Do czego służy plik .htaccess? Sprawdź możliwości tego pliku!

Do czego służy plik .htaccess? Sprawdź możliwości tego pliku!

Julia M Cameron/pexels.com

Na samym początku warto zastanowić się nad tym, czym właściwie jest plik .htaccess. W dużym skrócie jest on plikiem konfiguracyjnym serwera WWW. Korzystanie z niego pozwala na zdefiniowanie ustawień serwera oraz wprowadzanie w nim ewentualnych zmian za pomocą edycji kodu zawartego w pliku.

Czym jest plik .htaccess?

Jego nazwa to skrót od angielskich słów Hypertext Access. Sam plik może być wykorzystywany przez użytkowników w różny sposób i daje im sporo możliwości. W tym tekście zwróciliśmy uwagę na główne z nich.

Sprawdź: Bing vs. Google – różnice w pozycjonowaniu

W czym pomaga plik .htaccess?

Tak jak już wspomniano, plik ten służy do konfigurowania działań serwera. W pliku dodaje się funkcje, dzięki którym można kontrolować m.in.: sposób wyświetlania się adresu witryny lub strony, przekierowania, a także tworzenie zabezpieczeń dla katalogów i baz danych. Z punktu widzenia użytkownika to bardzo ważne funkcje, ponieważ bezpośrednio wpływają na poprawne działanie witryny oraz jej optymalizację, co w konsekwencji przekłada się na jej pozycjonowanie w organicznych wynikach wyszukiwania.

Kiedy używać pliku i jak działa?

Warto zwrócić uwagę na to, że plik konfiguracyjny swoim działaniem i funkcjami obejmuje cały katalog, w którym się znajduje, a także treści wszystkich podkatalogów, o ile nie zostały one skonfigurowane z innym plikiem .htaccess. Wskazuje to na to, że plik ten można używać oddzielnie w kontekście różnych katalogów i podkatalogów na witrynie.

Źródło: ThisIsEngineering/pexels.com

Poniżej przedstawiono najczęstsze zastosowania pliku .htaccess w praktyce.

Kontrola dostępu do katalogów

Plik .htaccess umożliwia ograniczenie dostępu do katalogów i baz danych i nadanie takich uprawnień tylko właścicielowi witryny. To kluczowy aspekt w trosce o zwiększenie bezpieczeństwa strony internetowej zarówno dla właściciela, jak i osób ją odwiedzających. Aby osiągnąć ten cel, należy wpisać do pliku konfiguracyjnego dedykowaną dyrektywę, a następnie plik konfiguracyjny umieścić w danym katalogu. Wówczas można zabezpieczyć go m.in. hasłem dostępu i loginem.

Przekierowanie 301

Dzięki plikowi możliwe jest również przekierowanie 301 – .htaccess w tym zakresie to skuteczne rozwiązanie. Najczęściej funkcję wykorzystuje się w trakcie migracji strony internetowej pod inny adres. Jeżeli chcemy stworzyć przekierowania domeny, plik konfiguracyjny będzie nieocenionym wsparciem. Stosuje się to m.in. wtedy, gdy nasza strona występuje pod dwoma różnymi adresami i chcemy uniknąć efektu duplikacji treści. Brak takiego przekierowania może negatywnie odbić się na pozycjonowaniu. Przekierowanie domeny .htaccess stosuje się również w momencie implementacji certyfikatu SSL, gdy następuje przekierowanie z http na https. Możliwości pliku pozwalają również na tworzenie przekierowań z podstron na inne podstrony.

Blokowanie użytkowników

Htaccess plik z powodzeniem może być wykorzystywany również do blokowania konkretnych użytkowników. Za jego pomocą można zablokować konkretny adres IP lub nazwę hosta, który będzie przypisany do wybranego użytkownika. Do takiej potrzeby może dojść wtedy, gdy użytkownik łamie regulamin serwisu, jego zachowanie negatywnie odbija się na komfort użytkowania serwisu przez innych lub wykonuje on inne niepokojące czynności. Im szybciej zablokuje się taką osobę, tym lepiej.

Ustawianie własnych stron błędów

Kolejnym zastosowaniem omawianego pliku jest ustawianie własnych stron błędów. Docelowo każdy serwer wyświetla komunikat błędów (np. 503, 500, 404) w sposób domyślny. Po zastosowaniu .htaccess można ustalić własny wygląd strony błędu, co pozwoli na wyróżnienie się na tle konkurencji i stworzenie przekazu bardziej dopasowanego do danej witryny, m.in. w zakresie kolorystyki. Wbrew pozorom to działanie, które nawet w przypadku błędów identyfikuje stronę z marką i buduje jej autorytet.

Zwiększenie szybkości strony

Poprzez zmiany w zapisie pliku można zwiększyć szybkość ładowania się strony internetowej. To kolejny czynnik, który ma wpływ na SEO, osiągnięty ranking i końcową pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania. Jeżeli witryna ładuje się zbyt wolno, to otrzyma niższą ocenę od robotów Google oraz wielu użytkowników zrezygnuje z jej odwiedzenia, jeszcze przed zobaczeniem treści. W związku z tym warto wykorzystywać każdą możliwość ku temu, aby przyspieszyć stronę.

Generowanie przyjaznych linków

Kolejną opcją jest generowanie w pliku konfiguracyjnym przyjaznych linków. Specjaliści SEO bardzo chętnie z tego korzystają. Każdy przyjazny link korzystnie wpływa na pozycjonowanie witryny w organicznych wynikach wyszukiwania oraz sprawia, że odwiedzający witrynę użytkownicy mają lepsze doświadczenia z nią związane.

Zmiana wersji PHP

Za pomocą pliku możliwa jest również zmiana wersji PHP. W tym celu wystarczy przygotować plik .htaccess, a następnie wpisać w nim odpowiednią dyrektywę.

Cachowanie

Warto zwrócić uwagę na pamięć podręczną, czyli popularne cache. Funkcje pliku .htaccess pozwalają na dostosowanie pamięci podręcznej i jej zawartości po stronie klienta.

Ogólne warunki bezpieczeństwa strony

Umiejętne korzystanie z poszczególnych funkcji pliku konfiguracyjnego pozwala na zwiększenie bezpieczeństwa strony internetowej. Wpływ na to mają odpowiednio zastosowane przekierowania oraz konfiguracja serwera. Im większe bezpieczeństwo witryny, tym wyższe punkty rankingowe w ocenie robotów Google.

Blokowanie hotlinkowania i botów

Plik .htaccess umożliwia nie tylko blokowanie użytkowników, ale także botów i hotlinkowania. W tym celu również należy zastosować odpowiednią dyrektywę, która uniemożliwi konkretnym botom wejście na stronę.

Sprawdź: Influencer marketing od A do Z

Tworzenie pliku .htaccess za pomocą edytora tekstowego

Stworzenie pliku .htaccess nie jest bardzo wymagającym zadaniem. Do tego celu wystarczy wykorzystać nawet prosty edytor tekstowy (np. notatnik), dlatego użytkownicy nie muszą posiadać wiedzy na temat edycji i obsługi skomplikowanych programów. Aby poprawnie stworzyć htaccess plik, należy wcześniej nadać .htaccess uprawnienia 644. Nazwa pliku konfiguracyjnego może być inna i zależy od użytkownika. Zmiana nazwy możliwa jest dzięki regule AccessFileName.

Skuteczne zapisanie pliku .htaccess odbywa się z kodowaniem UTF-8. To istotna uwaga, ponieważ domyślnie Windows zapisuje pliki w formacie ANSI, dlatego w przypadku tego pojedynczego pliku należy to zmienić lub go przekonwertować. Należy pamiętać o tym, że plik ten pozostaje plikiem ukrytym, czyli można go zweryfikować lub edytować tylko po bezpośrednim połączeniu z serwerem FTP.

Ułatwieniem dla użytkowników jest to, że nie muszą oni samodzielnie wpisywać mniej lub bardziej skomplikowanych reguł do pliku tekstowego. W tym celu z powodzeniem można wykorzystać dedykowany .htaccess generator.

Tworzenie pliku .htaccess za pomocą menedżera plików

Alternatywnym rozwiązaniem jest stworzenie pliku .htaccess za pomocą menedżera plików, który dostępny jest dla użytkowników po zalogowaniu się do serwera i przejściu do panelu administracyjnego. Może dojść do sytuacji, że plik już istnieje w wybranym katalogu i wówczas nie ma potrzeby tworzenia go od nowa. Z powodzeniem można wykorzystać już istniejący.

Sprawdź: Jak wykorzystać kanały internetowe w generowaniu leadów sprzedażowych?

Zapisywanie dyrektyw

W pojedynczym pliku konfiguracyjnym może być zapisane wiele dyrektyw. Po każdej linii zapisu należy zrobić „enter”. Jeżeli się o to nie zadba, to dyrektywy mogą być zapisane ciągiem i tak będą definiowane. Brak załamywania wierszy spowoduje, że poszczególne funkcje i możliwości pliku .htaccess nie będą działały. Na samym końcu pliku niezbędne jest pozostawienie pustej linii, czyli dla bezpieczeństwa, po ostatniej dyrektywie warto ponownie zrobić „enter”.

Lokalizacja pliku ma znaczenie

Z punktu widzenia użytkowników bardzo ważne jest również miejsce, w którym umieszcza się plik .htaccess. Powinien być zlokalizowany na serwerze FTP i wdrożony do odpowiedniego katalogu. Umieszczenie pliku w innym katalogu sprawi, że jego dyrektywy będą działały na niego, a nie na ten, na którym zależy właścicielowi lub administratorowi strony. Umieszczony w katalogu plik .htaccess działa bezpośrednio na wszystkie podkatalogi w danej strukturze, chyba że dane podkatalogi mają już swój plik .htaccess. Oczywiście użytkownik może zdecydować się na umieszczenie pliku tylko w podkatalogu, a nie w całym katalogu i wówczas będzie oddziaływał tylko na niego. Odpowiednie rozplanowanie i weryfikacja poprawności lokalizacyjnej plików .htaccess mają duży wpływ na funkcjonalność witryny oraz jej ranking SEO.

Sprawdź: Co to jest social selling?

Plik .htaccess a WordPress

Obecnie wśród CMS-ów największą popularnością wydaje się cieszyć WordPress. Również w przypadku tego narzędzia możliwe jest skonfigurowanie i skuteczne wykorzystywanie plików .htaccess. Dzięki niemu można m.in. uzyskać dodatkową ochronę dla pliku wp-config.php. W tym celu stosuje się odpowiednią dyrektywę. Ułatwieniem w dostępie do dedykowanego pliku konfiguracyjnego może być instalacja wtyczki Yoast SEO i korzystanie z niej.

Czy plik .htaccess wykorzystywać we własnym zakresie? Powiązania z SEO

Obsługa pliku .htaccess jest bardzo intuicyjna, dlatego z powodzeniem można to robić we własnym zakresie. Wymagana do tego jest tylko podstawowa wiedza techniczna z zakresu tworzenia i obsługi stron internetowych, a także znajomość zagadnień SEO i ich skutecznego wykorzystywania. Jeżeli nie posiadamy takiej wiedzy lub obawiamy się popełnienia błędów, to warto pomyśleć o outsourcingu usług i skorzystać z usług profesjonalnej agencji SEO.

Eksperci w agencji SEO posiadają niezbędne doświadczenie i wiedzę w zakresie wykorzystywania pliku .htaccess pod kątem różnych jego możliwości. Umiejętna konfiguracja serwera i wdrożenie .htaccess w katalogach, przekładają się na dodatkowe punkty rankingowe w ocenie robotów Google i lepszą pozycję witryny w organicznych wynikach wyszukiwania. Wpływa to na zwiększenie zainteresowania stroną internetową oraz potencjalny wzrost konwersji. Korzystanie ze wsparcia agencji SEO pomoże w skróceniu drogi do satysfakcjonującej pozycji oraz zapewni właścicielowi witryny większy spokój.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 14
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Czy warto rozpocząć pozycjonowanie zagraniczne?

  Czy warto rozpocząć pozycjonowanie zagraniczne?

  Pozycjonując swoją stronę na kraje zagraniczne, można zwiększyć sprzedaż swoich produktów, jednak nie zawsze jest to opłacalne. W tym artykule przedstawiamy, kiedy warto pozycjonować na zagranicę, a kiedy lepiej skupić się na krajowym rynku.
  Backlinki – czym są i dlaczego są tak ważne?

  Backlinki – czym są i dlaczego są tak ważne?

  Backlinki są jednym z niezbędnych czynników decydujących o pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. Dlatego najwyższa pora dowiedzieć się o nich więcej.
  Na co zwrócić uwagę przy pozycjonowaniu subdomeny?

  Na co zwrócić uwagę przy pozycjonowaniu subdomeny?

  Subdomeny dają możliwość założenia dodatkowych stron w obrębie domeny. Czy to lepszy wybór od dodania witryny w podkatalogu? Co wybrać pod kątem SEO?
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę