DARMOWY AUDYT SEO

Dedykowany CMS – czy warto?

6 min czytania
Dedykowany CMS – czy warto?
Kategoria Pozycjonowanie

W prowadzeniu strony WWW najważniejszy jest system zarządzania treścią. To właśnie za jego pośrednictwem wprowadzanych jest wiele zmian bez konieczności posiadania wiedzy programistycznej. Jako że na rynku dostępnych jest wiele systemów CMS, przedsiębiorcom często trudno wybrać ten właściwy. W artykule omówimy zatem dedykowany CMS. Czy warto się na niego zdecydować?

Spis treści:

Czym jest system CMS?

CMS (Content Management System), czyli system zarządzania treścią, to zaawansowany program, dzięki któremu można łatwo prowadzić swoją stronę internetową. Jest to rozwiązanie korzystne szczególnie z punktu widzenia początkujących przedsiębiorców, gdyż użytkowanie większości CMS-ów nie wymaga wiedzy programistycznej czy znajomości języka HTML.

System CMS odpowiada przede wszystkim za udostępnianie treści na stronie. Nie jest to jednak jego jedyne zastosowanie. Dzięki niemu można realizować następujące działania:

  • zarządzać odbiorcami,
  • optymalizować menu i system nawigacji,
  • odpowiadać na komentarze,
  • zmieniać szablony i struktury treści,
  • dodawać zdjęcia i inne pliki multimedialne,
  • edytować kod HTML,
  • zmieniać formę adresów URL,
  • dodawać nowe rozwiązania i usuwać wszelkie błędy.

Trzeba jednak pamiętać, że funkcjonalność poszczególnych systemów różni się w zależności od wybranego CMS-u. Ważne jest zatem, aby dokładnie przemyśleć swoją decyzję, uwzględniając przy tym cele firmy i potrzeby grupy docelowej.

Istotną różnicą między poszczególnymi systemami jest trudność ich użytkowania. Mimo że zarządzanie stroną internetową za pośrednictwem większości CMS-ów jest stosunkowo proste, wiele z nich wymaga nieco szerszej wiedzy oraz wzmożonego zaangażowania.

Nie warto więc stawiać na przypadkowy CMS, szczególnie gdy dopiero zaczynasz przygodę z e-commerce.

Sprawdź: Jak zoptymalizować stronę internetową na WordPressie?

Rodzaje systemów CMS

Podczas wyboru systemu CMS warto zwrócić uwagę nie tylko na producenta programu, ale też jego rodzaj. Nie zawsze wybór darmowego narzędzia jest najlepszym rozwiązaniem. Oto rodzaje systemów CMS.

SaaS

SaaS (Software as a Service) to rozwiązanie oferowane przez większość firm hostingowych. Ten rodzaj CMS jest szczególnie popularny wśród początkujących użytkowników, gdyż nie wymaga specjalistycznej wiedzy, a w ramach usługi otrzymuje się już zainstalowaną stronę internetową. Aby stworzyć swój serwis, wystarczy zalogować się do panelu administracyjnego i rozpocząć personalizację witryny.

Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie zarówno dla klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorstw zarządzających sklepem internetowym. Popularność systemu CMS bazującego na SaaS wynika w głównej mierze z możliwości łatwego rozpoczęcia działalności w sieci. Trzeba jednak pamiętać o istotnej wadzie tego rozwiązania, a jest nią trudność migracji danych.

Open Source

Systemy CMS oparte o model Open Source wymagają nieco więcej zaangażowania niż te zbudowane na modelu SaaS. Wdrożenie poszczególnych modyfikacji jest bowiem nieco trudniejsze, a usługodawca nie zapewnia automatycznej aktualizacji systemu.

Niemniej jednak model Open Source to świetne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którym zależy na operowaniu większą liczbą motywów i rozwiązań. Co więcej, w przeciwieństwie do modelu SaaS, zapewnia niemal nieograniczoną elastyczność i bezproblemowe przenoszenie danych, co jest szczególnie ważne podczas migracji.

Dedykowany

System dedykowany powstaje na podstawie indywidualnych zamówień użytkownika. Jako że jest dostosowany do potrzeb i oczekiwań danej firmy, wiąże się z wieloma zaletami. Trzeba jednak pamiętać, że takie udogodnienie ma swoją cenę. W związku z tym utrzymanie dedykowanego systemu CMS wymaga nieco większych nakładów finansowych.

Właściciele stron internetowych często zastanawiają się, czy w związku z personalizacją systemu dedykowanego jest on najlepszym rozwiązaniem. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Zalety dedykowanego systemu CMS

Darmowe systemy CMS mają jedną wadę. Polega ona na ich uniwersalności, co nie zawsze jest najlepszą koncepcją dla firm oczekujących spersonalizowanych koncepcji. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się dedykowany system CMS. Oto jego zalety:

  • duża elastyczność – system zawsze jest dostosowany do indywidualnych potrzeb użytkownika, a wszystkie zastosowane rozwiązania pozwalają maksymalnie wykorzystać potencjał danego przedsiębiorstwa;
  • większe bezpieczeństwo – dedykowane systemy CMS są znacznie bardziej zabezpieczone niż inne narzędzia. Oznacza to, że dane użytkowników będą w pełni zaszyfrowane, a hakerzy nie będą mieli do nich żadnego dostępu;
  • profesjonalne wsparcie – w ramach usługi użytkownicy otrzymują pełne wsparcie firmy hostingowej, która nie tylko zapewnia kompleksową instrukcję obsługi systemu, ale też gwarantuje pomoc przy rozwiązywaniu bieżących problemów.
Sprawdź: Sprawdź wtyczki SEO do WordPressa, które wspomogą pozycjonowanie Twojej witryny

Wady dedykowanego systemu CMS

Jako że nic na świecie nie jest czarno-białe, dedykowany system CMS ma też kilka wad:

  • czas oczekiwania – tworzenie strony internetowej na dedykowanym projekcie trwa znacznie dłużej niż na darmowym. Trzeba pamiętać, że podczas projektowania złożonych systemów czas ten może sięgać nawet kilku miesięcy;
  • wysokie koszty – opracowanie spersonalizowanego systemu zarządzania treścią nie jest najtańszym rozwiązaniem. W wielu przypadkach projekt ten wymaga wysokiej inwestycji, która uwarunkowana jest konkretnymi potrzebami firmy czy poziomem zaawansowania poszczególnych koncepcji;
  • problemy z realizacją – podczas tworzenia dedykowanego systemu CMS może pojawić się wiele niezależnych od użytkownika problemów, czego nie można powiedzieć o wyborze darmowego rozwiązania;
  • płatne modyfikacje – dedykowany system CMS wiąże się z wieloma dodatkowymi opłatami, jakimi są na przykład modyfikacje programu;
  • brak darmowych aktualizacji – dedykowany system CMS nie gwarantuje darmowych aktualizacji, a wszelkie zmiany są zazwyczaj płatne. Wyjątkiem jest jednak analiza odnalezionych błędów, co zwykle stanowi element zawartej umowy;
  • problemy z SEO – podczas gdy darmowe systemy CMS zapewniają wiele rozwiązań ułatwiających realizację założeń SEO na stronie internetowej, dedykowany program często tworzony jest z myślą o prostocie i estetyce. Wdrożenie działań w kontekście pozycjonowania okazuje się wówczas znacznie trudniejsze.

Czy warto zdecydować się na dedykowany system CMS?

Jak widać, dedykowany system CMS ma zarówno wiele zalet, jak i wad. Pojawia się więc pytanie: czy warto się na niego zdecydować?

Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybór systemu CMS powinien być uwarunkowany wieloma czynnikami, takimi jak konkurencyjność branży, rodzaj oferowanych usług, zamierzone działania marketingowe czy obszerność asortymentu.

W przypadku małych i początkujących przedsiębiorstw świetnie sprawdzą się podstawowe, bezpłatne systemy. W miarę upływu czasu takie rozwiązanie przestaje przynosić jednak zyski. Warto wówczas rozważyć zakup dedykowanego CMS-u, dzięki któremu wdrożenie spersonalizowanej strategii marketingowej będzie o wiele łatwiejsze.

Podsumowując, dedykowany system CMS to świetne rozwiązanie dla każdej firmy, która chce zaoferować swoim klientom spersonalizowany produkt dostosowany do ich oczekiwań. Wybór tej koncepcji trzeba jednak dobrze przemyśleć, gdyż nie zawsze okazuje się on najlepszy.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • okazwłoka dodany 9 lutego 2023 o godz. 11:22

    Cześć 🙂 Z punktem bezpieczeństwa to różnie bywa 🙂 Otóż bezpieczeństwo dedykowanej aplikacji (załóżmy że nie mówimy o kosmicznym budżecie) w porównaniu do darmowego cmsa rozwijanego od kilku lat będzie zdecydowanie mniejsze. W budżetowych rozwiązaniach nie będzie po prostu środków na odpowiednie przetestowanie bezpieczeństwa które będzie równoważyć lata testów przez tysiące aktywnych użytkowników.
    Ale z drugiej strony darmowe rozwiązania opensourcowe zdecydowanie częściej obierane są jako cele ataków hakerskich (korzyści są o wiele większe, jest dostęp do kodu, można go analizować i znaleźć relatywnie łatwo dziurę).

    Ponadto, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to najważniejsza jest edukacja użytkowników. Jeśli użytkownicy nie będą wiedzieć jak chronić swoje dane i aplikacje, to nawet najlepszy system bezpieczeństwa nie pomoże.

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Czy warto włączyć link building do strategii marketingowej?
Czy warto włączyć link building do strategii marketingowej?
Link building to bardzo ważny element SEO. Podpowiemy Ci, jaką rolę odgrywa w strategii marketingowej i dlaczego warto go wykorzystać!
Co warto wiedzieć o WordPressie?
Co warto wiedzieć o WordPressie?
Poszukujesz systemu zarządzania treścią, który jest tani, łatwy w obsłudze i niezwykle funkcjonalny? WordPress jest doskonałym rozwiązaniem!
Czym są linki zwrotne, jak je pozyskiwać i dlaczego warto wdrożyć do swojej strategii SEO?
Czym są linki zwrotne, jak je pozyskiwać i dlaczego warto wdrożyć do swojej strategii SEO?
Backlinki są coraz bardziej pożądanym czynnikiem SEO na stronie, dlatego warto o nich pomyśleć, zanim konkurencja stanie na podium.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

  • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
  • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
  • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
  • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę