Zapytaj o ofertę
Samouczek – jak skutecznie posługiwać się parametrem UTM?
 • ICEA
 • /
 • Blog
 • /
 • Samouczek – jak skutecznie posługiwać się parametrem UTM?

Samouczek – jak skutecznie posługiwać się parametrem UTM?

5 min. czytania

UTM, inaczej znane jako „Urchin Tracking Module”, to narzędzie, które daje nam szersze spojrzenie na to, w jaki sposób analizujemy skuteczność naszych kampanii marketingowych w świecie online. Dzięki UTM możemy szczegółowo ustalić, skąd pochodzą nasi odwiedzający, które źródła ruchu przynoszą najlepsze rezultaty i jakie treści cieszą się największą popularnością. Jeśli dążysz do maksymalnej optymalizacji swoich działań w internecie i lepszego zrozumienia zachowań użytkowników, jesteś na właściwej drodze. Zapraszam do dalszej lektury!

Parametry UTM to zestaw modyfikatorów umieszczanych w adresie URL, które umożliwiają dokładne śledzenie źródeł ruchu w narzędziach analitycznych, takich jak Google Analytics 4. Wgląd w narzędzia pozwala na identyfikację źródeł, kampanii, zawartości oraz używanych słów kluczowych, które kierują użytkowników na daną stronę. Na przykład, „utm_source” określa źródło ruchu – czy pochodzi on z reklamy, e-maila czy mediów społecznościowych.

Precyzyjna konfiguracja tych parametrów daje możliwość dokładnego monitorowania efektywności kampanii. Poprawne wykorzystanie parametrów UTM jest wartościowe w zaawansowanej analizie i segmentacji ruchu na stronie internetowej.

Podstawowe parametry UTM

W ramach optymalizacji i precyzyjnego śledzenia źródeł ruchu na stronie internetowej, mamy do dyspozycji pięć istotnych parametrów. Poniżej krótka charakterystyka każdego z nich:

 • utm_source (źródło): określa, z jakiego konkretnego źródła pochodzą użytkownicy, którzy trafili na stronę. Źródłem może być, np. newsletter.
 • utm_medium (medium): wskazuje na typ medium, dzięki któremu użytkownicy trafili na stronę (baner reklamowy, e-mail itp.).
 • utm_campaign (kampania): pozwala na określenie konkretnych kampanii, promocji lub działań, które doprowadziły użytkowników na naszą stronę.
 • utm_term (słowa kluczowe): to opcjonalny parametr, który może być używany do identyfikacji słów kluczowych, które przyciągnęły użytkowników na daną stronę. Jest szczególnie użyteczny w kontekście kampanii reklamowych opartych na słowach kluczowych.
 • utm_content (treść): kolejny nieobligatoryjny parametr określający, co dokładnie przyciągnęło użytkowników na stronę. Przykładem może być konkretny baner reklamowy, adres URL lub inna treść reklamy.

Warto pamiętać, że trzy pierwsze parametry, czyli „utm_source„, „utm_medium” i „utm_campaign” , są uznawane za obowiązkowe i powinny być stosowane razem.

Nie ma natomiast konieczności wykorzystywania parametrów „utm_term” i „utm_content” , ponieważ nie zawsze przekładają się na skuteczność śledzenia źródeł ruchu i kampanii marketingowych.

Jak wdrożyć parametry UTM?

1. Dodawanie parametrów UTM do linków

Podstawowym krokiem jest dodanie parametrów UTM do linków, które kierują użytkowników na stronę internetową. Aby to zrobić, należy zastosować znak zapytania (?) po adresie URL, a następnie po nim umieścić parametry UTM wraz z ich wartościami. Parametry UTM należy oddzielać za pomocą znaku ampersand (&).

Przykład:https://twojastrona.pl/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=letniapromocja.

2. Wykorzystanie generatorów parametrów UTM

Istnieje wiele generatorów, które ułatwiają proces tworzenia parametrów UTM. Jednym z nich jest generator od Google, dostępny pod adresem: https://ga-dev-tools.web.app/campaign-url-builder.

3. Analiza danych w narzędziach analitycznych

Gdy użytkownicy klikną w linki z parametrami UTM i trafią na konkretną stronę, dane o źródle ruchu zostaną zarejestrowane w narzędziach analitycznych, np. Google Analytics 4. Wygenerowane raporty pozwalają przeprowadzić szczegółową analizę i wyciągnąć właściwe wnioski. Konkretne dane są pomocne przy próbie określenia, które źródła ruchu i jakie kampanie przynoszą najlepsze rezultaty. 

Jak korzystać z UTM w Google Analytics 4?

W tym kontekście istotne jest zachowanie spójności, czyli stosowanie tych samych nazw źródeł, rodzajów mediów oraz nazw kampanii w całym systemie marketingowym. W momencie kliknięcia użytkownika w otagowany link, narzędzie analityczne będzie w stanie dokładnie zidentyfikować, skąd pochodzi ruch na stronie. Spójność w nazwach i konsekwencja w działaniach są kluczowymi elementami, jeśli zależy nam na osiągnięciu precyzyjnych wyników w analizie ruchu i kampanii marketingowych. Żeby sprawdzić dane w Google Analytics 4, należy przejść do zakładki znajdującej się po lewej stronie o nazwie Raporty > Pozyskanie > Pozyskiwanie ruchu.

Źródło: Google Analytics 4.

Przejście na tę zakładkę pozwoli uzyskać wykres przedstawiający wszystkie źródła ruchu. Przykład poniżej:

analytics.google.com.

Podsumowanie

Podsumowując, tagi UTM są kluczowe do lepszego zrozumienia, które działania w ramach marketingu online przynoszą najlepsze rezultaty. Dają możliwość podejmowania trafnych decyzji oraz optymalizacji kampanii. Dlatego warto zainwestować czas i wysiłek w ich właściwe wykorzystanie, by osiągnąć maksymalny sukces w świecie digital marketingu.

Zamów bezpłatny audyt SEO.
Dowiedz się, co w pozycjonowaniu Twojej strony możemy zrobić lepiej. Umów się na niezobowiązujące spotkanie z naszym specjalistą.

  Dziękujemy za wiadomość!

  Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

  Do usłyszenia!

  Oceń tekst
  Średnia ocen 4.9/5 . Liczba ocen: 9
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  *

  Blog

  Dzielimy się tym, co wiemy i co umiemy.

  Jak Google Analytics 4 może pomóc Ci w pozycjonowaniu?
  Jak Google Analytics 4 może pomóc Ci w pozycjonowaniu?
  Firma Google gwarantuje, że Google Analytics 4 pozwala na jeszcze skuteczniejszą analizę danych. Jak to wykorzystać w procesie pozycjonowania? Podpowiadamy!
  Popraw analitykę na swojej stronie z Google Analytics 4
  Popraw analitykę na swojej stronie z Google Analytics 4
  Szukasz sposobu na poprawę analityki na swojej stronie? Zrobiliśmy research o najnowszej usłudze Google Analytics 4, dzięki której możesz badać statystyki także z aplikacji mobilnych. Zobacz, jak wypada w zestawieniu z wersją GA3 i jakie korzyści płyną z korzystania z obu systemów.
  Google Search Console – poradnik krok po kroku. Do czego służy GSC?
  Google Search Console – poradnik krok po kroku. Do czego służy GSC?
  Dzięki GSC możesz na bieżąco monitorować stan swojej witryny, jej skuteczność i wszystkie zmiany, które na niej zachodzą. Zobacz, jak w prosty sposób ujarzmić to narzędzie.
  Przeprowadzimy dla Ciebie darmowy audyt e-commerce.

  W trakcie konsultacji wideo z analitykiem wzrostu:

  • Otrzymasz raport widoczności Twojej strony internetowej.
  • Omówimy efektywność Twoich obecnych kampanii reklamowych.
  • Skoncentrujemy się na analizie doświadczenia użytkownika na Twojej stronie e-commerce.
  Umów się na spotkanie
  Paweł Borowik Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik
  Head of Sales
  Paweł Borowik Head of Sales
  Dowiedz się, jak możemy zwiększyć efektywność rozwoju Twojej platformy e-commerce.
  Zamów bezpłatny audyt e-commerce. Skontaktujemy się z Tobą, aby umówić Cię na niezobowiązującą konsultację z naszym analitykiem.

   Twoja rola w firmie
   Twoja rola w firmie
   Dziękujemy za wiadomość!

   Oddzwonimy na wskazany numer telefonu, aby umówić się na dogodny dla Ciebie termin niezobowiązującej konsultacji z naszym specjalistą.

   Do usłyszenia!

   Dołącz do newslettera
   Solidna dawka wiedzy co dwa tygodnie na Twoim mailu.