku UX Designera najważniejsze jest dopasowanie poszczególnych elementów względem preferencji użytkownika. Co więcej, jego zadaniem jest kreowanie person czy storyboardów.

Postaw na symbiozę UI i UX, by cieszyć się pierwszymi rezultatami. Pamiętaj! Eksperci zajmujący się tymi odmiennymi obszarami będą posługiwać się także różnymi narzędziami. W przypadku UI niezwykle istotne są takie programy, jak Adobe Photoshop czy Illustrator, natomiast dla UX – Sketch czy Axure.

Choć pojęcia te są odmienne, zakłada się, że będą ze sobą współgrać i razem realizować pierwszoplanowy cel, jakim jest zadowolenie konsumenta. Kreują oraz wdrażają elementy na stronie, zachęcając do dalszego korzystania z serwisu. Tylko razem są w stanie stworzyć projekt, który przyciągnie uwagę najbardziej wymagającego odbiorcy w Internecie.

Masz pytania? Nasi specjaliści z agencji Grupa iCEA chętnie na nie odpowiedzą. Zapraszamy do kontaktu!

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 6

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym są heurystyki Nielsena?
Czym są heurystyki Nielsena?
Heurystyki Nielsena pomogą Ci tak zoptymalizować stronę, aby spełniała oczekiwania internautów. Wykorzystaj te wytyczne do budowy doskonałej witryny.
Badanie metodą wędrówki poznawczej – na czym polega?
Badanie metodą wędrówki poznawczej – na czym polega?
Badanie metodą wędrówki poznawczej zyskuje coraz większą popularność. Warto więc wiedzieć, na czym polega i jak wykorzystać je w swojej strategii.
Analiza nagrań w badaniach UX
Analiza nagrań w badaniach UX
Nieważne, czy samodzielne tworzysz stronę, czy zlecasz to zadanie ekspertowi, musisz mieć świadomość pewnych praktyk. Jedną z nich jest analiza nagrań UX.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę