DARMOWY AUDYT SEO

Czym jest Content Gap?

5 min czytania
Czym jest Content Gap?
Kategoria Content

Treść to niekwestionowany lider w budowaniu pozycji na rynku sprzedaży. Nie zawsze jednak wszystko idzie po naszej myśli, dlatego, aby zyskać przychylność odbiorcy, nie można w żadnym stopniu bagatelizować wartości tworzonego contentu. Jeżeli znajdziesz się w sytuacji bez wyjścia, postaw na kompleksową analizę Content Gap.

W artykule poświęciliśmy nieco więcej uwagi objaśnieniom powyższego terminu i związanym z nim pułapkom marketingowym. Dzięki temu będziesz mógł odpowiadać na potrzeby klientów i znaleźć rozwiązania, które spotkają się z aprobatą wymagającej grupy odbiorców!

Spis treści:

Krótko i na temat o Content Gap

Content Gap co to jest? Na to pytanie najłatwiej odpowiedzieć, posługując się konkretnym przykładem. Wyobraź sobie następującą sytuację: zarządzasz sklepem internetowym zajmującym się sprzedażą rowerów górskich. Jeżeli zatem Twoja strona plasuje się wysoko w wynikach SERP na słowo kluczowe “rower górski”, a nie “nowoczesny rower górski”, dochodzi do pewnej sprzeczności. Uzyskasz efekt odmienny, niż zakładasz. Czego możesz się spodziewać? W momencie, gdy druga fraza (“nowoczesny rower górski”) ma większy potencjał przyciągania internautów na zarządzaną przez Ciebie witrynę, nie masz szans dotrzeć do wszystkich potencjalnych klientów z ofertą. Tak właśnie wygląda zjawisko Content Gap, ale to nie koniec.

Może również zdarzyć się taka sytuacja, że tworząc wpisy na blogu dotyczące zarządzania reklamą przez agencję marketingową, skupisz się na etapowości kreacji, a zaniechasz koszty, jakie usługobiorca poniesie, korzystając z usługi. Ten “case study” z kolei ilustruje złożony problem, ponieważ grupa odbiorców odwiedzi stronę, jednak niekoniecznie pozostanie na niej dłużej. Wynika to z niedostatecznego zbioru informacji zamieszczonych wewnątrz platformy internetowej.

Czym jest Content Gap? W skrócie, to różnica w zawartości treści lub pojawiające się w jej obrębie luki. Prowadzą one do sytuacji, w której poszukujący odpowiedzi na zadane pytanie mogą spotkać się z rozczarowaniem, uzyskując nieco inne treści od oczekiwanych.

Z perspektywy optymalizacji pod kątem wyników wyszukiwania Content Gap określany jest jako zestaw wszystkich tych słów kluczowych, po wpisaniu których internauci mogliby znaleźć się na danej witrynie, a pod którymi nie wyświetla się ona na pierwszych miejscach listy SERP.

Sprawdź: W jaki sposób poprawić funkcjonowanie strony internetowej? Zacznij od audytu SEO!

Brak analizy w obliczu Content Gap

“Content is The King”, ale tylko wtedy, gdy w parze z treścią idzie jej wcześniejsze skrupulatne przygotowanie. Analiza Content Gap to diagnoza strony pod kątem tego, co realnie ma do zaoferowania w ramach istniejącego tekstu oraz skali optymalizacji pod określonym zbiorem słów kluczowych. Wszystko prowadzi do identyfikacji oraz eliminacji błędów bądź ewentualnych “usterek”. Zastanów się, czy:

 • Twoja witryna odpowiada na wszelkie potrzeby i oczekiwania użytkowników?;
 • dociera do konsumenta na każdym etapie zakupowym?;
 • zarządzana przez Ciebie strona plasuje się na topowych miejscach pod wartościowymi frazami?;
 • za pośrednictwem strony osiągasz zamierzone rezultaty biznesowe?

To dopiero zalążek pytań, na które odpowiedzi znajdziesz, angażując się w proces analityczny strony. W ten oto sposób ocenisz, na jakich rodzajach czy typach treści należy skupić swoją uwagę, a także, o co należy uzupełnić tworzony content, aby zyskać sympatię klientów. Jakich jeszcze korzyści możesz się spodziewać? Minimalizacji wysiłku i uniknięcia utraty czasu na kierowanie komunikatów do niewłaściwie zdefiniowanego targetu. Zatrzymasz na dłużej swojego odbiorcę i być może skłonisz go do finalizacji transakcji.

Wyszukiwanie braków w contencie to sprawdzony patent na zyskanie przewagi wśród konkurentów rynkowych. Skupiając się na dostarczeniu potencjalnym klientom wyczerpujących odpowiedzi, budujesz zaufanie i autorytet w swojej branży.

Kilka sposobów analizy Content Gap

Jakie są metody na odnajdywanie niepożądanych luk w treści? W zasięgu ręki masz kilka sposobów. Jednym z nich jest przegląd tych tekstów, które już od dawna figurują na stronie. Poddaj weryfikacji stopień aktualności zamieszczonego contentu, szczegółowość informacji, poprawność optymalizacji pod kątem fraz kluczowych oraz efektywność przyciągania uwagi użytkowników.

W tym celu warto sięgnąć po narzędzia od Google (Google Analytics oraz Google Search Console).

Analiza SERP jako szansa na zdobycie przewagi konkurencyjnej

Kolejnym ze sprawdzonych patentów w poszukiwaniu luk w ramach tworzonych treści jest analiza SERP. Zweryfikuj, kto z branżowych rywali plasuje się na samym szczycie rankingu pod najważniejszymi słowami kluczowymi. Jak wygląda Twoja sytuacja w porównaniu do konkurentów oraz jaki content oferują grupie odbiorców? Sprawdź również jakość procesu optymalizacji pod kątem rezultatów SERP oraz link building.

Jeżeli przeanalizujesz, a następnie zestawisz działania innych firm z wdrażanymi praktykami w ramach Twojego e-biznesu, otrzymasz zestaw wskazówek, które pozwolą na doścignięcie rywali. Sięgnij po Ahrefs Keyword Explorer, aby dowiedzieć się, jak zyskać przewagę i cieszyć się nową bazą klientów.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Co jeszcze może okazać się luką?

Być może wciąż nie wiesz, jakie tematy czy słowa kluczowe cieszą się największą popularnością wśród internautów. Niedopatrzeniem w ramach implementowanych fraz może okazać się niewystarczająco wykorzystany zestaw wyrażeń synonimicznych, a nawet brak odpowiedzi na dylematy bądź wątpliwości użytkowników sieci. Aby zrozumieć, w czym leży problem, należy przyjąć perspektywę odbiorcy, a to wymaga nie lada wysiłku.

Podsumowując, skup się na preferencjach swojego potencjalnego klienta, sprawdź, jakie asy w rękawie mają Twoi konkurenci, a na końcu podejmij się realizacji obranych celów marketingowych.

Chcesz rozpocząć pozycjonowanie swojej strony internetowej? Zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z agencji SEO wszystko Ci wytłumaczą.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 8

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Co wyróżnia wysokiej jakości treści i jak naprawić błędy w zawartości strony internetowej?
Co wyróżnia wysokiej jakości treści i jak naprawić błędy w zawartości strony internetowej?
Czym charakteryzuje się treść wysokiej jakości? Jak naprawić starą i aktualną zawartość? Odpowiedzi poznasz w naszym artykule. Czytaj dalej!
SEO Content: Naturalny sposób na pierwsze miejsce w rankingu
SEO Content: Naturalny sposób na pierwsze miejsce w rankingu
Treści SEO nie tworzy się wyłącznie z myślą o pozycjonowaniu. W artykule zamieszczono rodzaje contentu w Twojej witrynie, które są wartościowe dla potencjalnego klienta.
Jak skutecznie tworzyć eksperckie treści?
Jak skutecznie tworzyć eksperckie treści?
Jeśli chcesz dobrze wypozycjonować swoją stronę internetową, musisz tworzyć treści wysokiej jakości. Sprawdź, jak to zrobić!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę