DARMOWY AUDYT SEO

Co to jest paginacja stron i czy warto ją stosować?

5 min czytania
Co to jest paginacja stron i czy warto ją stosować?
Kategoria Pozycjonowanie

Prawdopodobnie zdążyłeś już zauważyć, że w sklepach internetowych istnieje podział treści na podstrony. To znacznie ułatwia użytkownikom poruszanie się po witrynie, ale nie tylko. Taka segmentacja ma służyć także robotom indeksującym i powinna odpowiadać regułom pozycjonowania. Dlaczego paginacja stron powinna stanowić jeden z elementów “must have” w procesie twórczym? Tę zagwostkę rozwikłamy w opracowanym przez nas artykule. Koniecznie sprawdź, jak zatroszczyć się o stronicowanie przyjazne SEO!

Spis treści:

Paginacja czy stronicowanie oznacza to samo

Paginacja stron internetowych synonimicznie opatrzona jest terminem stronicowanie. Polega na podziale treści na kilka podstron, zgodnie z przeznaczeniem (np. klasyfikuje się oferty produktów czy wpisy blogowe). Wdrożenie tej praktyki pomaga w usprawnieniu wydajności strony WWW oraz służy łatwiejszemu odnalezieniu poszukiwanej kategorii przez użytkownika. Czego nie można pomijać przy podziale contentu, a co stanowi przeszkodę w pomyślnym procesie stronicowania? O tym dowiesz się, czytając dalej.

Na co być szczególnie uważnym?

Przeszkodę dla pomyślnego procesu paginacji stron internetowych stanowią powielane treści. Z tego też względu przy okazji zamieszczanych kategorii produktów poleca się tworzyć opisy jedynie na głównej stronie WWW. Zdarzają się przypadki, kiedy to systemy CMS blokują możliwość likwidacji treści z pozostałych podstron. Aby w pełni pozbyć się problemu, wystarczy dopisać do kodu strony właściwe znaczniki HTML i choć content będzie powielany, roboty nie będą brały go pod uwagę w procesie indeksacji.

Kolejną czynnością, która wpisuje się w zestaw pożądanych praktyk, jest zmiana opisów w sekcji “Title”. Jeżeli pierwotnie stworzone nagłówki nie różnią się od siebie w żaden sposób, możesz śmiało sięgnąć po numerację (np. “Kup buty naszej marki-1”; “Kup buty naszej marki-2”). Pozwoli to na wprowadzenie różnorodności w percepcji konkretnych podstron, a tym samym wkupienie się w łaski Google.

Brak kreatywnych opisów kategorii to strzał w kolano. Pogłówkuj trochę nad tym, jak chcesz zaprezentować swoją ofertę i koniecznie podkreśl atuty asortymentu. To jakość jest w cenie, nie ilość, dlatego we wszystkim kieruj się rozsądkiem. Na nic zdadzą się treści nasycone frazami, jeżeli nie będą wnosiły zbyt wiele do wartości contentu.

Sprawdź: Nauka latania – o czym pamiętać, tworząc startup?

Do czego potrzebujesz paginacji na stronach?

Celem optymalizacji witryn pod kątem SEO jest usprawnienie ich funkcjonalności. Czynnikami sprzyjającymi działaniu platformy są poprawnie zaimplementowane adresy URL oraz wysokiej jakości treści. Paginacja to dodatkowe wsparcie dla uzyskania oczekiwanych efektów w postaci zajęcia pierwszych miejsc na liście SERP. Jakie rezultaty dokładnie mamy na myśli?

 • Czytelność i przejrzystość w poruszaniu się po różnych kategoriach w ramach strony.
 • Szybsze tempo wyświetlania się wszystkich elementów wewnątrz witryny internetowej. Dzięki temu użytkownik oszczędza czas, a roboty Google lepiej odbierają zarządzaną stronę WWW.

Z perspektywy pozycjonowania

W przypadku SEO nie jest tak łatwo i przyjemnie, jak można byłoby przypuszczać. Podział treści na wiele podstron jest możliwy, jednak przy kierowaniu się określonymi wytycznymi. W przypadku różnicowania adresów URL pomocne okazuje się numerowanie.

Unikaj przekierowania kanonicznego na pierwszej stronie procesu paginacji. Popularny znacznik (rel=”canonical”) nie będzie miał znaczenia dla stronicowania. W mapie witryny sięgnij wyłącznie po te adresy URL, które podlegają indeksacji przez Googleboty.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Co kryją w sobie atrybuty rel=”prev” oraz rel=”next”?

Zaimplementowanie atrybutów rel=”prev” czy rel=”next” pomaga robotom wyszukiwarki w odnajdywaniu kolejnych podstron, tworzących spójną całość. Ich prawidłowe wdrożenie spowoduje, że w rezultatach SERP znajdzie się pierwsza strona paginacji, co z kolei pozwoli odbiorcy znaleźć się na samym początku listy dostępnych produktów bądź zapoznać się z interesującym go wpisem.

Z czym to się je? O tym, jak poprawnie dodać znaczniki rel=”prev” i rel=”next”

Wszystko, co musisz zrobić, to na każdej podstronie w sekcji “head” zaimplementować znaczniki rel=”prev” oraz rel=”next”. Ich zastosowanie umożliwia wskazanie prawidłowej kolejności paginacji.

Przedstawmy ten proces na konkretnym przykładzie. Chcesz przeprowadzić stronicowanie na witrynie sklepu odzieżowego. Wygląda to w następujący sposób:

 • pl/sukienka-wieczorowa,
 • pl/sukienka-wieczora-2,
 • pl/sukienka-wieczorowa-3,
 • pl/sukienka-wieczorowa-4.

Wówczas na podstronie sklep-odziezowy.pl/sukienka-wieczorowa implementujesz wyłącznie znacznik “next”. Od strony praktycznej przedstawia się to tak:

 • <link rel=”next” href=”sklep-odziezowy.pl/sukienka-wieczorowa-2”/>

Co dalej? Na podstronie sklep-odziezowy.pl/sukienka-wieczorowa-2 wdrażasz oba znaczniki, czyli:

 • <link rel=”prev” href=”sklep-odziezowy.pl/sukienka-wieczorowa”/>
 • <link rel”=”next” href=”sklep-odziezowy.pl/sukienka-wieczorowa-3”/>

Schematycznie działasz z kolejnymi podstronami, jednak na ostatniej stronie paginacji (pl/sukienka-wieczorowa-4) umieszczasz wyłącznie jeden atrybut rel=”prev”.

Sprawdź: Co to jest fanpage?

Im bardziej rozbudowana platforma sprzedażowa, tym…

…paginacja bardziej spisze się na medal! Zamieszczenie oferty produktów w obrębie jednej witryny przyczynia się do tego, że strona potrzebuje więcej czasu na załadowanie wszystkich elementów na stronie. Paginacja to strzał w dziesiątkę, jeżeli chodzi o wsparcie w optymalizacji domeny. Bądź jednak rozważny w podejmowaniu działań z paginacją w roli głównej. Nieroztropność prowadzi do zmniejszenia ekspozycji platformy sprzedażowej w wynikach wyszukiwania i przepalenia budżetu. Warto wówczas zastanowić się nad nawiązaniem współpracy z zespołem doświadczonych ekspertów, by nie popełniać błędów.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Pozycjonowanie plików PDF
Pozycjonowanie plików PDF
Pozycjonowanie to obszerny temat. Myślisz, że wyczerpałeś już pulę elementów, które mogą podlegać optymalizacji? Świat e-marketingu znów Cię zaskoczy.
Jak zmienić link do strony? O czym należy pamiętać przy zmianach adresów URL?
Jak zmienić link do strony? O czym należy pamiętać przy zmianach adresów URL?
Chciałbyś zmienić nazwę strony na krótszą? Dowiedz się, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas tej zmiany, aby zachować osiągniętą pozycję w wyszukiwarce.
Słowa kluczowe – jak je dobrze wybrać? Narzędzia i sposoby na dobór fraz do pozycjonowania
Słowa kluczowe – jak je dobrze wybrać? Narzędzia i sposoby na dobór fraz do pozycjonowania
Słowa kluczowe to podstawa działań SEO. Należy wiedzieć, jak je znaleźć i jak nimi operować, aby przełożyły się na sukces Twojej strony internetowej.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie