Czym jest Content Gap?

Czym jest Content Gap?

Jason Goodman/unsplash.com

Treść to niekwestionowany lider w budowaniu pozycji na rynku sprzedaży. Nie zawsze jednak wszystko idzie po naszej myśli, dlatego, aby zyskać przychylność odbiorcy, nie można w żadnym stopniu bagatelizować wartości tworzonego contentu. Jeżeli znajdziesz się w sytuacji bez wyjścia, postaw na kompleksową analizę Content Gap.

W artykule poświęciliśmy nieco więcej uwagi objaśnieniom powyższego terminu i związanym z nim pułapkom marketingowym. Dzięki temu będziesz mógł odpowiadać na potrzeby klientów i znaleźć rozwiązania, które spotkają się z aprobatą wymagającej grupy odbiorców!

Krótko i na temat o Content Gap

Content Gap co to jest? Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć, posługując się konkretnym przykładem. Wyobraź sobie następującą sytuację: zarządzasz sklepem internetowym zajmującym się sprzedażą rowerów górskich. Jeżeli zatem Twoja strona plasuje się wysoko w wynikach SERP na słowo kluczowe “rower górski”, a nie “nowoczesny rower górski”, dochodzi do pewnej sprzeczności. Uzyskasz efekt odmienny, niż zakładasz. Czego możesz się spodziewać? W momencie, gdy druga fraza (“nowoczesny rower górski”) ma większy potencjał przyciągania internautów na zarządzaną przez Ciebie witrynę, nie masz szans dotrzeć do wszystkich potencjalnych klientów z ofertą. Tak właśnie wygląda zjawisko Content Gap, ale to nie koniec.

Może również zdarzyć się taka sytuacja, że tworząc wpisy na blogu dotyczące zarządzania reklamą przez agencję marketingową, skupisz się na etapowości kreacji, a zaniechasz koszty, jakie usługobiorca poniesie, korzystając z usługi. Ten “case study” z kolei ilustruje złożony problem, ponieważ grupa odbiorców odwiedzi stronę, jednak niekoniecznie pozostanie na niej dłużej. Wynika to z niedostatecznego zbioru informacji zamieszczonych wewnątrz platformy internetowej.

Czym jest Content Gap? W skrócie, to różnica w zawartości treści lub pojawiające się w jej obrębie luki. Prowadzą one do sytuacji, w której poszukujący odpowiedzi na zadane pytanie mogą spotkać się z rozczarowaniem, uzyskując nieco inne treści od oczekiwanych.

Z perspektywy optymalizacji pod kątem wyników wyszukiwania Content Gap określany jest jako zestaw wszystkich tych słów kluczowych, po wpisaniu których internauci mogliby znaleźć się na danej witrynie, a pod którymi nie wyświetla się ona na pierwszych miejscach listy SERP.

Sprawdź: Renderowanie stron jako robot Google – jak i po co to robić?

Brak analizy w obliczu Content Gap

“Content is The King”, ale tylko wtedy, gdy w parze z treścią idzie jej wcześniejsze skrupulatne przygotowanie. Analiza Content Gap to diagnoza strony pod kątem tego, co realnie ma do zaoferowania w ramach istniejącego tekstu oraz skali optymalizacji pod określonym zbiorem słów kluczowych. Wszystko prowadzi do identyfikacji oraz eliminacji błędów bądź ewentualnych “usterek”. Zastanów się, czy:

 • Twoja witryna odpowiada na wszelkie potrzeby i oczekiwania użytkowników?;
 • dociera do konsumenta na każdym etapie zakupowym?;
 • zarządzana przez Ciebie strona plasuje się na topowych miejscach pod wartościowymi frazami?;
 • za pośrednictwem strony osiągasz zamierzone rezultaty biznesowe?

To dopiero zalążek pytań, na które odpowiedzi znajdziesz, angażując się w proces analityczny strony. W ten oto sposób ocenisz, na jakich rodzajach czy typach treści należy skupić swoją uwagę, a także, o co należy uzupełnić tworzony content, aby zyskać sympatię klientów. Jakich jeszcze korzyści możesz się spodziewać? Minimalizacji wysiłku i uniknięcia utraty czasu na kierowanie komunikatów do niewłaściwie zdefiniowanego targetu. Zatrzymasz na dłużej swojego odbiorcę i być może skłonisz go do finalizacji transakcji.

Wyszukiwanie braków w contencie to sprawdzony patent na zyskanie przewagi wśród konkurentów rynkowych. Skupiając się na dostarczeniu potencjalnym klientom wyczerpujących odpowiedzi, budujesz zaufanie i autorytet w swojej branży.

Kilka sposobów analizy Content Gap

Jakie są metody na odnajdywanie niepożądanych luk w treści? W zasięgu ręki masz kilka sposobów. Jednym z nich jest przegląd tych tekstów, które już od dawna figurują na stronie. Poddaj weryfikacji stopień aktualności zamieszczonego contentu, szczegółowość informacji, poprawność optymalizacji pod kątem fraz kluczowych oraz efektywność przyciągania uwagi użytkowników.

W tym celu warto sięgnąć po narzędzia od Google (Google Analytics oraz Google Search Console).

Analiza SERP jako szansa na zdobycie przewagi konkurencyjnej

Kolejnym ze sprawdzonych patentów w poszukiwaniu luk w ramach tworzonych treści jest analiza SERP. Zweryfikuj, kto z branżowych rywali plasuje się na samym szczycie rankingu pod najważniejszymi słowami kluczowymi. Jak wygląda Twoja sytuacja w porównaniu do konkurentów oraz jaki content oferują grupie odbiorców? Sprawdź również jakość procesu optymalizacji pod kątem rezultatów SERP oraz link building.

Źródło: Jason Goodman/unsplash.com

Jeżeli przeanalizujesz, a następnie zestawisz działania innych firm z wdrażanymi praktykami w ramach Twojego e-biznesu, otrzymasz zestaw wskazówek, które pozwolą na doścignięcie rywali. Sięgnij po Ahrefs Keyword Explorer, aby dowiedzieć się, jak zyskać przewagę i cieszyć się nową bazą klientów.

Co jeszcze może okazać się luką?

Być może wciąż nie wiesz, jakie tematy czy słowa kluczowe cieszą się największą popularnością wśród internautów. Niedopatrzeniem w ramach implementowanych fraz może okazać się niewystarczająco wykorzystany zestaw wyrażeń synonimicznych, a nawet brak odpowiedzi na dylematy bądź wątpliwości użytkowników sieci. Aby zrozumieć, w czym leży problem, należy przyjąć perspektywę odbiorcy, a to wymaga nie lada wysiłku.

Podsumowując, skup się na preferencjach swojego potencjalnego klienta, sprawdź, jakie asy w rękawie mają Twoi konkurenci, a na końcu podejmij się realizacji obranych celów marketingowych.

Chcesz rozpocząć pozycjonowanie swojej strony internetowej? Zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z agencji SEO wszystko Ci wytłumaczą.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Pozycjonowanie biura księgowego
  Pozycjonowanie biura księgowego
  Pozycjonowanie stron to najlepszy sposób na przyciąganie nowych klientów. Podpowiemy Ci, jak proces ten powinien wyglądać w przypadku biura księgowego!
  Czy linkowanie może naruszać prawa autorskie?
  Czy linkowanie może naruszać prawa autorskie?
  Linkowanie to bardzo ważny element każdej strategii marketingowej online. Warto więc wiedzieć, jak w tym zakresie nie naruszać praw autorskich.
  Czym są przyjazne adresy URL? Dlaczego warto je stosować?
  Czym są przyjazne adresy URL? Dlaczego warto je stosować?
  Przyjazny adres URL co prawda nie czaruje uśmiechem i nie przeprowadza staruszek przez ulicę, jednak dysponuje inną pozytywną mocą. Chcesz wiedzieć jaką? Zapraszamy do lektury!
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę