Działania off-site SEO dla małych i średnich firm. Jak wzmocnić swój wizerunek w sieci?

Działania off-site SEO dla małych i średnich firm. Jak wzmocnić swój wizerunek w sieci?

Artem Podrez/pexels.com

Współcześnie jesteśmy świadkami coraz większego zainteresowania prowadzeniem własnego biznesu. Dostępne obecnie możliwości stwarzają znacznie większe pole działania i dotarcia do klientów. Po obu stronach cenimy sobie indywidualne podejście oraz wysoką jakość produktów bądź usług. Warto więc zastanowić się nad wdrożeniem technik SEO, aby zaznaczyć swoje miejsce w sieci. O czym więc należy pamiętać?

Czym jest SEO?

SEO, czyli Search Engine Optimization, to działania polegające na optymalizacji strony internetowej w celu poprawienia jej pozycji rankingowej pod kątem wyszukiwarek internetowych. Celem jest zwiększenie widoczności witryny w sieci poprzez interdyscyplinarne działania z pogranicza informatyki, aż po marketing i promocję. Jest to długotrwały proces uzależniony od aktualizacji algorytmów oraz robotów wyszukiwarek, stąd należy pamiętać, iż nie jest to działanie jednorazowe.

Źródło: olia danilevich/pexels.com

Różnice pomiędzy on-site a off-site SEO

Działania, których się podejmujemy pod kątem SEO, dzieją się na dwóch polach. Pierwszym są strategie on-site, czyli w obrębie struktury samej witryny. W zasadzie są to elementy techniczne związane z analizą grupy docelowej, słów i fraz kluczowych, nagłówków, meta tagów, adresu URL, mapy witryny, treści, mobilności czy prędkości ładowania się strony.

Drugi rodzaj to działania off-site, czyli takie, które realnie wpływają na recepcję strony w sieci. Mowa więc o linkowaniu zewnętrznym, synergii z mediami społecznościowymi, artykułami sponsorowanymi, mailingiem oraz blogosferą. Najważniejszym elementem jest strategia link buildingu, która sprawia, że jesteśmy cytowani oraz postrzegani jako autorytet w swojej dziedzinie.

Lokalne SEO

Chociaż może się wydawać, że są to techniki zarezerwowane dla gigantów, w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Z możliwości SEO może skorzystać każdy – od właściciela prywatnego bloga, przez startupy, mikrofirmy, małe firmy, aż po wielkie międzynarodowe korporacje. Zasadniczy trzon działań jest ten sam, jednak tym, co różni każdą z sytuacji, jest przede wszystkim określona grupa docelowa, a w przypadku strategii lokalnych – lokalizacja.

W kontekście lokalnym najważniejsze jest połączenie działań tradycyjnego marketingu z internetowym poprzez stworzenie wirtualnej wizytówki w Google My Business, połączenie strony z Google Maps czy zaznaczenie swojej obecności na portalach społecznościowych. Czy wiesz, że prawie 50% wszystkich wyszukiwań z sieci wiąże się z zapytaniami lokalnymi? Mowa tutaj o lokalach gastronomicznych, usługowych, rozrywkowych, medycznych, prawnych – wszystkich, które wiążą się z naszym codziennym funkcjonowaniem.

Celem jest:

 • zwiększenie dostępu do informacji,
 • powiększenie grona odbiorców,
 • wzrost konwersji,
 • wyprzedzenie działań konkurencji,
 • zaoszczędzenie czasu.

Wirtualna wizytówka

Jak już wspomniano, warto zadbać o e-wizytówkę w panelu Google Moja Firma. Jest to dobre rozwiązanie komunikacyjne, które jest dostępne na okrągło przez cały rok, niezależnie od naszej dostępności. Do jej stworzenia nie potrzebujesz specjalistycznej wiedzy, wystarczy wejść w panel administratora w Google Search Console. Czy wiesz, że wizytówka może wygenerować nawet 25% ruchu na stronie? Dodatkowo daje ona możliwość stworzenia opinii, komentarzy, ocen, które wpływają na poziom zaufania użytkowników.

Sprawdź: Jak połączyć strategie SEO i PPC, aby osiągnąć najlepsze wyniki?

Metody wsparcia pozycji strony

Mówiąc o działaniach zewnętrznych, należy skupić się na odpowiednim doborze kanałów dystrybucji treści. W zależności od potrzeb możesz sięgnąć po kilka możliwości.

Media społecznościowe

Posiadanie firmowego konta w social mediach, takich jak Facebook, Instagram, Twitter czy TikTok, wspiera działania poprawiające widoczność strony w organicznych wynikach wyszukiwania. Tworzą one ruch, nowe społeczności, potrafią przekierować na inne witryny, wspierają proces linkowania zewnętrznego oraz są dostępne na każdym urządzeniu. Ich wykorzystanie pozwala na stworzenia naturalnego profilu linkowania, tak abyśmy stali się bardziej wiarygodni w oczach wyszukiwarki. Dodatkowo służą do bieżącej komunikacji, informowaniu o nowościach, konkursach, promocjach, a ponadto tworzą trendy lifestyleowe.

Blogi

Drugą możliwością jest stworzenie bloga, który daje znacznie większe możliwości pod kątem publikowanej treści – zwłaszcza jej długości. Z jednej strony treści są podstawowym walorem dla użytkowników, którzy poszukują informacji w sieci. Z drugiej strony wpływają one na pozycjonowanie pod kątem jakości witryny oraz słów kluczowych. Jest to wyjątkowa możliwość stworzenia profesjonalnej przestrzeni wymiany informacji opartych o rzetelną wiedzę oraz research. Pokaż ludzką twarz swoim klientom, rozszerz percepcję ekranu komputera czy smartfona.

Podcasty

Popularność podcastów rośnie w zawrotnym tempie. Ranking zmienia się niezwykle dynamicznie, warto więc znaleźć nieopracowaną do tej pory niszę. Obecnie, na samym Spotify, dostępnych jest ponad milion podcastów. Słuchamy ich pod prysznicem, w czasie gotowania, w trakcie podróży. Budują one stabilne fundamenty stałej publiczności, co przekłada się na klikalność na stronie oraz wzrost zysków. Obecnie najbardziej popularne tematy to:

 • prawdziwe zbrodnie,
 • wiadomości i polityka,
 • zdrowie i styl życia.

Podsumowując

Jak widzisz, nie ma przed Tobą żadnych ograniczeń. Obierz odpowiedni cel i dąż do niego z pomocą narzędzi wyszukiwarek oraz potencjału internetu. Sama strona to często zdecydowanie za mało, aby zatrzymać obecnych klientów oraz jednocześnie zdobywać cały czas nowych. Wybierz odpowiednią platformę bieżącej komunikacji i zacznij łączyć się z użytkownikami. Przede wszystkim musisz dać im się poznać jako autorytet. Czas więc zakasać rękawy do pracy!

Zobacz również
Grupa iCEA
Grupa iCEA
Kategoria: Marketing
Ostatnie wpisy

  Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
  Umów się na bezpłatną konsultację SEO i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.
  Wysyłanie
  Oceń tekst
  Średnia ocen 5/5 - Liczba ocen: 10
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

  Wartość blogosfery

  Wartość blogosfery

  Blogi – niegdyś kojarzone wyłącznie z prywatnymi wpisami, dziś są strategią marketingową dla marek. Jak wykorzystać je jako narzędzie do zaznaczania obecności w sieci?
  Czym jest neuromarketing?

  Czym jest neuromarketing?

  Wnikliwa analiza potrzeb i preferencji klientów wymaga innowacyjnych metod. Taktyką umożliwiającą wgląd w umysły konsumentów jest neuromarketing.
  Na czym polega real-time marketing?

  Na czym polega real-time marketing?

  Każdy chce robić Real Time Marketing, ale niewielu wie jak podejść do niego z głową. W tym wpisie podpowiemy Ci, co może być Twoim kluczem do sukcesu i udowodnimy, że niektóre RTM-y możesz zaplanować!
  DARMOWY AUDYT SEO

   Wysyłanie

   Rozpocznij

   od bezpłatnej
   konsultacji SEO

   Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

   • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
   • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
   • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
   • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

   Dziękujemy za kontakt.

   Pozycjonujemy biznesy od 2007 roku. Pozwól, że zrobimy to za Ciebie!

   Wrócimy z odpowiedzią w ciągu 72 godzin. Sprawdź swoją skrzynkę e-mailową, aby uzyskać więcej informacji.

    Chcesz poznać
    ofertę?
    Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
    Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
    Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
    Wysyłanie
    Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
    Rozpocznij chat
    Zamów rozmowę