DARMOWY AUDYT SEO

Czym jest marketing automation?

4 min czytania
Czym jest marketing automation?
Kategoria Marketing

Strategie takie jak marketing automation pozwalają firmom na osiągnięcie wielu korzyści. Głównym celem jest tutaj usprawnienie procesów sprzedażowych – wdrożenie takiej metody wymaga odpowiedniego zaplecza technicznego, jednak może stanowić ogromne wsparcie w sprzedaży.

Spis treści:

Marketing automation – co to jest?

Planując działania sprzedażowe firmy, można spotkać się z terminami takimi jak marketing automation. Co to oznacza i jakie daje korzyści? Głównym założeniem jest automatyzacja strategii marketingowej, co pozwala zaoszczędzić na nieefektywnej reklamie. To spora korzyść dla firm, które mogą ograniczyć wydatki bez negatywnych konsekwencji dla swojej kadry lub klientów. Podstawą takiej strategii jest automatyczne zbieranie i przetwarzanie informacji o klientach.

Dzięki strategii marketing automation możliwe jest znaczne usprawnienie zarówno marketingu, jak i sprzedaży. Nowoczesne rozwiązania techniczne skutecznie wspierają obydwa z tych obszarów. Tworzony w zależności od potrzeb grupy docelowej system informatyczny umożliwia sprawne dotarcie do potencjalnych klientów. Ważna jest tutaj elastyczność i dostosowanie do charakterystyki odbiorców, jak również efektywne generowanie tzw. leadów sprzedażowych. Tylko wtedy można liczyć na realne zachęcenie klientów do kupna.

Sprawdź: Jak sprawdzić, czy kampania reklamowa jest skuteczna?

Marketing automation – co to oznacza w praktyce?

Firma, która chce tworzyć atrakcyjną ofertę, musi stale się rozwijać i dążyć do pełnego pokrycia potrzeb klientów. Jakie działania można wykorzystać w tym celu? Przykładem będzie chociażby udostępnienie informacji o możliwości zrezygnowania z subskrypcji przez dotychczasowych odbiorców. Pozwala to na dokładniejsze określenie, kim są odbiorcy i jakie mogą mieć potrzeby. W efekcie lista faktycznie istniejącej grupy potencjalnych nabywców jest zawsze aktualna. Taka elastyczność pozwala również na lepsze wykorzystanie możliwości firmy. Dobre poznanie klientów sprawia, że firma może odpowiedzieć na ich rzeczywiste potrzeby.

Stałe doskonalenie się i dostosowywanie do wymogów rynku wymaga pracowania nad formami generowanych treści. Muszą być one dostosowane do klienta – przykładowo oferta wiertarek bądź innego sprzętu budowlanego jest zbędna osobom, które nie zajmują się budownictwem i nie planują własnoręcznych prac w domu. Jeśli klient w przeszłości kupował coś w konkretnym sklepie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ponownie będzie potrzebował danego towaru. Tu inicjatywą może wykazać się firma, informując o nowym produkcie dostępnym w jej asortymencie.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Zadania i korzyści, jakie oferuje marketing automation

Strategia marketing automation umożliwia efektywne dotarcie do osób, które powinny być zainteresowane daną usługą bądź produktem. Wynika to z analizy preferencji – obecnie można z łatwością określić, jakie strony czy informacje w internecie są najciekawsze dla danego osoby. To z kolei umożliwia przypisanie danego produktu do osoby, która będzie nim najbardziej zainteresowania. Z założenia tego rodzaju marketing pozwala na dopasowanie reklamy do preferencji klienta. Dla przykładu, jeśli dany internauta poszukuje w sieci ubrań konkretnej firmy, prezentowane reklamy będą dostosowywać się do jego zainteresowań.

Jednym z zadań marketing automation jest analizowanie porzuconych koszyków. Sytuacja ta ma miejsce, gdy kupujący na pewnym etapie odstępuje od transakcji kupna. Przyczyną może być łączna cena, po dodaniu kosztu dostawy bądź brak gotowości do dokonania transakcji. Może to być również chęć dobrania dodatkowego artykułu – warto określić, z jaką dokładnie sytuacją mamy do czynienia.

Sprawdź: Czy reklamy na TikToku są skuteczne?

Co jeszcze obejmuje marketing automation?

Jednym z zadań automatyzacji marketingu jest również możliwość utrzymania dotychczasowego klienta. Dzięki takiej strategii może być w stałym kontakcie z firmą po dokonaniu transakcji. Pozwala to na budowanie długofalowych relacji – klient, mając pozytywną opinię o danej firmie, będzie do niej chętnie wracać.

Niewątpliwą korzyścią marketing automation jest uwolnienie pracowników od wysoce rutynowych i pracochłonnych czynności, które można obsługiwać w prostszy sposób. Dzięki temu mogą poświęcić swój czas na bardziej angażujące i odpowiedzialne zadania, które będą wykonywać efektywniej.

Błędy marketing automation

Marketing automation narażony jest na występowanie różnego rodzaju błędów. Są to na przykład sytuacje, w których wiadomości zostały wysłane z błędem: w wielu przypadkach za takie zdarzenia odpowiada brak dostatecznej weryfikacji treści. Konieczna będzie zatem wnikliwa analiza zawartości wiadomości, jak również przygotowanie się na różne warianty zdarzeń. Efektywność automatyzacji bezpośrednio zależy od wiedzy, zdolności i wyczucia osób odpowiadających za wdrożenie tego procesu. Niezbędne będzie zatem odpowiednie opracowanie strategii.

Artykuł powstał we współpracy ze stronami: singlezone.pl, bastille.pl

Spodobał Ci się artykuł? Oceń go! Masz stronę internetową i chciałbyś wreszcie zacząć zarabiać? Zapraszamy na konsultację z naszymi analitykami SEO! Na spotkaniu dowiesz się, jak pozycjonowanie może wspomóc Twój biznes.

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 12

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym jest Google Discover?
Czym jest Google Discover?
Google wdraża nowatorskie rozwiązania, udoskonalając funkcjonalność niektórych opcji. Znaczna modyfikacja objęła zasięgiem urządzenia mobilne.
Agencja marketingowa – czy jest Ci potrzebna?
Agencja marketingowa – czy jest Ci potrzebna?
Prowadzisz firmę i chcesz osiągnąć lepsze wyniki sprzedażowe? Zastanawiasz się nad zatrudnieniem agencji marketingowej? Ten artykuł jest dla Ciebie!
Jakie korzyści niesie za sobą marketing online?
Jakie korzyści niesie za sobą marketing online?
Z pewnością znasz wiele sposobów reklamowania marki w sieci. Czy wiesz jednak, dlaczego są one skuteczniejsze niż tradycyjne formy marketingowe?

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie