DARMOWY AUDYT SEO

Dlaczego reklama na Facebooku nie przynosi efektów?

Dlaczego reklama na Facebooku nie przynosi efektów?

Luca Sammarco/pexels.com

Marketing internetowy to najczęściej wybierany współcześnie sposób promocji marki. Dostęp do wielu przydatnych narzędzi oraz niemal nieograniczone możliwości kampanii reklamowych online sprawiają, że przedsiębiorcy coraz częściej rezygnują z tradycyjnych środków przekazu na rzecz digital marketingu. Często wybieranym sposobem jest wówczas kampania Facebook Ads. Niestety, nierzadko okazuje się, że nie przynosi ona pożądanych efektów. Co na to wpływa i jak walczyć z brakiem skuteczności reklam w mediach społecznościowych? Podpowiadamy!

Nieskuteczna reklama na Facebooku – czym się charakteryzuje?

Każda kampania Facebook efekty zawdzięcza kompleksowemu podejściu do działań marketingowych oraz zaangażowaniu w tworzenie przekazu reklamowego. Niestety, mimo nieustannych starań i regularnej optymalizacji strategii promocyjnej wiele kampanii nie przynosi oczekiwanych rezultatów.

Brak efektów reklamy na Facebook może być spowodowany wieloma czynnikami. Pierwszym krokiem do ich zidentyfikowania powinno być jednak ustalenie objawów nieefektywności prowadzonej strategii marketingowej. Jak je rozpoznać?

Wysoki koszt wyświetleń

CPM (cost per mille) to koszt 1000 wyświetleń każdej reklamy na Facebooku. Prezentuje on kwotę, jaką reklamodawca musi zapłacić, aby platforma wyświetliła daną ofertę tysiącowi odbiorców.

CPM jest podstawowym kosztem wyświetlania reklam, który często warunkuje cenę wdrożenia całej kampanii. Jeśli jego wskaźnik jest zbyt wysoki, należy dokładnie zbadać wszelkie elementy, które mogą to powodować.

Niski współczynnik kliknięć

CTR (click-through rate) to wskaźnik prezentujący odsetek użytkowników, którzy zdecydowali się kliknąć daną reklamę. Element ten warto jednak uwzględniać z przymrużeniem oka, gdyż obejmuje on zarówno kliknięcia linków, jak i obrazów, filmów czy stron.

Jeśli współczynnik kliknięć jest dość niski, należy zwrócić szczególną uwagę na aspekty wizualne danej reklamy lub dobór grupy docelowej.

Wysoki współczynnik odrzuceń

Współczynnik odrzuceń prezentuje odsetek odwiedzin strony internetowej, które zakończyły się po wyświetleniu tylko jednej karty bez kliknięcia jakiegokolwiek przycisku. Jest to miara niewykorzystanego potencjału, gdyż użytkownicy, którzy zrezygnowali z eksplorowania witryny, często nie decydują się na ponowne odwiedziny serwisu.

Przyczyn wysokiego współczynnika odrzuceń upatruje się w braku optymalizacji strony internetowej. Najczęstszym powodem jest wówczas powolny czas ładowania witryny, brak interesujących treści lub niska jakość zawartości.

Sprawdź: Czym jest newsletter?

Przyczyny niskiej efektywności kampanii Facebook Ads

Brak efektów reklamy na Facebook może być wynikiem wielu problemów. Po zaobserwowaniu wyżej wymienionych sytuacji należy niezwłocznie przeprowadzić szereg szczegółowych badań i testów kampanii reklamowej.

Co jednak może być przyczyną niskiej skuteczności reklam na Facebooku?

Źle dobrana grupa docelowa

Dobór grupy docelowej ma bezpośredni wpływ na efektywność kampanii na Facebooku. Przed realizacją strategii marketingowej należy więc szczegółowo określić potencjalnych klientów, zbadać ich oczekiwania, preferencje i zainteresowania. Dzięki temu oferta zostanie przedstawiona wyłącznie zainteresowanym osobom, a inwestycja w kampanię reklamową przyniesie satysfakcjonujące zyski.

Niska jakość reklam

Kolejnym problemem ograniczającym wydajność reklam na Facebooku jest niska jakość prezentowanych ofert. Aby kampania okazała się skuteczna, przekaz powinien być angażujący, oryginalny i atrakcyjny wizualnie. Należy więc upewnić się, że oprawa graficzna oraz poprawność treści są na odpowiednim poziomie, a wygląd reklamy współgra z przesłaniem marki.

Mała aktywność

Nawet najwyższej jakości kampanie reklamowe na Facebooku nie przyniosą pożądanych efektów, jeśli konto będzie aktywne raz na jakiś czas. Warto więc regularnie publikować oryginalne posty, dyskutować z odbiorcami oraz odpowiadać na komentarze społeczności. W ten sposób profil będzie bardziej widoczny na platformie, a reklamy zwrócą uwagę szerszego grona użytkowników.

Słabe wezwania do działania

Wezwanie do działania jest kluczowym elementem każdej reklamy. Brak angażującego nawoływania do akcji zwykle skutkuje zignorowaniem oferty. Jako że celem kampanii jest zachęcenie odbiorcy do odwiedzenia strony internetowej, każdy przekaz powinien kończyć się skutecznym CTA.

Brak optymalizacji strony WWW

Brak efektów reklamy na Facebook to nie tylko bezpośrednie błędy w publikowanych na platformie materiałach. Aby maksymalnie zwiększyć skuteczność kampanii, należy kompleksowo zoptymalizować docelową stronę internetową. Na co zwrócić szczególną uwagę? Oto najważniejsze aspekty:

 • szybkość ładowania strony internetowej,
 • jakość treści,
 • dostosowanie do urządzeń mobilnych,
 • czytelność zawartości,
 • system przekierowań,
 • intuicyjność nawigacji.

Dlaczego warto optymalizować reklamy na Facebooku?

Jak już wspomnieliśmy, każda kampania Facebook efekty zawdzięcza poszczególnym technikom marketingowym. Opracowanie skutecznej strategii reklamowej nie jest najłatwiejszym zadaniem. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy promowanie marki na Facebooku jest w ogóle opłacalne. Przyjrzyjmy się więc efektom, jakie można uzyskać dzięki skutecznej kampanii na tej platformie. Są to:

 • stosunkowo niskie koszty wdrożenia kampanii,
 • szybkie efekty,
 • możliwość bieżącej analizy efektywności reklam,
 • możliwość wprowadzania modyfikacji na każdym etapie kampanii,
 • skuteczne pozyskiwanie nowych odbiorców,
 • wyższy współczynnik konwersji i lepsze wyniki sprzedażowe.

Jak widać, kampania reklamowa na Facebooku to świetny sposób na rozwijanie swojego biznesu w Internecie. Warto więc pozbyć się wszelkich błędów oraz kompleksowo zoptymalizować reklamy, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców i znacznie zwiększyć swoje przychody.

Chciałbyś zacząć pozycjonować swoją stronę? Zapraszamy do kontaktu! Nasi specjaliści z agencji SEO Grupa iCEA chętnie odpowiedzą na każde pytania! Pozycjonowanie twojej strony pomoże Ci rozwinąć skrzydła.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Marketing
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 6

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Marketing mobilny – czym jest, jak działa i jak go wdrożyć?
  Marketing mobilny – czym jest, jak działa i jak go wdrożyć?
  Na czym polega marketing mobilny? Czy warto wdrożyć go do swojej strategii? Nasz artykuł rozwieje Twoje wątpliwości!
  Co to jest pop up w marketingu?
  Co to jest pop up w marketingu?
  Nic tak nie wprawia w irytację, jak wyskakujące zewsząd okienka na stronie WWW. Czy to stwierdzenie jest zgodne z prawdą? Jakie są zalety tego rozwiązania?
  Co to jest laddering?
  Co to jest laddering?
  Za pomocą techniki laddering dotrzesz do ukrytych pragnień konsumenta. Często nie zdaje on sobie sprawy z potrzeby posiadania danego produktu. Dlaczego?

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę