Czy Twoja firma powinna znaleźć się na Wikipedii?

Czy Twoja firma powinna znaleźć się na Wikipedii?

Ivan Samkov/pexels.com

Jak się okazuje, strona Wikipedii może mieć dobry wpływ na ranking strony WWW. Z pewnością wiesz, że Wikipedia to informacyjna strona, którą mogą edytować wszyscy użytkownicy internetu. Obecność na niej jest niestety często pomijana jako element strategii marketingu online. Jednak zamieszczenie informacji o firmie na Wikipedii ma wiele zalet i może korzystnie wpłynąć na optymalizację witryny pod kątem SEO.

W tym artykule pokażemy Ci zalety posiadania firmowej strony w Wikipedii, a także wyjaśnimy, jak się tam znaleźć.

Jakie są korzyści z obecności firmy na Wikipedii?

Pamiętaj, że obecność firmy na stronie Wikipedii wpłynie na wiarygodność marki. Wyszukiwarki będą również pod wrażeniem linków zwrotnych, które są dostarczane przez Wikipedię. Ta encyklopedia jest najczęściej odwiedzaną witryną na świecie. W związku z tym Google czy inne wyszukiwarki sugerują się pojawiającymi się na niej informacjami podczas ustalania rankingu SERP. Wikipedia ma zdolność przyciągania ruchu organicznego, który jest generowany za pośrednictwem backlinków do Twojej witryny.

Obecność Twojej firmy w encyklopedii zwiększa szanse, że zostanie ona wykorzystana jako źródło informacji w mediach. Warto dodać również, że wyszukiwarki wykorzystują dane Wikipedii do pobierania informacji o firmach i pracujących tam osobach. Najczęściej są one wyświetlane w panelach wiedzy lub w wyróżnionych fragmentach wyszukiwarki i często zawierają kluczowe informacje o firmie, takie jak rok założenia, adres siedziby czy logo.

Pamiętaj, że nie ma gwarancji, że zawartość Wikipedii zostanie wykorzystana w każdym przypadku. Jednak nadal są duże szanse, że tak się stanie.

Reputacja Wikipedii w zakresie wiarygodności z czasem uległa poprawie, ponieważ kontrole edycji stały się bardziej rygorystyczne niż kiedykolwiek. Wikipedia może pomóc w pozycjonowaniu strony internetowej oraz wzmocnieniu wizerunku firmy jako eksperta w branży, dlatego warto zadbać o posiadanie tam swojej podstrony.

Sprawdź: Czy warto stosować cold mailing w swojej firmie?

W jaki sposób znaleźć się na stronie Wikipedii?

Istnieje kilka metod, dzięki którym możesz znaleźć się na jednej ze stron Wikipedii. Pamiętaj jednak, że ta obecność musi być starannie budowana i może zostać osiągnięta jedynie dzięki dostarczaniu obiektywnych i użytecznych informacji w ramach wolnej encyklopedii. Poniżej przedstawiamy metody umieszczenia firmowej strony w encyklopedii online.

 1. Zwyczajnie stwórz stronę swojej firmy
 2. Jest to zarówno najlepsza, jak i najtrudniejsza opcja. Chodzi o to, że nowe strony w Wikipedii muszą spełniać surowe kryteria, aby uniknąć natychmiastowego usunięcia. Nowe podstrony są bowiem bardzo rygorystycznie weryfikowane przez pracowników encyklopedii po to, aby zapobiec fałszywym informacjom.

  Jeżeli będziesz chciał udowodnić swoją wiarygodność, to przydatne mogą się okazać referencje Twojej strony i firmy w sieci oraz szczegółowe informacje, które ją opisują. Musisz zwrócić uwagę na te dwa czynniki, zanim przystąpisz do tworzenia podstrony informacyjnej na Wikipedii.

  Podczas tworzenia treści na jedną ze stron encyklopedii pamiętaj, aby unikać elementów promocyjnych. Niestety Wikipedia wyklucza takie działania i nadmierną reklamę. Chodzi o to, aby utrzymać stronę w czysto informacyjnej wersji. Wytyczne Wikipedii wskazują również, że najlepiej warto, aby każde zdanie było poparte odnośnikiem do źródła, więc strona zawierająca znaczną ilość treści będzie wymagała wielu niezależnych odnośników, aby została uznana za wiarygodną. Tylko takie treści są akceptowane przez serwis encyklopedii, co oznacza, że nie wszystkie firmy będą mogły się tam znaleźć.

 3. Ulepsz już istniejącą stronę firmy
 4. W przypadku firmy, która posiada już własną stronę w Wikipedii, ważne jest, aby upewnić się, że informacje przekazywane bezpośrednio do wyników wyszukiwania są dokładne i przydatne dla innych użytkowników internetu. Jeśli chcesz prawidłowo wykorzystać Wikipedię pod kątem SEO, musisz pamiętać o jej pierwotnym celu, którym było służenie jako wolna encyklopedia. Jeżeli od samego początku będziesz mieć to na względzie, to nie będziesz zmuszony udowadniać, że Twoja firma jest godna uwagi i warta znalezienia się na jednej ze stron Wikipedii.

  Źródło: Kaboompics.com/pexels.com

  Wiele firm ma zaczętą stronę w encyklopedii, jednak zawiera ona niewiele informacji. Warto ulepszyć taką stronę, a kiedy już to zrobisz, regularnie monitorować zmiany, aby upewniać się, że znajdują się na niej tylko aktualne informacje.

Podsumowanie

Jak mogłeś zauważyć, uzyskanie własnej firmowej strony w Wikipedii jest złożonym procesem. Jednak opłaca się to zrobić ze względu na wartości SEO, jakie ze sobą niesie.

Najczęściej przedsiębiorcy nie wiedzą, w jaki sposób wykorzystać wartość SEO Wikipedii, dlatego umieszczają w niej dużo reklam oraz linków zwrotnych, nie biorąc pod uwagę ogólnych celów tej strony. Tak prowadzone działania tylko osłabiają ich reputację.

Potrzebujesz wskazówek odnośnie do wykorzystania Wikipedii w działaniach optymalizacyjnych? Zgłoś się do profesjonalisty i dowiedz się więcej na ten temat. Już teraz wykorzystaj możliwości marketingu internetowego dzięki Wikipedii!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 8
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jak skutecznie pozyskać wartościowe linki zewnętrzne?

  Jak skutecznie pozyskać wartościowe linki zewnętrzne?

  Linki prowadzące do Twojej witryny są ważnym czynnikiem rankingowym w wynikach wyszukiwania Google. Pozyskiwać je możesz na wiele sposobów, a stawiać powinieneś na jakość.
  Jak dobrać słowa kluczowe i przyciągnąć klientów?

  Jak dobrać słowa kluczowe i przyciągnąć klientów?

  Optymalizacja pod kątem słów kluczowych - jak się do tego zabrać? Dowiedz się więcej, czytając artykuł!
  Tagowanie linków poprzez UTM

  Tagowanie linków poprzez UTM

  Koszty uiszczane na tworzenie reklam mogą zaskoczyć niejednego przedsiębiorcę. Dlatego coraz częściej analizuje się opłacalność promocyjnych rozwiązań.
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę