DARMOWY AUDYT SEO

Content marketing bez tajemnic. Czym jest treść w świecie online?

6 min czytania
Content marketing bez tajemnic. Czym jest treść w świecie online?
Kategoria Content

Wraz z rozwojem internetu i możliwościami technologicznymi zmieniło się pojęcie treści w sieci. Na samym początku Google przetwarzał ledwo 10 tysięcy zapytań w ciągu dnia, teraz to ponad 3,5 miliarda. Zaistniałe zmiany zmusiły marketerów do stworzenia nowych kanałów dystrybucji oraz rodzajów treści. Jednak warto się przyjrzeć temu nieco bliżej i zastanowić się, jak do tego wszystkiego ma się SEO.

Spis treści:

Zacznijmy od SEO (Search Engine Optimization)

Są to wszelkie czynności i strategie, których celem jest poprawienie widoczności strony internetowej w organicznych wynikach wyszukiwania. Im wyższa pozycja rankingowa w SERP, tym większa klikalność, ruch na stronie oraz konwersja.

Techniki SEO sięgają do dziedzin takich jak informatyka, programowanie, psychologia, marketing oraz promocja. Działania w zakresie optymalizacji i pozycjonowania podzielić możemy na dwa etapy. W pierwszym dbamy o techniczne parametry samej strony, w drugim o jej rozpoznawalność w szeroko pojętej sieci.

Sprawdź: Mieć dobre podejście do SEO, to mieć jeszcze lepsze do języka – SEO i kwestia lingwistyki

Content marketing

Drugim pojęciem jest marketing treści, czyli strategia polegająca na regularnym tworzeniu i dystrybuowaniu treści. Głównym celem ma być tu zainteresowanie i zatrzymanie odbiorcy na stronie, a w perspektywie długoterminowej – zachęcenie go do powrotu.

Publikowanie atrakcyjnych treści jest fundamentem relacji między stroną, odbiorcą, a robotami wyszukiwarek. Algorytmy są szczególnie ważne, ponieważ wykorzystują szereg czynników rankingowych, które mają pomóc w ocenie jakości opublikowanych treści.

Jakie korzyści oferuje marketing treści?

 • Zapewnia większy ruch na stronie.
 • Buduje społeczność lojalnych odbiorców.
 • Poprawia autorytet i pozwala stać się ekspertem w danej dziedzinie.
 • Zwiększa możliwość generowania leadów sprzedażowych.

Czym powinna charakteryzować się dobra treść?

Chociaż elementy te mogą brzmieć niekiedy banalnie, to właśnie z ich powodu strony często mają obniżoną pozycję rankingową. Zadbaj więc o:

 • poprawność językową i gramatyczną,
 • przejrzystość i jasność komunikatów,
 • naturalny język,
 • słowa kluczowe,
 • unikalność i oryginalność,
 • wiarygodność (cytaty, przypisy, bio autora itp.),
 • aktualność treści.

Czym jest treść w świecie wirtualnym?

Co jako pierwsze przyszło Ci do głowy, kiedy usłyszałeś słowo „treść”? Z pewnością materiały tekstowe. Jednak w przypadku internetu treścią jest wszystko to, z czym ma styczność odbiorca. Możliwości budowania relacji jest wiele. Wybierz więc swój ulubiony typ!

Artykuły

Tworząc teksty na stronę, musisz zadbać o odpowiedni tytuł, podtytuły, śródtytuły, długość oraz układ, krój i rozmiar fontu, a także materiały wizualne. Najważniejszy jest jednak temat, który powinien zaciekawić potencjalnych odbiorców. Poznaj więc ich intencje, a następnie zaoferuj coś, czego nie ma Twoja konkurencja. Dodatkowo musisz ustalić częstotliwość swoich publikacji, warto więc w tym celu stworzyć kalendarz. Unikniesz dzięki temu powtarzalności tematów i sprawisz, że nic Ci nie umknie. Ważny jest również charakter treści – wolisz skupić się na tematach bieżących czy ponadczasowych?

Poradniki i instrukcje

Większość zapytań w sieci to intencje informacyjne, które zaczynają się od słów „jak”, „dlaczego”, „kiedy”, „gdzie”. Wielu z nas boryka się z różnymi problemami i dylematami, a pierwszym miejscem, które ma pomóc nam je rozwiązać, jest właśnie internet. Pamiętaj, że poradniki i instrukcje są formą „wiecznie zielonej treści” (evergreen content), czyli treści, które nie ulegają dezaktualizacji. Nie ma więc znaczenia, czy odbiorca skorzysta z nich w dniu publikacji, za tydzień czy nawet za rok.

Wideo

Filmy są jednym z najchętniej klikalnych rodzajów treści – korzysta z nich ponad 95% użytkowników. Nieważne, czy prowadzisz prywatną stronę czy witrynę firmową, jest to doskonały sposób na zaprezentowanie swojej osoby/historii w niekonwencjonalny sposób. Z wideo współgrają inne serwisy, np.: YouTube oraz platformy, np.: social media, blogi. Jest to skuteczna forma promocji, która również podlega procesowi optymalizacji. Zadbaj o tytuł, miniaturkę, prędkość ładowania, a przede wszystkim oryginalność.

Infografiki

Innym rodzajem treści wizualnych są infografiki. Może to być kombinacja obrazów, ikon, wykresów i tekstu, których zadaniem jest zwiększenie przystępności tematu oraz jego streszczenie. Ich formy stwarzają nam wiele możliwości, możemy je dopasować do charakteru strony. Do najpopularniejszych można zaliczyć infografiki statystyczne, informacyjne, listy, instrukcje i procesy, porównania, materiały geograficzne, hierarchiczne, liczbowe. W każdym z rodzajów należy zadbać o chwytliwy nagłówek, spójność tematyczną, kolorystykę, czcionkę, link do strony internetowej i źródła.

Case study

To element, który cieszy się zainteresowaniem wśród portali branżowych bądź specjalistycznych. Za pośrednictwem studium przypadku możemy zaprezentować konkretny projekt, który zakończył się sukcesem. Dodatkowo jest to bardzo dobre rozwiązanie na opis swojej działalności dla odbiorców, którzy nie orientują się w danej dziedzinie. Pisząc studium, należy zadbać o czytelną i logiczną strukturę tekstu, temat przewodni oraz materiały wizualne.

FAQ

Jest to jedno z ciekawszych rozwiązań, które pozwala na automatyzację naszej pracy. Są to tak zwane „najczęściej zadawane pytania” (frequently asked questions). Pytania i odpowiedzi powinny być tak proste, jak się tylko da – staraj się myśleć jak odbiorca. Unikaj specjalistycznego żargonu oraz zbyt długich sformułowań. Im mniej, tym lepiej, ale konkretnie.

Webinary i podcasty

Są to nowoczesne formy internetowego przekazu, które poruszają przeróżne tematy. Głównym celem jest dzielenie się wiedzą. Ze względu na to, iż współcześnie mamy coraz mniej czasu, nie zawsze możemy poświęcić się interesującej lekturze – te dwa rozwiązania ułatwią nam to zadanie. Pozwalają one budować trwałą relację z odbiorcami, wydłużają czas trwania sesji i – dzięki swojej interaktywności – zachęcają do działania.

Audiobooki i ebooki

Chociaż nic nie zastąpi prawdziwej, papierowej książki, to odbiorcy coraz częściej sięgają do elektronicznych form przekazu takich jak audiobooki i ebooki. Są one lżejsze i wygodniejsze, można mieć ich przy sobie nieograniczoną liczbę w dowolnym miejscu na świecie. W związku z tym szczególnie ważna jest optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych, aby poziom user experience był wciąż na wysokim poziomie.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Podsumowanie

Masz naprawdę szeroki wachlarz możliwości. Nie musisz skupiać się wyłącznie na jednym rodzaju treści – stronę warto urozmaicać. Bądź jednak w tym wszystkim naturalny, a przede wszystkim pamiętaj o odpowiedniej optymalizacji. Możesz stworzyć naprawdę ciekawy temat, ale jeśli nie trafi on do odbiorców, to szkoda Twojej pracy. Zadbaj więc o swoją widoczność w SERP.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 5

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czy możesz czerpać korzyści z treści swoich użytkowników?
Czy możesz czerpać korzyści z treści swoich użytkowników?
Zastanawiałeś się kiedyś, czy interakcje Twoich klientów mają wpływ na SEO strony internetowej? Przeczytaj ten artykuł, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!
Czym dokładnie jest duplicate content? Dlaczego należy go unikać?
Czym dokładnie jest duplicate content? Dlaczego należy go unikać?
Duplicate content to powielona treść na stronach internetowych. Jak poradzić sobie ze zduplikowanymi treściami? Czytaj dalej.
Co to jest copywriting sprzedażowy?
Co to jest copywriting sprzedażowy?
Copywriting to bohater działań zarówno dedykowanych pozycjonowaniu, jak i poprawie wizerunku marki. Wszystkie drogi prowadzą do maksymalizacji zysków.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę