Zapytaj o ofertę

Odważne kroki to spektakularne efekty. Jak poprawiliśmy widoczność 123Łazienka dzięki współpracy i zaufaniu

Odważne kroki to spektakularne efekty. Jak poprawiliśmy widoczność 123Łazienka dzięki współpracy i zaufaniu
wzrost liczby fraz w TOP10 w ciągu 9 miesięcy
100
wzrost liczby fraz w TOP10 w ciągu 2 lat
600
liczba fraz w TOP10
6916
liczba kategorii po rozbudowie
2200
Odważne decyzje na start

Odważne decyzje na start

Współpraca z agencją SEO wymaga otwartości i zaufania. Doskonale pokazuje to przypadek Klienta, który za namową naszych specjalistów zdecydował się na odważne działania, których skutkiem był spektakularny wzrost widoczności w wynikach wyszukiwania.

Nasz Klient

123Łazienka to sklep internetowy oferujący kompleksowe wyposażenie łazienki i kuchni działający w branży od ponad dekady. Klient nie współpracował wcześniej z żadną agencją, a jego jedynym źródłem ruchu był serwis CENEO. Od wielu lat był w tym serwisie nr 1 w swojej kategorii pod względem wielkości sprzedaży. Celem Klienta było zbudowanie kolejnego silnego źródła przychodu w postaci ruchu z organicznych wyników wyszukiwania.

Sytuacja wyjściowa

Pod względem ruchu organicznego, największym sklepem w branży Klienta jest ŁazienkaPlus. Dokonaliśmy porównania widoczności obu sklepów w wyszukiwarce. Jak widać na wykresie, Klienta i jego konkurenta dzieliła przepaść – ŁazienkaPlus miała więcej fraz w TOP10 niż 123Łazienka w TOP50.

Nasza propozycja

Początek współpracy

Działania z klientem rozpoczęliśmy w kwietniu 2018 r. Naszym początkowym zadaniem było więc przeprowadzenie wnikliwej analizy głównego konkurenta, a także innych dużych sklepów z branży Klienta. Wykonaliśmy także analizę obecnych trendów wyszukiwania, żeby sprawdzić, jakich fraz używają internauci szukający asortymentu, który oferuje sklep 123Łazienka.

Zaproponowane działania

Na podstawie wniosków z przeprowadzonych analiz, zaproponowaliśmy Klientowi szereg działań mających na celu poprawę widoczności w wyszukiwarce Google.

Zakres prac:

 • rozbudowa drzewa kategorii o tzw. alternatywne drzewa kategorii (rozbudowa z 200 do 2.200 kategorii),
 • przygotowanie opisów dla obecnych i nowych kategorii,
 • przebudowa belki menu oraz wdrożenie dodatkowej struktury linkowania wewnętrznego,
 • optymalizacja feedu produktowego (przypisanie cech produktowych),
 • przygotowanie opisów typu rich content dla kart produktowych oraz uruchomienie procesu pozyskiwania ocen i opinii produktowych ze strony kupujących,
 • zbudowanie podstawowego profilu linkowego (z wykorzystaniem topowych portali oferujących publikację artykułu z linkiem),
 • przygotowanie i wdrożenie nowego szablonu graficznego,
 • systematyczna rozbudowa oferty asortymentowej.

Sklep Klienta był oparty na silniku Shoper, który jednoznacznie jest kojarzony z SaaS. Jak się okazało, Klient posiadał sklep na licencji samodzielnej, co umożliwiało nam wprowadzenie praktycznie dowolnych zmian (obecnie ta licencja nie jest już dostępna i Shoper nie zapewnia wsparcia dla niej).

W związku z tym, do zespołu projektowego dołączyli ze strony Klienta grafik, programista i osoba odpowiedzialna za dodawanie produktów do sklepu.

Rozbudowa kategorii

Nowe kategorie tworzyliśmy na podstawie permutacji kategorii z cechami produktów w niej zawartymi, np.:

 • permutacja: [wanny][kształt] > przykładowa fraza: wanny prostokątne > przykładowa kategoria: https://www.123lazienka.pl/wanny/wanny-prostokatne
 • permutacja: [wanny][materiał] > przykładowa fraza: wanny akrylowe > przykładowa kategoria: https://www.123lazienka.pl/wanny/wanny-akrylowe
 • permutacja: [wanny][producent] > przykładowa fraza: wanny roca > przykładowa kategoria: https://www.123lazienka.pl/producent/roca/wanny
 • permutacja: [wanny][rodzaj] > przykładowa fraza: wanny wolnostojące > przykładowa kategoria: https://www.123lazienka.pl/wanny/wolnostojace
 • permutacja: [wanny][wymiar] > przykładowa fraza: wanny 170×80 > przykładowa kategoria: https://www.123lazienka.pl/wanny/popularne-rozmiary/170×80
 • permutacja: [wanny][hydromasaż] > przykładowa fraza: wanny z hydromasażem > przykładowa kategoria: https://www.123lazienka.pl/wanny-z-hydromasazem

Ww. permutacje to pierwszy stopień permutacji. W niektórych przypadkach warto było wykonać permutację kolejnego rzędu, np.:

 • permutacja: [wanny][kształt][producent] > przykładowa fraza: wanny prostokątne roca > przykładowa kategoria: https://www.123lazienka.pl/producent/roca/wanny/wanny-prostokatne

Zasadność wprowadzania danej kategorii do sklepu ocenialiśmy na podstawie analizy trendów wyszukiwania, które obrazuje poniższy zrzut.

Migracja sklepu

Równolegle do rozbudowy kategorii, przygotowywaliśmy nową wersję graficzną sklepu w środowisku testowym. Migrację zdecydowaliśmy się przeprowadzić w nocy z 23 na 24 grudnia 2018 roku, ponieważ z danych historycznych wynikało, że w tym czasie mamy swego rodzaju martwy okres. Oznaczało to, że w przypadku ewentualnego niepowodzenia będziemy mieli szansę wdrożyć poprawki bez straty w przychodach Klienta.

Pierwsze efekty

Po przeprowadzeniu migracji mogliśmy zbadać pierwsze rezultaty naszych prac. Miesiąc po migracji liczba fraz w TOP10 była już prawie 3 razy większa w porównaniu do sytuacji wyjściowej, co potwierdza poniższy wykres.

Była to zasługa nie samej migracji, a systematycznych działań prowadzonych od rozpoczęcia współpracy. Kolejne stworzone kategorie, kolejne dodane opisy i kolejne opublikowane artykuły z linkiem do strony szybko doprowadziły do znacznej poprawy widoczności – w 9 miesięcy o ponad 100% zwiększyliśmy liczbę fraz w TOP10 wyników wyszukiwania:

Warto dodać, że wzrost widoczności odbywał się na bardzo konkurencyjnych, często wyszukiwanych przez użytkowników słowach kluczowych, takich jak „wanny”, „umywalki”, „kabiny prysznicowe”, itp. Były wśród nich także atrakcyjne frazy stanowiące nazwę własną popularnych producentów:

Nietypowy krok ‒ poszerzenie oferty

Gdy zakończyliśmy rozbudowę w obrębie armatury oraz innych grup asortymentowych, jakie Klient oferował w swoim sklepie, przystąpiliśmy do kolejnej analizy konkurencji. Zauważyliśmy, że sklep ŁazienkaPlus prowadzi sprzedaż produktów dużo większej liczby producentów. To daje mu dodatkowe możliwości w zakresie rozbudowy drzewa kategorii, mającej na celu zaindeksowanie jej na kolejne słowa kluczowe.

Kolejną przewaga konkurenta był fakt, że ma w swojej ofercie również płytki, co także przyczynia się do dużego potencjału rozbudowy, jak ta przeprowadzona wcześniej w zakresie armatury. Przede wszystkim jednak zwróciliśmy uwagę na to, jak duża jest liczba wyszukiwań fraz związanych z tą grupą produktową.

Odważne decyzje, imponujące wyniki

Klient wykazał się dużą elastycznością i otwartością, ponieważ zdecydował się rozszerzyć swoją ofertę o płytki, zgodnie z naszą propozycją. Dzięki temu, sklep 123Łazienka zyskał dodatkowy potencjał zwiększenia widoczności i ruchu. Krok ten dał też szansę na szansę na cross selling — płytki to produkty, których szukają osoby zainteresowane remontem lub wykończeniem domu. Oznacza to, że mogą być zainteresowane nie tylko płytkami, ale też produktami z podstawowej oferty Klienta.

Odważny krok, jakim było poszerzenie asortymentu, przyczynił się do dalszych świetnych efektów. W całym okresie współpracy, widoczność sklepu Klienta rosła i ostatecznie udało nam się zwiększyć ilość fraz w TOP10 wyników wyszukiwania o około 600%, co widać na wykresie.

Druga migracja

Zależało nam na dalszej optymalizacji, dlatego w styczniu 2020 roku przeprowadziliśmy kolejną, bardziej zaawansowaną migrację i przenieśliśmy sklep Klienta z oprogramowania Shoper na PrestaShop. Działanie miało na celu pozbycie się długu technologicznego, jaki sklep nabył w poprzednich miesiącach, kiedy był rozbudowywany przez nas, a wciąż działał na platformie Shoper. Ze względu na to, że migracja była znacznie większym przedsięwzięciem, a od początku naszej współpracy sklep bardzo się rozrósł, po migracji nastąpił spadek widoczny na wykresie.

Cel osiągnięty

Migracja nie zawsze oznacza wzrost lub utrzymanie tego samego poziomu widoczności, a spadek widoczności nie zawsze oznacza coś złego. W tym wypadku spadek widoczności nie wpłynął negatywnie na ruch i sprzedaż w sklepie internetowym Klienta. Wręcz przeciwnie – uporządkowanie chaotycznej zawartości przekazywanej do indeksu Google pozwoliło na pozbycie się „śmieciowych” stron, które budowały widoczność, ale nie generowały wartościowego ruchu przekładającego się na sprzedaż.


Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę