DARMOWY AUDYT SEO

Czym jest kanoniczny adres URL?

Czym jest kanoniczny adres URL?

Mars Sector-6/unsplash.com

Coraz więcej stron internetowych ma problem ze zduplikowanymi treściami, które dostają najwięcej kar od Google. Jeśli posiadasz dwie podobne do siebie strony WWW, warto pomyśleć o wybraniu preferowanego adresu URL, nazywanego kanonicznym.

W tym artykule dowiesz się, czym jest znacznik [rel=canonical] i jak prawidłowo używać go na swojej stronie.

Kanoniczny adres URL – o co z nim właściwie chodzi?

Rel=canonical stanowi informację o tym, że określony adres URL jest główną wersją strony i to właśnie ona pojawia się w wynikach wyszukiwania. Można go odnaleźć w nagłówku, wraz z metadanymi kodu HTML. Ma on sugerować Google, która strona powinna być indeksowana. Dzięki temu unikasz konkurencji w przypadku stron stosujących podobne słowa kluczowe. Kanoniczny adres URL jest wprowadzany w nagłówku HTML informującym wyszukiwarki, która wersja witryny jest lepsza. Do głównych zastosowań tagów kanonicznych zaliczyć można przede wszystkim:

 • wybór preferowanej witryny, która ma być indeksowana,
 • sposób na uniknięcie problemu związanego ze zduplikowanymi treściami.

Znacznik kanoniczny jest wyświetlany jako rel=canonical i wygląda w następujący sposób:

<link rel=”canonical” href=”https://Twoja-Witryna.pl” />

Tag canonical ma ogromne znaczenie w procesie indeksowania. Jeśli więc Twoja witryna zawiera strony o podobnej zawartości, to powinieneś skonfigurować ich kanoniczny adres URL. Strona ze znacznikiem rel=canonical ma pierwszeństwo przed innymi i to ona będzie wyświetlana w rankingu SERP oraz brana pod uwagę w przyszłości przez roboty indeksujące.

Sprawdź: Podstawy SEO: rel=canonical – czym jest i jak go stosować?

W jaki sposób znacznik rel=canonical wpływa na SEO?

Jak już wspomnieliśmy, dzięki znacznikowi kanonicznemu roboty indeksujące wiedzą, która wersja strony jest właściwa. Bez użycia tego znacznika roboty mają problem, którą ze stron pozycjonować i indeksować i przez to najczęściej cała witryna otrzymuje karę. W najgorszym przypadku może ona nawet zostać trwale usunięta.

Źródło: Mars Sector-6/unsplash.com

Tag rel=canonical ułatwia robotom wyszukiwarek proces indeksowania, pomagając im zrozumieć treść znajdującą się na stronie, co pozwala zapobiec ignorowaniu strony i zwiększa szanse na jej wysokie pozycjonowanie.

Pamiętaj, że Google na pierwszym miejscu zawsze stawia użytkownika. Wyszukiwarka, przeszukując strony, stara się znaleźć najlepsze źródła treści, aby zapewnić odbiorcom pozytywne wrażenia. Google wie, że użytkownicy nie chcą wielokrotnie oglądać tej samej treści w witrynie, dlatego zduplikowane treści mogą mieć negatywny wpływ na pozycję strony w rankingu SERP.

Kiedy warto stosować znacznik rel=canonical?

 1. Podczas testów A/B
 2. Testy A/B to strategia, którą stosują wszyscy marketerzy, aby zrozumieć, które elementy na stronie działają najlepiej. Możesz testować drobne szczegóły, ale również i te większe zmiany. Bez znacznika kanonicznego algorytm nie będzie wiedział, którą stronę indeksować. Rel=canonical wskazuje drogę do właściwej wersji witryny.

 3. Kiedy korzystasz z wielu odmian adresu URL
 4. Kanoniczne adresy URL sprawdzają się również w przypadku witryn, które posiadają kilka odmian adresów URL. Przykładowo w sklepie internetowym sprzedającym obuwie znajdują się sekcje z obuwiem sportowym i sandałami. Pochodzą one z tego samego adresu witryny. Jeśli zastosujesz znacznik rel=canonical, oznaczać to będzie, że adresy URL tych stron produktów będą różne, mimo że strony pozostaną takie same. W rezultacie otrzymasz dwa adresy URL o tej samej treści. Kanoniczne adresy URL są regularnie praktykowane przez sklepy e-commerce i są uważane za najlepszy sposób radzenia sobie z problemem zduplikowanych treści.

 5. Kiedy zauważysz niezamierzone zduplikowane treści
 6. Może zacząć generować w swojej witrynie zduplikowane treści przypadkowo – najczęściej obejmuje to tytuły i opisy meta, które są takie same dla wielu stron. Zdarzają się również sytuacje, kiedy inna witryna ściąga treści z Twojej, a także problemy techniczne czy oddzielne wersje HTTP i HTTPS witryn.

  Każdy z tych przypadków dotyczy zduplikowania treści, które nie jest łatwo zidentyfikować. W związku z tym zaleca się użycie odpowiednich narzędzi, które pomogą Ci sprawdzić treści w witrynie i odnaleźć ukryte problemy.

Sprawdź: Znaczniki kanoniczne – czy naprawdę są potrzebne dla zduplikowanych treści?

Podsumowanie

Jak zauważyłeś, znacznik rel=canonical nie jest trudny w użyciu. Musisz tylko pamiętać, aby umieścić go w odpowiednim miejscu na stronie, przy oryginalnej wersji adresu URL. Tag kanoniczny w przypadku SEO jest częścią strategii technicznej, która stanowi wsparcie dla pozostałych działań.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć znaczenie tagu kanonicznego adresu URL i sprawi, że zaczniesz stosować go w swojej witrynie. Zduplikowane treści mogą przysporzyć Ci wiele problemów w postaci kar nakładanych przez Google, dlatego aby ich uniknąć, warto zastosować tag kanoniczny. Agencja SEO może pomóc Ci poradzić sobie z zaimplementowaniem tego tagu w swojej witrynie!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 7
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Jak skutecznie pozyskać wartościowe linki zewnętrzne?
  Jak skutecznie pozyskać wartościowe linki zewnętrzne?
  Linki prowadzące do Twojej witryny są ważnym czynnikiem rankingowym w wynikach wyszukiwania Google. Pozyskiwać je możesz na wiele sposobów, a stawiać powinieneś na jakość.
  Co to jest FAQ schema i jak wdrożyć je na stronę?
  Co to jest FAQ schema i jak wdrożyć je na stronę?
  Jak zabłysnąć w wynikach wyszukiwania Google? Jak przykuć uwagę odbiorców na dłużej? Google daje w tym kontekście jasną odpowiedź: fragmenty rozszerzone.
  Szczęśliwa piątka, czyli o wyborze narzędzi do analizy fraz kluczowych
  Szczęśliwa piątka, czyli o wyborze narzędzi do analizy fraz kluczowych
  Z artykułu dowiesz się o narzędziach, które usprawnią proces wyboru słów kluczowych, odpowiadających tematycznie stronie internetowej Twojej firmy.

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę