DARMOWY AUDYT SEO

Domeny a pozycjonowanie – czy nazwa strony ma znaczenie?

Domeny a pozycjonowanie – czy nazwa strony ma znaczenie?

Jan Schnobrich/unsplash,com

Jeśli chcesz, by Twoja strona była widoczna w sieci i gromadziła wartościowy ruch, niezbędne jest skuteczne pozycjonowanie. To dość skomplikowany proces, dlatego nic dziwnego, że wokół niego narosło sporo mitów.

Najczęściej dotyczą one elementów, które wpływają na efekt końcowy pozycjonowania, czyli widoczność strony w wyszukiwarce. Które elementy witryny mają pod tym względem większe znaczenie, które mniejsze, a które nie mają go wcale?

W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, czym dokładnie jest pozycjonowanie, w jaki sposób działa oraz czy domena strony jest w stanie wpłynąć na SEO Twojej witryny.

Co to jest pozycjonowanie?

Pozycjonowanie to szereg działań, których celem jest podniesienie widoczności strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Chodzi zatem o to, by – na określone frazy kluczowe – to właśnie Twój portal czy sklep online wyświetlał się wyżej niż strony konkurencji. Ma to ogromne znaczenie nie tylko ze względu na rozpoznawalność marki czy budowanie jej wizerunku, ale też charakter dzisiejszego internauty: nie lubi on czekać ani zbyt długo poszukiwać informacji, dlatego najczęściej wybiera którąś z pierwszych propozycji.

W ramach pozycjonowania samodzielny pozycjoner bądź agencja SEO (w zależności od tego, który wariant wybierzesz) mogą zająć się takimi elementami jak:

 • tempo ładowania strony,
 • odpowiednie przekierowania,
 • certyfikat bezpieczeństwa SSL,
 • jakość kodu witryny,
 • budowa profilu linkowego (linkowanie wewnętrzne i zewnętrzne),
 • tworzenie contentu,
 • optymalizacja treści,
 • odpowiedni dobór fraz kluczowych,
 • nawigacja na stronie.
Sprawdź: Czym jest strona filarowa?

Co to jest domena?

To fragment adresu URL, który buduje internetową tożsamość Twojej firmy. Domena składa się z części głównej (tj. nazwy) oraz rozszerzenia. Aby lepiej Ci to zobrazować, przygotowaliśmy małą ściągawkę:

Schemat budowy adresu URL

Omówmy teraz wszystkie elementy adresu URL:

 • protokół – to początek adresu URL, który wskazuje sposób pobierania informacji przez przeglądarkę. Do standardowych protokołów zaliczamy widoczny na grafice protokół https:// oraz http://,
 • subdomena – fragment adresu URL stanowiący część istniejącej już domeny,
 • nazwa domeny – najbardziej istotny z punktu widzenia marketingu element adresu sieciowego, zwykle nazwa domeny pokrywa się z nazwą firmy bądź marki,
 • rozszerzenie – pełni istotną rolę, ponieważ to właśnie dzięki niemu – jeszcze bez odwiedzenia danej strony – możemy dowiedzieć się np. z jakiego kraju pochodzi dana witryna czy w jakim języku najprawdopodobniej jest prowadzona.

Warto dodać, że nie jest możliwe utworzenie dwóch domen o takiej samej nazwie i rozszerzeniu, dlatego dwie identyczne domeny internetowe po prostu nie istnieją.

W jaki sposób działa pozycjonowanie stron?

Ze względu na zdecydowaną dominację wyszukiwarki Google w naszym kraju posłużymy się właśnie jej przykładem.

W wyszukiwarce stale działają roboty, które przeszukują sieć w poszukiwaniu nowych treści, odczytują je i starają się odpowiednio uporządkować. Jednocześnie oceniają też wartość stron internetowych, m.in. na podstawie profilu linkowego, zachowania użytkowników w obrębie danej witryny czy chociażby tempa ładowania.

Czynników wpływających na ich ostateczny „werdykt” jest sporo, a dodatkowo mogą się one zmieniać w czasie, co nie ułatwia zadania. Google cyklicznie wypuszcza bowiem kolejne aktualizacje algorytmów, które powodują, że pewne praktyki SEO przechodzą do lamusa, podczas gdy inne zyskują na znaczeniu.

Sprawdź: Cybersquatting – czym jest piractwo domen i jak skutecznie z nim walczyć?

Domena a pozycjonowanie

Właściciele firm, decydując się na nazwę domeny i wybierając jej rozszerzenie, zastanawiają się, czy będzie to miało wpływ na pozycjonowanie takiej strony w przyszłości. Patrząc jednak na różne opinie w środowisku „seowców”, także oni nie są pewni, jakie znaczenie ma wybór domeny dla widoczności witryny w sieci. Tymczasem prawda jak zwykle leży pośrodku.

Nazwa domeny a pozycjonowanie

Swego czasu popularną praktyką pozycjonerską było umieszczanie w nazwie domeny całych fraz kluczowych. I rzeczywiście, kiedyś faktycznie miały one wpływ na pozycję strony. Dziś jednak nie mają aż tak dużego znaczenia.

W pewnym momencie Google zauważył tendencję do wykorzystywania całych fraz kluczowych w adresach stron i wypuścił aktualizację algorytmu (nazwaną EMD, od Exact Match Domain), przez którą tzw. domeny dopasowania ścisłego, wykorzystujące ten trik, utraciły swoje wysokie pozycje. Przykładem tego typu domeny mogłaby być strona: www.lezakiogrodowewarszawa.pl.

Aktualnie dodatkowym ryzykiem nazwy domeny z frazą kluczową jest potraktowanie jej przez wyszukiwarkę jako potencjalny spam. Zdecydowanie lepiej wybrać więc taką nazwę, która nawiązywać będzie do firmy, marki czy konkretnego produktu lub innego celu danej witryny.

Dobrze mieć przy tym na uwadze, że żadna domena nie jest tak naprawdę Twoja. „Kupując” domenę, w praktyce tylko ją wynajmujesz, a wynajem ten obowiązuje tak długo, jak długo Twoja firma ją opłaca.

Nazwa domeny przyjazna użytkownikowi

Czy w takim razie nazwa domeny nie ma żadnego znaczenia i można zupełnie nie zaprzątać nią sobie głowy? Absolutnie nie.

Zawsze warto podejść z rozwagą do wyboru nazwy domeny. Przede wszystkim dlatego, że jej zmiana (choć nie jest niemożliwa) przysporzy Ci w przyszłości dodatkowej pracy. Nie mamy tu na myśli wyłącznie kwestii technicznych, ale także ewentualne poprawki na drukowanych materiałach marketingowych firmy czy aktualizacje danych w sieci. Dodatkowo klienci, którzy przywykli już do Twojej „starej” domeny, mogą mieć problem z zapamiętaniem nowego adresu strony.

Jaka powinna być domena przyjazna użytkownikowi?

 • krótka – dzięki temu będzie łatwiejsza do zapamiętania, a także przysporzy mniej problemów np. gdy zdecydujesz się na zakup firmowych gadżetów czy druk wizytówek;
 • bez znaków diakrytycznych – choć wszystkie „ogonki” i „kreseczki” języka polskiego mają swój urok, nie powinny być używane w adresach internetowych;
 • nawiązująca do nazwy firmy – w ten sposób zbudujesz wizerunek firmy w sieci lub wzmocnisz branding;
 • ciekawa – nie zawsze będzie to osiągalne, jednak pomyśl o ciekawej, intrygującej nazwie wówczas, gdy strona ma służyć pojedynczej kampanii reklamowej lub loterii konsumenckiej;
 • z „czystą” kartą – zawsze warto upewnić się, czy wybrana przez Ciebie nazwa domeny nie ma nieciekawej przeszłości, jeśli jej poprzedni właściciel nie dbał o jakość zamieszczanych na niej treści czy w sposób nieuczciwy budował profil linkowy, domena może być obarczona karą przez wyszukiwarkę. Historię strony możesz sprawdzić np. w Google Search Console.

Oczywiście często niemożliwe jest zastosowanie wszystkich tych rad jednocześnie.

Przykładowo, jeśli firma o francuskiej nazwie chce działać na rynku polskim i mieć witrynę nawiązującą do swojej nazwy, siłą rzeczy nie będzie łatwa do zapamiętania dla polskiego odbiorcy. A jeśli nazwa marki jest zwyczajnie długa, także jej domena nie będzie należała do najkrótszych. Kluczowe jest tutaj znalezienie balansu pomiędzy celami marketingowymi, wizerunkowymi i pozycjonerskimi.

Szczególną uwagę warto zwrócić również na to, czy wybrana domena nie budzi niemiłych bądź prześmiewczych skojarzeń. Czasem nazwa firmy brzmi w porządku, jednak zapisana łącznie w adresie internetowym, cóż… nie wygląda najlepiej. Dla przykładu powiemy tylko, że w Internecie istnieje strona https://www.penisland.net/ i wbrew pozorom nie zawiera żadnych nieodpowiednich treści, a jedynie ofertę długopisów (Pen Island).

Rozszerzenie domeny a pozycjonowanie

Rozszerzenie domeny dziś pełni przede wszystkim funkcję informacyjną. Może być ono związane np. z określonym krajem (.pl, .hr czy .es), jego konkretnym regionem (.waw.pl) czy z charakterem danej strony (.com lub .org). Czasem sugeruje też, z jakim typem działalności mamy do czynienia (.travel lub .hotel).

Czy rozszerzenie domeny ma jakiekolwiek znaczenie dla pozycjonowania? Owszem, jednak głównie lokalizacyjne.

Zauważ, że na zapytanie zadane wyszukiwarce w języku polskim (i/lub gdy korzystasz z sieci w Polsce) w wynikach wyszukiwania raczej nie zobaczysz hiszpańskich witryn.

Z tego samego względu przedsiębiorcy, którzy chcą zdobyć rynki zagraniczne, powinni raczej zadbać o nową stronę internetową z rozszerzeniem kraju docelowego, zamiast starać się wypozycjonować stronę .pl w obcym kraju.

Od czego zależy pozycja strony?

Wpływ na nią ma szereg czynników

Dobra wiadomość: tak, jest taki element i jest nim autorytet domeny.

Zła wiadomość: nie da się go uzyskać natychmiast.

Aby stać się właścicielem strony o wysokim autorytecie, musisz zadbać o konsekwentne, często wieloletnie, publikowanie wartościowych treści i dbanie o jakość swojej witryny. Jeśli strona będzie miała za sobą spory staż, w trakcie którego dostarczy wartości dodanej swoim odbiorcom, z pewnością zajmie wyższe pozycje w Google.

Sprawdź: Nazwa domeny a pozycjonowanie

Podsumowanie

Podsumowując, nazwa domeny lub jej rozszerzenie same w sobie nie mają ogromnego wpływu na pozycjonowanie, a dużo większe korzyści osiągniesz, dbając o to, by Twoja domena miała nazwę przyjazną użytkownikowi.

Dobrze jest też pamiętać, że nawet najlepsza, najbardziej chwytliwa i łatwa do zapamiętania nazwa nie pomoże, jeśli zawartość witryny będzie słabej jakości, a jej treści nieadekwatne do zapytania wpisanego przez odbiorcę w okno wyszukiwarki.

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Pozycjonowanie
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 10
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Doświadczony copywriter czy AI – kto tworzy treści lepszej jakości?
  Doświadczony copywriter czy AI – kto tworzy treści lepszej jakości?
  Nowe technologie rozwijają się w zawrotnym tempie. Czy sztuczna inteligencja zagraża zawodowi copywritera? O tym przeczytasz w naszym artykule.
  Czy SEO to tylko organiczne wyszukiwanie?
  Czy SEO to tylko organiczne wyszukiwanie?
  Jeśli prowadzisz stronę internetową, z pewnością rozumiesz, czym jest SEO. Czy wiesz jednak, jak wpływa ono na funkcjonowanie Twojej marki?
  Jak znaleźć grupę docelowych odbiorców?
  Jak znaleźć grupę docelowych odbiorców?
  Określanie grupy docelowych odbiorców to najważniejszy punkt każdej strategii reklamowej. Podpowiemy Ci, jak skutecznie przeprowadzić ten proces!

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę