DARMOWY AUDYT SEO

Dlaczego SEO jest tak ważne dla strony internetowej? Sprawdź, na czym powinieneś się skupić!

13 min czytania
Dlaczego SEO jest tak ważne dla strony internetowej? Sprawdź, na czym powinieneś się skupić!
Kategoria Pozycjonowanie

Z pewnością zauważyłeś, że w całym Internecie witryny są liczone w milionach, a niestety tylko część z nich otrzymuje ruch na stronie i pojawia się na pierwszych miejscach wyników wyszukiwania.

Jeżeli Twoja strona WWW nie generuje konwersji, to znaczy, że nie jesteś aktywny w bezpłatnych wynikach wyszukiwania. Możesz więc zastanawiać się, jak zwiększyć ruch w witrynie. Wyróżnienie witryny w organicznych wynikach wyszukiwania może wydawać się dość trudne, ale przy dopracowanej strategii SEO uda Ci się to osiągnąć.

W tym artykule pokażemy Ci różne wskazówki, które pomogą uzyskać jak największy ruch organiczny i przewyższyć konkurencję w wyszukiwarkach.

Spis treści:

Czym jest SEO?

SEO jest procesem nastawionym na zoptymalizowanie witryny pod kątem bezpłatnych wyników wyszukiwania w celu uzyskania jak największego ruchu na stronie dzięki odpowiednim słowom kluczowym.

Bezpłatne wyniki wyszukiwania to te, które wyświetlają się na stronie wyszukiwarki np. Google. Witryny, które się tam znajdują, są odpowiednio selekcjonowane przez jej własny algorytm. Typowa strona wyszukiwarki ma:

 • około 5 płatnych reklam na górze strony (Google Ads);
 • poniżej znajdują się lokalne wyniki, które są wyświetlane dzięki narzędziowi „Google Moja Firma”;
 • następnie 10 organicznych wyników wyszukiwania.

Najczęściej 10 pierwszych organicznych wyników na stronie wyszukiwarki odpowiada za ponad 90% kliknięć, a każda kolejna pozycja uzyskuje ich coraz mniej.

SEO vs. SEM

SEO jest często utożsamiane z SEM, czyli Search Engine Marketing. Jest to pojęcie o wiele szersze, które poza organicznymi wynikami wyszukiwania sięga do płatnych reklam i kampanii marketingowych.

Sprawdź: Czy umiejscowienie słów kluczowych na stronie ma znaczenie?

Organic search – co to oznacza?

Organic search stanowią wyniki wyszukiwania konsumenckiego w Internecie, jednak nie są one związane z wynikiem wydatków przeznaczonych na promocję. Podróżując po sieci, z czasem natrafiasz na opłacane reklamy, widniejące na topowych pozycjach listy SERP. Co ciekawe, są to reklamy często pomijane przez odbiorców, którzy preferują odwiedzanie bezpłatnych wyników wyszukiwania.

Być może zwróciłeś na to uwagę, że posługujemy się określeniem SERP – jest to skrót od Search Engine Result Page, a ta z kolei jest pierwszą stroną, którą ujrzysz, wpisując dowolną frazę w dowolną wyszukiwarkę np. Google. Strony SERP są niesamowicie dynamiczne i zasadniczo zachodzi na nich nieustanna rotacja treści. Listy też są również często zdominowane przez wysoko opłacane reklamy, co stanowi jeden z podstawowych zabiegów marketingu cyfrowego. Niektóre elementy listy są jednak organiczne, przykładem mogą być Featured Snippets od Google (polecane fragmenty).

SERP jest tym, co powinien mieć na uwadze każdy, kto ustanawia sobie za cel zaistnienie w sieci. Trafiając na czołówkę tej listy, jesteś na wygranej pozycji, wraz ze swoim SEO, jednak nie należy spoczywać na laurach, gdyż, jak wspomnieliśmy, rotacja jest nieustanna.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Jak działają algorytmy Google?

Algorytm to ciąg określonych czynności niezbędnych do wykonania zbioru zadań. W przypadku wyszukiwarek stanowią one ogromną pomoc w dopasowywaniu zapytań użytkowników do listy stron, z których mogą skorzystać. Bez nich byłoby to prawie niemożliwe, ponieważ obecnie w Internecie są prawie 2 miliardy stron.

Wyszukiwarka wykorzystuje system rankingowy – najlepsze dopasowania są na szczycie, na pierwszej wymarzonej liście każdego właściciela stron. Algorytmy je szeregują, więc zrozumienie ich działania to podstawa w pozycjonowaniu oraz optymalizacji stron. Niemal codziennie dochodzi do aktualizacji, jednak nie wszystkie są odczuwalne od razu.

Najważniejsze algorytmy

 • PageRank – jego celem jest klasyfikacja stron na podstawie linków zewnętrznych prowadzących do Twojej strony;
 • Panda – walczy z nadużywaniem słów i fraz kluczowych, niską jakością stron oraz plagiatami treści;
 • Pingwin – zajmuje się pilnowaniem spamu i obniża wartość stron w rankingu, jeśli manipulują wykorzystywanymi linkami;
 • Pirat – dba o prawa autorskie w sieci;
 • Koliber – dopasowuje zapytania do treści zaindeksowanych stron, usprawnia rozumienie potrzeb użytkowników;
 • Gołąb – pomaga w lokalnych wyszukiwaniach.
Sprawdź: Jak wykorzystywać user generated content w e-commerce?

Najważniejsze zadania SEO

Chociaż lista zadań w przypadku SEO jest wyjątkowo długa, dziś skupimy się na tych, które stanowią fundament do dalszych prac. Musisz pamiętać jednak, że wykonanie ich raz nie wystarczy. Pamiętaj o aktualizacjach oraz analizowaniu swoich danych, aby je ulepszać. Współpracuj z algorytmami w duchu White Hat SEO.

Audyt SEO

Zanim rozpoczniesz swoją drogę, warto wykonać audyt strony. Szczegółowa analiza czynników on-site i off-site pozwoli ustalić, jakie są mocne strony Twojej witryny, a co wymaga poprawy. Jest to więc rodzaj drogowskazu, który sięga do technicznego SEO.

Indeksowanie

Sprawdź, czy Twoja strona została zaindeksowana, czyli: czy znajduje się w bazie wyszukiwań Google. Wpisz do wyszukiwarki komendę „site: [adres własnej witryny]”. Jeśli otrzymasz listę podstron, oznacza, że zostawiłeś w sieci już swój ślad i strona przeszła proces indeksacji przez roboty. Cała analiza polega na wykorzystaniu materiałów dostępnych w mapie witryny.

Meta robots i słowa kluczowe

Tym, co wiąże się z procesem indeksowania, są meta tagi, czyli tag tytułowy skonstruowany do strony oraz opis meta. Wyświetlają się na liście wyszukiwań w postaci tytułu strony oraz jej zawartości poniżej. Ich konstrukcja opiera się na słowach kluczowych, czyli wartościach, które wybrałeś w stosunku do intencji swojej grupy docelowej.

Słowa kluczowe są wykorzystywane we wszystkich elementach technicznego SEO. Na ich podstawie roboty oceniają Twoją jakość oraz autorytatywność. Pamiętaj, aby wszystkie te elementy były ze sobą skorelowane. Muszą się uzupełniać w kontekście treści i oferty witryny. Wykonaj analizę słów kluczowych swojej konkurencji, aby wiedzieć, jakie autorskie słowa wykorzystać do promocji.

Grupa odbiorców

W e-marketingu, w przeciwieństwie do tradycyjnego, rola odbiorcy jest znacznie ważniejsza. Współcześni konsumenci poszukują wartości pozamaterialnych. SEO wraz ze wszystkimi swoimi technikami określania słów kluczowych, tworzenia wartościowej treści i przy wykorzystaniu narzędzi optymalizacji wyszukiwarek, pozwoli Ci dotrzeć do większej grupy odbiorców.

Potrzeby klientów

Aby sukcesywnie powiększać swoje zasięgi i zdobywać nowych odbiorców, koniecznym jest poznanie ich problemów i potrzeb. Są one zależne od rodzaju wykonywanej pracy, zainteresowań czy lokalizacji. Narzędzia SEO pomagają tworzyć oraz analizować bazę danych w tym zakresie. Dzięki temu możesz dostosować strategię do pożądanej grupy docelowej. Dodatkowym atutem jest możliwość wglądu w to, kto udostępnia i promuje Twoje materiały.

Konwersja

Konwersja to nie tylko klikalność, to oczekiwanie na pożądane działanie odbiorcy bądź klienta. Jest ono głównie związane z wyświetlającymi się reklamami, które mają przyciągnąć uwagę. Niestety inaczej to wygląda w przypadku małych firm, a inaczej w przypadku wielkich przedsiębiorstw. SEO, wykorzystując hasła i frazy kluczowe, porządkuje wyszukiwanie witryn, a co za tym idzie – poprawia pozytywną interakcję ze stroną.

Mapa witryny

Sitemap to plik zawierający listę podstron danej witryny, który uwzględnia wszelkie aktualizacje oraz modyfikacje w jej strukturze. Jest to szczególnie przydatny element pod kątem współpracy z algorytmami. Roboty przeszukują plik i sytuują w wynikach wyszukiwania. Pamiętaj więc, aby rozsądnie wykorzystywać atrybuty dofollow, nofollow, noindex. Mapa nie jest obowiązkowym elementem, jednak pozytywnie wpływa na proces indeksowania.

Adres URL

Adres URL to link określający Twoją witrynę. Dzięki niemu jesteś w stanie trafić na konkretną stronę. Pamiętaj, aby stworzyć przyjazny adres, który będzie łatwy do zapamiętania dla użytkowników. W jego strukturze możesz zawrzeć słowa kluczowe (nie upychaj ich jednak na siłę), nie wykorzystuj wielkich liter (są one nieczytelne), unikaj spacji i znaków specjalnych, postaraj się, aby był krótki.

Link building

Jednym z najważniejszych elementów SEO jest linkowanie. W przypadku pozycjonowania wyróżnia się linki wewnętrzne (ułatwiające nawigację po stronie) oraz zewnętrzne (pozwalające odnaleźć stronę poza jej obrębem). Drugi rodzaj wpływa na widoczność w sieci oraz ocenę Google. Najpopularniejsze źródła linków to: internetowe katalogi firm, blogi, fora, media społecznościowe oraz artykuły sponsorowane. Im bardziej godne zaufania miejsce, tym bardziej postrzegany jesteś jako ekspert i budujesz pozytywny wizerunek.

Architektura strony

Pamiętaj, aby Twoja witryna była jak najbardziej przyjazna użytkownikowi. Google stawia na pierwszym miejscu User Experience. Zadbaj więc o czytelny układ, podział poszczególnych elementów, odpowiednią szatę graficzną, menu (menu okruszkowe w przypadku rozbudowanych stron) oraz o łatwy dostęp do danych na Twój temat.

Treść

“Content is king” – powiedział Bill Gates. Miał rację, ponieważ tym, czego szukają użytkownicy, jest treść. Przybiera ona różne postacie – od dosłownego tekstu, po wszelkie materiały wizualne na stronie. Zadbaj więc o jej oryginalność. Nigdy nie duplikuj treści z innych stron i wystrzegaj się plagiatu. Stwórz własną platformę komunikacji, wypełniając niszę dla odbiorców.

Dlaczego SEO jest tak ważne?

Zwiększa widoczność i ruch w witrynie

Działania SEO mają pomóc Twoim docelowym odbiorcom trafić bezpośrednio na Twoją stronę. Kiedy tworzysz treści, które skupiają się na tym, czego szukają Twoi odbiorcy, masz większe szanse, że zostaniesz zauważony. Działania SEO pomagają zoptymalizować treści pod kątem wyników wyszukiwania. Ważne w tym kontekście jest umieszczanie na stronie odpowiednich słów kluczowych, które potencjalni klienci wpisują w wyszukiwarce.
Wraz z rozwojem technik SEO głównym sposobem na to, aby Twoja witryna była widoczna, stało się ciągłe ulepszanie treści na stronie. Muszą być one odpowiednie i zgodne z aktualnymi trendami. Użytkownicy wyszukują teraz wszelkich informacji za pomocą bardzo konkretnych zapytań, dlatego SEO powinno obejmować treści zorientowane na lokalizację i odbiorców, dzięki czemu Twoja strona będzie widoczna dla odpowiedniej grupy użytkowników.
Większość osób zdecyduje się na produkty ze stron internetowych, które zawierają wartościową, rzeczową, oryginalną treść, a także urozmaiconą w postaci grafik czy wideo. Innym sposobem na zainteresowanie ludzi swoją firmą jest tworzenie treści, które przemawiają do ich emocji. Pokaż swoim odbiorcom, że Ci na nich zależy i chcesz pomóc im rozwiązać wszelkie problemy. Obrazy i grafiki charakteryzujące się wysoką jakością są tym, czego szuka 62% młodszych osób. Prawidłowo otagowane obrazy ułatwią im dotarcie do Twojej witryny.

Buduje autorytet

Obecnie bardzo ważne jest, aby strona internetowa pomagała budować autorytet firmy czy marki. Właśnie do tego przydają się działania SEO. Decydują one, jak wysoką pozycję w rankingu SERP zajmie Twoja witryna. Algorytmy Google podczas ustalania rankingu biorą pod uwagę skuteczność wdrożonej strategii SEO. Strony o niższym rankingu są rzadko klikane i przez to uważane za niewiarygodne. Każda witryna, która nie trafia na pierwsze strony wyników wyszukiwania, musi zwiększyć swój autorytet, aby zacząć generować ruch.
Pomocne w budowaniu autorytetu będzie pozyskanie większej liczby linków z witryn, które zajmują wysokie pozycje w rankingu. Wiarygodne źródła, takie jak popularne firmy czy wpływowe osoby sprawią, że Twoja witryna będzie wydawała się znacznie bardziej godna zaufania i wiarygodna. Dzięki temu zwiększysz jej autorytet wśród użytkowników.

Wpiszesz się w lokalną tkankę

SEO kojarzy się z firmami i sklepami internetowymi – to błąd. Wiele osób prowadzących działalność usługową może z niego korzystać. Mowa o lekarzach, prawnikach, korepetytorach, kwiaciarniach, itd. – działających na lokalnym obszarze. Warto na to spojrzeć na własnym przykładzie – czego ostatnio szukałeś w swoim mieście? SEO pomoże Ci prześcignąć lokalną konkurencję.

Poprawia wrażenia użytkowników

Działania SEO mogą sprawić, że Twoja witryna będzie bardziej atrakcyjna dla odbiorców. To z kolei zwiększy prawdopodobieństwo uzyskania konwersji na stronie. Większość wyszukiwań odbywa się za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Oznacza to, że zadbanie o projekt witryny przyjaznej takim urządzeniom będzie miał duży wpływ na doświadczenia użytkowników. Jeśli uczynisz swoją witrynę responsywną, będziesz mógł sprostać oczekiwaniom swoich odbiorców.

Pomaga w rozwoju firmy

Działania SEO sprawiają, że Twoja witryna staje się widoczna, co wpływa na jej rozwój. Utrata rentowności witryny poprzez nieefektywne działania SEO to zmarnowanie potencjału. Dzięki stałej kontroli swojego rankingu i monitorowaniu liczby użytkowników, którzy codziennie odwiedzają Twoją stronę, masz pełną kontrolę nad krokami, które podejmujesz w celu skorygowania wszelkich niedociągnięć.

Staniesz się bardziej dostępny

Pozycjonowanie jest prostym sposobem na zainteresowanie i zatrzymanie użytkownika. Dodatkowe platformy skorelowane ze sobą sprawią, iż staniesz się bardziej dostępny. Blogowanie czy publikowanie postów o wysokiej jakości treści wykreuje platformę zależności, którą odbiorcy mogą współtworzyć z Tobą i dla Ciebie.

Wyprzedzisz konkurencję

Warto wykorzystać SEO i jego narzędzia, a także zapoznać się ze światem wirtualnym. Ryzyko jest jedno: wyprzedzi Cię Twoja konkurencja, jeśli tego nie zrobisz. Należy zdawać sobie sprawę, że nie są to techniki na chwilę. Ich maksymalne wykorzystanie wymaga analizy wyników w określonym czasie oraz ciągłego poprawiania. Nagrodą jest jednak stałe zaufanie odbiorców, którzy powracają. Tak tworzy się brand.

Optymalizuje witrynę

Działania on-site i off-site SEO pomagają zoptymalizować witrynę tak, aby znalazła się ona na jak najwyższej pozycji w rankingu SERP, a przy tym stała się bardziej wiarygodna. Istnieje wiele narzędzi online, które pozwolą Ci na bieżąco sprawdzać skuteczność Twoich działań w obu zakresach SEO.

Sprawdź: Co to jest brand marketing?

Jak znaleźć się na szczycie?

Dla osoby początkującej SEO to proces szeroko rozciągnięty w czasie, wymagający wiele nauki i to najlepiej tej na błędach. Przede wszystkim, musisz brać pod uwagę nieprzewidywalność silnie zakorzenioną w omawianej materii. Giganci posiadają sztaby ludzi, którzy prowadzą nieustanne badania i analizy SEO, dlatego najlepszym, co możesz zrobić, to postawić miarowe kroki w tej przestrzeni, uzbroić się w cierpliwość oraz studiować działania osób doświadczonych, korzystając z darmowych audytów.

Zawsze możesz skorzystać z pomocy ekspertów, którzy ustawią Cię na właściwych torach, monitorując stawiane przez Ciebie kroki i służąc dobrą radą. Ważne, aby Twoje działania przekonały Google oraz ich boty zajmujące się indeksowaniem witryn, że w Twoich progach odbiorcy otrzymają przydatne informacje lub zetkną się z interesującą ofertą.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, od czego zacząć swoją pracę. Jesteś na początku swojej drogi, a jest ona długa i kręta, jednak niezwykle satysfakcjonująca. Świadome korzystanie z SEO pozwoli Ci zwiększyć swoją widoczność w Google, Twoja praca i wkład w stronę na pewno zostaną zauważone. Ponadto w przypadku e-commerce poprawisz swoje zyski i zwiększysz sprzedaż dzięki dotarciu do większego grona odbiorców. Pamiętaj, że Twoja konkurencja również z pewnością sięgnęła do strategii optymalizacji – nie bądź więc w tyle!

W każdym momencie możesz skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm, które pomogą Ci budować długoletni biznes. Potrzebujesz pomocy? Napisz do naszej agencji SEO z Poznania!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

Najczęściej popełniane błędy SEO przez właścicieli stron WWW
Najczęściej popełniane błędy SEO przez właścicieli stron WWW
Błędy w działaniach SEO mogą źle wpływać na Twoją witrynę, dlatego postaraj się unikać tych najczęściej występujących problemów w Twojej strategii!
Czym jest mikrokonwersja i jak ją zmierzyć?
Czym jest mikrokonwersja i jak ją zmierzyć?
Mikrokonwersja na stronie internetowej to bardzo ważny miernik zaangażowania klientów. Warto więc wiedzieć, czego dotyczy i jak ją zmierzyć!
Korzyści płynące ze współpracy z konsultantem SEO
Korzyści płynące ze współpracy z konsultantem SEO
Zastanawiasz się nad podjęciem współpracy z konsultantem SEO? Z naszego artykułu dowiesz się, co możesz dzięki temu osiągnąć!

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie