Czy URL grafiki ma wpływ na SEO?

Czy URL grafiki ma wpływ na SEO?

Campaign Creators/unsplash.com

Zarówno witryna WWW, jak i obrazy mają swoje wyjątkowe adresy. Po ich wpisaniu w zasoby sieci użytkownik zostaje przekierowany do zawartości danej strony. Zarządzający e-sklepem zapominają o tym, że chociaż treść rządzi SEO, to grafiki wciąż odgrywają pierwszoplanowe role. Czym wyróżnia się adres URL obrazka? Jakie czynności należy podjąć, aby odpowiednio zoptymalizować grafiki? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w przygotowanym przez nas artykule.

Adres URL – podstawy, które powinien znać każdy

Sam akronim URL pochodzi od anglojęzycznych wyrażeń – Uniform Resource Locator, a to w przełożeniu na polski oznacza ujednolicony lokalizator zasobów. Jego działanie polega na lokalizacji plików o różnym rozszerzeniu w Internecie. Jakie elementy składają się na adres URL? Jest ich pięć: protokół, nazwa domeny, ścieżki do pliku, zapytania i kotwica.

Gdzie szukać URL grafiki?

Aby odszukać URL grafiki znajdującej się w witrynie, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy (w systemie Windows) bądź dwoma palcami na gładziku (wariant dla Apple), ewentualnie dłużej przytrzymać klawisz CTRL, następnie kliknąć, aby pojawiło się menu kontekstowe. Kolejnym krokiem będzie wybór jednej z opcji: “Otwórz obraz w nowej zakładce”, który powinien umożliwiać wgląd w parametry zdjęcia i tym samym jego URL.

Sprawdź: Wybór agencji reklamowej do social media

Czy URL zdjęcia ma wpływ na SEO?

URL do obrazka to cenna wskazówka dla algorytmów, które na jego podstawie definiują lokalizację określonej strony internetowej, jednocześnie nawigują na nią zainteresowanego użytkownika. O co zatem należy zadbać, aby pozycjonowanie z uwzględnieniem grafik przyniosło spodziewane rezultaty? Sprawdź w dalszej części wpisu!

Przejrzysty adres URL

Jedna z zasad, która dotyczy zarówno stron internetowych, jak i grafik, jest kierowanie się poprawnością w budowie adresu URL. Jeżeli zostanie on skonstruowany zgodnie z wymogami Google, to korzystnie wpłynie na trafność wyboru strony przez internautów oraz pozytywnie zaczną postrzegać go zmieniające się algorytmy wyszukiwarki. Ważne, aby zaimplementować frazy kluczowe, które mają dużą wartość w procesie weryfikacji botów. Przykładowo, jeżeli adres URL zamieszczonej na stronie fotografii zawiera słowa kluczowe, np. “misie pluszowe dla dzieci”, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się w rezultatach wyszukiwania grafik. To również cenna wskazówka przy wyszukiwaniach głosowych.

Większy ruch organiczny – krótka instrukcja obsługi adresów URL

Jeżeli jednym z Twoich głównych celów jest zintensyfikowanie ruchu na stronie, musisz postępować według wymogów Google. Już wiesz, co to jest URL obrazka, pora teraz zapoznać się ze zbiorem wskazówek odnośnie do zasad konstruowania unikatowych adresów.

Zasada numer 1. Im prościej, tym lepiej. Pamiętaj, że struktura adresu nie może być zawiła i skomplikowana. Bardziej wartościowe okazuje się wykorzystywanie słów dopasowanych do profilu strony.

Zasada numer 2. Interpunkcja jest ważna, także przy konstrukcji adresów URL. Nikt nie lubi chaosu w konstrukcji, również roboty indeksujące. Zadbaj o to, aby wszystko było czytelne i rozdzielone kropkami bądź kreskami.

Zasada numer 3. Krótko, zwięźle i na temat. Im dłuższe adresy URL, tym mniejsza efektywność w ich indeksowaniu.

Źródło: Campaign Creators/unsplash.com

Zasada numer 4. Nie tylko w zrozumieniu tego, URL obrazka co to dla SEO, lecz względem każdego elementu posiadającego unikatowy adres, istnieje konieczność wyposażenia we frazy kluczowe.

Zasada numer 5. Potraktuj jako zbędne daty i dane liczbowe. Z reguły takie odnośniki są dłuższe, a co za tym idzie…konieczność ich ręcznej modyfikacji podczas przeprowadzanych aktualizacji.

Adresy URL obrazów to dodatkowa pomoc dla algorytmów, które sprawniej oceniają zawartość strony oraz jej tematykę. Jesteśmy przekonani, że każdemu przedsiębiorcy prowadzącemu e-sklep zależy na większej widoczności zamieszczanych fotografii i większej efektywności ich wyszukiwania za pośrednictwem Google.

Związek URL grafik i SEO

Rozstrzygnęliśmy już, że zarówno obrazy, jak i adresy URL mają znaczenie w procesie pozycjonowania. Teraz przedstawimy Ci powody, dla których warto wykorzystać potencjał tworzonych grafik.

 • Znakomitej jakości zdjęcia zamieszczane w witrynie idą w parze z bardziej pozytywną percepcją upowszechnianych treści, dzięki czemu internauci chętniej pozostają na stronie oraz kontynuują proces zakupowy.
 • Profit w postaci dodatkowego źródła ruchu organicznego.
 • Uskutecznienie zamieszczanych komunikatów na stronie WWW. Połączenie dobrze przygotowanego URL grafiki wraz z podpisami oraz tagami wyposażonymi w słowa kluczowe zwiększają jej adekwatność dopasowań do kierowanych zapytań.

Coś więcej o optymalizacji zdjęć na stronach WWW

Choć mogłoby wydawać się, że adres URL grafik pozornie nie ma większego znaczenia, to rzeczywistość ma nieco inny wymiar. Wyszukiwarki chętnie biorą pod uwagę rozmiar obrazów, zastosowane tagi (atrybut alt, którego rolą jest opisywanie wizualnych elementów w formie tekstu) oraz format zamieszczanych fotografii.

Jak zdążyłeś zauważyć, w SEO znaczenie ma każdy, nawet najmniejszy detal, dlatego, aby znaleźć się w czołówce najczęściej wyszukiwanych stron, nie można poprzestać na jednorazowej czynności. Zadbaj o to, aby adresy URL spełniały oczekiwania algorytmów oraz użytkowników sieci.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Oceń tekst
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Linki kanoniczne – do czego są potrzebne?

  Linki kanoniczne – do czego są potrzebne?

  Zduplikowane strony i treści niekorzystnie wpływają na pozycję witryny w SERP. Rozwiązaniem problemu mogą być linki kanoniczne. Co warto o nich wiedzieć?
  Słowa kluczowe w SEO. Czym jest zjawisko kanibalizacji?

  Słowa kluczowe w SEO. Czym jest zjawisko kanibalizacji?

  Słowa kluczowe to podstawa strategii optymalizacji i pozycjonowania strony. O czym pamiętać, planując swoje działania? Czym jest zjawisko kanibalizacji?
  Jak skutecznie pozyskać wartościowe linki zewnętrzne?

  Jak skutecznie pozyskać wartościowe linki zewnętrzne?

  Linki prowadzące do Twojej witryny są ważnym czynnikiem rankingowym w wynikach wyszukiwania Google. Pozyskiwać je możesz na wiele sposobów, a stawiać powinieneś na jakość.
  DARMOWY AUDYT SEO

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.

    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę