DARMOWY AUDYT SEO

Co to jest dywersyfikacja linków?

5 min czytania
Co to jest dywersyfikacja linków?
Kategoria Pozycjonowanie

Sama praktyka gromadzenia linków na nic się zda, jeśli zbagatelizujesz ich jakość, formę czy pochodzenie. Link building wymaga kompleksowych działań, zwłaszcza gdy w grę wchodzą stale zmieniające się algorytmy. Wyszukiwarka przychylnie patrzy na proces, jakim jest dywersyfikacja linków. W zanadrzu mamy kilka wskazówek przyczyniających się do wzrostu pozycji rankingowej zarządzanej przez Ciebie platformy. Sprawdź!

Spis treści:

Nieco o dywersyfikacji linków

Zacznijmy od krótkiego objaśnienia, czyli dywersyfikacja linków co to jest dla przedsiębiorcy pragnącego znaleźć się w TOP 10 najchętniej odwiedzanych stron WWW? To nic innego jak praktyki mające na celu zróżnicowanie linków przekierowujących do docelowej strony internetowej.

Wiele osób niewłaściwie podchodzi do procesu, zdobywając dla witryny odnośniki w nienaturalny sposób, m.in. poprzez zaimplementowanie jej adresu URL do wpisów branżowych. Pozornie wydaje się, że nie jest to aktywność, która mogłaby wyrządzić jakąkolwiek szkodę. Przysłowiowe schody pojawiają się jednak, gdy uświadomisz sobie, że większość odnośników prowadzących do Twojej platformy pochodzi z jednego, identycznego źródła.

Co na to roboty Google? Podchodzą do wdrożonych działań z dużą dozą podejrzliwości, a to z kolei już prosta droga do otrzymania kary. Zastanawiasz się, jak pozbyć się problemu i tym samym nie narażać na reakcje botów? Postaw na zróżnicowane źródła odnośników zewnętrznych. Zacznij zamieszczać linki w odmiennych miejscach w sieci, jednocześnie nie zapominaj o tym, aby wciąż wyróżniały się wysoką jakością.

Zamieszczaj linki w różnych formach

Strategia dywersyfikacji wiąże się z różnorodnością form zamieszczanych linków. Nie zawężaj więc pola działania wyłącznie do odsyłaczy w postaci URL, ale weź również pod uwagę linki graficzne, tekstowe oraz audiowizualne.

Nie bagatelizuj wartości, które niosą za sobą odnośniki, skup się na wyborze konkurencyjnych słów kluczowych oraz tworzeniu zachęcającej, interaktywnej treści. Bez zaangażowania się w kreowanie ciekawych materiałów nie wywołasz u odbiorcy pożądanego zainteresowania i nawet wybór dobrego miejsca ulokowania linku nie pomoże Ci osiągnąć zamierzonego celu.

Lista miejsc, w których najlepiej publikować odnośniki

Istnieje całkiem obszerny “wykaz” miejsc, w których możesz zaimplementować linki prowadzące do Twojej strony. Jeżeli zdecydujesz się na idealnie dopasowane do specyfiki zarządzanej witryny internetowej, wówczas możesz liczyć na spójność w implementacji fraz wewnątrz tworzonego contentu.

Powszechnie odnośniki wcielane są do artykułów (np. sponsorowanych). Pojawiające się w nich linki najczęściej przyjmują formy adresu URL bądź tekstu zakotwiczonego. Z tej metody prężnie korzystają blogerzy. Dużym uznaniem cieszy się także marketing szeptany, jednak najważniejsze jest, aby zachować wysoką jakość tworzonych postów.

Kolejnym miejscem wartym uwagi dla udostępnianych linków są materiały PDF. Mowa tu o raportach, broszurach firmowych bądź przedstawiających ofertę produktów/usług. Z reguły teksty we wskazanej formie są skondensowane, co pozwala na szybkie tempo ich rozprowadzania. Możesz pokusić się o stworzenie własnego materiału, za pośrednictwem którego dostarczysz internautom określony zasób wiedzy i rozpropagujesz w przestrzeni wirtualnej odnośniki prowadzące do docelowej witryny internetowej.

Gdzie nie implementować linków?

Dużym błędem będzie pójście na skróty i skorzystanie z tzw. giełd linków. Dla Google to jasny sygnał spamu, co skutkuje nałożeniem filtra. Wcześniejsze myślenie “im więcej, tym lepiej” odeszło w niepamięć, zwłaszcza jeżeli nie idzie to w parze z jakością publikowanych wpisów. Modernizacja algorytmów przyczyniła się do tego, że wyszukiwarka potrafi ocenić, który odnośnik pochodzi z giełdy.

Regularność to podstawa w publikacji linków

Jak często zamieszczać linki? Trudno jednoznacznie określić, w jakich odstępach czasowych je publikować. Wynika to z wielu zmiennych, takich jak czas istnienia witryny w sieci, a także z realizowanych strategii. Unikaj jednak schematycznych rozwiązań oraz sporadycznych aktywności w tym obszarze. Staraj się zachować określone, stałe odstępy czasowe przy zamieszczaniu linków, ponieważ znacznie wpływa to na proces indeksacji strony WWW.

Rozstrzygnięcie atrybutów – dofollow czy nofollow?

Linki, którym towarzyszy atrybut dofollow, przekierowują moc jednej witryny internetowej na kolejną. Zamieszczając odnośniki dofollow, zyskujesz pewność, że Googlebot zweryfikuje konkretną stronę WWW. Przeciwnie działają linki nofollow, które odgrywają mniejszą rolę w procesie indeksacji. Boty wyszukiwarki nie uwzględniają odnośników oznaczonych tym atrybutem.

W praktyce sytuacja wygląda zgoła inaczej, ponieważ roboty Google dostrzegają istotę znaczników zarówno nofollow, jak i dofollow. Być może będzie to dla Ciebie niemałe zaskoczenie, ale odnośniki typu nofollow przekazują część zaufania linkowanej witrynie. Dywersyfikacja odnośników z uwzględnieniem atrybutów spowoduje, że do Twojej strony będą przekierowywać odmienne linki, a to pozwoli wyjść z monotonii działania.

Dywersyfikacja to klucz do wyższych pozycji w rankingu Google

Opracowanie dobrej strategii link buildingu to nie lada wyzwanie, przez co nie każdy poradzi sobie z tym zadaniem bezbłędnie. Warto podjąć jednak próbę przygotowania planu, który uwzględni zarówno miejsce, atrybuty, jak i częstotliwość implementacji odnośników. Najważniejsze jest jednak to, aby zachować w tym wszystkim równowagę oraz zadbać o naturalność publikowanych linków. Efektywne SEO nie istnieje bez przemyślanej strategii linkowania!

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 6

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Wskazówki dotyczące mobile SEO. Co musisz wdrożyć do swojej strategii optymalizacji?
Wskazówki dotyczące mobile SEO. Co musisz wdrożyć do swojej strategii optymalizacji?
Nowoczesne strategie optymalizacji różnią się w zależności od urządzenia. Jak wykorzystać mobilne SEO, aby cieszyć się zainteresowaniem odbiorców?
Responsywność strony a SEO
Responsywność strony a SEO
Aby dana strona była atrakcyjna dla użytkowników oraz algorytmów wyszukiwarki konieczne jest jej poprawne wyświetlanie nie tylko na monitorach, lecz także ekranach urządzeń mobilnych. Jak responsywność wpływa na SEO strony?
Wideo jako część strategii marketingowej
Wideo jako część strategii marketingowej
Prowadzisz stronę internetową? Chcesz zdobyć nowych odbiorców? Treści wideo mogą Ci w tym pomóc! Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie