Współcześnie firmy IT, opracowując projekty, wykorzystują wachlarz metod i podejmują się różnych aktywności. Programiści zawzięcie korzystają z zasobów dostępnych wskazówek w kontekście pracy z klientem i nad rozwiązaniem biznesowym. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, czym jest Agile Scrum oraz jakie różnice pojawiają się w opisie wskazanych metodyk. Nie wahaj się ani chwili dłużej, sięgnij po wpis i poszerz swoją bazę wiedzy o nową terminologię z dziedziny technologii informatycznych!
Celem rozwiania wszelkich wątpliwości objaśniamy Agile na czym polega. Właściwie, Agile software development to jedna z alternatywnych taktyk pracy. W bardziej filozoficznym ujęciu jest określonym sposobem myślenia o zarządzanym projekcie. Obejmuje rozmaite taktyki, w tym Scrum, Lean czy Kanban. Choć z pewnością pojawiają się pewne rozbieżności wśród nich, wskazuje się na punkt wspólny – podobne myślenie o realiach realizowanych projektów w zakresie IT.
Początki filozofii Agile sięgają roku 2001, kiedy to zespół liczący siedemnastu ekspertów w dyscyplinie inżynierii oprogramowania opracował manifest. Aby lepiej zrozumieć ideę zwinnego programowania, warto zapoznać się z zapisanymi w nim postawami. Wśród nich wyróżniamy następujące zasady:
Posądzenie o brak sformalizowanego podejścia do całego procesu to poważne oskarżenie wysuwane przez przeciwników. Nie ulega wątpliwości, że filozofia Agile to zdroworozsądkowy sposób myślenia o projekcie, który może ulegać wszelkim modyfikacjom podczas procedur kreacyjnych.
Model działania Scrum opiera się na dostarczaniu klientom opracowanego systemu w poszczególnych częściach. Podczas systematycznie organizowanych spotkań, zazwyczaj co miesiąc, przedstawiane są sfinalizowane fragmenty programu. Pracownicy wnoszą natomiast wkład w projekt w określonych okresach czasu (tzw. Sprintach). To proces złożony z kilku mniejszych obligatoryjnych etapów:
Zakładamy, że krótkie wprowadzenie do terminologii Scrum i Agile pozwoliło na wysunięcie pierwszych wniosków dotyczących fundamentalnych różnic pomiędzy nimi. Na samym początku warto zaznaczyć, że Agile to znacznie szerszy termin. Wynika to z dokładniejszego charakteru opisu realizowanych obowiązków pracowniczych. Z kolei Scrum to instrument, za pośrednictwem którego można zrealizować określony cel.
Dlaczego tak wiele osób myli te pojęcia? To rezultat wartości pokrywających się w dwóch podejściach. Choć idea Scrum została opracowana 15 lat wcześniej od Agile Manifesto, pozornie może wydawać się, że to narzędzie bazuje na wytycznych późniejszej filozofii Agile.
Trudno jednoznacznie wybrać – Scrum czy Agile? Co lepiej sprawdzi się w pracy zespołowej? Terminy te odpowiadają za nieco inne obszary: Agile to mózg operacji, natomiast Scrum jest równoznaczny z określoną aktywnością. Jeżeli zdecydujesz się na wybór narzędzia Scrum, nie pozbędziesz się zasad zwinnego zarządzania.
Opisywane metodyki to obowiązek każdego programisty. Jeśli więc Twój zespół nie ma wypracowanego określonego sposobu działania, warto to zmienić! Przygotowaliśmy kilka argumentów przemawiających za wdrożeniem Agile i Scrum w obszar przygotowywania projektów IT. Jakich rezultatów powinieneś oczekiwać?
Agile zakłada sprawniejszy sposób komunikacji pomiędzy klientem a firmą IT. Uskutecznia działanie całego projektu i umożliwia tworzenie solidnych więzi biznesowych.
Scrum stawia z kolei wyzwanie dla programistów, choć pozornie wydaje się intuicyjną i prostą w działaniu metodyką. Zachęcamy jednak do skorzystania z jej możliwości, zwłaszcza że oferuje szeroki zakres optymalizacji wdrażanych czynności oraz gwarantuje stworzenie skuteczniejszego produktu.
Warto na koniec zaznaczyć – Agile to podejście, z kolei Scrum to konkretny plan działań, zgodnie z którym będziesz wykonywać kolejne części projektu.
Masz pytania? Nasi specjaliści z agencji SEO chętnie na nie odpowiedzą.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.