Rozwój technologii mobilnych jest wyznacznikiem naszych czasów. Obecnie dostęp do świata mamy dzięki smartfonom. Te stosunkowo niewielkie urządzenia zapewniają nam stałą łączność nie tylko ze znajomymi, ale dzięki nim możemy również wykonywać szereg innych czynności, jak np. zrobić zakupy w sklepach internetowych. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie niż zakupy przy pomocy tradycyjnego komputera PC. W ślad za rozwojem podąża także Google wraz z kolejnymi aktualizacjami swoich algorytmów. Jednym z nich jest Mobile First Index? Co to takiego? Dowiesz się tego z naszego artykułu!
Mobile First Index to metodologia indeksacji serwisów przez roboty indeksujące. Polega na tym, że wersja mobilna domeny jest analizowana i indeksowana w pierwszej kolejności. Co to oznacza? Domeny, które mają słabo rozwiniętą wersję mobilną, nieprzyjazną dla użytkowników oraz powolną w działaniu, będą uwzględniane na niskich pozycjach w rankingu wyszukiwania Google.
Nie oznacza to jednak, że analizowana jest tylko wersja mobilna. Mobile First Index ustala wersję mobilną jako przyczółek do analizy serwisu pod kątem jego zgodności ze standardami Google. Wersja desktopowa w dalszym ciągu podlega analizie, jednak schodzi ona na boczny tor.
Do momentu wprowadzenia Mobile First Index było tak, że Google zalecało tworzyć osobną wersję mobilną oraz rekomendowało dodawać tag switchboard. Tag switchboard miał za zadanie informować robota Google o tym, że istnieje podobna strona.
Generalnie sam brak dostosowania wersji mobilnej do standardów Google nie spowoduje nałożenia kary na domenę w postaci np. jej całkowitego lub częściowego wyindeksowania. Zaniedbania w tym zakresie mogą jednak spowodować spadki w wynikach wyszukiwania oraz gorszą oceną przez algorytmy.
Jak temu zapobiec?
Warto dostosowywać wyświetlanie opisów kategorii tak, by nie generowały problemów z ich prawidłowym wyświetlaniem. Dobrą praktyką jest również implementowanie linkowania wewnętrznego w treściach. Dzięki temu robot będzie miał ułatwioną indeksację podstron. Warto również zadbać o odpowiednią prędkość ładowania wersji mobilnej. Sama prędkość wczytywania również jest jednym z kluczowych czynników rankingowych. Aby zbadać prędkość na wersji mobilnej warto zastosować narzędzie przeglądarkowe Page Speed Insights. Po wpisaniu domeny dostaniemy szczegółowe informacje o elementach składowych prędkości wczytywania serwisu.
A co jeśli nie mam wersji mobilnej?
Brak wersji mobilnej domeny nie spowoduje, że serwis nie będzie indeksowany, jednak bez odpowiednio wdrożonej wersji mobilnej nie ma mowy o osiąganiu wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. O czym jeszcze warto pamiętać:
Aby sprawdzić, czy domena spełnia wymagania Mobile First Index, warto skorzystać z narzędzia Google Test Optymalizacji Mobilnej https://search.google.com/test/mobile-friendly?hl=pl. Po wpisaniu adresu strony głównej wyświetlą nam się wyniki testu.
Technologia stron internetowych stale rośnie wraz z wymaganiami Google. Wersja mobilna serwisu to duże udogodnienie dla użytkowników, dlatego nie warto zaniedbywać tego aspektu. Potencjalni klienci na pewno docenią prostotę oraz wygodę użytkowania poprawnie zoptymalizowanej wersji mobilnej. A dzięki niej ułatwimy sobie drogę do osiągnięcia wysokich pozycji w wyszukiwarce.
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.
Dziękujemy za kontakt.
Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!
Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.