DARMOWY AUDYT SEO

Co decyduje o budowie rankingu wyszukiwarki?

5 min czytania
Co decyduje o budowie rankingu wyszukiwarki?
Kategoria Pozycjonowanie

Wysoka pozycja na liście wyników wyszukiwania to nierzadko klucz do sukcesu i marzenie wszystkich twórców stron internetowych. Topowa trójka w SERP zbiera bowiem ponad 60% wszystkich kliknięć, co ma bardzo pozytywny wpływ na wyniki znajdujących się tam witryn.

O tak wysokich pozycjach decyduje przede wszystkim optymalizacja treści pod kątem wyszukiwarek i zaangażowanie w prowadzoną kampanię SEO. Aby jednak wiedzieć, jakie techniki zastosować, warto poznać kryteria, na podstawie których Google ocenia wartość danej strony internetowej, a będzie to przedmiotem naszych dzisiejszych rozważań.

Spis treści:

Co warto wiedzieć o wyszukiwarkach?

Aby odnieść sukces w SEO, musisz wiedzieć, jak działają wyszukiwarki i co biorą pod uwagę podczas budowania rankingu SERP.

Google to niesamowite narzędzie, które w ułamku sekundy jest w stanie przeszukać sieć i zaprezentować użytkownikowi odpowiedzi na zadane przez niego pytanie. Wyszukiwarka posługuje się tak zwanymi botami indeksującymi, które przemierzają wszelkie obszary Internetu i klasyfikują wartość poszczególnych stron na podstawie wielu złożonych kryteriów.

Podczas gdy odbiorca wpisuje dane hasło do wyszukiwarki, Google identyfikuje odpowiednie strony, które pasują do intencji wyszukiwania, a następnie określa pozycję każdej z nich przy pomocy dokładnego algorytmu.

Warto jednak podkreślić, że zarówno sposób indeksowania, jak i algorytmy nie są stałymi elementami. Wyszukiwarki wciąż je bowiem aktualizują, w związku z czym pozycja witryny w SERP nieustannie się zmienia.

Sprawdź: 5 czynników rankingowych Google, których nie powinieneś ignorować

Co wpływa na ranking strony internetowej?

Określenie czynników, które stanowią kryteria brane pod uwagę przez Google podczas budowania rankingu stron internetowych, może bardzo korzystnie wpłynąć na ich pozycjonowanie. Oto elementy, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

Prędkość ładowania witryny

Boty wyszukiwarek analizują strony internetowe, aby określić prędkość ich ładowania. Szybsze witryny osiągną znacznie wyższą pozycję, gdyż element ten bardzo korzystnie wpływa na wrażenia użytkownika, co jest głównym celem Google.

Słowa kluczowe

Głównym celem wyszukiwarek jest prezentowanie użytkownikom treści, które zawierają dokładnie odpowiedzi na zadane przez nich pytania. Dlatego też podczas budowania rankingu SERP Google analizuje użyte na stronie słowa kluczowe, aby określić, czy są ona zgodne z intencją wyszukiwania.

Łatwy dostęp

Łatwy dostęp do zawartości witryny poprawia wrażenia użytkowników, co jest brane pod uwagę podczas ustalania jej pozycji w rankingu. Jeśli odbiorcy mają problem ze znalezieniem interesujących ich informacji lub nawigowaniem między poszczególnymi elementami, wartość strony spada, przez co nie wkracza ona nawet do pierwszej dziesiątki SERP.

Dostosowanie do urządzeń mobilnych

Większość wyszukiwań w Google odbywa się z poziomu urządzeń mobilnych. Jeśli fakt ten nie zostanie uwzględniony podczas projektowania witryny, wyszukiwarka nie oceni jej zbyt pozytywnie, przez co pozycja w SERP nie będzie satysfakcjonująca.

Świeżość treści

Wyszukiwarkom zależy na prezentowaniu użytkownikom jak najświeższych treści, które odnoszą się do aktualnych wydarzeń czy popularnych tematów.

Boty indeksujące skanują strony internetowe, aby ustalić, czy ich zawartość została zaktualizowana i kiedy została dodana nowa treść.

Oryginalność

Jeśli wyszukiwarka uzna, że Twoja treść stanowi duplikat innej zawartości, z pewnością pominie ją podczas budowania rankingu. Jeśli więc chcesz zyskać popularność w sieci, zadbaj o oryginalność swoich publikacji, dzięki czemu nie tylko osiągniesz wysoką pozycję w SERP, ale też unikniesz kar od Google.

Lokalizacja

Często zdarza się, że użytkownicy poszukują konkretnych usług znajdujących się w najbliższym otoczeniu. Algorytmy wyszukiwarek uwzględniają ten fakt i prezentują im wyniki, które mają ściśle określoną lokalizację. Jeśli więc zależy Ci na wysokiej pozycji w rankingu, dodaj do swojej wizytówki adres firmy, dzięki czemu staniesz się dostępny szerszemu gronu odbiorców.

Współczynnik klikalności

Współczynnik klikalności witryny to częstotliwość odwiedzin pochodzących z wyszukiwarki. Wskaźnik obrazuje, ilu użytkowników przybyło do witryny za pośrednictwem kliknięcia pozycji w Google. Element ten jest brany pod uwagę podczas budowania rankingu SERP, dlatego warto zadbać o odpowiednią optymalizację metadanych, zachęcających odbiorców do odwiedzin stron.

Ruch w witrynie

Mowa tu o ogólnej liczbie odwiedzających witrynę, którzy przybywają do niej za pośrednictwem wielu kanałów. Wskaźnik ten świadczy o wiarygodności strony internetowej, co jest ważnym czynnikiem rankingowym. Zadbaj więc o pozyskiwanie odbiorców z różnych miejsc w sieci, gdyż witryny o większym natężeniu ruchu będą lepiej pozycjonować się w wynikach wyszukiwania.

Współczynnik odrzuceń

Współczynnik odrzuceń obrazuje, ilu użytkowników opuściło witrynę od razu po przybyciu. Wskaźnik ten świadczy o ogólnej jakości strony, co czyni go szczególnie istotnym czynnikiem, który Google bierze pod uwagę podczas tworzenia rankingu SERP. Jeśli więc zależy Ci na wysokiej pozycji, postaraj się maksymalnie wydłużyć czas pobytu użytkowników na stronie.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Podsumowanie

Znasz już najważniejsze czynniki, które Google bierze pod uwagę podczas ustalania hierarchii wyników SERP. Musisz jednak pamiętać, że algorytmy i sposoby indeksowania nieustannie się zmieniają, więc to, co jeszcze chwilę temu generowało satysfakcjonujące efekty, za pewien czas może nie przynieść żadnych korzyści. Aby więc utrzymać swoją pozycję w rankingu, regularnie przeprowadzaj dokładne badania oraz wykorzystuj techniki optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek. Google z pewnością to doceni i nagrodzi Cię miejscem na samym szczycie SERP.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 13

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Wirusy na stronie internetowej – jak się ich pozbyć?
Wirusy na stronie internetowej – jak się ich pozbyć?
Komunikaty w sieci dotyczące tego, że strona nie działa prawidłowo, są frustrujące. To wyraźny sygnał pojawienia się intruzów w obrębie witryny.
Ruch organiczny – czym jest i jak go zwiększyć? Top 11 porad
Ruch organiczny – czym jest i jak go zwiększyć? Top 11 porad
Czym jest ruch organiczny? Jak go zwiększyć? Przeczytaj nasze top 11 porad. Poznaj tajniki ruchu organicznego i zwiększ swoją widoczność w Internecie.
W jaki sposób zwiększyć widoczność witryny w rankingu wyszukiwarek?
W jaki sposób zwiększyć widoczność witryny w rankingu wyszukiwarek?
Aby witryna mogła generować zyski, musi być widoczna dla użytkowników w wynikach wyszukiwania. Działania SEO z pewnością w tym pomogą.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę