CTR w Google zależy od wielu czynników, a jedynym słusznym kierunkiem jest stawianie na rozwiązania, dzięki którym możesz poprawiać wynik swojej strony. Wtedy może ją odwiedzać więcej internautów – mimo że strona znajduje się na tej samej pozycji na dane zapytanie co dotychczas. Jednym ze sposobów na zwrócenie uwagi na Twój serwis w SERP-ach jest skorzystanie z uporządkowanych danych strukturalnych. Na czym to polega i jak tego używać? Czy to rozwiązanie ma wpływ na SEO?
Czym są dane strukturalne na stronie? W wynikach wyszukiwania pojawia się nie tylko obraz adresu strony WWW wraz z ich tytułem i opisem – może tam pojawiać się o wiele więcej elementów, mianowicie – gwiazdki, ceny produktów, informacje o stanie magazynowym, średnia ocena i nie tylko. Jeśli rzeczywiście widzisz takie dane w SERP-ach dla danej strony, to oznacza, że jej właściciel wdrożył dane strukturalne.
Zanim jednak zobaczysz specjalne znaczniki umieszczane w wynikach wyszukiwania, czyli dane strukturalne, najpierw Google musi je zindeksować. Tutaj musimy wspomnieć, że dane strukturalne mają za zadanie pokazać robotom, czym jest dany element – algorytmy wyszukiwarek mogą łatwiej wykryć, z jakimi elementami rozszerzonymi mają do czynienia. Zerknij na przykładowy wynik, w którym wykorzystano dane strukturalne.
Źródło: Google.pl, 06.12.2021
W tych przypadkach widzisz gwiazdki, ocenę, liczbę opinii, cenę, a także informacje o stanie magazynowym. Dla internauty to wyniki, które zdecydowanie zwracają uwagę – nawet jeśli znajdują się poniżej pierwszej pozycji na dane zapytanie, to bardzo prawdopodobne, że użytkownik Google zacznie przeglądanie od nich. Od razu widzi, że produkt znajduje się w magazynie, więc nie zobaczy informacji o niedostępności. Widzi również, ile kosztuje, więc teoretycznie nie zaskoczy go cena. W wynikach wyszukiwania może znaleźć się więcej informacji, takich jak dane strukturalne, ale to nie oznacza, że koniecznie musisz z nich skorzystać. Przede wszystkim pojawia się tutaj kwestia sensu zastosowania w danym przypadku konkretnych informacji – powinieneś to przeanalizować.
Dane strukturalne pozwalają na zastosowanie w wielu branżach. Za ich pomocą możesz oznaczyć w kodzie produkty, wydarzenia, przepisy, miejsca, książki, filmy, osoby i wiele innych elementów. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie z nich spowodują, że wyniki wyszukiwania z Twojej strony wzbogacą się o coś dodatkowego.
Co istotne, dane strukturalne nie są odczytywane wyłącznie za pomocą robotów Google. Korzystają z nich również Bing czy Yandex.
Jeśli chodzi o Google, to odczytuje ono dane strukturalne wprowadzone na 3 różne sposoby, mianowicie:
Źródło: https://developers.google.com/search/docs/advanced/structured-data/intro-structured-data?hl=pl, 06.12.2021
Natomiast efekt jego wdrożenia:
Źródło: https://developers.google.com/search/docs/advanced/structured-data/intro-structured-data?hl=pl, 06.12.2021
Formatem zalecanym przez Google jest JSON-LD – wszędzie, gdzie możliwe jest jego zastosowanie, należy stawiać właśnie na niego.
Dane strukturalne wpływają bardzo korzystnie na pracę serwisu np. w sklepach internetowych – przekładają się na jego lepsze wyniki pod względem ruchu pozyskiwanego z Google. Czy jednak ma to wpływ na widoczność serwisu w SERP-ach? Czy dzięki temu pozycjonowanie naszej strony może dawać lepsze efekty?
Nie wykazano wpływu korzystania z mikrodanych na widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Fakt, że wdrożyliśmy to rozwiązanie do naszego serwisu, nie wpłynie na wyższe pozycje danej witryny czy podstrony na najważniejsze dla niej słowa kluczowe. Nie oznacza to jednak, że nie warto korzystać z tego rozwiązania. Wspomnieliśmy już o CTR i to właśnie ten wskaźnik powinieneś mieć na uwadze, myśląc o wdrażaniu danych strukturalnych.
Za pomocą danych strukturalnych można zwiększyć ruch w wyszukiwarce Google. Załóżmy, że masz stronę, która nie korzysta z uporządkowanych danych strukturalnych, masz zajmować się jej pozycjonowaniem. Na efekt wdrożenia nowego contentu, optymalizacji on-site czy też linków musisz poczekać. Natomiast wprowadzając dane uporządkowane, zmiany mogą być zauważalne w ciągu kilku dni. Korzyść będzie polegać oczywiście na wyższym wskaźniku CTR.
Może się wydawać, że jest to rozwiązanie bardzo popularne, ale tak naprawdę mnóstwo marek jeszcze z niego nie korzysta. Z danych Semrush wynika, że aż połowa z listy Fortune 500, czyli 500 największych amerykańskich firm, nie ma wdrożonych danych strukturalnych.
Przejdźmy zatem do konkretnych korzyści, które można uzyskać dzięki danym strukturalnym. Z przykładu pokazanego przez searchenginejournal.com wynika, że wdrożenie uporządkowanych danych strukturalnych na stronie firmy z branży finansowej przyniosło:
Samo Google udostępnia kilka opisów przypadków wdrożenia danych strukturalnych, które przyniosły znakomite efekty.
Jednym z wdrożeń, które zostały tam opisane, jest przypadek potentata branży IT – firmy Rakuten. Po wprowadzeniu do wyszukiwarki uporządkowanych danych marce udało się zdecydowanie poprawić uzyskane wyniki. Całkowita liczba odwiedzin z każdego wyniku wyszukiwania zwiększyła się 2,7 raza, natomiast w przypadku czasu trwania sesji uzyskano poprawę o 1,5 raza.
Źródło: https://developers.google.com/search/case-studies/rakuten-case-study, 06.12.2021
Google przygotowało więcej przykładów – koniecznie się z nimi zapoznaj, a być może przyjdą Ci na myśl rozwiązania, które mają zastosowanie w przypadku Twojej strony.
Wdrożenie uporządkowanych danych strukturalnych w witrynie internetowej nie jest tak trudne, jak może się wydawać. Możesz skorzystać z generatorów i wtyczek do systemów CMS, dzięki którym działanie będzie wymagało od Ciebie dosłownie kilku kroków. Zacznijmy od generatora – są różne, natomiast jednym z godnych uwagi jest ten: https://technicalseo.com/tools/schema-markup-generator/. Wprowadzasz dane strukturalne, a następnie otrzymujesz po prawej stronie wygenerowany kod, który powinieneś umieścić w sekcji <head> serwisu.
[k_imgsrc=”https://www.grupa-icea.pl/wp-content/uploads/2021/12/5-2.png” alt=”Google Search Console – Dane uporządkowane” name=”Źródło: https://technicalseo.com/tools/schema-markup-generator/, 06.12.2021″]
Jeśli korzystasz z systemu WordPress, możesz skorzystać z wielu pluginów, za pomocą których bez edytowania kodu HTML stosunkowo łatwo powinieneś wdrożyć dane strukturalne. Oto przykładowe znaczniki Schema, których możesz użyć:
Przetestuj je i sprawdź, które Ci najbardziej odpowiadają. Po wdrożeniu rozwiązania czas na testy. Masz tutaj kilka możliwości. Oczywiście możesz poczekać, aż oczekiwane dane uporządkowane pojawią się w wynikach wyszukiwania, ale lepiej wcześniej przetestuj w Google format danych strukturalnych: https://search.google.com/test/rich-results.
Źródło: https://search.google.com/test/rich-results/, 06.12.2021
Informacje na temat poprawności wdrożenia znajdziesz również po zalogowaniu się do Google Search Console. Sprawdź poszczególne opcje w pozycji Ulepszenia.
Źródło: https://search.google.com/, 06.12.2021
Kiedy już wdrożysz mikrodane Google, możesz monitorować, jakie udało się dzięki temu osiągnąć wyniki. Zaloguj się do Google Search Console, wybierz zakładkę Skuteczność, a następnie kliknij Średni CTR, aby na wykresie pojawiły się również informacje dotyczące tego wskaźnika. Sprawdź, ile on wynosił przed wdrożeniem uporządkowanych danych strukturalnych, a ile po tym czasie. W zdecydowanej większości przypadków powinieneś odnotować wzrost CTR, ale o ile, to już zależy od danego przypadku.
Źródło: https://search.google.com/search-console, 06.12.2021
Strategia wdrożenia uporządkowanych danych powinna być przemyślana – elementy należy dobierać z głową, biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje oraz to, jak internauta będzie interpretować informacje. Załóżmy, że sprzedajesz dany produkt i masz kilku konkurentów, którzy oferują go w niższej cenie. Różnica polega jednak na tym, że Ty proponujesz do niego określone gratisy oraz wydłużoną gwarancję, więc docelowo Twoja oferta jest bardziej opłacalna dla klienta. Jeśli w takiej sytuacji decydujesz się na wyświetlenie ceny, to istnieje duże ryzyko, że oferta będzie ignorowana na rzecz tych, gdzie jest ona niższa.
W takim przypadku rezygnacja z wyświetlania informacji takich jak znaczniki danych strukturalnych może być korzystna, bo wtedy internauta być może kliknie Twoją stronę i łatwiej Ci będzie zwrócić jego uwagę na inne elementy niż tylko cena.
Podobnie sytuacja może wyglądać w przypadku innych formatów danych strukturalnych, np. gwiazdek. Załóżmy, że internauci mogą ocenić tak dany artykuł. Jeśli średnia będzie bardzo niska, a przy innych wynikach będzie się wyświetlać 5 gwiazdek, to Twój content zostanie zignorowany. W takim przypadku lepszym sposobem na zwrócenie uwagi na dany wynik mogą być np. emoji. Powinieneś testować różne rozwiązania i na tej podstawie analizować wyniki – CTR, czas przebywania na stronie, sprzedaż i nie tylko. Nie jest tak, że dane wdrożenie w każdym przypadku przyniesie dokładnie taki sam rezultat.
Zastanawiasz się nad wdrożeniem danych strukturalnych? Koniecznie przetestuj to rozwiązanie na swojej witrynie, sprawdź, jak wpłynie na CTR i inne wyniki. To wdrożenie może nie wiązać się z jakimikolwiek kosztami, a jednak przyniesie Ci wiele korzyści. Dane strukturalne to również szybki sposób na poprawienie wyników, które uzyskujesz w ramach ruchu organicznego w wyszukiwarce Google oraz innych. Znasz już tajniki danych strukturalnych, a więc do dzieła!
W przypadku pytań nasza agencja SEO zaprasza do kontaktu.
Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?
Rozpocznij
od bezpłatnej
konsultacji SEO
Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.