DARMOWY AUDYT SEO

Czy oprogramowania open source są naprawdę bezpłatne?

Czy oprogramowania open source są naprawdę bezpłatne?

ThisIsEngineering/pexels.com

Oprogramowanie typu Open Source jest coraz bardziej doceniane w naszym kraju. Dzieje się tak, ponieważ te systemy oferują o wiele większe możliwości niż jego zwykłe odpowiedniki. Przede wszystkim nie pracują na sztywnych ramach, do których musisz się dostosować, tylko to one dostosowują się do Ciebie. Należy również wspomnieć, że najczęściej są bezpłatne, jednak okazuje się, że nie jest to regułą!

W poniższym artykule dowiesz się, o co właściwie chodzi z tym “bezpłatnym” systemem.

Czym właściwie jest Open Source?

Open source jest to oprogramowanie, którego kod źródłowy jest udostępniany na podstawie licencji, w której właściciel praw autorskich zapewnia wszelkie prawa do zmiany i rozpowszechniania oprogramowania dla każdego i w dowolnym celu.

Z początkiem lat 90. oprogramowanie open source zaczęło stawiać swoje pierwsze kroki w świecie Internetu. Z biegiem czasu Open Source pojawiło się wokół systemów zarządzania treścią stron internetowych CMS i systemów e-commerce, takich jak WordPress i Magento. Siłą oprogramowania Open Source jest nie tylko społeczność, która z czasem staje się lepsza, ale organizacja, która pomaga kierować wtyczkami innych firm i wspierać je.

Sprawdź: Czy WordPress przydaje się podczas tworzenia strony internetowej?

Czy oprogramowanie Open Source jest naprawdę darmowe?

Jeżeli miałeś kiedykolwiek okazję korzystać z oprogramowania typu Open Source, to z pewnością dlatego, że zachęciła Cię informacja o tym, że jest darmowy.

Prawda jest taka, że bezpłatny on jest wtedy, kiedy nie wymaga żadnej aktualizacji. One pojawiają się zawsze prędzej, czy później. Dlatego nie będziesz długo korzystał z bezpłatnego oprogramowania.

Oprogramowanie Open Source nie należy do darmowych. Owszem, możesz korzystać z niego za darmo, ale jego istotą jest otwartość kodu źródłowego dla innych, czyli tego, co stanowi o budowie i funkcjonalności danego programu. Otwarty kod źródłowy jest ogromnym atutem oprogramowania typu Open Source. Dzięki tej właściwości możesz dostosowywać każdy program pod siebie i swoje potrzeby. Możesz zmieniać funkcje, sposób działania, czy modyfikować wygląd. Jednak musisz pamiętać, że otwartym kodem źródłowym mogą charakteryzować się również komercyjne systemy informatyczne!

Za co ponosimy koszty korzystając z oprogramowania typu Open Source?

 1. Wniesienie opłaty licencyjnej – Korzystanie z tego typu oprogramowania może wiązać się z pewnymi opłatami za korzystanie lub pewnego rodzaju działania, które zastrzegł sobie autor.
 2. Opłaty za dodatkowe funkcje oprogramowania – Samo oprogramowanie Open Source może i należy do darmowych, ale dodatki do niego już niekoniecznie. Za każde dodatkowe rozszerzenie do systemu, które z pewnością jest potrzebne, aby umilić nam czas pracy, musi być poprzedzony konkretną opłatą.
 3. Opłata skutkuje rozszerzeniem pewnych funkcji w programie – jest to typ najczęściej udostępnianych oprogramowań, które możesz znaleźć w wyszukiwarce Google. Może to być podstawowa wersja, która ma zablokowanych wiele funkcji i aby je odblokować, należy uiścić opłatę, a wtedy zdobędziesz pełną i rozszerzoną wersję programu.
 4. Opłaty za usługi – Samo oprogramowanie Open Source może być darmowe, ale wszelkie usługi z nim związane, np. doradztwo informatyczne, pomoc w instalacji, konfigurowanie systemu, już nie.
 5. Konkretne pakiety językowe – podobnie jak za rozszerzenia i dodatki, twórcy oprogramowania mogą życzyć sobie dodatkowej opłaty.
 6. Koszty związane z serwisem i wsparciem – niestety nikt nie pomoże Ci z oprogramowaniem za darmo, jeśli ulegnie awarii. Dlatego opieka nad wdrożonym oprogramowaniem jest zawsze płatna.
Sprawdź: Czy tworzenie strony internetowej za pomocą Wix się opłaca?

Wtyczki wykorzystywane w oprogramowaniach typu Open Source

Podstawowy system CMS lub eCommerce typu Open Source jest pisany i kierowany przez specjalistów, a wszystkie wtyczki są tworzone przez programistów. One są największym problemem w trakcie korzystania z systemów Open Source, ponieważ wyróżniają się tylko kilkoma wersjami i nie są na bieżąco aktualizowane.

Wtyczki są najczęściej tworzone za darmo przez ich twórców, dlatego nie są one zarządzane w żaden sposób przez nich. Dlatego nie wymagaj od tego typu oprogramowań zbyt wiele.

Podsumowanie

W rzeczywistości żadne oprogramowanie internetowe nie jest w pełni darmowe. Musisz pamiętać, żeby nie myśleć w taki sposób, że “osiągniesz sukces, korzystając z darmowego oprogramowania”, ponieważ to może Cię zgubić. Aktualizacje programów są niezbędne do prawidłowego ich funkcjonowania, dlatego nie możesz polegać w pełni na tej bezpłatnej wersji. Zdajemy sobie sprawę, że właściwe płatne oprogramowania są często zbyt drogie, ale pamiętaj, że to Ci się zwróci!

Istnieje wiele czynników, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze dobrego oprogramowania. Możesz korzystać z systemów typu Open Source, ale czy naprawdę chcesz ryzykować negatywnym oddziaływaniem na Twoją firmę i stronę internetową?

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat marketingu internetowego, to skontaktuj się z nami już teraz. Chętnie umówimy się z Tobą na bezpłatną konsultację i ustalimy szczegóły naszej współpracy. Odkryj skuteczną strategię SEO dzięki nam! Czekamy na Ciebie!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: E-Commerce
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 6

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Ile kosztuje sklep GOshop?
  Ile kosztuje sklep GOshop?
  GOshop – czy taki sklep jest dobrym pomysłem? Jakie korzyści daje e-sklep na GOshop i ile trzeba zapłacić za takie rozwiązanie?
  Jak zacząć z WooCommerce? Krok po kroku
  Jak zacząć z WooCommerce? Krok po kroku
  Zaczynasz przygodę z WooCommerce? Rozpoczęcie działalności nie powinno Ci sprawić większych problemów. Sprawdź, o czym musisz pamiętać!
  Content Marketing – jaką rolę odgrywa w e-commerce?
  Content Marketing – jaką rolę odgrywa w e-commerce?
  Content is king. Dowiedz się jak ważny w e-commerce jest content marketing.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę