DARMOWY AUDYT SEO

Dlaczego warto zainwestować w UX?

6 min czytania
Dlaczego warto zainwestować w UX?
Kategoria SXO

UX pomaga pozyskiwać klientów, buduje zaufanie do marki, obniża koszty sprzedaży i zwiększa wskaźnik ROI – jak podaje serwis Forrester, każdy dolar zainwestowany w UX przynosi zwrot w wysokości 100 dolarów. A to tylko niewielka część tego, co możesz zyskać, inwestując w optymalizację wrażeń użytkownika. Chcesz dowiedzieć się więcej? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Wdrożenie UX – korzyści

W centrum zainteresowania każdej firmy stoi klient. To jasne, ale czy naprawdę inwestycja zasobów finansowych i czasowych w optymalizację pod kątem UX się opłaca? Jak najbardziej!

Statystyki dowodzą, że doświadczenia użytkownika mają realny wpływ na wyniki sprzedażowe i nie tylko. Oto największe korzyści wynikające z takiej inwestycji.

Wyższy CR (współczynnik konwersji)

UX i CR to pojęcia, które niewątpliwie idą ze sobą w parze. Doświadczenia użytkownika wpływają na jego decyzje zakupowe – mogą zniechęcić lub zachęcić do wykonania akcji.

To oznacza, że inwestycja w skuteczną strategię UX jednocześnie zwiększy współczynnik konwersji, a za tym zwykle idą większe zyski (szczególnie w przypadku sklepu internetowego) lub inne korzyści biznesowe.

Niższe koszty sprzedaży

Utrzymanie stałego klienta może być nawet pięciokrotnie tańsze niż pozyskanie nowego. Do tego magazyn Forbes podaje, że prawdopodobieństwo dokonania zakupu przez nowego klienta wynosi zwykle 5-20%, natomiast przez pozyskanego wcześniej klienta aż 60-70%.

Zastanawiasz się, co ma to wspólnego z UX? Otóż optymalizacja wrażeń użytkownika to doskonały sposób na utrzymanie klientów i zachęcenie ich do ponownego odwiedzenia strony czy dokonania kolejnego zakupu. Według serwisu UXCam 88% osób jest mniej skłonnych do powrotu na stronę po negatywnym doświadczeniu.

Inwestycja w UX oznacza więc niższe koszty sprzedaży i szersze grono lojalnych klientów, którzy przy potrzebie zakupowej w pierwszej kolejności zwrócą się właśnie do Ciebie.

Większe zaufanie do marki

Strategia UX to w dużej mierze optymalizacja technicznych aspektów witryny czy aplikacji webowej. Kluczowe znaczenie mają:

 • Core Web Vitals (wskaźniki internetowe związane m.in. z wydajnością i szybkością strony),
 • certyfikat SSL (protokół bezpieczeństwa),
 • responsywny design (strona dopasowująca się do ekranu urządzenia),
 • profesjonalny, atrakcyjny interfejs.

Wszystkie te elementy wpływają na to, jak odbiorcy postrzegają markę. Inwestując w UX, inwestujesz również w budowanie zaufania do swojej firmy. Warto wiedzieć, że aż 94% użytkowników nie ufa przestarzałym witrynom, przypominającym wyglądem te tworzone dwadzieścia lat temu (Leadpages).

Ta norweska strona zdecydowanie nie budzi zaufania i nie zachęca do wykonania akcji. W dzisiejszych czasach i przy aktualnych standardach aż trudno uwierzyć, że witryna zaprojektowana w ten sposób naprawdę istnieje w sieci.

przykład strony internetowej bez zastosowania zasad uxarngren.net

Pozytywny wizerunek marki

Pozytywny wizerunek to podstawowy budulec sukcesu marki. Ten aspekt często liczy się bardziej niż cena produktu. Konsumenci wolą zrobić zakupy w renomowanym sklepie za wyższą kwotę, niż zaoszczędzić i skorzystać z oferty mało wiarygodnej firmy o negatywnej reputacji.

Projekt UX może sporo powiedzieć użytkownikowi o marce. Mało profesjonalna strona nie buduje pozytywnego i profesjonalnego wizerunku, za to stworzona zgodnie z dobrymi praktykami UX – zdecydowanie tak!

Spójrz na te projekty witryn internetowych i porównaj je do wyglądu strony z poprzedniej sekcji. Widać różnicę, prawda?

projekt witryny sklepu internetowego Zara, ciemnoskóry mężczyzna w eleganckim ubraniuzara.com


projekt witryny sklepu internetowego Raymond-weil, zegarek męskiraymond-weil.com


projekt witryny sklepu internetowego infosys, mężczyzna pracujący na laptopieinfosys.com

Wyższy wskaźnik ROI

Firma Forrester przeprowadziła badanie, z którego wynika, że każdy wydany na doświadczenia użytkownika dolar przynosi średnio 100 dolarów zwrotu. To daje nam znakomitą wartość wskaźnika ROI, czyli zwrotu z inwestycji.

Większa efektywność kampanii marketingowych

UX pozwala przede wszystkim ulepszyć stronę czy aplikację webową, jednak inwestycja w strategię będzie miała pozytywny wpływ również na efektywność innych kampanii marketingowych – np. płatnych reklam Google Ads, gdzie ważna jest jakość strony docelowej.

Przewaga nad konkurencją

Dobry projekt UX pozwala uzyskać przewagę nad konkurencją. Jeśli konsument będzie miał do wyboru dwa sklepy oferujące produkty w tej samej cenie, najprawdopodobniej wybierze ten, który zapewnia mu lepsze doświadczenia.

Lepsze zrozumienie odbiorców

Ważną częścią strategii UX są testy oraz analityka. Ich celem jest oczywiście sprawdzenie, jak na wdrożenie rozwiązania reagują docelowi odbiorcy i co sprawdza się względem nich najlepiej.

Dzięki temu można nie tylko ulepszyć strategię, ale również poznać potrzeby, problemy, zachowania i wymagania odbiorców. Wszystko to przydaje się przy projektowaniu witryny, ale też tworzeniu kreacji reklamowych lub innych komunikatów marketingowych.

Sprawdź: Płatne reklamy w Google Ads – dlaczego warto w nie inwestować?

User Experience a wyszukiwarka Google

Wyszukiwarka Google nieustannie dąży do tego, aby poprawiać jakość wyników wyszukiwania i na pierwszych miejscach w SERP-ach wyświetlać wyłącznie użyteczne witryny. Z tego względu każdego roku pojawiają się nowe update’y i zmiany w algorytmach.

Od pewnego czasu bardzo wyraźnie widać, że Google coraz większy priorytet nadaje zadowoleniu użytkownika – to właśnie on jest obecnie w centrum uwagi. Świadczą o tym choćby aktualizacje dotyczące jakości contentu (np. Helpful Content Update) oraz nacisk na sprawność techniczną witryny (Core Web Vitals).

Nie ma wątpliwości, że UX oraz SEO powinny iść ze sobą w parze. Brak dbałości o wrażenia użytkownika może negatywnie odbić się na wiarygodności strony, a tym samym na jej widoczności w wyszukiwarce. Inwestując w UX, wspierasz proces pozycjonowania swojej witryny i zwiększasz szansę na wysoką pozycję w rankingu.

Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Wnioski

UX nie jest już tylko modnym terminem. To jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym marketingu. Lista korzyści wynikających z jego wdrożenia jest naprawdę długa – od poprawy wizerunku marki, przez większą widoczność w Google, do lepszych wyników sprzedażowych.

Tak naprawdę UX ma znaczenie i przynosi wiele dobrego w każdym obszarze prowadzenia biznesu. Nic więc dziwnego, że niektóre firmy inwestują aż 20% całkowitego budżetu w optymalizację wrażeń użytkownika (Creative.onl)!

iCEA Group
Jesteśmy międzynarodową agencją digital marketingu, która od 2007 roku wyznacza standardy w pozyskiwaniu i konwertowaniu ruchu. Z dumą możemy powiedzieć, że dysponujemy największym działem technicznym w Polsce, którego budową kierują najlepsi eksperci SEO, SEM i UX z wieloletnim doświadczeniem. Nasza oferta przekracza granice kraju, ponieważ oprócz działań na polskim rynku prowadzimy także kampanie w Indiach i USA. Dzięki naszym kompetencjom i zaangażowaniu pomagamy klientom osiągnąć sukces w Internecie.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

10 heurystyk użyteczności Nielsena i Molicha
10 heurystyk użyteczności Nielsena i Molicha
Heurystyki użyteczności Nielsena-Molicha to takich 10 przykazań w świecie UX. Po raz pierwszy przedstawił je w roku 1990 Jakob Nielsen […]
Korzyści z badań UX
Korzyści z badań UX
Dobrze zaprojektowana strona internetowa to początek sukcesu e-biznesu. Właściwie to pierwsze wrażenie użytkownika jest stawiane na najwyższym miejscu.
Analiza nagrań w badaniach UX
Analiza nagrań w badaniach UX
Nieważne, czy samodzielne tworzysz stronę, czy zlecasz to zadanie ekspertowi, musisz mieć świadomość pewnych praktyk. Jedną z nich jest analiza nagrań UX.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie