DARMOWY AUDYT SEO

Czy reklamowanie na YouTube się opłaca?

6 min czytania
Czy reklamowanie na YouTube się opłaca?
Kategoria Marketing

Internet oferuje nam coraz lepsze możliwości w zakresie promowania swojego biznesu czy konkretnych produktów. Jednak od dawna obok pozycjonowania największe znaczenie we współczesnym digital marketingu mają płatne kampanie Google Ads. Jedną z opcji jest reklama na YouTube cena takiej formy promocji w pewnym stopniu zależy od Ciebie, choć musisz liczyć się ze stawkami konkurencji. Sprawdź, ile kosztuje reklama na YouTube i czy opłaca się w nią inwestować!

Spis treści:

Formaty reklam na platformie YouTube

Formaty reklam na YouTube różnią się między sobą nie tylko ostateczną formą, w jakiej widzą je użytkownicy, ale również czasem wyświetlania oraz metodą rozliczeniową. Reklamodawcy mają do wyboru następujące opcje.

Reklamy In-Stream możliwe do pominięcia

Wyświetlają się przed, w trakcie i po filmach na komputerach, telewizorach oraz urządzeniach mobilnych. Po 5 sekundach użytkownik może je pominąć.

Reklamy In-Stream możliwe do pominięcia rozliczane są w modelu CPV (koszt za jedno wyświetlenie) lub CPM (koszt za 1000 wyświetleń). Warto wspomnieć, że jeśli użytkownik pominie reklamę, reklamodawca nie ponosi kosztów. Płaci on tylko wówczas, gdy odbiorca obejrzy przynajmniej 30 sekund reklamy lub całość, jeśli trwa krócej.

Reklamy In-Stream możliwe do pominięcia - YouTubeYouTube

Reklamy In-Stream niemożliwe do pominięcia

Podobnie jak w poprzednim przypadku, wyświetlają się przed, w trakcie lub po materiale wideo na YouTube. Aby uzyskać dostęp do filmu, użytkownik musi obejrzeć je w całości. Wybór takiego formatu to pewność, że odbiorca reklamy zapozna się z cały materiałem, jednak maksymalna długość to 15 sekund.

Reklamy In-Stream niemożliwe do pominięcia rozliczane są w modelu CPM.

Reklamy In-Stream niemożliwe do pominięcia - YouTubeYouTube

Reklamy Discovery

Jak wskazuje nazwa, pojawiają się tam, gdzie użytkownik ma okazję odkrywać nowe treści (w organicznych wynikach wyszukiwania, na stronie głównej YouTube w wersji mobilnej, obok filmów powiązanych z aktualnie wyświetlanym).

Reklamy Discovery rozliczane są w modelu CPC, czyli płatność za każde kliknięcie przez użytkownika.

Reklamy Discovery - YouTubeYouTube

Bumper Ads

To krótkie, trwające 6 sekund reklamy, których użytkownik nie może pominąć. Wyświetlane są przed, w trakcie lub po filmie. Model rozliczeniowy w tym przypadku to CPM.

Bumper Ads - YouTubeYouTube

Sprawdź: Dropshipping jako pomysł na dochodowy sklep internetowy

Reklama YouTube – cennik

Ile kosztuje reklama YouTube? Koszt zależy od wielu czynników, dlatego niestety nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie. Teoretycznie każdy reklamodawca sam ustala budżet, jaki chce przeznaczyć na kampanię, a także maksymalną wysokość stawki np. za jedno wyświetlenie, 1000 wyświetleń czy interakcję.

Trzeba jednak pamiętać, że wyświetlanie reklam utworzonych za pomocą systemu Google Ads odbywa się na podstawie aukcji. Jeśli konkurencja będzie płaciła znacznie więcej, Twoja kampania może nie przynieść dobrych efektów lub nawet nie zostać uruchomiona. Z tego względu warto przeprowadzić research i sprawdzić, jakie są średnie stawki w poszczególnych typach kampanii w danej branży. Możesz to zrobić np. w narzędziu Google Ads.

Pamiętaj też, że maksymalna stawka np. za CPV nie jest rzeczywistym kosztem. Jest to jedynie kwota, jaką jesteś w stanie maksymalnie zapłacić za wyświetlenie. Rzeczywisty CPV czy CPM zależy od kilku czynników.

Na cenę reklamy wpływają takie aspekty, jak:

 • model rozliczeniowy,
 • konkurencyjność branży,
 • rodzaj kampanii (cel),
 • wielkość grupy docelowej,
 • jakość reklamy.

Reklama YouTube cennik w poszczególnych modelach rozliczeniowych

 • CPV w reklamach In-Stream – od kilku do kilkunastu groszy,
 • CPM w reklamach In-Stream – od 10 zł w górę,
 • CPC w reklamach Discovery – od 10 do 30 groszy,
 • CPM w reklamach Bumper Ads – 4-5 zł przy szerokim targetowaniu i kilkanaście złotych przy precyzyjnym kierowaniu.

Jeśli chodzi o budżet, masz pełną dowolność, jednak pamiętaj, że przy zbyt niskiej kwocie reklama będzie nieskuteczna. Przyjmuje się, że w przypadku kampanii In-Stream minimalny budżet dzienny to 30 zł.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Największe zalety reklamy na YouTube

Omawiając opłacalność strategii marketingowej, nie sposób nie wspomnieć o korzyściach, jakie może przynieść firmie. W końcu dobra strategia marketingowa to taka, która pozwala możliwie najniższym kosztem wypracować zadowalające efekty. Oto największe zalety reklam na platformie YouTube.

Szeroki zasięg

YouTube jest najpopularniejszą stroną internetową na świecie, z której w Polsce korzysta ponad 90% wszystkich użytkowników. Internauci odwiedzają ją nie tylko w celach rozrywkowych, ale również edukacyjnych. Dla wielu firm YouTube jest podstawowym kanałem dystrybucji treści na potrzeby content marketingu.

Tak ogromna popularność serwisu oznacza, że reklamy wyświetlane w jego obrębie mają bardzo szeroki zasięg. Dzięki temu możesz dotrzeć do ogromnej grupy odbiorców i tym samym zwiększyć szansę na pozyskanie klientów.

Precyzyjne targetowanie

W trakcie konfiguracji kampanii możesz dokładnie określić, do kogo ma trafić Twoja reklama. Dzięki temu nie przepalasz niepotrzebnie budżetu na kierowanie przekazu marketingowego do osób, które i tak nie byłyby zainteresowane Twoją ofertą. Wśród kryteriów do wyboru są:

 • wiek,
 • płeć,
 • kraj i język,
 • miejsce zamieszkania,
 • zainteresowania,
 • słowa kluczowe,
 • akcje użytkowników (np. na stronie),
 • tematyka filmów.

Wiele formatów reklam

YouTube oferuje wiele formatów reklam, co daje reklamodawcom ogromne możliwości. Dzięki temu możesz dopasować format do swojej grupy docelowej oraz celów, jakie chcesz osiągnąć.

Dopasowanie do aktualnych trendów

Obecnie materiały wideo to jeden z najchętniej przyjmowanych przez użytkowników rodzajów treści. Internauci wolą raczej obejrzeć kilku czy kilkunastu sekundową reklamę w postaci filmu niż przeczytać długi tekst.

Reklama na YouTube to zatem doskonały sposób na dopasowanie się do aktualnie panujących trendów i potrzeb użytkowników. Jeśli dobrze zaprojektujesz reklamę, nawet 5-sekundowy materiał może pozytywnie wpłynąć na realizację Twoich celów biznesowych.

Sprawdź: LTV marketing

Czy warto reklamować się na YouTube?

Reklama na YouTube jest stosunkowo tania, a do tego ma wiele zalet i przynosi sporo korzyści firmie. Z tych względów uznawana jest za naprawdę opłacalną formę marketingu. Pamiętaj jednak, że w każdej sytuacji może to wyglądać zupełnie inaczej. Trzeba wziąć pod uwagę branżę, konkurencję i grupę docelową. Tak naprawdę skuteczność kampanii YouTube można ocenić dopiero po jej wdrożeniu i przeanalizowaniu wyników.

Na pewno jest bardziej opłacalna niż reklama w telewizji czy radiu. W tradycyjnych mediach koszty kampanii reklamowych są znacznie wyższe, a do tego nie można wybrać docelowych odbiorców (reklama kierowana jest do wszystkich).

Nie wiesz, czy reklama na YouTube jest odpowiednia dla Ciebie? Warto spróbować! Pamiętaj, że nie jest to inwestycja długoterminowa. Jeśli np. po miesiącu stwierdzisz, że kampania jest nieopłacalna, możesz zrezygnować.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 6

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Neuromarketing – co to?
Neuromarketing – co to?
Weryfikacja skuteczności reklam jest kluczowa dla powodzenia strategii marketingowych. Sprawdź, jakie możliwości w tym zakresie daje neuromarketing.
Czy warto stosować cold mailing w swojej firmie?
Czy warto stosować cold mailing w swojej firmie?
Zastanawiasz się czym jest właściwie cold mailing? Może słyszałeś o nim, ale uważasz, że nie można odnieść z nim sukcesu w branży? Sprawdź!
Network marketing – na czym polega?
Network marketing – na czym polega?
Network marketing dla wielu osób wydaje się już historią. Czy wiesz jednak, na czym polega i jakie ma zalety? W tym artykule poznasz szczegóły!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie