DARMOWY AUDYT SEO

Czy design strony ma znaczenie?

5 min czytania
Czy design strony ma znaczenie?
Kategoria Pozycjonowanie

Strona działa trochę jak wizytówka firmy w internecie. To właśnie ona świadczy o tym, jak postrzegają nas inni. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby zadbać o jej merytoryczność, a także atrakcyjny wygląd. Tym właśnie określa się design strony internetowej, na który wpływ mają takie aspekty, jak kod strony, jej czytelność czy użyteczność. Tylko wysokojakościowe strony internetowe są w stanie przykuć na dłużej uwagę odbiorców, przekonać ich do dokonania zakupu, powierzenia usługi czy polecenia jej swoim znajomym. Dowiedz się, jak stworzyć najlepszą stronę wyróżniającą się najlepszym web designem.

Spis treści:

Czym jest design strony?

Design strony internetowej to stosunkowo młode pojęcie. Tak samo jak świeża jest historia internetu na świecie. Pod tym pojęciem kryje się całość działań związanych z projektowaniem witryn internetowych. Jest to pojęcie niezwykle szerokie, skupiające się nie tylko na stworzenie projektu tekstowego czy graficznego, lecz także tworzeniu interakcji, interfejsu, wklejaniu tekstu, grafik czy animacji. Czasy, w których było to proste zajęcie, skupiające się wyłącznie na zastosowaniu odpowiedniego kodu są dawno za nami. Dzisiejsze witryny to interaktywne platformy służące nie tylko do przekazywania treści, ale również zapewniania rozrywki czy zachęcania do zakupów. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby zadbać o odpowiedni design strony. Do tego celu niezwykle ważna jest znajomość nie tylko obsługi programów graficznych, ale także wiedza z zakresu webdevelopingu. Osoba posiadająca obie te umiejętności będzie w stanie stworzyć projekt strony nie tylko estetycznie wykonanej, lecz także wyposażonej w interaktywne komponenty, które będą w stanie prawidłowo działać.

Do projektowania strony nie wystarczy już notatnik i znajomość podstawowych kodów czy komend. Aby stworzyć witrynę na miarę XXI, nie wystarczy kilka linijek tekstu, ramek i gifów o niskiej rozdzielczości. Aktualnie potrzeby i wymagania użytkowników są o wiele wyższe, a twórcy stron prześcigają się w zapewnianiu odbiorcom coraz to nowszych i ciekawszych stron, zachwycających mapowaniem i funkcjonalnością. Dotyczy to także responsywnych stron, które wyświetlają się w prawidłowy sposób zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. To wszystko sprawiło, że zawód Web Designera stał się nie tylko wymagający, lecz także niezwykle potrzebny. Nie każdy jest w stanie przyswoić takie ilości wiedzy, a przy tym wszystkim tworzyć strony estetyczne i atrakcyjne dla internautów.

Sprawdź: Jak prawidłowo zaprojektować architekturę witryny pod kątem SEO?

Web design – znaczenie

Znaczenie pojęcia web designu wzrasta wraz z postępem technologicznym. Rzeczy, które jeszcze kilka lat temu wydawały się nieprawdopodobne, aktualnie są wykonywane bez większych problemów. Jednak jak powszechnie wiadomo, wszystko szkodzi w nadmiarze, dlatego warto poświęcić dłuższą chwilę na dobór najlepszych rozwiązań na daną stronę internetową tak, aby nie przesycić ją wstawkami wizualnymi, które przysłonią tą bardziej merytoryczną część.

Dobry web design to zatem coś więcej, niż kolorowa i ładna strona internetowa. W dzisiejszych czasach tworzenie stron internetowych to swego rodzaju sztuka, która wymaga artystycznego polotu. Pamiętajmy jednak, że projektowanie stron internetowej to nie tylko wygląd. Równie ważna, o ile nie ważniejsza, jest merytoryka oraz funkcjonalność. Tylko połączenie tych trzech rzeczy pozwoli nam na stworzenie zgrabnej całości.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Design a kod strony www

Projektowanie strony to nie tylko stworzenie graficznej wizualizacji witryny, lecz także jej późniejsze zaprojektowanie oraz stworzenie. Kod strony internetowej to niezwykle ważna kwestia, która wpływa nie tylko na to, jak strona jest wyświetlana, ale również na to, jak widzi ją przeglądarka internetowa. Błędy w kodzie źródłowym mogą sprawiać, że strona będzie wyświetlała różnego rodzaju błędy, co z kolei wpływa nie tylko na jej wygląd, ale także pozycjonowanie. Dodatkowo przejrzysty kod strony to także ułatwienie dla programistów, którzy chcieliby wprowadzać w nim zmiany, zarówno te związane z treścią, jak i warstwą wizualną.

Kod witryny pisać można od podstaw na klawiaturze lub skorzystać z gotowych form. Przed jej wdrożeniem niezwykle ważne jest jednak przetestowanie witryny na kilku przeglądarkach oraz urządzeniach mobilnych tak, aby mieć pewność, że będzie ona wyświetlać się w sposób prawidłowy. Pisany ręcznie kod coraz częściej zastępowany jest przez kreatory stron WWW, które są dużym ułatwieniem. Dzięki nim nawet bez znajomości języka kodowania stworzyć można w pełni funkcjonalną i estetycznie wyglądającą stronę internetową. Dodatkowo zyskujemy pewność, że stworzony przez kreator kod będzie pozbawiony błędów i niedociągnięć.

Sprawdź: Czym jest architektura informacji w serwisach internetowych?

Funkcjonalność i czytelność strony internetowej

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, web design to nie tylko warstwa wizualna, ale także funkcjonalność i użyteczność strony. Strona powinna być prosta w obsłudze i taka, która umożliwia sprawne poruszanie się w obrębie jej podstron. Osoby szukające danych informacji powinny bez większych problemów je znaleźć, na co pozwala odpowiednie mapowanie po stronie internetowej. Struktura witryny jest istotna nie tylko dla użytkowników, lecz także dla algorytmów wyszukiwarek, które odpowiadają za pozycjonowanie stron.

Dobrze zaprojektowana strona pozwala na proste interakcje, takie jak zakupy, dodawanie komentarzy czy kontakt z właścicielem strony. Strona, która nie jest funkcjonalna, nie tylko źle świadczy o firmie, ale także zniechęca użytkowników do jej odwiedzania, a także wpływa negatywnie na SEO. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na czytelność strony. Pod tym pojęciem kryje się nie tylko odpowiedni dobór wielkości czcionki, kolorów tła i tekstu, lecz też rozłożenie treści na stronie.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: sportygirl.pl, becomedia.pl

iCEA Group
Jako iCEA Group jesteśmy czołową agencją SEO w Polsce, z siedzibą w Poznaniu, specjalizującą się w biznesowym podejściu do pozycjonowania stron internetowych. Od 2007 roku ustanawiamy standardy w branży SEO/SEM i z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 7

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Globalizacja a SEO – pozycjonowanie zagraniczne
Globalizacja a SEO – pozycjonowanie zagraniczne
Prowadzisz stronę internetową i chcesz przenieść się na arenę międzynarodową? Wykorzystaj w tym celu strategie pozycjonowania zagranicznego (globalne SEO).
Niewidzialność, której nie chcemy – czy strona spełnia standardy SEO?
Niewidzialność, której nie chcemy – czy strona spełnia standardy SEO?
Optymalizacja strony pod SEO nie jest taka straszna! Dowiedz się, jak zrobić pierwszy krok!
Co to jest wiek domeny i czy jest to ważne w procesie pozycjonowania?
Co to jest wiek domeny i czy jest to ważne w procesie pozycjonowania?
Myśląc o SEO, należy brać pod uwagę elementy związane z czynnikami rankingowymi. Czy wiek domeny jest jednym z nich? Jak sprawdzić historię domeny?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę