Z jakiej strony internetowej korzystasz najczęściej, aby znaleźć potrzebne informacje? Najprawdopodobniej będzie to właśnie Wikipedia. Każdy ją doskonale zna, ale warto zastanowić się nad jej wartością pod kątem pozycjonowania strony internetowej. Czy można wykorzystać ją w SEO-planowaniu, a jeśli tak, to jak to zrobić?
Wikipedia to wielojęzyczna encyklopedia internetowa, działająca na zasadzie otwartej sieci. Umożliwia aktualizację/ edycję wpisów każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę. Powstała 15 stycznia 2001 roku jako projekt pomocniczy pisanej przez ekspertów, a nieistniejącej już, Nupedii (polska wersja została założona we wrześniu tego samego roku przez lekarza Krzysztofa Jasiutowicza i fizyka Pawła Jochyma).
Dziś jest to jedna z najczęściej odwiedzanych stron w Internecie, “kosmicznym kompendium” – jak określono ją w 2006 roku w magazynie “Time”. Stopień rozwoju Wikipedii można prześledzić dzięki rosnącej liczbie artykułów. Dziś jest ich ponad 56 milionów, a sama witryna obsługuje 329 edycji językowych.
Redaktorzy Wikipedii to wyselekcjonowane grono użytkowników z uprawnieniami do oznaczania stron jako zgodnych z zasadami edytowania. W Polsce jest ponad 3,5 tysiąca takich osób, których zadaniem jest weryfikowanie treści pod kątem jakości oraz obiektywności. Muszą oni trzymać się pięciu zasad:
Linki zwrotne (backlinki) to linki pochodzące z innych stron internetowych, prowadzące do Twojej witryny. Jest to rodzaj hiperłącza, czyli przekierowanie ze strony A do B. Korzystając z narzędzia Google Search Console, możesz sprawdzić raport, w którym otrzymasz listę wszystkich stron internetowych odsyłających do Twojej witryny.
Proces ich pozyskiwania to właśnie link building. Dla optymalizacji i pozycjonowania to jedna z najważniejszych metod budowania popularności oraz autorytetu strony, co przekłada się na poprawę widoczności, a tym samym wyższą pozycję rankingową. Każdy link jest oceniany przez algorytmy oraz roboty wyszukiwarek. Biorą one pod uwagę przede wszystkim:
Na początek musisz wiedzieć, czym są atrybuty linków, ponieważ to właśnie one odpowiadają za profil Twojej strategii linkowej.
Twoim celem jest stworzenie naturalnego profilu linków. Z tego względu musisz wykorzystać każdy z tych rodzajów, aby Google zobaczył, że masz dobry plan i działasz w duchu zasad fair play. Jeśli w swoim zestawieniu będziesz posiadać wyłącznie linki dofollow, Google może uznać, że próbujesz manipulować rankingiem, a w konsekwencji nałoży na witrynę karę.
W przypadku link buildingu znacznie ważniejsza jest jakość. Nawet jeśli Twoja strona będzie posiadać setki linków zwrotnych, a ich jakość okaże się bardzo niska, na nic się one zdadzą. Lepiej poświęcić czas na pozyskanie jednego, dobrego backlinka, niż 20 słabszych. Pod tym kątem musisz ocenić autorytet strony, która do Ciebie linkuje oraz jej pozycję rankingową.
Na początek należy zaznaczyć, że linki zwrotne z Wikipedii mają zawsze charakter nofollow. Nie znaczy to jednak, że nie mają one dla Ciebie wartości, o czym świadczy powyżej wspomniany cel stworzenia naturalnego profilu linkowego. Wikipedia jest jednak platformą wysoce wartościową, ponieważ udostępnia informacje użytkownikom na całym świecie. Taką samą misję od początku swojego istnienia obrało również Google. Z tego też względu Wikipedia ma wysoki wynik topical authority.
Źródło: pl.wikipedia.org
Chociaż warto pozyskiwać linki z Wikipedii, to nie jest to łatwe zadanie. Dodatkowo zawsze istnieje ryzyko ich utracenia, co może być wynikiem aktualizacji danego wpisu przez innego autora/edytora. Oznacza to, że oparcie profilu linkowego wyłącznie o backlinki z tej platformy jest w zasadzie niemożliwe. To jednak taktyka przydatna podczas dywersyfikowania linkowania, ale traktowana jako uzupełnienie.
Wyszukiwarka Google wykorzystuje Wikipedię przede wszystkim jako wyniki rozszerzone lub fragmenty wyróżnione w SERP-ach, nie jako wartościowy czynnik rankingowy, co potwierdził również John Mueller – Senior Webmaster Trends Analyst w Google. Nawet jeśli pozyskanie takiego linku stanowi wyzwanie, możesz wykorzystać Wikipedię również w innym celu – jako narzędzie do planowania treści oraz analizy słów kluczowych.
Linki zwrotne z Wikipedii są więc jedynie dodatkiem do Twojej strategii budowania naturalnych linków. Jeśli uda Ci się zdobyć link pochodzący z tej platformy, możesz być z siebie dumny. Jeśli nie, nic straconego – w sieci są miliony wartościowych witryn, z których możesz skorzystać.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.