Zapytaj o ofertę

Samouczek – jak skutecznie posługiwać się parametrem UTM?

Aleksandra Sydor
Head of SEM w iCEA Group
5 min czytania
Samouczek – jak skutecznie posługiwać się parametrem UTM?
Kategoria Analityka

UTM, inaczej znane jako „Urchin Tracking Module”, to narzędzie, które daje nam szersze spojrzenie na to, w jaki sposób analizujemy skuteczność naszych kampanii marketingowych w świecie online. Dzięki UTM możemy szczegółowo ustalić, skąd pochodzą nasi odwiedzający, które źródła ruchu przynoszą najlepsze rezultaty i jakie treści cieszą się największą popularnością. Jeśli dążysz do maksymalnej optymalizacji swoich działań w internecie i lepszego zrozumienia zachowań użytkowników, jesteś na właściwej drodze. Zapraszam do dalszej lektury!

Parametry UTM to zestaw modyfikatorów umieszczanych w adresie URL, które umożliwiają dokładne śledzenie źródeł ruchu w narzędziach analitycznych, takich jak Google Analytics 4. Wgląd w narzędzia pozwala na identyfikację źródeł, kampanii, zawartości oraz używanych słów kluczowych, które kierują użytkowników na daną stronę. Na przykład, „utm_source” określa źródło ruchu – czy pochodzi on z reklamy, e-maila czy mediów społecznościowych.

Precyzyjna konfiguracja tych parametrów daje możliwość dokładnego monitorowania efektywności kampanii. Poprawne wykorzystanie parametrów UTM jest wartościowe w zaawansowanej analizie i segmentacji ruchu na stronie internetowej.

Spis treści:

Podstawowe parametry UTM

W ramach optymalizacji i precyzyjnego śledzenia źródeł ruchu na stronie internetowej, mamy do dyspozycji pięć istotnych parametrów. Poniżej krótka charakterystyka każdego z nich:

 • utm_source (źródło): określa, z jakiego konkretnego źródła pochodzą użytkownicy, którzy trafili na stronę. Źródłem może być, np. newsletter.
 • utm_medium (medium): wskazuje na typ medium, dzięki któremu użytkownicy trafili na stronę (baner reklamowy, e-mail itp.).
 • utm_campaign (kampania): pozwala na określenie konkretnych kampanii, promocji lub działań, które doprowadziły użytkowników na naszą stronę.
 • utm_term (słowa kluczowe): to opcjonalny parametr, który może być używany do identyfikacji słów kluczowych, które przyciągnęły użytkowników na daną stronę. Jest szczególnie użyteczny w kontekście kampanii reklamowych opartych na słowach kluczowych.
 • utm_content (treść): kolejny nieobligatoryjny parametr określający, co dokładnie przyciągnęło użytkowników na stronę. Przykładem może być konkretny baner reklamowy, adres URL lub inna treść reklamy.

Warto pamiętać, że trzy pierwsze parametry, czyli „utm_source„, „utm_medium” i „utm_campaign” , są uznawane za obowiązkowe i powinny być stosowane razem.

Nie ma natomiast konieczności wykorzystywania parametrów „utm_term” i „utm_content” , ponieważ nie zawsze przekładają się na skuteczność śledzenia źródeł ruchu i kampanii marketingowych.

Jak wdrożyć parametry UTM?

1. Dodawanie parametrów UTM do linków

Podstawowym krokiem jest dodanie parametrów UTM do linków, które kierują użytkowników na stronę internetową. Aby to zrobić, należy zastosować znak zapytania (?) po adresie URL, a następnie po nim umieścić parametry UTM wraz z ich wartościami. Parametry UTM należy oddzielać za pomocą znaku ampersand (&).

Przykład:https://twojastrona.pl/?utm_source=facebook&utm_medium=cpc&utm_campaign=letniapromocja.

2. Wykorzystanie generatorów parametrów UTM

Istnieje wiele generatorów, które ułatwiają proces tworzenia parametrów UTM. Jednym z nich jest generator od Google, dostępny pod adresem: https://ga-dev-tools.web.app/campaign-url-builder.

3. Analiza danych w narzędziach analitycznych

Gdy użytkownicy klikną w linki z parametrami UTM i trafią na konkretną stronę, dane o źródle ruchu zostaną zarejestrowane w narzędziach analitycznych, np. Google Analytics 4. Wygenerowane raporty pozwalają przeprowadzić szczegółową analizę i wyciągnąć właściwe wnioski. Konkretne dane są pomocne przy próbie określenia, które źródła ruchu i jakie kampanie przynoszą najlepsze rezultaty. 

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak korzystać z UTM w Google Analytics 4?

W tym kontekście istotne jest zachowanie spójności, czyli stosowanie tych samych nazw źródeł, rodzajów mediów oraz nazw kampanii w całym systemie marketingowym. W momencie kliknięcia użytkownika w otagowany link, narzędzie analityczne będzie w stanie dokładnie zidentyfikować, skąd pochodzi ruch na stronie. Spójność w nazwach i konsekwencja w działaniach są kluczowymi elementami, jeśli zależy nam na osiągnięciu precyzyjnych wyników w analizie ruchu i kampanii marketingowych. Żeby sprawdzić dane w Google Analytics 4, należy przejść do zakładki znajdującej się po lewej stronie o nazwie Raporty > Pozyskanie > Pozyskiwanie ruchu.

Źródło: Google Analytics 4.

Przejście na tę zakładkę pozwoli uzyskać wykres przedstawiający wszystkie źródła ruchu. Przykład poniżej:

analytics.google.com.

Podsumowanie

Podsumowując, tagi UTM są kluczowe do lepszego zrozumienia, które działania w ramach marketingu online przynoszą najlepsze rezultaty. Dają możliwość podejmowania trafnych decyzji oraz optymalizacji kampanii. Dlatego warto zainwestować czas i wysiłek w ich właściwe wykorzystanie, by osiągnąć maksymalny sukces w świecie digital marketingu.

Aleksandra Sydor
Head of SEM w iCEA Group
W branży marketingowej pracuje od ponad 13 lat i pasjonuje się rozwojem rynku reklamy. Jako specjalista PPC odpowiada za kampanie sprzedażowe w Polsce i na świecie. Pomaga swoim klientom w podnoszeniu wyników sprzedażowych. Kocha Adsy i wielkie ROAS-y! Każda kampania to dla niej nowe wyzwanie, więc nigdy się nie nudzi. Lubi kreatywne działanie nie tylko na poziomie zawodowym. Wolny czas spędza przy planszówkach lub powiększa listę obejrzanych filmów.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 3.2/5 | Liczba ocen: 4

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Na czym polega dual tagging w Google Analytics 4? Zabezpiecz swoje dane!
Na czym polega dual tagging w Google Analytics 4? Zabezpiecz swoje dane!
Dual-tagging to świetny sposób na płynne przejście na Google Analytics 4. Podpowiemy Ci, na czym polega to rozwiązanie i dlaczego warto je wdrożyć!
Jak dobrze zaprojektować stronę internetową pod urządzenia mobilne?
Jak dobrze zaprojektować stronę internetową pod urządzenia mobilne?
Prowadzisz swoją stronę WWW, ale nie jest ona kompatybilna z urządzeniami mobilnymi? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak to zmienić!
Do czego służy SEMrush?
Do czego służy SEMrush?
Istnieje wiele narzędzi umożliwiających analizę pozycjonującym strony internetowe. Jaki instrument e-marketingu sprawdzi się w tworzeniu strategii SEO?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę