Tempo powstawania nowych stron internetowych jest bardzo wysokie. Na taki krok decydują się właściciele sklepów stacjonarnych, przedsiębiorcy myślący o rynku e-commerce, czy też twórcy, którzy w ten sposób chcą się dzielić swoimi treściami z odbiorcami. Z pozoru stworzenie własnej strony internetowej wydaje się bardzo proste, jednak osoby niemające wcześniej styczności z tym zagadnieniem mogą napotkać na trudności związane z brakiem zrozumienia terminów z tym związanych. W związku z tym przed podjęciem prac nad tworzeniem własnej strony warto poznać podstawowe pojęcia z tego zakresu.
Zapoznanie się z tym tekstem pomoże Wam nie tylko w realizacji strony we własnym zakresie, ale także umożliwi zrozumienie specyfiki pracy agencji lub specjalistów, z którymi współpracujecie. Znajomość zagadnień i terminów związanych z produkcją stron internetowych sprawi, że będziecie mogli świadomie kontrolować przebieg prac oraz sugerować ewentualne zmiany w konstrukcji strony lub jej strukturze.
Dobra znajomość i zrozumienie pojęć internetowych przełoży się także na swobodę poruszania się w przestrzeni online. Do słowniczka mogą sięgać zarówno doświadczeni specjaliści, jak i osoby, które dopiero raczkują w tym temacie.
Tworzenie stron internetowych to rozbudowany proces, który z reguły dzieli się na kilka etapów. Wśród nich znajduje się m.in. projektowanie stron www, które polega na produkcji plików graficznych oraz tekstowych. Następnie składają się one na propozycje podstawowych widoków stron internetowych. W ramach tworzenia stron www przetwarza się grafiki projektowe na dokumenty HTML.
Naukę warto rozpocząć od dokładnego zrozumienia, czym właściwie jest strona internetowa. Tą nazwą określa się pojedynczy dokument, który został udostępniony w sieci. Rolę takiego dokumentu mogą tworzyć obrazy i treści. Jeżeli pojedyncza strona internetowa zostanie połączona z innymi, to wspólnie stworzą zbiór nazywany serwisem internetowym lub witryną internetową.
Patrząc na strukturę większości witryn internetowych, każda z zakładek (podstron) jest pojedynczą stroną internetową, które wspólnie tworzą cały serwis. W skład strony internetowej mogą wchodzić różne elementy, w tym m.in.: teksty, animacje, grafiki, dźwięki i kolory. Powszechnie bardzo często pojęcia takie jak strona www, serwis i witryna internetowa wykorzystywane są zamiennie i nie jest to duże nadużycie. Z punktu widzenia technicznego, strona internetowa to pojedynczy dokument, a serwis lub witryna to zbiór pojedynczych stron internetowych.
Tak naprawdę trudno o jeden przyjęty podział stron internetowych, ponieważ różnice pomiędzy poszczególnymi typami mocno się zacierają. Ponadto różni specjaliści i klienci inaczej definiują strony www. Podstawowy i stosunkowo popularny podział wyróżnia:
Serwer internetowy nazywany jest także hostingiem. Mianem tym określa się dedykowany komputer, czyli specjalistyczne urządzenie, którego zadaniem jest ciągła praca przez 24 godziny na dobę w długim okresie czasu. Serwer na stałe jest podłączony do sieci i to na nim umieszcza się własną stronę internetową, pliki w chmurze, czy też tworzy adresy e-mail z rozszerzeniem swojej strony. Hosting niezbędny jest do tego, by móc stworzyć i osadzić w sieci stronę internetową.
Podstawowy podział serwerów internetowych wygląda następująco:
Ważnym terminem w procesie tworzenia stron internetowych jest także domena. To oryginalny adres, pod którym widnieje strona w sieci. Każda domena jest unikalna i odnosi się bezpośrednio do zasobów strony internetowej, którą określa. Domena może posiadać również subdomeny, co ułatwia tworzenie przekierowań do dedykowanych zakładek.
Przykład domeny – „www.mojadomena.pl”
Przykład subdomeny – „www.sklep.mojadomena.pl”
Poniżej w dużym skrócie przedstawiamy definicje najważniejszych pojęć internetowych oraz zagadnień związanych z tworzeniem witryn. Część z nich opisano szerzej w pierwszej części artykuły, dlatego w tym miejscu tylko o nich wspomniano. Warto wracać do tego słownika w razie potrzeby.
To pojedynczy dokument XML lub HTML, który posiada unikalną domenę. Zespół stron www połączonych ze sobą dzięki linkom URL i widniejący pod jedną domeną, to serwis lub witryna internetowa.
Tego typu dokument to pojedyncza strona internetowa. Za jego odczytywanie odpowiada przeglądarka internetowa. Dokument może zawierać informacje o tekstach, animacjach, zdjęciach, grafikach i plikach muzycznych, które pobierane są z serwera i widoczne są pod adresem URL.
Inaczej nazywany jest odnośnikiem. To fragment strony internetowej, dzięki któremu można przejść do innej strony (o innym adresie URL) lub też potwierdzić wykonanie określonej czynności (wysłanie zapytania, formularza itp.).
Unikalny adres strony internetowej, który pozwala na jej odnalezienie w sieci. W skład adresu URL wchodzą takie elementy jak:
To dedykowane oprogramowanie, które umożliwia zarządzanie treściami zawartymi na stronie. W ramach oprogramowania uprawnieni użytkownicy mają dostęp do panelu administracyjnego i narzędzi, które umożliwiają wprowadzanie modyfikacji w treści stron internetowych (tekstach, zdjęciach, animacjach itp.).
To prosta witryna internetowa, na której znajdują się podstawowe informacje o firmie. Dobrze przygotowana wizytówka zawiera informacje o historii firmy, jej aktualnej sytuacji, doświadczeniu oraz zakresie oferowanych przez nią usług lub sprzedawanych produktach.
Blogiem nazywa się strony internetowe, gdzie publikowane są wpisy tematyczne lub aktualne informacje. Bardzo często blog przyjmuje postać dziennika internetowego, w którym autor dzieli się swoimi przemyśleniami z odbiorcami. Obecnie blogi wykorzystywane są także przez firmy do prowadzenia poradników oraz działań sprzedażowych.
To oprogramowanie, które umożliwia postawienie i obsługę sklepu internetowego. Uprawnieni użytkownicy mogą zarządzać produktami znajdującymi się w sklepie, ich obiegiem, a także zamówieniami klientów. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie. To przykład dedykowanego systemu CMS, dzięki któremu możliwe jest prowadzenie sprzedaży w kanałach online.
Miejsce na osadzenie strony internetowej wraz z plikami i danymi, które wchodzą w jej zakres. Więcej o hostingu znajduje się we fragmencie poświęconym serwerom internetowym.
To unikalny element adresu URL, który pozwala na zidentyfikowanie danej strony internetowej.
Aplikacją internetową nazywa się zbiór podprogramów (skryptów), które powstają w wyniku działania oprogramowania na serwerze. Aplikacje służą do przetwarzania danych przesyłanych przez użytkowników. Klasyczne przykłady aplikacji internetowych to: sklepy e-commerce i systemy CMS.
Jest jednym z języków programowania, który opiera się na skrypcie i pozwala na tworzenie dynamicznych stron internetowych lub przekształcanie w nie statycznych stron www.
To skrót od ang. Structured Query Language, czyli strukturalnego języka zapytań. Używa się go do edycji baz danych oraz do operacji odczytu i zapisu treści, które w nich się znajdują.
Biblioteką programistyczną nazywa się plik, który dostarcza danych, typy danych oraz podprogramy wykorzystywane na poziomie kodu źródłowego.
Mianem tym określa się szkielet strony internetowej lub aplikacji. W ramach szkieletu użytkownik otrzymuje biblioteki ogólnego przeznaczenia oraz komponenty, które ułatwiają tworzenie stron www.
To interfejs programistyczny aplikacji, który określa zakres opisowy i reguły umożliwiające komunikowanie się między sobą różnych programów komputerowych. Dzięki API można integrować się z wieloma programami, co wpływa korzystnie na funkcjonalność strony i jej skuteczność. Ma to duże znaczenie m.in. dla sklepów internetowych.
Wiele osób może zastanawiać się nad tym, czy znajomość powyższych terminów jest potrzebna. Jeżeli myślicie o założeniu własnej strony internetowej, to warto wcześniej zapoznać się z terminami wykorzystywanymi w procesie jej tworzenia. Pozwoli to uniknąć wielu błędów logicznych oraz skróci czas tworzenia strony internetowej. Dotyczy to także sytuacji, w których tworzenie strony www ceduje się na specjalistów. Zrozumienie specyfiki ich pracy pomaga w kontrolowaniu jej przebiegu oraz prawidłowej ocenie efektów.
Obecnie bardzo duża część naszego codziennego życia przenosi się do sieci. W niej pracujemy, robimy zakupy, czy też spędzamy czas na pozyskiwaniu informacji. Internet to także przestrzeń, w której nawiązujemy i utrzymujemy kontakty z innymi ludźmi, dlatego warto mieć wiedzę na temat znaczenia podstawowych pojęć z nim związanych. Zachęcamy do dodania tego słowniczka pojęć internetowych do zakładek i wracania do niego w razie potrzeby.
Zainteresował Cię ten temat? Skontaktuj się z naszą agencją SEO i dowiedz się więcej.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.