DARMOWY AUDYT SEO

Co powinieneś wiedzieć o rynku e-commerce?

5 min czytania
Co powinieneś wiedzieć o rynku e-commerce?
Kategoria E-Commerce

W dzisiejszych czasach nie wystarczy zaistnieć w sieci, aby tytułować się mianem dobrego sprzedawcy. Rynek e-commerce odpowiada na preferencje konsumenckie oraz wspiera klientów w poszukiwaniu rozwiązań rozmaitych problemów. Jednocześnie usprawnia pracę przedsiębiorców, którym zależy na doskonaleniu procesów produkcyjnych.

Dowiedz się, jak wygląda rynek e-commerce w Polsce i poznaj receptę na sukces w tej dziedzinie. Bądź otwarty na wszelkie zmiany, wyjdź naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów!

Spis treści:

Trzy oblicza e-commerce

Termin “handel elektroniczny” obił Ci się o uszy, ale wciąż nie wiesz, rynek e-commerce co to jest i jaką wartość niesie dla przedsiębiorcy? Zanim wyjaśnimy, dlaczego prowadzenie tego typu biznesu to udana inwestycja dla większości firm, przybliżmy znaczenie pojęcia e-commerce.

Zazwyczaj pierwszym skojarzeniem z e-handlem są sklepy internetowe. Nie ma wątpliwości, że e-commerce to sprzedaż odbywająca się w sieci. Ograniczenie się do platform sprzedażowych jest jednak błędne, ponieważ pojęcie to obejmuje znacznie więcej elementów, począwszy od produktów (również elektronicznych), usług, a skończywszy na e-bankowości.

Mylne okazuje się utożsamianie handlu internetowego wyłącznie z klientem indywidualnym bądź modelem B2C. E-commerce ma tak naprawdę trzy oblicza, dlatego warto zapoznać się z nimi:

  • B2B (business to business) – polega na zawarciu umowy pomiędzy dwiema firmami. Zazwyczaj jednym z podmiotów jest osoba prowadząca własną działalność gospodarczą, natomiast drugim – przedsiębiorstwo, które zleca realizację pracy określonego rodzaju.
  • B2C (business to customer) – to model relacji pomiędzy firmą a klientem indywidualnym. Zazwyczaj transakcje mają miejsce za pośrednictwem e-sklepów, a do czynności podejmowanych w ich ramach należą: przygotowywanie oferty, zamówienia, potwierdzenie płatności czy dokumentowanie procesów zachodzących w ramach transakcji.
  • C2C (customer to customer) – transakcja biznesowa, której termin w przełożeniu na język polski oznacza tyle, co “konsument do konsumenta”. Mowa więc o nawiązywaniu relacji pomiędzy konsumentami przy skorzystaniu z elektronicznych form komunikacji.

E-commerce to nie tylko Internet, a różnego typu media elektryczne, z telewizją i radiem na czele. Mimo wszystko przestrzeń wirtualna plasuje się na pierwszym miejscu wśród środków przekazu, co jest zasługą jej nieograniczonego charakteru, szczególnie w kontekście reklamy.

Czym wyróżnia się e-commerce w Polsce?

Cechą polskiego handlu elektronicznego jest relatywnie duże rozdrobnienie. Dostrzega się sporą popularność mniejszych i średnich firm oferujących konkretny asortyment. Należy mieć na względzie fakt, że na czołowych miejscach plasują się podmioty generujące wyższe zyski.

Sprzedaż e-commerce B2B w stosunku do całej sprzedaży firm z B2B - RaportŹródło: Santander Bank Polska


Sprzedaż produktów dominuje nad odpłatnym świadczeniem usług, a najczęstszą praktyką, po którą sięgają przedsiębiorcy na polskim rynku, jest obniżenie cen towarów. Wybór takiej taktyki wynika z chęci prześcignięcia silnej konkurencji w branży.

Sprawdź: Czy dzięki SEO można zwiększyć sprzedaż online?

Na co zwracają uwagę użytkownicy odwiedzający platformę e-commerce?

Zakupy online znacznie różnią się od tych realizowanych w sklepach stacjonarnych. Decyzje konsumencie podejmowane są z uwzględnieniem nieco innych aspektów. W przypadku punktów sprzedażowych zlokalizowanych w przestrzeni offline klienci podświadomie kierują się oznakowaniem promocji produktów, merchandisingiem (atrakcyjną organizacją przestrzeni sklepu) oraz jakością obsługi.

Z kolei użytkownicy odwiedzający platformy e-commerce koncentrują się na łatwym dostępie do kategorii, podkategorii poszczególnych produktów. Zwracają uwagę również na takie elementy, jak:

  • tempo realizacji zamówienia,
  • sposób wysyłki,
  • polityka zwrotów,
  • interakcja z producentem (bieżące udzielanie odpowiedzi na pytania kierowane przez konsumentów).

Im ciekawsza forma przedstawienia produktu/usługi, tym większa szansa finalizacji transakcji. Pamiętaj, że klient odwiedza Twoją stronę w konkretnym celu. Aby przekonać go do nabycia oferowanego towaru, trzeba zadbać o przygotowanie adekwatnych opisów i grafik. Nie bagatelizuj systematycznego aktualizowania treści na stronie WWW, na bieżąco informuj konsumentów o dostępności produktów oraz czasie dostarczenia przesyłki.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Dlaczego warto skorzystać z e-commerce?

Argumentów przemawiających za skorzystaniem z handlu elektronicznego jest wiele. Wśród mocnych stron e-commerce wyróżniamy:

  • dostępność 24/7 – sklepy internetowe zazwyczaj funkcjonują cały czas, a klient może zamówić produkt niezależnie od pory dnia,
  • mniejszy koszt wejścia na rynek,
  • stworzenie ciekawej formy promocji,
  • szansę dotarcia do szerokiego grona odbiorców,
  • niższe koszty zarządzania e-biznesem niż w przypadku sklepów stacjonarnych (odchodzą finanse przeznaczone na rekrutację większej liczby pracowników czy utrzymanie dużych magazynów),
  • bieżącą aktualizację oferty czy cen,
  • błyskawiczną reakcję na potrzeby klientów,
  • niemal nieograniczony asortyment do zaoferowania (nawet jeśli w magazynie aktualnie nie ma danego produktu, masz czas, aby uzupełnić zasoby i usatysfakcjonować zainteresowanego klienta).

Zalet wynikających z prowadzenia sklepów internetowych jest cały wachlarz, a wyżej wymienione stanowią zaledwie namiastkę tego, czego możesz spodziewać się po rynku e-commerce.

Sprawdź: Jak śledzić promocje konkurencji? O monitoringu cen w e-commerce

Kilka słów na koniec

Chcesz rozwijać się w handlu elektronicznym? Przygotowanie odpowiedniej strategii rynkowej i koncepcji e-sklepu to pierwszy krok na drodze do biznesowego sukcesu. Przeprowadź skrupulatną analizę grupy docelowej, ponieważ to od niej będzie w dużej mierze zależeć powodzenie Twojego przedsięwzięcia. Dostosuj do profilu odbiorców kampanię i zastanów się, w jaki sposób zwrócić ich uwagę.

Czy warto zainwestować w branżę e-commerce? Konkurencja prężnie działa na rynku każdej branży, dlatego, jeżeli wciąż zastanawiasz się nad rozwojem swojej marki w sieci, zrób to teraz. To szansa na rozwój własnej działalności biznesowej.

Chciałbyś zacząć pozycjonować swoją stronę? Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści z agencji SEO Grupa iCEA chętnie odpowiedzą na każde pytania! Pozycjonowanie twojej strony pomoże Ci rozwinąć skrzydła.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 2

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

WooCommerce – jaki hosting wybrać?
WooCommerce – jaki hosting wybrać?
Prowadzisz sklep internetowy w Wordpress? W takim razie musisz poznać najlepsze oferty hostingowe stworzone z myślą o witrynach w WooCommerce.
Wiedza w pigułce – platformy e-commerce
Wiedza w pigułce – platformy e-commerce
Przesyt platform e-commerce powoduje zamęt dotyczący wyboru najlepszej. Ułatwiliśmy Ci zadanie i przedstawiliśmy najlepsze wybory. Zobacz!
Jak zacząć z WooCommerce? Krok po kroku
Jak zacząć z WooCommerce? Krok po kroku
Zaczynasz przygodę z WooCommerce? Rozpoczęcie działalności nie powinno Ci sprawić większych problemów. Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

  • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
  • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
  • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
  • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę
    Umów spotkanie