DARMOWY AUDYT SEO

Content marketing – jak odświeżyć stare treści?

Content marketing – jak odświeżyć stare treści?

Polina Tankilevitch/pexels.com

Budowanie obecności w sieci to cel każdego współczesnego przedsiębiorcy. Regularne odświeżanie treści jest najlepszym sposobem na zwiększenie zaangażowania użytkowników i przypominanie wyszukiwarkom, że witryna zasługuje na wysokie miejsce na liście wyników wyszukiwania. Bez optymalizacji strategii content marketingowej strona szybko straci swoją popularność, a zyski ze sprzedaży z pewnością spadną. Przyjrzyjmy się zatem aspektom, na które warto zwrócić uwagę podczas aktualizacji contentu.

Dlaczego warto aktualizować treści?

Uzupełnianie bloga o nowe treści może wydawać się oczywistym sposobem na budowanie ruchu w witrynie, zwiększenie konwersji i świadomości marki. Warto jednak zaznaczyć, że niestety ​​zajmuje to dużo czasu i wymaga niemałego zaangażowania. Aby lepiej zrozumieć istotę tego procesu, warto przyjrzeć się przyczynom, w wyniku których następuje spadek zainteresowania daną treścią.

1. Google docenia świeże treści

Google priorytetowo traktuje zaktualizowane treści. Wynika z tego fakt, iż świeży content zwykle zajmuje wyższą pozycję na liście wyników wyszukiwania niż starsze publikacje. Wyszukiwarka chce bowiem zapewnić użytkownikom najlepsze informacje. Warto jednak zaznaczyć, że ocena Google nie jest zależna od tego, czy treść jest nowym artykułem, czy też starym, który został zaktualizowany.

2. Rosnąca konkurencyjność

Jeśli jako pierwszy podjąłeś pewien interesujący temat, z pewnością przyciągnąłeś wielu zainteresowanych użytkowników.

Warto jednak odświeżyć tę zawartość, gdyż wszyscy Twoi branżowi rywale mieli dużo czasu, aby Ci dorównać. Content marketing rozwija się bowiem obecnie w zaskakującym tempie. Regularne analizowanie, czy stare treści są wciąż aktualne, jest zatem jednym z najważniejszych elementów każdej strategii optymalizacyjnej.

3. Aktualizacje algorytmów wyszukiwarek

Aktualizacje algorytmów Google to niemal codzienność. Twoja niegdyś opracowana i przetestowana strategia marketingu treści może pewnego dnia okazać się zupełnie nieskuteczna. Warto zatem stale monitorować wszelkie zachodzące zmiany i dostosowywać do nich zarówno nowe, jak i stare treści.

Sprawdź: Infografika wzmacniająca konwersję – jak ją przygotować i dlaczego wspomoże Twoje SEO?

Co można zyskać dzięki aktualizacji treści?

Aktualizacja treści to element, który powinien się znaleźć w strategii marketingowej każdej współczesnej marki online. Technika ta zwiększa bowiem ruch w witrynie, generuje wyższe przychody, utrzymuje zaangażowanie użytkowników i zapewnia wyższą pozycję na liście wyników wyszukiwania.

Źródło: cottonbro/pexels.com

Jak znaleźć starą zawartość?

Jeśli potrafisz napisać zoptymalizowany pod kątem SEO post na blogu, z pewnością jesteś w stanie go zaktualizować.

W realizacji strategii odświeżania treści chodzi w głównej mierze o znalezienie starego wpisu i ustalenie, które elementy wymagają od nas poprawy czy nawet usunięcia.

Jeśli nie masz dużej bazy treści w swojej witrynie, prawdopodobnie szybko zauważysz posty, których popularność w ostatnim czasie widocznie spadła.

Jeśli jednak posiadasz wiele rozbudowanych treści, pełny audyt witryny okazać się może najlepszym rozwiązaniem. Oto krótki przewodnik po szybkiej analizie witryny, dzięki której łatwo zidentyfikujesz zawartość wartą odświeżenia:

 • Znajdź posty, które swego czasu cieszyły się niemałym zainteresowaniem wśród grupy docelowych odbiorców. Dzięki temu zidentyfikujesz tematy, które okazać się mogą istnym generatorem ruchu w witrynie.
 • Poszukaj wpisów, które zanotowały spadek ruchu w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Tego typu artykuły można bowiem szybko zoptymalizować.
 • Znajdź treści, które generują mały lub średni ruch organiczny. Można je bowiem szybko poprawić i rozszerzyć.
 • Poszukaj postów, które przynoszą niewielki wzrost ruchu wynikający z zainteresowania sezonowego. Przy odpowiedniej optymalizacji możesz zmaksymalizować liczbę ich wyszukiwań.
Sprawdź: SEO lubi świeżą treść

Jak zaktualizować nieskuteczne treści?

Odśwież stare linki

Przejrzyj wszystkie linki w swoim wpisie i upewnij się, że nadal są aktualne i prowadzą użytkownika do właściwych stron. Koniecznie sprawdź i zaktualizuj również linki zwrotne.

Dodaj nowe i skuteczne słowa kluczowe

Porównaj słowa kluczowe użyte w starszej wersji do tych, które wykorzystujesz aktualnie. Jeśli terminy te nie są tożsame, konieczna jest kompleksowa aktualizacja.

Szybkie wyszukiwanie w SEMrush lub Ahrefs pomoże Ci znaleźć skuteczne frazy, dzięki którym szybko i efektownie odświeżysz starą zawartość i sprawisz, że zyska ona zainteresowanie grupy docelowych odbiorców.

Warto też dokładnie zbadać metadane i zawarte w nich kluczowe hasła.

Reorganizacja

Każdy współczesny właściciel witryny powinien dobrze znać algorytmy SERP i sposoby na tworzenie treści pod ich kątem. Google docenia bowiem zrozumiałą i odpowiednio zorganizowaną zawartość, podzieloną na strategiczne części odpowiadające konkretnym zapytaniom użytkowników.

Upewnij się więc, że treść jest dobrze zorganizowana. Unikaj w tym celu długich akapitów, uwzględnij listy i wypunktowania, dodaj tabele i instrukcje oraz wykorzystaj kilka obrazów o wysokiej jakości, dzięki którym zatrzymasz użytkownika w witrynie na dłużej.

Rozwinięcie

Google zawsze umieszcza najbardziej wartościowe treści na szczycie listy wyników wyszukiwania. Artykuły, które prezentują użytkownikom najlepsze informacje na dany temat, mają więc większe szanse na uzyskanie widoczności w SERP. Warto zatem dodatkowo je rozszerzyć, gdyż może to bardzo korzystnie wpłynąć na pozycję w Google.

Ponowna reklama

Po aktualizacji treści zadbaj o jej odpowiednią promocję. W tym celu udostępniaj swoje wpisy w mediach społecznościowych i na forach internetowych, a Twoja pozycja w wyszukiwarce z pewnością wzrośnie!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 6
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Co wpływa na szybkość działania strony? Jak ją poprawić
  Co wpływa na szybkość działania strony? Jak ją poprawić
  Powolna witryna to niższa pozycja w wyszukiwarkach i gorsze doświadczenie użytkownika. Zobacz, jak poprawić szybkość ładowania strony i jak prawidłowo ją mierzyć.
  Marketingowa debata: SEO kontra PPC
  Marketingowa debata: SEO kontra PPC
  SEO i PPC to narzędzia pozyskiwania ruchu organicznego i optymalizacji konwersji. Dowiedz się, jakie są różnice obu rozwiązań oraz ich wady i zalety.
  Na czym polegają testy użyteczności?
  Na czym polegają testy użyteczności?
  Testy użyteczności są przydatne w trakcie projektowania strony, a także korzystnie wspierają proces pozycjonowania. To dobry sposób, by zatrzymać użytkowników na witrynie i zwiększyć widoczność w wynikach wyszukiwania.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę