DARMOWY AUDYT SEO

Co oznacza Not Provided w Google Analytics? Jak odzyskać dane słów kluczowych?

Co oznacza Not Provided w Google Analytics? Jak odzyskać dane słów kluczowych?

Sekcja Not Provided jest jedną z informacji jaką można znaleźć w Google Analytics. Reprezentuje słowa kluczowe, przez które użytkownicy trafili na stronę z wyszukiwarki Google. Frazy te początkowo były jawne, jednak po wprowadzeniu zmian odnośnie szyfrowania, część danych została ukryta. Aktualnie osoby analizujące wejścia na stronę z bezpłatnych wyników wyszukiwania mogą pozyskać jedynie częściowe dane odnośnie odwiedzin użytkowników. Informacje z jakiej frazy pozyskaliśmy ruch zostały ukryte pod słowem Not Provided. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają na częściowe odkrycie niedostępnych informacji.

Słowa kluczowe Not Provided ‒ jak je odkryć?

Istnieje kilka sposobów, które pozwalają w jakiejś części odkryć ukryte słowa. Na wstępie jednak trzeba zwrócić uwagę, że problem ukrywania fraz występuje tylko w przypadku bezpłatnych wyników wyszukiwania. Osoby zajmujące się płatnymi reklamami PPC posiadają odkryte informacje odnośnie słów kluczowych, z których korzystają użytkownicy, aby trafić na stronę. W momencie gdy marketing naszej strony opiera się zarówno o jedno i drugie rozwiązanie możemy bardzo łatwo odkryć wiele fraz posługując się danymi z płatnych wyników wyszukiwania. Jeżeli jednak korzystamy tylko z darmowego rozwiązania możemy skorzystać z innych metod.

Sprawdź: Jak korzystać z Google Analytics w kontekście działań SEO?

Wyniki wyszukiwania w Google Search Console – najczęstsze zapytania

Narzędziem, z którego powinna korzystać każda strona, jest Google Search Console. To drugie rozwiązanie od Google (po Google Analytics), które pozwala na śledzenie jak użytkownicy trafiają i zachowują się na naszej stronie. W sekcji Skuteczność możemy zobaczyć zapytania, które wpisywane są w wyszukiwarkę. Liczby znajdujące się pod słowem “Kliknięcia” prezentują ilu użytkowników trafiło na stronę po poszczególnych frazach, które można odczytać po lewej stronie pod hasłem “Najczęstsze zapytania”. Dodatkowo GSC prezentuje inne dane odnośnie stron, krajów, urządzeń oraz liczby wyświetleń, które można wykorzystać do jeszcze dokładniejszej analizy słów kluczowych.

Strony docelowe i wyszukiwarka wewnętrzna – GA

Mimo że Google Analytics ukrywa informacje odnośnie słów kluczowych pod frazą Not Provided, to korzystając z innych jego funkcjonalności, możemy sprawdzić gdzie na naszą stronę trafili nowi użytkownicy. Chodzi dokładnie o Strony Docelowe, które w zależności od tego z której wersji Google Analytics korzystamy, możemy znaleźć w różnych miejscach:

 • GA 3 (Google Universal Analytics) – należy przejść do sekcji Pozyskanie, następnie Search Console i wybrać Strony docelowe.
 • GA 4 – w pasku bocznym należy wybrać Raporty, następnie przejść do sekcji Zaangażowanie i wybrać Strony i ekrany. Następnie w Liczba zdarzeń wybrać parametr session_start.

W obu powyższych przypadkach uzyskamy informacje na jakie podstrony trafili użytkownicy wchodząc na stronę. Niestety nie mamy tutaj informacji o dokładnych frazach, jednak możemy się takich spróbować domyślić, patrząc na tytuły oraz urle docelowych podstron.

Wyszukiwarka wewnętrzna strony

Inną funkcjonalnością w GA, która może pomóc odkryć dodatkowe słowa kluczowe jest analiza wyszukiwań w wewnętrznej wyszukiwarce strony. Aby skonfigurować tę usługę, należy w ustawieniach widoku uruchomić śledzenie oraz wprowadzić parametr zapytania. Włączenie tej funkcji pozwoli nam na śledzenie wyszukiwanych haseł na naszej stronie, które są dostępne w sekcji Zachowanie -> Wyszukiwanie w witrynie -> Wyszukiwane hasła.

Sprawdź: INSTRUKCJA PRZYZNANIA DOSTĘPU DO GOOGLE ANALYTICS

Do czego służy Keyword Hero?

Keyword Hero to narzędzie, które łączy dane z wielu różnych źródeł, a następnie na ich podstawie odkrywa ukryte słowa Not Provided. Podobnie jak w przypadku pozostałych metod oprogramowanie to nie wyświetla wszystkich brakujących fraz. Keyword Hero jest rozszerzeniem, które ukazuje odkryte słowa kluczowe bezpośrednio w Google Analytics, po poprawnej integracji narzędzia z usługami Google.

Inne narzędzia zewnętrzne

Istnieje wiele innych narzędzi spoza Google jak np. Semrush, Senuto, Ahrefs gdzie można znaleźć informacje odnośnie słów kluczowych na naszej stronie. Niestety żadne z tych narzędzi nie przedstawi nam w 100% potwierdzonych danych, z których fraz skorzystali użytkownicy, aby trafić na naszą witrynę. Podczas weryfikacji słów kluczowych we wcześniej wspomnianych narzędziach należy wziąć pod uwagę naszą aktualną pozycję oraz liczbę wyszukiwań danej frazy. Im większa liczba wyszukiwań oraz im wyższa pozycja naszej strony, tym wyższe prawdopodobieństwo, że fraza przyczyniła się do pozyskania nowego użytkownika na naszej stronie.

Sprawdź: Nadążać za informacjami. Czym są alerty Google?

Podsumowanie

Wymienione powyżej sposoby pozwalają częściowo zobaczyć lub domyślić się, jakie zagadnienia pozwoliły użytkownikom trafić na naszą stronę. Wcześniej wspomniane metody możemy podzielić na darmowe oraz płatne.

Darmowe

 • GA ‒ strony docelowe
 • GA ‒ wyszukiwarka na stronie
 • GSC

Płatne

 • Google Ads
 • Keyword Hero
 • Semrush, Senuto, Ahrefs

W zależności od wybranego sposobu możemy odkryć mniejszą lub większą liczbę słów, które kryją się pod frazą “Not Provided” w Google Analytics.

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go! Masz stronę internetową i chciałbyś wreszcie zacząć zarabiać? Zapraszamy na konsultację z naszymi analitykami SEO! Na spotkaniu dowiesz się, jak pozycjonowanie może wspomóc Twój biznes.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 6
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jak dobrać skuteczne słowa kluczowe?
  Jak dobrać skuteczne słowa kluczowe?
  Wybór odpowiednich słów kluczowych może przysporzyć sporo problemów. Wyjaśniamy więc, jak zrobić to skutecznie i jakich błędów unikać.
  Content marketing – jak odświeżyć stare treści?
  Content marketing – jak odświeżyć stare treści?
  Jak odświeżyć stare treści? Dlaczego jest to tak istotne? Gdzie szukać aktualnej zawartości? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania!
  Czy recenzje w Google wpływają na pozycjonowanie strony?
  Czy recenzje w Google wpływają na pozycjonowanie strony?
  Pozytywnie opinie o firmie to niewątpliwy atut w budowaniu świadomości marki w Internecie. O tym, jak wpływają na pozycję w rankingu SEO, dowiesz się z naszego artykułu.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę