DARMOWY AUDYT SEO

Czy Google Ads się opłaca? Sprawdź, jak działa!

Czy Google Ads się opłaca? Sprawdź, jak działa!

Firmbee.com / pexels.com

Ekosystem reklamowy Google Ads pozwala promować produkty, usługi, a nawet nadchodzące wydarzenia w wyszukiwarce, a także w sieci reklamowej Google. Dzięki temu zasięg komunikatu może być naprawdę szeroki. Reklamodawca samodzielnie określa budżet, który będzie przeznaczony na realizację założonych celów kampanii, jednak to m.in. od proponowanej stawki zależy efektywność reklamy. Czy w takim razie jest to opłacalne rozwiązanie?

Sprawdź, czy warto inwestować w Google Ads, jak działa ten system oraz jakie są jego największe wady i zalety. Podpowiemy też, jak usunąć konto Google Ads, gdy efekty nie będą spełniały Twoich oczekiwań.

Czym jest Google Ads?

Osoba, która nigdy nie miała styczności z systemem reklamowym może mieć wiele wątpliwości i pytań na temat kampanii Google Ads: Czy się opłaca? Czy mam szansę wygrać z innymi firmami? Czy taka forma reklamy jest droga? Nie ma w tym nic dziwnego. Działania marketingowe powinny być dobrze przemyślanie, dlatego dociekliwość w tym przypadku jest wręcz wskazana.

W pierwszej kolejności trzeba jednak zrozumieć, czym jest Google Ads i na czym tak naprawdę polega jego działanie – zwłaszcza że wokół tego tematu krąży wiele mitów. Błędem jest przede wszystkim twierdzenie, że kampanie reklamowe są mniej korzystne niż SEO, ponieważ są płatne. W tym artykule nie będziemy porównywać obu kanałów, ale należy wyraźnie podkreślić, że pozycjonowanie również nie jest darmowe – za optymalizację strony i link building też trzeba zapłacić.

A czym jest Google Ads? Jest to system, który pozwala na tworzenie i wyświetlanie reklam w wynikach wyszukiwania Google, a także na stronach partnerskich firmy. Reklamy mogą przybierać postać sponsorowanych linków, grafik czy nawet wideo.

Sprawdź: Czym jest Adobe Commerce (Magento)?

Czy Google Ads jest darmowe? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego, pod jakim kątem rozpatrujemy tę kwestię. Samo utworzenie konta i korzystanie z platformy jest darmowe. Dzięki temu możesz sprawdzić narzędzie i dostępne w nim funkcje, zanim jeszcze podejmiesz decyzję o inwestycji. Jako reklamodawca płacisz natomiast za działania promocyjne, które mają zrealizować określony cel kampanii. Dlatego odpowiedź na pytanie „czy Google Ads jest darmowe?” brzmi: i tak, i nie.

Najpopularniejszą metodą rozliczeniową jest CPC (Cost Per Click), czyli płatność za kliknięcie. Reklamodawca ustala dzienny lub miesięczny budżet, jaki chce przeznaczyć na działanie kampanii, a także maksymalną stawkę za kliknięcie. Przykładowo, jeśli budżet jest równy 5000 zł, a koszt CPC wynosi 1,19 zł, to można uzyskać ok. 4200 kliknięć. Czy takie koszty uzyskania interakcji to dużo w przypadku Google Ads, czy się opłaca inwestować? Wszystko zależy od branży i od tego, jaki zysk przyniesie pozyskanie jednego klienta.

Istotne jest jednak to, że podawana przy konfiguracji stawka to maksymalna kwota, jaką jesteśmy w stanie zapłacić za kliknięcie. Natomiast rzeczywiste CPC ustalane jest przez system na podstawie aukcji, ponieważ o jedno miejsce walczy wiele firm. Na koszt kliknięcia wpływają takie aspekty jak:

 • konkurencja,
 • branża,
 • popularność słów kluczowych,
 • wynik jakości reklamy.

Firma Google podkreśla, że proponując mniejszą stawkę niż inne firmy, nadal mamy szansę na dobrą pozycję, pod warunkiem że jakość reklamy i strony docelowej będą wysokie.

Zalety i wady kampanii Google Ads

Google Ads jest sprawdzoną i skuteczną metodą promowania oferty i pozyskiwania klientów. Miliony firm na całym świecie korzystają z tego systemu i w ten sposób realizują swoje cele biznesowe oraz marketingowe. Jednak to nie oznacza, że strategia ta pozbawiona jest wad i u każdego sprawdzi się tak samo skutecznie. Przyjrzyjmy się zatem mocnym i słabym stronom kampanii Google Ads – czy się opłaca w nie inwestować? O tym zdecydujesz sam.

Największe zalety Google Ads:

 • Precyzyjne targetowanie – system Google Ads pozwala dokładnie określić, komu wyświetlać ma się reklama. Możesz wybrać m.in. lokalizację, wiek, płeć, status społeczny, zawód, zainteresowania, a przy remarketingu także rodzaj akcji wykonanej na stronie.
 • Szeroki zasięg – reklamy wyświetlają się w sieci wyszukiwania, a także w sieci reklamowej, czyli na ponad 2 milionach serwisów partnerskich.
 • Szybkie efekty – odpowiednio skonfigurowana kampania może przynieść natychmiastowe rezultaty.
 • Łatwe mierzenie skuteczności – dzięki połączeniu konta Google Ads z Google Analytics możesz śledzić statystyki i mierzyć istotne dla danego celu wskaźniki.
 • Możliwość modyfikacji reklamy – jeśli kreacja reklamy się nie sprawdzi, bardzo szybko możesz ją zmienić, i to bez ponoszenia dużych strat. Oprócz tego system pozwala w każdej chwili zrezygnować z prowadzenia kampanii, a nawet wstrzymać ją w trakcie jej trwania (w dalszej części artykułu dowiesz się, jak usunąć konto Google Ads).

Największe wady Google Ads:

 • Brak długofalowych efektów – reklamy Google Ads (w odróżnieniu od np. pozycjonowania) nie dają długofalowych efektów. Nawet jeśli firma przez kilkanaście miesięcy inwestuje setki tysięcy złotych, po zakończeniu kampanii strona nie będzie widoczna.
 • Ślepota banerowa – to zjawisko, które dotyczy internautów. Polega ono na tym, że użytkownicy przestają zwracać uwagę na wyświetlające się reklamy i po prostu je ignorują. Wynika to z ogromnej liczby treści reklamowych, jakimi zasypywany jest internauta każdego dnia.
 • Zmienne koszty – mimo że sam możesz ustalić budżet i maksymalną stawkę za kliknięcie, musisz brać pod uwagę kwoty, jakie proponuje konkurencja. W przeciwnym wypadku obniżą się Twoje szanse na wygranie aukcji.
Sprawdź: Obrazy jako istotny element strategii sprzedażowej

Wiesz już, czym jest Google Ads, jak działa system rozliczeniowy oraz jakie są największe wady i zalety kampanii. Na podstawie znajomości swojej branży sam możesz zdecydować, czy taka strategia będzie opłacalna w przypadku Twojego biznesu. Warto wspomnieć, że brak efektów najczęściej spowodowany jest nieprawidłową konfiguracją kampanii, a w większości przypadków taka forma marketingu jest opłacalna.

Warto się nią zainteresować, szczególnie gdy:

 1. Potrzebujesz szybkich efektów.
 2. Zaczynasz działalność i chcesz w łatwy sposób pozyskać pierwszych klientów.
 3. Chcesz zrealizować cele krótkookresowe.
 4. Prowadzisz sklep internetowy i oferujesz promocje sezonowe lub przygotowujesz akcje świąteczne.
 5. Niedawno stworzyłeś stronę internetową.
 6. Chcesz pozyskać ruch w obrębie landing page

Ogromną przewagą kampanii nad innymi formami marketingu jest to, że nie inwestujesz na długie lata czy miesiące. Jeśli strategia się nie sprawdzi, możesz w każdej chwili zrezygnować bez ponoszenia większych strat.

Wcześniej wyjaśniliśmy, czy Google Ads jest darmowe – jeśli chodzi o założenie i konfigurację konta, odpowiedź brzmi: tak. A co z rezygnacją z prowadzenia kampanii? To również możesz zrobić w bardzo łatwy sposób i bez ponoszenia kosztów. Masz dwie możliwości:

 1. Wstrzymać kampanię – sprawdza się, gdy na swoim koncie nie masz niewykorzystanych środków.
 2. Zlikwidować konto – sprawdza się, gdy na koncie masz środki, które nie zostały wykorzystane.

W takim razie jak usunąć konto Google Ads? Konieczny jest dostęp do panelu administracyjnego, a także poprawna konfiguracja ustawień płatności. Gdy te warunki będą spełnione, należy kliknąć ikonę klucza (narzędzia) w prawym górnym rogu, a następnie w sekcji Konfiguracja wybrać kolejno Ustawienia, Stan konta, Zlikwiduj moje konto. W przypadku likwidacji możesz otrzymać zwrot środków, które nie zostały wykorzystane. Wyjątkiem są środki z ofert promocyjnych.

Pamiętaj, że likwidacja konta Google Ads to nie to samo, co usuwanie ogólnego konta Google. W pierwszym przypadku zatrzymasz wyświetlanie reklam, w drugim – na zawsze utracisz dostęp do wszystkich kont powiązanych z Google (np. YouTube, Gmail).

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Marketing
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 6

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Czym jest i czy warto stosować marketing szeptany podczas działań marketingowych?
  Czym jest i czy warto stosować marketing szeptany podczas działań marketingowych?
  Marketing szeptany to jedna z najstarszych metod promowania produktów i marek. Podpowiadamy, w jaki sposób ją stosować i dlaczego warto to robić.
  Atrybucja w e-marketingu – który model wybrać?
  Atrybucja w e-marketingu – który model wybrać?
  Techniki strategii marketingowej w e-handlu. Brzmi ciekawie? Przedstawiamy, czym są modele atrybucji oraz w jaki sposób pomogą Ci w dotarciu do klientów.
  Kampanie reklamowe na TikToku
  Kampanie reklamowe na TikToku
  TikTok to aplikacja, która może być dla Ciebie źródłem klientów. Przekonaj się, jakie masz możliwości reklamy w niej. Omawiamy wszystko w artykule.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę