DARMOWY AUDYT SEO

Elementy, które zwiększają zaufanie klientów e-commerce

8 min czytania
Elementy, które zwiększają zaufanie klientów e-commerce
Kategoria E-Commerce

Z pewnością zgodzisz się ze mną, że coraz trudniej jest zdobyć zaufanie klientów. W świecie, w którym cyberataki, kradzieże tożsamości i oszustwa są codziennością, konsumenci zwracają szczególną uwagę na wiarygodność sklepów internetowych i oferowanych przez nich usług. Chcesz zwiększyć sprzedaż, zdobywając ich zaufanie? Wykorzystaj kilka kluczowych elementów, dzięki którym nikt nie będzie miał wątpliwości co do rzetelności Twojej oferty!

Spis treści:

Kilka słów o współczesnych sklepach internetowych

Świat e-commerce dynamicznie się zmienia. Jeśli działasz w tym obszarze od jakiegoś czasu, zauważyłeś pewnie, że wiele elementów odeszło w niepamięć. Jednocześnie do użytku weszły nowe rozwiązania, których nadrzędnym celem jest zdobycie zaufania odbiorców i zachęcenie ich do nawiązania z marką długotrwałej relacji.

Na bardzo zatłoczonym rynku nie jest to jednak łatwe. Musisz wykazać się nie lada cierpliwością i zaangażowaniem, aby przekonać klientów, że to właśnie Twój sklep zasługuje na ich zainteresowanie.

Osiągane wyniki uwarunkowane są nie tylko jakością produktów czy usług, ale też wizerunkiem Twoje marki. Jeśli użytkownik uzna ją za mało wiarygodną, bez zastanowienia przejdzie do oferty konkurencji, a tego z pewnością wolałbyś uniknąć. Jak rozwiązać ten problem i kompleksowo zadbać o relacje z grupą docelową? Już wyjaśniam.

Sprawdź: Czym jest lokowanie produktu?

Jak zwiększyć zaufanie klientów e-commerce?

Zdobycie zaufania konsumentów nie jest łatwe. Jeśli zauważyłeś, że większość Twoich klientów dokonuje jednorazowych zakupów i nigdy już nie wraca do sklepu lub opuszcza witrynę bez podjęcia jakichkolwiek działań, być może Twój sklep nie jest dla nich do końca wiarygodny i budzi wątpliwości. Użytkownik w takim momencie nie tylko nie skorzysta z Twojej oferty, ale też podzieli się negatywnymi spostrzeżeniami ze swoim otoczeniem. Jeśli taka informacja pójdzie w świat, stracisz dobrą reputację, a przyszłość Twojej firmy stanie pod znakiem zapytania. Jak uniknąć tego ryzyka? Wykorzystaj poniższe wskazówki!

Udostępnij najważniejsze informacje

Jednym z najważniejszych aspektów, które bezpośrednio wpływają na zaufanie klientów do Twojej marki, jest dostęp do najważniejszych informacji o firmie. Są to przede wszystkim dane kontaktowe, takie jak adres, numer telefonu czy e-mail. Dzięki takim informacjom konsument uzna Cię za gotowego do pomocy, jeśli pojawiłyby się jakiekolwiek problemy.

Pewnie zastanawiasz się, po co użytkownikom adres Twojej firmy, skoro oferujesz wyłącznie sprzedaż online. Udostępnienie go ma bezpośredni wpływ na Twoją wiarygodność, gdyż w oczach klientów, organizacja ze stacjonarną siedzibą zawsze będzie budziła mniej wątpliwości.

Aby maksymalnie zwiększyć zaufanie odbiorców, dodaj też krótką historię swojej firmy i najważniejsze dane dotyczące jej funkcjonowania, takie jak regulamin, polityka prywatności oraz zasady dostaw i zwrotów.

przykład informacji w sklepie internetowym House

Zastosuj certyfikat SSL

Certyfikat SSL to protokół zabezpieczający, który szyfruje połączenie między przeglądarką użytkownika a serwerem internetowym. Dzięki niemu przesyłane informacje są w pełni bezpieczne, co chroni je przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich. Być może nie zdajesz sobie sprawy, jak ważnym jest on elementem z punktu widzenia użytkowników. Osoba, która nie znajdzie ikony kłódki po lewej stronie adresu URL oraz litery „s” po „http”, z pewnością rozważy opuszczenie witryny. Warto też wspomnieć, że certyfikat SSL nie jest dodatkiem, a koniecznością, jeżeli chcesz budować profesjonalny wizerunek swojej marki i osiągać satysfakcjonujące wyniki. Co więcej, bez tego protokołu nie będziesz mógł udostępnić odbiorcom zróżnicowanych metod płatności w sklepie, gdyż zgodnie z wytycznymi branży płatniczej, wszystkie transakcje online muszą być szyfrowane.

przykład zabezpieczonej witryny zalando

Potwierdź bezpieczeństwo witryny

Aby w łatwy sposób zwiększyć wiarygodność swojego e-commerce, należy umieścić w witrynie odznaki bezpieczeństwa, takie jak McAfee czy Secure. Wskazując, że serwis spełnia określone normy, zachęcisz użytkowników do zakupu i ponownych odwiedzin. Oznaczają one bowiem, że sklep przeszedł niezbędne kontrole i weryfikacje pod kątem bezpieczeństwa danych osobowych oraz prywatności klientów.

Dodaj wiarygodne systemy płatności

Moment dokonywania transakcji w sklepie jest najważniejszym etapem ścieżki zakupowej Twoich klientów. Nawet najmniejsze wątpliwości mogą zniechęcić ich do opłacenia zamówienia, przez co stracisz nie tylko szansę na zysk, ale też autorytet wśród kupujących. Jak uniknąć tego problemu?

Postaw na znane i wiarygodne systemy płatności, które dadzą użytkownikom poczucie bezpieczeństwa. Udostępnij także wiele opcji opłaty zamówienia, aby odbiorcy mogli wybrać sposób, który najbardziej im odpowiada. W tym aspekcie warto przeprowadzić dokładne badania, aby zidentyfikować rozwiązania, które w największym stopniu zaspokoją potrzeby Twoich klientów.

przykład wielu opcji płatności mediaexpert

Zoptymalizuj UX

Nic nie wpływa na zaufanie klientów lepiej niż zoptymalizowana pod kątem UX witryna. Użyteczny projekt nie tylko podkreśla wiarygodność Twojej marki, ale też zachęca do finalizacji transakcji. Co więcej, jeśli użytkownik uzna sklep za funkcjonalny i łatwy w obsłudze, z pewnością zdecyduje się na ponowne odwiedziny. Pewnie zastanawiasz się, jak zoptymalizować swoją witrynę pod kątem UX. Oto kilka przydatnych wskazówek.

 1. Stwórz intuicyjny system nawigacji, aby odbiorcy mogli jak najszybciej znaleźć to, czego szukają.
 2. Udostępnij możliwość łatwego wyszukiwania treści oraz filtrowania wyników, aby maksymalnie skrócić czas poszukiwań.
 3. Zadbaj o wizualne aspekty swojego serwisu, dodając wysokiej jakości zdjęcia i grafiki.
 4. Popraw szybkość ładowania strony, pozbywając się zbędnych treści i kompresując obrazy.
 5. Dodaj wiele możliwości opłaty zamówienia.
 6. Zaproponuj użytkownikom dodatkowe produkty, uwzględniając ich preferencje, potrzeby i historię zakupów.
 7. Popraw obsługę klienta, zapewniając mu łatwy kontakt z firmą.
 8. Zoptymalizuj sklep pod kątem urządzeń mobilnych, aby osoby korzystające z telefonów komórkowych nie miały problemów z jego użytkowaniem.

Zadbaj o recenzje

Nic nie motywuje klientów do zakupów bardziej, niż pozytywne opinie na temat danego produktu czy usługi. W ten sposób mogą poznać nie tylko jego funkcjonalność czy jakość, ale też zweryfikować obsługę i wiarygodność Twojego sklepu.

Udostępniając klientom sekcję opinii w swojej witrynie, zwiększysz ich zaufanie oraz unikniesz sytuacji, w której opuszczają sklep w celu poszukiwania recenzji w innym miejscu. W ten sposób będziesz miał większą kontrolę nad publikowanymi ocenami oraz pokażesz, że nie masz nic do ukrycia i można Ci zaufać.

Jeśli już wdrożysz ten element do swojego serwisu, pamiętaj, aby opracować strategię odpowiadania na komentarze. Na szczególną uwagę zasługują wówczas negatywne opinie. Jeżeli inni użytkownicy zobaczą, że reagujesz na zgłoszone problemy, starasz się naprawić błędy i utrzymać klienta, ich skłonność do zakupu znacznie wzrośnie.

przykład sekcji z opiniami euro.com.pl

Popraw jakość opisów

Treść to jeden z najważniejszych elementów Twojego sklepu internetowego. Jeśli więc kopiujesz opisy producentów lub dodajesz niedokładne informacje o produktach, możesz zapomnieć o spektakularnych wynikach.

Opisy mają pomóc klientowi podjąć decyzję Upewnij się więc, że zawierają informacje o korzyściach, jakie przyniesie odbiorcy zakup danego przedmiotu, dokładnych wymiarach, specyfikacji, funkcjach i materiałach. W ten sposób klienci uznają Cię za godnego zaufania, gdyż wszystko to, co jest im naprawdę potrzebne, znajdą bez żadnego trudu.

home-you.com – przykład opisu produktu

Rozszerz świadomość marki

Pewnie zastanawiasz się, jak świadomość marki wpływa na zaufanie klientów e-commerce. Prawda jest taka, że popularność Twojego biznesu odgrywa kluczową rolę w budowaniu jego wiarygodności. Jeśli odbiorca stanie przed wyborem: ceniona i znana firma lub nieremontowany biznes, decyzja będzie jednoznaczna. Musisz więc dołożyć wszelkich starań, aby utrwalić swój wizerunek w świadomości klientów, wykorzystując przy tym sprawdzone narzędzia marketingowe. Jakie?

 • Pozycjonowanie sklepu internetowego,
 • reklama w wyszukiwarce,
 • social media marketing,
 • Facebook Ads,
 • influencer marketing,
 • event marketing.
Umów się na darmowy audyt Twojej strony
DARMOWY AUDYT SEO

Zaufanie klientów e-commerce — podsumowanie

Jak widzisz, zdobycie zaufania klientów e-commerce nie jest łatwe. Na ich skłonność do zakupów wpływa wiele czynników. Na szczęście większość z nich możesz optymalizować i poprawiać, tak aby podkreślały wiarygodność Twojego biznesu. Pamiętaj jednak, że jest to proces dość wymagający i czasochłonny. Nie zdobędziesz zaufania rynku docelowego z dnia na dzień. Musisz uzbroić się nie tylko w przydatne narzędzia, ale też cierpliwość. Istnieje jednak prosty sposób, dzięki któremu budowanie wiarygodności marki będzie nieco łatwiejsze. Skorzystaj z pomocy agencji marketingowej!

Duże doświadczenie, wiedza i umiejętności ekspertów to najlepsze, co możesz wykorzystać w swojej strategii. Dzięki firmie, takiej jak nasza, zdobędziesz zaufanie klientów i poprawisz wizerunek swojej marki w branży.

Magdalena Antoń
Studentka ekonomii na UWM w Olsztynie, którą przygoda z SEO, mimo że rozpoczęta stosunkowo niedawno, pochłonęła bez reszty. Specjalizuje się w tworzeniu wartościowych treści, a jej marzeniem jest napisanie własnej powieści. Uwielbia się rozwijać, a zamiłowanie do copywritingu podziela z sympatią do ekonomii i matematyki.
Zobacz również
Zastanawiasz się, dlaczego Twoja strona NIE SPRZEDAJE?
Umów się na bezpłatną konsultację i dowiedz się, jak możemy poprawić Twoje wyniki sprzedażowe.

Oceń tekst
Średnia ocen 5/5 | Liczba ocen: 1

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Chcesz zobaczyć o czym jeszcze pisaliśmy?

5 polecanych modułów do Adobe Commerce (Magento)
5 polecanych modułów do Adobe Commerce (Magento)
Budowanie sklepu w sieci nie jest najprostszym zadaniem, a wybór platformy e-commerce, na której powstanie, to nie lada wyzwanie. Sprawdź Magento.
Jak pozyskiwać klientów w e-commerce?
Jak pozyskiwać klientów w e-commerce?
W sieci jest ponad 20 milionów sklepów internetowych. Jak dotrzeć do klientów i przykuć ich uwagę na dłużej? Oto 10 elementów dobrej strategii e-commerce.
Platformy e-commerce 2022
Platformy e-commerce 2022
Jakie platformy e – commerce będą cieszyć się dużą popularnością w 2022 roku? Jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze narzędzia? Sprawdźmy.

Rozpocznij

od bezpłatnej
konsultacji SEO

Zainwestuj w szczegółową konsultację SEO i dowiedz się więcej na temat wydajności Twojego sklepu internetowego. Przeprowadzimy dla Ciebie kompleksową analizę, dzięki której uzyskasz jasny obraz tego, co należy poprawić.

 • I Nasz ekspert SEO skontaktuje się z Tobą telefonicznie.
 • II Umówimy się na bezpłatną konsultację w dogodnym dla Ciebie terminie.
 • III SEO konsultant przeprowadzi audyt Twojej witryny i przedstawi Ci strategiczne rekomendacje, dzięki którym poprawisz wydajność swojego sklepu internetowego.
 • IV Otrzymasz szczegółowy raport SEO biorący pod uwagę szereg ważnych czynników rankingowych Google.

  Chcesz poznać
  ofertę?
  Skontaktujemy się z Tobą w ciągu kilku minut! Jesteśmy dostępni w dni robocze w godzinach 9-15.
  Niestety aktualnie nasz konsultant nie jest dostępny. Skontaktujemy się z Tobą w godzinach otwarcia biura.
  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych w celu telefonicznego przedstawienia mi oferty firmy iCEA. Więcej w Polityce prywatności.
  Wysyłanie
  Masz pytania? Kliknij i skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez czat!
  Rozpocznij chat
  Zamów rozmowę
  Umów spotkanie