DARMOWY AUDYT SEO

Content marketing a projektowanie strony. Jak SEO łączy się z UX?

5 min czytania
Content marketing a projektowanie strony. Jak SEO łączy się z UX?
Kategoria SXO

Poruszanie się we współczesnym świecie cyfrowym może nastręczać wielu kłopotów, co wynika z ciągłego rozwoju technologii, nowych wytycznych marketingowych, a także aktualizacji algorytmów wyszukiwarek. Chociaż narzędzia się zmieniają, istnieją pewne niezmiennie dobre rozwiązania. Optymalizacja i pozycjonowanie w połączeniu z marketingiem treści. Co warto o tym wiedzieć? Jak zaspokoić wymagania najbardziej wymagających internautów?

Spis treści:

Trzy podstawy na dobry początek

SEO, czyli optymalizacja efektywności

Search Engine Optimization to zespół czynności pozwalających na uzyskanie większej widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania i wysokiej pozycji rankingowej. Która firma nie chciałaby znaleźć się na pierwszych stronach gazet? Podobnie jest w sieci. Niestety tylko 25% użytkowników zagląda na drugą stronę, jeszcze mniej na kolejne. Z tego względu tak ważna jest umiejętna współpraca z algorytmami oraz robotami wyszukiwarek.

SEO jest więc pomostem pomiędzy nami, a ekranem. Dzieli się na dwa etapy. Pierwszym jest techniczna optymalizacja samej struktury strony internetowej, czyli on-page, w skład której wchodzą:

 • meta tagi,
 • przyjazny adres URL,
 • protokoły http/ https,
 • certyfikat bezpieczeństwa SSL,
 • nagłówki,
 • tytuły, śródtytuły,
 • sitemap.xml,
 • plik robots.txt,
 • linkowanie wewnętrzne,
 • responsywność i mobilność,
 • prędkość ładowania.

Następnie, mając już zapewnioną bazę, możemy pochwalić się naszą stroną, podejmując działania off-page. Przede wszystkim chodzi tutaj o zbudowanie odpowiedniego profilu link buildingu. Im więcej, wysokiej jakości linków zwrotnych, tym większa widoczność, autorytet oraz zaufanie. Z tego względu właściciele stron powinni podejmować działania związane z wpisami blogowymi, mediami społecznościowymi, materiałami sponsorowanymi, etc.

Content marketing, czyli królestwo treści

Z takim zapleczem możemy przejść do najważniejszego – treści. Marketing to sposoby działania oraz zarządzania zorientowane na rynek i klienta, wspierające sprzedaż produktów i usług. Za sprawą Internetu rozwinęła się jego nowa gałąź, czyli marketing treści, ponieważ standardowa forma reklamy przestała być wystarczająca. Czym jest więc treść w Internecie? Pierwsza myśl to artykuły i teksty, jednak mowa tutaj jeszcze o takich materiałach, jak:

 • filmy/ wideo,
 • webinary,
 • obrazy/ ilustracje,
 • komiksy,
 • e-booki,
 • raporty, wykresy, infografiki,
 • podcasty,
 • broszury,
 • wywiady,
 • white papers (opracowania specjalistyczne),
 • case study,
 • newslettery.

W skrócie można powiedzieć również, że jest to dosłownie wszystko, z czym ma styczność odbiorca. Marketing treści uzupełniany jest o strategię SEO, która dokonuje analizy oraz doboru odpowiednich słów kluczowych, zawęża grupę docelowych odbiorców, planuje strukturę strony, pozyskuje linki zewnętrzne dla zdobycia popularności oraz umocnienia wizerunku. Jest to więc strategia długofalowa polegająca na tworzeniu wysokiej jakości contentu nakierowanego na wybory konsumenckie.

Jakie korzyści można czerpać z content marketingu? Po pierwsze, większy ruch na stronie, po drugie, społeczność lokalnych odbiorców, po trzecie, autorytet, po czwarte, generowanie leadów, po piąte, lepszą widoczność w Google.

UX, czyli maksymalizacja wrażeń

Mamy już podstawy techniczne i content, co dalej? Teraz należałoby to wszystko przekazać odbiorcom w jak najbardziej przystępnej formie. Wkracza więc User Experience Design. Dlaczego jest to takie ważne? Według badań przeciętny internauta w ciągu 10 sekund podejmuje decyzję o pozostaniu na stronie. Jeśli nie spełnia ona jego oczekiwań, rezygnuje z niej, a tym samym przyczynia się do zwiększenia współczynnika odrzuceń, zmniejszenia konwersji, klikalności, a w konsekwencji – zysków.

UX skupia się więc na funkcjonalności, użyteczności oraz walorach estetycznych strony internetowej (UI, User Interface). Witryna musi mieć odpowiednio zaplanowaną nawigację, układ (menu, kategorie, przyciski, zakładki, kontakt), formę (czcionka, kolory, multimedia). Każdy z tych elementów wpływa pozytywnie na naszą ocenę nie tylko przez internautów, ale i algorytmy.

Sprawdź: Pozycjonowanie branży medycznej (centrum medycznego, gabinetów medycznych)

Zrozumieć potrzeby odbiorców

Każda z wyżej opisanych podstaw uzupełnia się wzajemnie. Należy jednak pamiętać, że nie da się dogodzić wszystkim, dlatego tak ważne jest zaprojektowanie modelowych użytkowników. Kto ma być odbiorcą naszych treści i dlaczego? W tym celu powinniśmy wykorzystać zasoby Google Search Console i Google Analytics – dwóch darmowych platform, wspomagających strategie administratorów. Postaraj się więc określić płeć, wiek, wykształcenie, zawód, miejsce zamieszkania, zainteresowania internautów. Platformy Google pomogą Ci ocenić, czego szukają w sieci, jaki czas spędzają na stronie, jak na nią trafiają.

Pod kątem projektowania stron postaraj się dodatkowo:

 • planować swoje działania z wyprzedzeniem – stwórz kalendarium wpisów i listę tematów,
 • tworzyć materiały czytelne i merytoryczne,
 • tworzyć angażujące treści, warto więc wykorzystać w tym celu call to action,
 • o interesujące logo.

Nie ma się co oszukiwać, bez wartościowego contentu nie będziesz mieć szansy na stworzenie strategii SXO (SEO w połączeniu z UX). Oddziaływanie contentu to nie tylko wysokiej jakości komunikaty. Muszą być one dostosowane do interfejsu strony pod kątem wizualnym. Wystarczą trzy sekundy, aby wyrobić sobie zdanie na jakiś temat. Visual content jest więc nie mniej ważny.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Wnioski

Informacja jest obecnie największą walutą w sieci. Codziennie użytkownicy konsumują setki treści. Przypomnij sobie, które strony lubisz najbardziej i dlaczego? Poziom skuteczności swoich rozwiązań musisz najpierw przetestować na sobie, dopiero wtedy będziesz mieć szansę na dialog. Pamiętaj również, że zawsze masz otwartą drogę do współpracy z agencjami SEO oraz web designerami, którzy pomogą ziścić Twoje plany.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 5

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czy UX wpływa na współczynnik odrzuceń?
Czy UX wpływa na współczynnik odrzuceń?
Terminy UX i SEO coraz częściej występują w swoim towarzystwie. To rezultat wzrastających wymagań i oczekiwań internautów względem użyteczności stron WWW.
Czy istnieją zasady UX?
Czy istnieją zasady UX?
Czy istnieją jakiekolwiek zasady UX? Podpowiemy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zawartość strony internetowej zachwyciła docelowych odbiorców!
Badania fokusowe w UX
Badania fokusowe w UX
Zastanawiasz się, jakie metody badawcze wybrać, by poznać swój projekt pod kątem UX? Rozważ skorzystanie z grupy fokusowej. Oto, co musisz wiedzieć.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie