DARMOWY AUDYT SEO

Czym zajmuje się UX Designer?

5 min czytania
Czym zajmuje się UX Designer?
Kategoria SXO

E-marketing rozwija się prężnie, a wraz z nim rośnie potrzeba na zatrudnianie i szkolenie ekspertów specjalizujących się w cyfrowych obszarach. Coraz większe znaczenie ma wrażenie użytkownika odwiedzającego stronę WWW. Z tego też względu profesjonaliści za cel stawiają sobie zwiększenie satysfakcji internauty poprzez doskonalenie platform sprzedażowych. Jeżeli interesuje Cię projektowanie stron od podstaw, powinieneś zapoznać się z tym, jak zostać UX Designerem. O wszystkie szczegóły zadbaliśmy w niniejszym artykule.

Spis treści:

Podstawy z obszaru design User Experience (UX)

User Experience (UX) to istotna część witryn, która na pierwszym miejscu stawia wygodę użytkowania strony przez internautę. Dobry projekt strony wyróżnia prosta, intuicyjna nawigacja, której towarzyszy przejrzysta struktura tekstu. Nie można pomijać aspektu związanego z responsywnością i dopasowaniem serwisu do urządzeń mobilnych. W skrócie UX dotyczy troski o takie elementy, jak:

 • interfejs internauty (mowa o lokalizacji zakładek oraz przycisków),
 • oprawa wizualna strony WWW (elementy graficzne, dobór kolorów),
 • content marketing (merytoryka, przydatność treści),
 • użyteczność i funkcjonalność (optymalizacja strony pod kątem ładowania witryn internetowych).

Im bardziej dopracowana strona pod kątem doświadczeń użytkownika, tym większa szansa, że zyska sympatię internauty. Obecnie UX to jeden z ważniejszych parametrów uwzględnianych przez roboty Google. Dlatego też pojawia się potrzeba szczególnej troski o wskazane elementy zamieszczane na stronie WWW.

UX Designer jak zacząć, aby zasilić szeregi specjalistów w dziedzinie marketingu? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części wpisu.

Sprawdź: Jak ważne jest UX dla e-commerce?

Jak rozwinąć karierę w obszarze projektowania stron?

UX Designer to ekspert odpowiedzialny za wszelkie reakcje i odczucia, których doświadcza klient korzystający z platformy e-sprzedażowej. Krótko mówiąc – misją eksperta specjalizującego się w tym zakresie jest troska o to, aby strona WWW wzbudzała pozytywne odczucia wśród osób sięgających po jej zasoby. Do standardowego zakresu obowiązków, z którym przyjdzie zmierzyć się ekspertowi zajmującemu się tworzeniem platform, należą:

 • opracowywanie kompleksowych planów interakcji stron WWW,
 • testowanie przygotowanych rozwiązań,
 • współpraca ze specjalistami odpowiedzialnymi za grafiki oraz z programistami.

Cechy dobrego projektanta witryn WWW

Jeżeli rozważasz karierę UX Designera, warto zadać sobie pytanie o posiadane predyspozycje. Pożądanymi cechami są: komunikatywność, empatia, umiejętność analitycznego myślenia, drobiazgowość w tworzeniu wizualnej oprawy witryny. Zazwyczaj, na tym stanowisku dobrze sprawdzają się osoby zaintrygowane nowinkami technologicznymi oraz psychologicznymi. Mix wspomnianych cech i zainteresowań to klucz do samorozwoju na wskazanym stanowisku. To dość świeża profesja, dlatego też większość uczelni oferuje różnego rodzaju kursy oraz szkolenia. Istotne, aby obserwować pojawiające się trendy i systematycznie doszkalać się w segmencie projektowania stron pod kątem wrażeń internauty. Właściwie, UX Designer czym się zajmuje i co go odróżnia od innych ekspertów?

UX Designer a UI Designer – dwa różne stanowiska

Powszechnym przekonaniem jest utożsamianie dwóch stanowisk – UX Designera z UI Designerem. Ten drugi specjalista jest odpowiedzialny za przygotowywanie atrakcyjnego interfejsu. Istotnym aspektem staje się optymalizacja narzędzi pod kątem funkcjonalności strony, ze szczególnym uwzględnieniem panelu sterowania czy nawigacji.

Narzędzia w rękach UX Designera

Zestawiliśmy kilka niezbędnych narzędzi, z którymi powinien zaznajomić się ekspert ds. UX Designu. O jakich oprogramowaniach mowa?

 • Adobe XD, Sketch – ich obsługa bazuje na opracowaniu niezbędnych makiet i graficznych projektów stron WWW.
 • Google Analytics – “must have” każdego specjalisty w zakresie marketingu internetowego.
 • Photoshop – pozwala na prostą obróbkę fotografii (pożądany instrument, zwłaszcza z perspektywy UI Designera).

Gdzie rozpocząć poszukiwania pracy?

Dobrą praktyką jest uzupełnienie profili na platformach zawodowych typu LinkedIn. To wgląd dla przyszłego pracodawcy w zakres posiadanych kompetencji. Wiele osób poszukujących pracy na wskazanym stanowisku uczestniczy w konferencjach poświęconych marketingowym zagadnieniom. W ten sposób poznaje “od środka” środowisko ekspertów i stwarza szansę przyszłego zatrudnienia w agencjach reklamowych.

Rekomendowanymi platformami są pracuj.pl oraz praca.uxlabs.pl, na których pojawia się wiele ciekawych ofert. Informacje o wakatach znajdziesz w konkretnych zakładkach zlokalizowanych na firmowych stronach WWW.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Czy wybór tej ścieżki zawodowej jest opłacalny?

Średnie wynagrodzenie UX Designera wynosi około 7 tys. netto. Warto jednak mieć na uwadze, że podana stawka zazwyczaj pojawia się na stanowiskach w większych miastach. W przypadku mniejszych miejscowości można liczyć na zarobki z przedziału od 5 tys. zł do 6 tys. zł netto. Juniorzy w dziedzinie UX zarabiają blisko 3500 tys. zł netto, w przypadku bardziej doświadczonych ekspertów stawki sięgają nawet do 9 tys. zł netto.

Droga w rozwoju kariery UX Designera nie należy do najprostszych, jednak warto poświęcić czas i zainwestować pieniądze w niezbędne szkolenia. Zarobki to ewidentny dowód na to, że praca jest opłacalna, ale również przynosi wiele satysfakcji zarządzającemu stroną WWW.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapraszamy do kontaktu z naszą agencją SEO z Poznania.

Karolina Goćkowska
Copywriting ma we krwi, a do tworzenia tekstów pod SEO stara się podchodzić kreatywnie i nieszablonowo. Przygodę z contentem rozpoczęła już podczas studiów dziennikarskich na Wydziale Nauk Politycznych UAM. Jej mocnymi stronami są szybkie działanie i pełne zaangażowanie. Na pierwszym miejscu stawia możliwość ciągłego doszkalania się w dziedzinie e-marketingu.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 6

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czym są badania UX?
Czym są badania UX?
Mimo że postęp technologiczny przebiega dynamicznie, wciąż największą wartością okazują się preferencje klienta. Nie wiesz, jak sprostać różnym wymaganiom? Czytaj dalej.
Czym jest architektura informacji w serwisach internetowych?
Czym jest architektura informacji w serwisach internetowych?
Poprawnie funkcjonująca strona internetowa musi przede wszystkim udostępniać dane w zrozumiały i przejrzysty sposób. Tym właśnie architektura informacji w serwisach internetowych. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego jest tak istotna oraz co na nią wpływa.
Projektowanie stron internetowych pod kątem SEO
Projektowanie stron internetowych pod kątem SEO
Prowadzisz stronę internetową? Chcesz zachwycić użytkowników i zyskać uznanie wyszukiwarek? Sprawdź, jak może Ci w tym pomóc zoptymalizowany projekt witryny.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę